Zakażenia wśród górników. Jest decyzja o zwiększeniu ilości badań. “Zmobilizowaliśmy wszystkie siły”

Kolejka przed punktem pobrań w Gliwicach. Fot. Czytelnik

Decyzją Ministra Zdrowia, od soboty w pięciu kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń, liczba badań przesiewowych została jeszcze zwiększona.

  • W niedzielę pobierane będą kolejne tysiące wymazów od górników
  • Proces pobrania trwa ok. 3 minut
  • Pracownicy kopalń dostali SMS-y z apelem o pozostanie w domach

Do tej pory, od minionego czwartku, wykonano już blisko 2000 takich badań. Chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu. W każdym z tych zakładów planowane jest pobranie wymazów od 500 pracowników – łącznie 2500 próbek. Dzisiaj, tj. w niedzielę, przebadanych ma być jeszcze więcej: po 1000 z każdej z wymienionych kopalń.

W całym regionie uruchomiono pięć punktów pobierania próbek biologicznych typu drive-thru (osoba, od której pozyskuje się wymaz, podjeżdża autem i nie musi wysiadać). Trzy z punktów działają dla pracowników PGG S.A.: przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku Orzepowicach, przy Szpitalu MSWiA w Katowicach oraz przy Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Górnicy z KWK Pniówek badani są w punkcie w Pawłowicach, zaś z KWK Bobrek – w wyznaczonym miejscu w Bytomiu. Badania są prowadzone także na terenie samych zakładów.


– Zmobilizowałem wszystkie siły i środki, by proces pobierania wymazów przebiegał sprawnie i bezpiecznie. W gotowości są wszystkie służby policji, także możliwe jest wsparcie ze strony Komendy Głównej Policji – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Próbki od górników pobierają zorganizowane ekipy medyczne, wsparcia udzielą także wykwalifikowani żołnierze, którzy przyjeżdżają do naszego województwa wymazobusami.

Cały proces pobrania wymazu trwa zaledwie 3 minuty.

Pracownicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki tego samego dnia trafią do jednego z pięciu laboratoriów poza województwem śląskim: Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Warszawy, do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19.

Decyzją głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa do śląskich powiatowych sanepidów docierają inspektorzy sanitarni z całej Polski – mają dać wsparcie przy zbieraniu wywiadu epidemiologicznego w przypadku dodatnich wyników górników, na których nakładana będzie izolacja domowa. Osoby, z którymi zakażeni górnicy mieli kontakt, będą musiały pozostać w 14-dniowej kwarantannie.

– W tych poważnych informacjach jest jedna tak naprawdę dobra – można powiedzieć, że szczęśliwie ponad 95% tych osób, które mają dodatni wynik, przechodzi infekcję całkowicie bezobjawowo, w związku z tym nie zagraża ich życiu i zdrowiu na dzień dzisiejszy jakaś poważna sytuacja. Ale oczywiście mając świadomość tego, że Śląsk jest gęsto zaludnionym terenem, gdzie jest zlokalizowanych bardzo dużo zakładów pracy, chcemy tą akcję ciągnąć do momentu, dopóki nie będzie całkowicie opanowana sytuacja w tych ogniskach, bo to są po prostu duże ogniska. – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jeszcze w ciągu nocy kopalnie wysłały SMS-y do swoich pracowników z informacją, aby pozostali w domach.

(emef /UW Katowice)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tymon

Zastanawiam się gdzie tkwi jakaś niebywała moc sprawcza, że jak szło o badania dla medyków to nie dało się ich przeprowadzać. Przyszły przypadki górników i nagle dla nich wszystko się da zrobić.

Jarosław&Jarosław

No właśnie, raz jest ogromna siła sprawcza a raz jej w ogóle nie ma, jeszcze niedawno niebywała moc daru przekonywania Sasina zapewniała, że dzisiaj odbędą się wybory prezydenckie a jest tak jakby ich nie było.

On

Moc sprawczą bo opozycja nie chciała wyborów

Jarosław&Jarosław

Opozycja w PiSie czyli Gowin ?

Ha Ha Ha

A co opozycja ma dogadania i od kiedy żoliborski konus słucha opozycji ? Jak tam pomysł Kaczyńskiego w którym proponował aby rozszerzyć uprawnienia opozycji, kiedy był jeszcze w opozycji ?

Urko

Moc sprawcza , Tymonie, tkwi w sztylu od kilofa. Na samą myśl o długim, twardym i sztywnym sztylu , urzędnicy Jedynej Słusznej Partii , natychmiast rozluźniają mięśnie zwieraczy i są gotowi wszystko podpisać oraz zabrać komuś dowolną ilość środków finansowych i przekazać operatorom owych sztyli. Mental taki…..

jan

Trzeba uziemić górników na kwarantnnie aby nie strajkowali po obniżce pensji – tu szukaj siły sprawczej.

Tatar

Uważaj aby Ciebie nie uziemili

Ha Ha Ha

Już jesteś uziemiony przez nierentowne kopalnie.

Andrzej

Jesteś słabej wiary, widzisz i wierzysz.

On

Idź się lecz pacholku

stanisław

Może dlatego, że to jedynak grupa zawodowa, która coś rzeczywiście robi i zarabia dewizy dla kraju. Większość prywatnych firm nastawiona jest niestety na szybki pieniądz, oszukiwanie swoich pracowników i fiskusa, naciąganie na pomoc publiczną i dotacje. Więc jeśli coś się komuś należy, to ludziom pracy, takim jak górnikom.

Zachwycony

Te góry węgla leżące na zwale w Polsce w cudowny sposób zamieniają się w dewizy ? A po co w ogóle te dewizy, przecież złotówka za PiSocjalizmu jest w pełni wymienialna.

And...

Tyle wiesz co zjesz…

AndrzejD

” Może dlatego, że to jedynak grupa zawodowa, która coś rzeczywiście robi i zarabia dewizy dla kraju”
…tak – kopią nikomu niepotrzebny węgiel którego miliony ton leżą na zwałach (przejedź się pod dowolną kopalnię w pobliżu i zobacz ile tego tam leży)
Ta ich niepotrzebna robota generuje miliony zł. strat.
Za dużo PIS-owskiej szczujni oglądasz. Zejdź na ziemię

Ad

AndrzejD, nie tłumacz, bo to nie ma sensu. Są ludzie, którym napluje się w twarz, to powiedzą, że deszcz pada.

Marcin

Szacunek gnoju dla PiS. Ty zdaje się kibicujesz ryżemu złodziejowi i niedorajdzie co czyta z kartki. Patrz mi na usta poubecki knurze. Na kolana przed Polska.

AndrzejD

@Marcin
…wyluzuj, bo za chwilę wylądujesz na OIOM-ie na zawał albo wylew i będą cie musieli ratować sprzętem od Owsiaka :)
BTW: Przyjmij łaskawie do wiadomości, że żaden PIS-owski oszołom nie jest w stanie mnie obrazić.

Ha Ha Ha

A dlaczego PiSowskie niedorajdy dopuszczają do tego, że ryży złodziej jest na wolności a nie za kratkami ? Za dużo czasu zajmuje im pozostawanie na kolanach przed ryżym złodziejem ?

K.

Bo nic nie ukradl, za to pisie chamy kradna?:)

K.

Gdyby Tusk ukradl choc kilka zlotych juz by go scigali listem gonczym po calym swiecie:) Niestety, tyle lat szukania, namawiania “swiadkow” do falszywych obciazajacych go zeznan, prowokacje – zero efektu. To musi byc naprawde frustrujace dla tej mafii i jej szefa:)
Za to twoi wybrancy kradna na potege, niedlugo , tego kraju nie zostanie kamien na kamieniu. Ale fakt, uprzedzali obiecujac Polske w ruinie:)

parKing

Dlaczego proPiSowskie bezmózgi zawsze uznają przeciwników za zwolenników drugiego szamba zwanego PO? Oby rządy szeregowego posła kaczora nie zemściły się na twojej rodzinie, chyba że jakimiś jego znajomymi jesteście. Nikt inny o zdrowych zmysłach nie uważa, że w kraju dzieje się dobrze.

Lukas

Bardzo dobrze powiedziane

On

Co robią? Hahaha największe lebry i tyle Głowno robią

Andre

Stanisław dewizy to mosz na zwałach najlepiej widać z A4 na Bielszowicach weź to sprzedaj dewizowcu.Niestety jesteście nie rentowni nie zarabiacie na siebie a co dopiero na kraj. Jesteście skarbonką bez dna. Innym pozamykali zakłady to se poradzili i robią. A wy tylko beczycie przywileje za co.

K.

stanisław, tys sie trybuny ludu naczytal w mlodosci, ze o tych dewizach pieprzysz?:)
Co do placenia podatkow, to jest dokladnie na odwrot niz twierdzisz: najwiecej kasy z podatkow pochodzi od srednich i drobnych przedsiebiorcow. Niech oni tez sprobuja zalegac z zusem, to zaraz wszystkie konta pozajmowane, komornik w firmie i na chacie.
A kopalnie latami nie placily zusu, kilka razy mialy te wielomiliardowe dlugi umarzane, z podatkami podobnie, za to kase na wszelkiej masci “restrukturyzacje” doily od panstwa az milo.
Zaniechaj wiec tych bajeczek orentownym icennym dla gospodarki gornictwie.

Ela

Bo górnikom finansuje badania zakład pracy tak jest przynajmniej w przypadku Węglokoksu.

Górnik

Tak przecież kopalnie za wszystko placa

Obserwujący

Kopalnie za wszystko płacą…pieniędzmi podatników.
W końcu pisiory futrują kopalnie żeby czasem górnicy histerii nie dostali.

Delta

Pisowska władza wie, że może lekceważyć pracowników służby zdrowia bo to nie ich elektorat ale górnicy i ich rodziny to masa ludzi a więc być albo nie być żałosnej sekty o kuriozalnej nazwie prawo i sprawiedliwość.

Andrzej

Moc jest taka że trzeba zamknąć kopalnię A najlepiej wtedy kiedy górnicy będą na kwarantannie bo by nie pozwolili

Buc śl

Andrzej ale ty głupi jesteś jak ci zimą kalafiory popękają albo nie będziesz miał co do pieca wsadzić prócz plastikowych butelek to ci się oczy otworzą ze węgiel jest tak potrzebny jak koks lub prąd dla piekarni która ci chleba wypiecze.

Karol

Wymaz w centrum Gliwic a później centrum handlowe i spacer w parku z maseczką na brodzie. Typowy weekend górnika z Sośnicy

Karol Prawdziwy

Masz rację co mamy robić ?
Spacerujemy i wydajemy KaSe w centrach

Łorker

Chłopy nie fedrujta tak szybko! Bo tyle żeście tego nakopali, tyle w świat za dewizy posłali, że ostatnio już 120 tyś ton z Kolumbii megastatkiem przysłali spowrotem…

PhD

Co za błędy ortograficzne i ten parszywy wiejski slang spod Radomia!

Ha Ha Ha

Tego Radomia z PiSowskim lotniskiem z którego żaden samolot nie odlatuje, ale za to z niego jest bliżej do ciepłych krajów.

Buc śl

Tylko niech w klapkach kąpielowych leci do ciepłych krajów z Radomia, wtedy słoma szybciej mu z obuwia wyleci .

Mały K

dokładnie 185 tys ton

PhD

Co za debil wymyślił punkt pobrań w środku miasta? Wszystko powinno się odbywać w okolicy lub w samym zakładzie pracy!

Molibden

Wczoraj wszystkie siły policji skierowano pod szpital bo górnicy z rodzinami po obiedzie ruszyli się badać. Tak wygląda PiSowskie zarządzanie kryzysem.

Vanad

PiS zbroi policję i podnosi jej pensje aby nie zawahali się kiedy i górników przyjdzie spałować.

co on z nami rób?

Nie wierzcie panu Sz. Perfidnie wykorzystuje chorobę do celów politycznych partii i własnego zysku.

Opity

Nie rozumie czemu żywność drożeje przecież państwo Polskie płaci rolnikom za susze! Z naszych podatków! Kupujemy to w sklepach i na targu też płacimy a gurnikowi kto zaplaci? I jeszcze sprowadzają węgiel z całego świata! A rząd mówi żeby kupować Polskie towary?

parKing

Ano kupować, bo jeszcze kilka lat rządów PiS i polskie towary będą towarami zabytkowymi.

