Na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 przy ulicy Kościuszki dobiegają końca prace związane z uruchomieniem budynku diagnostyki obrazowej – za kilka dni z obiektu zaczną korzystać pacjenci. Pawilon, dobudowany z boku lecznicy, w sąsiedztwie hospicjum, powstał z gotowych prefabrykatów, w rekordowym tempie.
W poniedziałek, 22 czerwca, na terenie placówki gościła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, która wcześniej tego dnia brała udział w uroczystości oddania do użytku Oddziału Terapii Izotopowej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Więcej na ten temat można przeczytać tu:
Rozbudowa szpitala pochłonęła około 145 mln zł. Obiekt oddano do użytku
W Szpitalu Miejskim nr 4 minister brała udział w przecięciu wstęgi z okazji zakończenia inwestycji zrealizowanych dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.
Projekty dofinansowane z KPO w Szpitalu Miejskim w Gliwicach
W dobudówce szpitala przy ulicy Kościuszki 29 mieści się centrum diagnostyki obrazowej, w którym znalazły się pracownie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, RTG i USG. Nowy budynek w obrębie kompleksu szpitalnego przy nul. Kościuszki 29 jest jednym z elementów inwestycji zrealizowanych przez gliwicką placówkę. Wraz z zakupem sprzętu medycznego ich łączna wartość wyniosła około 84 mln zł, z czego blisko 73,7 mln zł stanowiło dofinansowanie z KPO. Większość zakupionych urządzeń już służy chorym na szpitalnych oddziałach, poprawiając warunki leczenia i codzienny komfort pacjentów.
To historyczny moment dla szpitala, bo pozyskanie środków na takim poziomie nie zdarza się często i szybko się nie powtórzy
– podkreślił prezes Przemysław Gliklich.
Oprócz pracowni rezonansu magnetycznego najnowszej generacji, tomografii komputerowej, RTG oraz USG, w nowym budynku znalazły się nowe poczekalnie i pokój wypoczynkowy mają zapewnić pacjentom lepsze warunki podczas oczekiwania na badania. Parterowy obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zakupiona aparatura może być wykorzystywana zarówno w diagnostyce onkologicznej, jak i kardiologicznej. Pozwoli to sprawniej organizować badania i skrócić czas potrzebny na rozpoznanie choroby.
Wartość tej części przedsięwzięcia wyniosła blisko 25,2 mln zł. Jak podkreślano wielokrotnie, zastosowana technologia budowy umożliwi w przyszłości przeniesienie obiektu w inne miejsce, co ma znaczenie w razie budowy nowego szpitala w Gliwicach.
Ponad 90 urządzeń dla onkologii
Budowa obiektu diagnostyki obrazowej jest częścią projektu dotyczącego rozwoju diagnostyki i leczenia nowotworów. Jego całkowita wartość wyniosła ponad 57,2 mln zł, z czego prawie 50,2 mln zł stanowiło dofinansowanie z KPO.
Szpital kupił własny system chirurgii robotycznej da Vinci o wartości blisko 8 mln zł oraz ponad 90 urządzeń przeznaczonych do diagnostyki i leczenia onkologicznego. Wśród nich znalazły się aparaty RTG z ramieniem C, stoły operacyjne, laparoskopy, endoskopy oraz aparaty do znieczulania przeznaczone dla sal operacyjnych i oddziałów. Zmodernizowano również pomieszczenie Oddziału Urologii, w którym będą wykonywane procedury onkologiczne.
Celem projektu jest skrócenie czasu diagnozowania i leczenia nowotworów, poprawa dostępu do specjalistycznych świadczeń oraz podniesienie jakości opieki nad pacjentami.
Nowe możliwości leczenia chorób serca
Drugi projekt objął rozwój diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Jego wartość wyniosła 15,9 mln zł, w tym 14,6 mln zł dofinansowania z KPO. Szpital kupił około 60 urządzeń do diagnostyki i leczenia kardiologicznego. Są wśród nich angiograf, tomograf komputerowy, pompy do kontrapulsacji, aparaty do znieczulania, respiratory oraz nowoczesne łóżka szpitalne.
Przebudowano i dostosowano także pomieszczenia Pracowni Hemodynamiki, w której diagnozuje się i leczy choroby serca oraz naczyń krwionośnych. Łączny koszt sprzętu i modernizacji pracowni wyniósł blisko 5,4 mln zł. Inwestycja ma skrócić czas diagnozowania chorób serca oraz poprawić dostępność i jakość opieki nad pacjentami kardiologicznymi.
Cyfrowa dokumentacja i lepsza ochrona danych
Trzeci projekt dotyczy cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa szpitala. Jego całkowita wartość wynosi prawie 10,9 mln zł, a dofinansowanie z KPO – 8,96 mln zł.
Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę systemów informatycznych placówki i ich integrację z ogólnopolskim systemem P1. Szpital przechodzi także na elektroniczną dokumentację medyczną. Karty informacyjne z leczenia szpitalnego z lat 2023–2025 zostaną zindeksowane w systemie P1 oraz Centralnym Repozytorium Danych Medycznych. Projekt zakłada również zwiększenie bezpieczeństwa danych pacjentów i systemów szpitalnych, wdrożenie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz podłączenie placówki do Platformy Usług Inteligentnych Centrum e-Zdrowia.
Szpital otrzymał ponadto 500 nowych komputerów, a personel medyczny został objęty szkoleniami.
(żms)/UM Gliwice(kik)















