Zatory drogowe w rejonie Instytutu Onkologii. Szpital apeluje o dojazd komunikacją miejską

Ruszają prace przy budowie wielopoziomowego parkingu Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Inwestycja powoduje utrudnienia dla zmotoryzowanych pacjentów i pracowników NIO, które potrwają kilka miesięcy.

 
W związku koniecznością wydzielenia na potrzeby budowy części obecnego parkingu, Instytut dysponuje ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Już w tej chwili wszystkie są zajęte. Ze względu na to, na ul. Wybrzeże Armii Krajowej w kierunku ul. Jana Śliwki, od godzin porannych tworzą się zatory drogowe.

Instytut Onkologii apeluje o dojazd do placówki komunikacją miejską lub pozostawienie samochodu w centrum Gliwic.

Do czasu zakończenia inwestycji, które planowane jest w czerwcu 2022 r. trzeba liczyć się ze zmniejszoną liczbą miejsc parkingowych.

Przypomnijmy, że budowę parkingu realizuje konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT S.A. z Sopotu. Koszt inwestycji oszacowano na 24,2 mln złotych.

Wielopoziomowy obiekt, będzie miał powierzchnię 19,6 tys. m2 i znajdzie się tam 800 miejsc parkingowych, w tym 32 dla osób niepełnosprawnych.

Przebudowana i dostosowana do nowych warunków zostanie również wewnętrzna infrastruktura drogowa Instytutu Onkologii. Całość zostanie objęta nowoczesnym systemem parkingowym, który pozwoli na sprawne rozliczanie opłat za postój. Pojawią się także stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Parking ma być gotowy po 36 tygodniach od rozpoczęcia robót budowlanych.

Do Instytutu Onkologii komunikacją miejską

Jest jedna linia autobusowa 224, która co pół godziny dojeżdża do NIO. Zatrzymuje się na przystankach: Gliwice Dworcowa – Gliwice Strzody – Gliwice Centrum Onkologii – Gliwice Śliwki – Gliwice Toszecka – Gliwice Plac Piastów.

Rozkład jazdy dla przystanku Gliwice Dworcowa można znaleźć tutaj.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
24/11/2021 12:35

Ze co ?
Proszą aby zostawić auta w centrum Gliwic ?
A to się nasuwa pytanie , gdzie mamy te miejsca postojowe !!!!!

Ja
24/11/2021 20:29
W odpowiedzi na  Jan

A choćby w centrach handlowych

abcd
24/11/2021 13:40

mieszkańcy strefy mają problem zaparkować własne auta, teraz dojdą pacjenci i pracownicy IO miotający sie w poszukiwaniu miejsc, a co na to miasto? problem parkowania w NIO narastał od lat, kompletnie nikt sie tym nie interesował, miasto zlewało propozycje IO bo przecież nie widziało w tym zysku dla siebie…

Beton
24/11/2021 13:43
W odpowiedzi na  abcd

Właśnie IO dąży do rozwiązania tego problemu. O co Ci chodzi ?

abcd
24/11/2021 13:50
W odpowiedzi na  Beton

IO przespało dawno sprawę, teraz sie wzięli do roboty i to w momencie gdy są na minusie i pracownikom tną wynagrodzenia, miasto korespondencje z IO miało w d…e

Ostatnio edytowany 8 miesięcy temu przez abcd
zzzz
25/11/2021 23:41
W odpowiedzi na  abcd

Wystarczyłoby pomyśleć 5 minut, dogadać się i na czas inwestycji zmienić Wybrzeże Armii Krajowej na całej długości w jednokierunkową, zajmując na tymczasowe miejsca parkingowe jeden z chodników. Nikt mi nie wmówi, że zimą spacerowicze potrzebują chodnika wzdłuż Kłodnicy, aż tak romantycznie to tam nie jest ;) No ale trzeba chcieć pomóc chorym ludziom, mieć odrobinę inwencji i empatii… odrobinę…

Jan
24/11/2021 23:38

Tzw komunikacją miejska. A jak dojechać z Sikornika, Trynku? Na pl. Piastów i powrotem….Do IO powinny jeździć autobusy z różnych dzielnic miasta, a nie tylko minibus z pl. Piastów. To po Gliwicku….

Danus
24/11/2021 22:17

Było myśleć prędzej
Teraz w listopadzie bajzel na drogach i remont

zzzz
25/11/2021 23:38

Czy dyrekcja szpitala ma pojęcie, kto się w tym szpitalu leczy? Jeśli nie, to niech wyjdzie na korytarz i poogląda w jakim stanie jest większość pacjentów. Pomysł, żeby osoby po operacjach, z trudem się poruszające i chodzące, często o lasce czy na wózku „korzystały z komunikacji miejskiej” jest zwyczajnie obraźliwy dla pacjentów. A zamiast grodzić trawniki, można na nich wyznaczyć setkę tymczasowych miejsc parkingowych, podobnie jak na pustawym obszarze za głównym budynkiem od strony Palmiarni. Tylko trzeba chcieć ;) Ciekawe czy dyrekcja szpitala da dobry przykład i też będzie z buta biegać po śniegu?

סן אסקובר
25/11/2021 10:29

Najleszą promocją Gliwic byłaby inwestycja w IO. Do tego ośrodka przyjeżdżają ludzie z całej Polski, szukając ratunku w chorobie. Niejednokrotnie zespół chirurgów był na pierwszych stronach gazet polskich jak i światowych. To jest promocja miasta zwłaszcza, że będzie w sercach osób którym udało się powrócić do zdrowia.
Ktoś jednak wolał wybudować betonowego kloca w którym ku radosze gawiedzi, ludzie piorą się po mordach.
Czy znakiem naszych czasów ma być dewaluacja wartości?

Ostatnio edytowany 8 miesięcy temu przez סן אסקובר
XyzAbc
25/11/2021 19:22

Zatory to się tworzą ale na Toszeckiej przy McDonalds, no cóź ponowie wygłodniai amatorzy kanapki drwala wyruszli na łowy, nie rozumiem tego fenomenu – przecież Skrzydlaty Byk jest otwarty cały rok…

BezpieczneGliwice
24/11/2021 22:21

W tym miejscu nawet przed budową Parkingu były patologie na które za nie reagowała gliwicka Policja. Wielokrotnie pacjenci jak i pracownicy pobliskich firm np Wody Polskie :) parkowali / parkują w miejscach niedozwolonych zastawiając chodniki, wjazdy, drogi Pożarowe. Brak reakcji Policji pokazuje to że Policjanci najwyraźniej albo nie widzieli / nie widzą bo to trwa nadal (parkowanie na trawnikach chodniku itp) albo nie chcą tego zboczyć. Nie interesuje mnie to na co kto jest chory albo do jakiej firmy przyjeżdża. Parkują tam także pracownicy onkologii. Po chodnikach jeździć nie wolno jednak w Gliwicach to nie takie oczywiste (mieliśmy także przykład… Czytaj więcej »

Jo
25/11/2021 07:55
W odpowiedzi na  BezpieczneGliwice

Ciebie nic nie interesuje poza tym, żeby spacerować całe dnie po chodniczkach, najlepiej całą szerokością.

Erffs
24/11/2021 17:03

Zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej jak najbardziej na plus.

~G~
24/11/2021 21:53
W odpowiedzi na  Erffs

W przypadku osób, które muszą leczyć się w tym szpitalu, korzystanie z komunikacji publicznej chyba jednak nie jest dobrym pomysłem. Wiadomo przecież, że są to często ludzie, którzy nie mają siły przejść kilku metrów. Uważam też, że pobieranie od nich opłat parkingowych gdy siedzą całymi dniami w kolejce do lekarza – jest co najmniej wątpliwe etycznie

Jo
25/11/2021 07:56
W odpowiedzi na  ~G~

Tym bardziej że niejednokrotnie przyjeżdżają z bardzo daleka…

zzzz
25/11/2021 23:43
W odpowiedzi na  Erffs

Poczekamy aż po operacji, chemii czy naświetlaniu będziesz ochoczo zapylał z buta kilkaset metrów, ech…