Tymon

Obiektywnie patrząc na sprawę, to jakby zebrać na ulicy przypadkowe osoby, to odsetek zakażonych byłby podobny.
Panowie górnicy, z szacunkiem dla waszej pracy, ale w Polsce upadają kolejne mity i jedynych z nich jest mit cudownego węgla. Fedrujecie w większości miał dla elektrowni, ale przyznajcie otwarcie że węgla grubego dla indywidualnych odbiorców nie wydobywacie i stąd konieczność sprowadzania go z zagranicy.

Tomek

Polski naród, ciemny jak węgiel. Rząd robi z nami co chce a wy jak ostatnie łajzy skaczecie sobie do gardeł. Wstyd mi za Was! Otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć samodzielnie barany. Pozakładali wam na gęby maseczki jak psom kagańce i szczekacie na siebie jak burek zza płotu. Wstyd!

Chłodne Oko

Takie luźne rozmowy ludzi dobrze zorientowanych w temacie (laboratorium + sanepid) mówią o możliwości zamknięcia woj. śląskiego lub powiatów gdzie są największe koncentracje zakażonych. Jeśli w kraju jest jakaś stała zachorowań to my na Śląsku tą wartość mocno przekraczamy.

JutiTrz

Proszę się zastanowić zanim udzieli się głosu… dobrze, że testy są robione żeby następne osoby się nie zaraziły ale jakim człowiekiem trzeba być żeby zazdrościć albo żałować komuś, że ten test mu się należy??? Ludzie w dupach się Wam poprzewracało??? Z zawiści wydrapalibyście sobie oczy nawzajem!! A bez śląskiego węgla i kopalń będziecie się dusić spaliami gazowymi i na kolanach błagać żeby kopalnie znowu zaczęły porządnie fedrować!!! A węgiel z Kolumbii za jakich czasów został podpisany kontrakt kto to podpisał taki cudny projekt … jesteście żałosni … jednak gorol to gorol bez dwóch zdań!

Ad

bez […] węgla […] będziecie się dusić spaliami gazowymi i na kolanach błagać żeby kopalnie znowu zaczęły porządnie fedrować!!!

ja od roku duszę się spalinami z kotła gazowego, ogrzewanie gazem wyniosło mnie 10% drożej niż ogrzewanie węglem po 820zł/tona. Skończył się smród, pył i syf z węgla, skończyło się moje współfinansowanie tych, którym wiecznie mało i wiecznie wszystko się należy wraz z ich związkowcami, pośrednikami oraz nieuczciwymi handlarzami na składach opału!

AndrzejD

@JutiTrz
W ciągu ostatnich dwóch lat – obecny rząd PIS-u (który rządzi od lat 5-ciu) sprowadził do PL 35 milionów ton węgla, w tym 23 miliony z Rosji – przyznał to nawet sam Sasin -A tutaj artykuł :https://wysokienapiecie.pl/28608-dlaczego-importujemy-wegiel-z-calego-swiata/
…ale co ja ci będę tłumaczył, ty jak masz zatwardzenie to też mówisz że to wina Tuska.
Cóż – fanatycy tak mają

Jaś

Dużo testów górników robią żeby ich pozamykać w domach. Nie będą mogli protestować. Proste?

Obserwujący

No proszę. górnicy kolejna kasta.Po klerze,pińćetach i staruchach.
A może jest to efekt porozumienia jaki mają podpisane pisiory z dudą-związkowcem.
Niech dla medyków też pisiory sypną testami,ale gdzie tam…przecież jest tak cudownie według propagandy pisowskiej…

ZG

Jest XXI wiek. Dajcie już spokój z tymi górnikami. Ewentualnie mogę słuchać o górnikach fedrujących asteroidy.
Nierentowne i niebezpieczne zakłady. rozbuchane wypłaty, upolitycznione związki. Panie, daj Pan spokój.

Ewelina

Co z Kopalnią Knurów- Szczygłowice ??

Zatroskany

Co za kretyn wydał decyzję o spędzie chorych lub o to podejrzanych w centrum miasta gdzie parki i spacerowicze z dziećmi powinien absolutnie odpowiedzieć za narażanie ludzi na utratę życia i zdrowia ,u siebie w kopalni niech to robią albo na odludziu .

covidowa panika

Zwłaszcza, że na każdej kopalni jest gabinet lekarski.

Filip

Jak wyjdzie że to jedno wielkie oszustwo by zamknąć kopalnię ta ta grupa społeczna będzie jako pierwsza na Wiejskiej ,a tak lepiej złapać za mordę i zamknąć z powodu wirusa. Wirus jak wirus same testy na niego są tak skuteczne że nawet u kozy wychodzą pozytywnie, więc ludzie otwórzcie oczy i sprawdzić info od producenta tych testów i co w innych krajach się dzieję. Życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości.

xxx

jak była propozycja ograniczenia czasu pracy, to “wonsaci zwiunzkowcy” i same ryle grozili strajkiem. Zwieźć ich wszystkich teraz pod ziemie wraz z rodzinami – niech tam odcywają kwarantannę nawet i miewsiąc, zamiast szwendać się po mieście i centrach handlowych. Dość już rozpieszczania tych pasożytów, którym (podobnie jak PiS) “po prostu to się należy”

Karol Prawdziwy

Czy się pracuję czy nie to pensja się należy.
Czternastki , piętnastki i tam jeszcze dwudziestki.

Lukas

Chłopie łap za kilof łopatę kopalnie czekają a wtedy dostaniesz tę trzynastkęczternastkę no i dwudzieskę. A tam na dole czeka na ciebie słoneczko piękna zieleń sam raj nic tylko robić

Ewa

Ludzie co się z wami dzieje czy te pieniądz najwazniejsze?tu o ludzkie życie chodzi.czytam te komentarze i nadziwić się nie mogę Polak Polakowi wrogiem .może czas na refleksje

Walek

Nie Polak Polakowi tylko Polak Hanysowi

Ad

Karol jest widocznie uczciwy i nie zamierza okradać swojego kraju, jak ci od kilofków

Górnik

Dlaczego tak nienawidzisz górników?

\\\\\

Cobyś niy doczekoł, że “ryl” ciepnie kilof i szufla i przidzie po twoja robota. Wtedy się zdziwisz jak mało wartościowy jesteś w oczach swojego przełożonego.

Ad

Dlatego ryl został rylem, bo do niczego innego się nie nadawał.

Ryl..

Oceń swoją pracę, powiedz sobie sam, że jesteś sumienny i uczciwy, że rzetelnie wykonujesz wszystkie zadania,że zasługujesz na pieniądze które zarabiasz.. Potem się zastanów kto dał Ci prawo oceniać moje kompetencje .. ja Ciebie nie oceniam

Urko

Jeśli naprawdę jesteś rylem , to nie ma czego oceniać . Nie masz żadnych kompetencji.

Górnik

Nie maż racji dlaczego w tobie tyle nienawisci

Ad

“Nie maż racji”

W Twoim przypadku nie mam wątpliwości, że jesteś górnikiem.

Lisek

Czy ty masz pojęcie ile osób ma pracę Dzięki jednemu górnikowi i jakie są pobierane składki z jego pensji jak będziesz to wiedział to wtedy się puknij w głowę zanim zaczniesz coś pisać

Ad

Czy ty masz pojęcie ile osób żeruje na górnikach i tłucze im do łbów, że im się wszystko należy? Jak będziesz to wiedział to wtedy się puknij w głowę zanim zaczniesz coś pisać

Lisek

Mieszkamy w demokratycznym kraju możecie zatrudnić się na kwk i opływać w dobrobycie i luksusie

xxx

czy ty masz pojęcie, ile pieniędzy z podatków idzie na utrzymanie tego rozpasanego towarzystaw? 13-tki, 14-tki, barburki no i przedze wszystkim sponsorowanie im emerytur, bo sami na nie nie odłożyli

Kasia

Barbórki….

Marian

A czy masz pojęcie ile pieniędzy z podatków idzie na przywileje innych grup zawodowych,ale wszystkiemu winni są górnicy. Niedługo zlikwidują tą branżę i kogo sobie wybierzecie za chłopca do bicia . Ciągle aktualne dziel i rządź

skarbek

Rozmawiałem z policjantem, który pracował na tzw. dołku i stwierdził, że z pośród delikwentów których mu przywozili tępe ryle były najbardziej tępe.

Jaś

Ale po co obrażasz górników? Robią im po to dużo ostatnio testów żeni ich pozamykać w domach bo zapowiadali protesty.

Marek

G prawa, ludzie stoja w kolejkach po 9 godzin !!!