ZDM szykuje się do zimy. W gotowości pozostaje 38 jednostek

Na 18 tablicach umieszczonych w mieście będą wyświetlane komunikaty dotyczące aktualnych danych pogodowych oraz ostrzeżenia przed warunkami atmosferycznymi. Zarząd Dróg Miejskich m.in. w ten sposób będzie przekazywał kierowcom informacje w trakcie Akcji Zima.

Wszyscy wykonawcy, którzy zaangażowani zostaną w prace w przypadku nie tylko opadu śniegu, ale także na czas likwidowania śliskości na drogach w mieście, zgłosili pełną gotowość, w razie konieczności uruchomienia akcji utrzymania zimowego.

Zarząd Dróg Miejskich pod swoją „opieką” ma 771 miejskich ulic, 377 przystanków komunikacji miejskiej, oraz ok. 840 tysięcy m2 ciągów pieszych i rowerowych.  

Akcja Zima uruchamiana jest przez koordynatora ZDM. Do jego obowiązków należy bieżące monitorowanie prognoz pogody oraz śledzenie komunikatów z dwóch stacji meteorologicznych, znajdujących się w Gliwicach przy ul. Toszeckiej i Nowy Świat.

Dla usprawnienia prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. 9 z nich obejmuje jezdnie, a pozostałe chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz rejon przejazdu alarmowego „Akcji Zima”. W pierwszej kolejności (do jednej godziny po ustaniu opadów śniegu) odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88, ulice: Rybnicka, Pszczyńska czy Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śląskością do trzech godzin po ustaniu opadów śniegu.

Wykonawcy zimowego utrzymania dysponują 38 jednostkami sprzętowymi takimi jak: pługi i piaskarki przystosowanymi do odśnieżania i likwidacji śliskości.  

W przypadku bezśnieżnej zimy, wykonawcy pozostają w stanie pełnej dyspozycji mimo, że miasto nie płaci za czas, w którym nie prowadzą oni prac w zakresie odśnieżania lub posypywania dróg i chodników.

ZOBACZ TEŻ:
W poniedziałek i wtorek ruszają prace remontowe na kilku ulicach. Ruch wahadłowy również na DK88

Drogowcy przypominają, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii ZDM. Część z nich należy do innych zarządców np. wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

(żms)/ZDM Gliwice

fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja234
ja234

Ta ich gotowość do odśnieżania będzie oznaczała byle jakość, oblodzone i byle jak odśnieżone chodniki oraz ulice.Czyli tradycyjnie, glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym po lodzie.
Zamiast montować tablice, urzędasy, porządnie odśnieżajcie miasto jak jest każdy widzi i nie potrzebne jest “informowanie”…

Urko
Urko

Zaraz , zaraz… Chodniki to przecież musi odśnieżać właściciel lub zarządca nieruchomości ,która do niego przylega ….

poziomka
poziomka

Kolego – a myslisz ze nie ma chodnikow przy;eajacych do miejskich wlosc ?
Popatrz na Alejke Sikornik czy jest i kto nią włada. Widac zarówno latem jak i zima.
Miast daje tyły i tyle.

HA HA HA
HA HA HA

Wiadomość o szykowaniu ma statut wiadomości o rozmiarach puszczenia bąka przez komara.Szykują się do zimy ? Jakim prawem ? Wszak ostatniej nie zakończyli.Komisję w sprawie nieposprzątanego chodnikowego syfu powołali (pani Jadziu ! Powołali czy ściemniali ?)A wyników nie podali.

rrolch
rrolch

Niech wyjadą w trasę zanim śnieg spadnie, przynajmniej raz efekt zaskoczenia na linii drogowcy – zima będzie miał odwrotny charakter

poziomka
poziomka

Czyli bedzie jak co roku…
Zalegajacy snieg i bloto az do wiosny.
Ciekaw jestem kiedy w nazym zapyzialym miescie naucza sie dbac o miasto pora zimowa ?

Ampuła
Ampuła

Jestem na “tal” i chętnie będę wychodził z domu, żeby dowiedzieć się z tablicy jaka jest pogoda, czy sypie, czy mrozi albo może wicher dmie. Pod warunkiem, że te tablice mają otwór na trzonek i w razie opadów mogą zostać użyte do odśnieżania przez przeszkolonego operatora.

ja234
ja234

Na parodie zakrawa “odśnieżanie” ulic, jedzie taki czesiek, pług podniesiony na wysokości ok 10 cm nad ulicą, po przejeździe śnieg jak leżał tak dalej leży, ale nazywa się to odśnieżaniem…wiadomo, że nie odśnieża. I wielkie odśnieżanie..