Z Pyskowic do Gliwic i Katowic odbudowaną linią kolejową. W planie m.in. peron o długości 200 m

Przy okazji podpisania umowy na przebudowę stacji kolejowej Gliwice-Łabędy, zapowiedziano także zwiększenie dostępu do kolei dla mieszkańców Pyskowic. W przyszłości usprawni się połączenie centrum tej miejscowości z Katowicami i Gliwicami.

 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie linii, która połączy stację Pyskowice z centrum miasta. Zadanie jest realizowane z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 r.

Dzięki odbudowie zlikwidowanej linii kolejowej nr 198 Pyskowice – Pyskowice Miasto mieszkańcy centrum Pyskowic po ponad 20 latach znów będą mogli wygodnie dojechać pociągiem do Gliwic i Katowic. Dojazd do Katowic przez Gliwice zajmie ok. 45 min. Kolejowe połączenie stacji Pyskowice i Pyskowice Miasto umożliwi budowa zelektryfikowanej linii o długości 3 km. Odbudowana stacja Pyskowice Miasto zapewni lepszy dostęp do pociągów także osobom o ograniczonej możliwości poruszania się – informuje PKP PLK.

W ramach inwestycji powstanie peron o długości 200 m z dojściem od ul. Szpitalnej. Obiekt będzie wyposażony w wiatę, ławki, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.

Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne oświetlenie. Zachętą do ekologicznych podróży z wykorzystaniem kolei i rowerów będą stojaki w obrębie stacji.

– Odbudowa linii kolejowej do centrum Pyskowic zwiększy dostęp do kolei dla mieszkańców tego miasta i umożliwi wygodny dojazd do pracy i szkoły ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej. Sukcesywnie likwidujemy wykluczenie komunikacyjne w całej Polsce – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Województwo śląskie jest największym beneficjentem rządowego programu Kolej +, jeśli chodzi o ilość projektów – realizujemy ich w regionie aż osiem. Zaplanowana odbudowa linii kolejowej Pyskowice – Pyskowice Miasto poprawi po 20 latach dostęp do kolei oraz zapewni dogodne dojazdy pociągiem do Gliwic i Katowic

– mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości prawie 5 mln zł netto z wykonawcą prac projektowych w ramach zadania „Odbudowa rozebranej linii kolejowej nr 198 Pyskowice – Pyskowice Miasto dla przywrócenia połączenia na trasie: Katowice – Gliwice – Pyskowice Miasto”.

Prace projektowe będą realizowane w latach 2023 – 2026. Budowa jest przewidziana na lata 2026 – 2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to 94 mln zł.

(żms)/mat. PKP PLK

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze