PWiK w Gliwicach wprowadza kolejny etap cyfryzacji swoich usług. W ramach nowego projektu wdrożonych zostanie 6 tysięcy modułów do stacjonarnego odczytu wodomierzy – wraz z usługą transmisji danych, oprogramowaniem, aplikacją mobilną oraz pełnym wdrożeniem systemu.
Celem przedsięwzięcia jest automatyzacja odczytów i codzienne, zdalne przesyłanie danych pomiarowych dzięki nowoczesnej technologii NarrowBand IoT (NB-IoT). Rozwiązanie to pozwala na niezawodną transmisję danych nawet z trudno dostępnych miejsc – takich jak piwnice, garaże podziemne czy studnie wodomierzowe. Urządzenia oparte na NB-IoT działają długo na jednej baterii, ponieważ komunikują się w sieci przy minimalnym zużyciu energii.
Nowy system umożliwi szybsze i dokładniejsze rozliczenia z odbiorcami, usprawni zarządzanie siecią wodociągową, a także pomoże wcześnie wykrywać awarie i optymalizować zużycie wody.
– Wdrożenie systemu zdalnego odczytu to kolejny krok w stronę inteligentnej sieci wodociągowej w Gliwicach. Automatyzacja odczytów zwiększy wygodę naszych klientów – co jest naszym priorytetem – i usprawni procesy operacyjne spółki – podkreśla Tomasz Brągiel, prezes zarządu PWiK.
Producentem wdrażanych rozwiązań jest firma Aiut, specjalizująca się w systemach telemetrycznych i zdalnych odczytach mediów. Urządzenia to nowoczesne, bateryjnie zasilane nakładki, które automatycznie rejestrują dane o zużyciu wody i przesyłają je do centralnej bazy danych PWiK za pośrednictwem stabilnej technologii NB-IoT.
W przetargu wzięły udział trzy firmy, a najkorzystniejszą ofertę złożyła właśnie Aiut Sp. z o.o. z Gliwic. Wartość kontraktu wynosi ponad 2,8 mln zł brutto.
Gliwicki PWiK ma już doświadczenie w pracy z technologią NB-IoT – w sieci działa obecnie 230 takich urządzeń, których efektywność została potwierdzona w praktyce. Nowy projekt zostanie uruchomiony jeszcze w 2025 roku, a jego wdrażanie będzie przebiegać stopniowo, wraz z montażem kolejnych nakładek.
(żms)/UM Gliwice(PWiK/kik)