Zielone światło dla zachodniej obwodnicy Gliwic? Wlokąca się latami inwestycja może “ruszyć z kopyta”

Jak informuje Urząd Miasta, Gliwice mają szansę na otrzymanie maksymalnego, 85% dofinansowania na budowę fragmentu zachodniej obwodnicy miasta.

Pieniądze miałyby pochodzić z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Nowa arteria komunikacyjna miałaby połączyć Drogę Krajową nr 88 z ulicą Rybnicką. Szacowany koszt tej inwestycji to 152 mln zł, z czego Gliwice mają szansę otrzymać ponad 116 mln z funduszy unijnych.

Odcinek drogi od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej ma mieć długość 3,5 km. Jako termin realizacji tej inwestycji przyjęto lata 2018-2019. Trasa będzie przebiegać po wschodniej stronie zabudowań przy ul. Orkana, następnie w odległości ok. 300 metrów na południowy zachód od zabudowy osiedla Sikornik i południowym skrajem ogrodów działkowych przy ul. Rybnickiej. W ramach tego odcinka planowana jest również przebudowa ul. Rybnickiej na odcinku 600 metrów (rozbudowa do dwóch jezdni).

Przypomnijmy, zachodnia obwodnica Gliwic to jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w mieście.

Choć od wielu lat mówi się i słyszy o powstaniu kolejnych jej odcinków to sprawa wciąż napotyka na przeszkody. Obecnie zachodnia obwodnica stanowi odcinek biegnący od Drogi Krajowej nr 88 (w pobliżu C.H Arena) do ul. Sowińskiego. Stamtąd, według projektu, obwodnica ma zostać poprowadzona do ul. Daszyńskiego, a następnie aż do ul. Rybnickiej.

Mieszkańcy Gliwic dzięki obwodnicy mogliby ominąć zatłoczone centrum miasta.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mariusz Sznyder

A co z Wilczymi Dołami do likwidacji?

JJ
JJ

Tam sie buduje teraz nowe osiedle. I zamiast nazywac sie po ludzku “Wilcze Doly” nazywa sie “Wisniowe Wzgorze”. Nie jest ani wisniowe, ani wzgorze. Gorsze byloby tylko “Rozowe Wzgorze” albo “Teczowe Wzgorze”.

Wesołek
Wesołek

Z wiśniówkom znaczy….

asarh
asarh

Wilcze Doły do likwidacji? Taki piękny zielony zakątek> Jakas paranoja

Mariusz Sznyder

:( Bez sensu a tam jest tak pięknie

Mariusz Sznyder

Beznadzieja

Dzieki tej trasie stracimy resztki terenów, które służą czynnemu wypoczynkowi. Niestety ZDM ta kwestia nie obchodzi, podobnie zresztą jak rekompensata za wycięte drzewa m.in. wzdłuż ulicy Kujawskiej. Najważniejsze żeby urbanizować!

Observer
Observer

Kolejna autostrada w mieście… A ścieżek rowerowych brak. W sumie kolejna droga ułatwi wyprowadzkę z Gliwic. Zawsze coś. ;-)

Ewa
Ewa

I wszystko na ten jeden mostek?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Koszt: 152 mln złotych, długość brakujaąego odcinka 3,5 km, wychodzi 43 mln za kilometr = 43000 zł / metr . To gdzie będzie budowana ta obwodnica na Marsie?

G
G

NO WIESZ .. TUTAJ JAK PIENIADZE Z UNII TO KAZDY MUSI SOBIE TROCHE ZAROBIĆ.. USZCZKNĄĆ :)

JJ
JJ

Ta droga ma przecinac ogrodki dzialkowe, co oznacza, ze bedzie bardzo blisko osiedla Sikornik. Moze mialo to sens 30 lat temu kiedy projektowano obowdnice, kiedy bylo malo samochodow, a nie teraz. W dodatku osiedle sie rozbudowuje – nowe bloki i domy jednorodzinne. Droge nelezaloby wytyczyc co najmniej w odleglosci 1 km od zabudowan.

Jaś
Jaś

Masz racje lepiej wyremontować ul w mieście na przykład ul zabrską

B
B

Z pewnością powstanie też chodnik o szerokości 1,5 metra i z niczym nie połączona “ścieżka rowerowa” :/

asd
asd

No ale najważniejsze, że do statystyk będzie można dopisać kolejny kilometr tej drogi rowerowej.

Ania Aleksandra

Tylko, że to nie ten kawałek, który miał powstać lata temu dostał kasę i powstanie. Nie ten, który jest na zdjęciu tylko ten następny.

Cyklista
Cyklista

W zasadzie nic nowego:
– tytuł ze znakiem zapytania,
– “Pieniądze miałyby pochodzić …”,
będzie, może, podobno …

Analityk
Analityk

Powieliłem Twój komentarz.Masz 100% racji.Sorrki przed napisaniem mojego nie przeczytałem innych.

podpis
podpis

Czyżby wydalił z siebie te informacje mój ulubiony “rzeczownik” miejski? Bo to tak w jego stylu.

gość
gość

NARESZCIE !!!

Co nareszcie ? Nareszcie udało ci się stolec oddać.Z tekstu nic nie wynika.

gość
gość

Tam gdzie mieszkasz stolce oddaje się w sławojkach, a obwodnicą jest
wydeptana ścieżka na twoje pole.

Szczery
Szczery

Jak wykonawcą będzie PRUiM to termin oddania będzie w 2029r

Prokurent Przekret
Prokurent Przekret

Małysz ty optymista.wyrobimy się do 2026

Analityk
Analityk

Przeczytajcie tekst z uwagą.Znaki zapytania ,cudzysłów,zależności w stylu jeśli to .Czyli co ? Wnioskuje ,że to tylko kolejne ratuszowe propagandowe g**no.

kolins
kolins

…malkontentów nie brakuje w naszym mieście.. krytykantów i ..zresztą, jak wszędzie , Gliwice się rozwijają i to idzie w dobrym kierunku , czy się to komuś podoba czy nie…

Druga strona lustra
Druga strona lustra

Raczej należy napisać zgodnie z prawdą .Gliwice się zwijają i i jest to droga w złym kierunku.

podpis
podpis

Mistrzu, tę obwodnicę obiecują już od dwudziestu paru lat. Jak więc zaufać, że nagle zrobią? Ba, na 2018 rok zaplanowano wybory? Mam nieodparte wrażenie, że jak zwykle “kiełbasa wyborcza”!

weź przestań :)

ja234
ja234

Kolins, jaki rozwój człowieku…glajwice staczają się i zwijają…tyłem do przodu z zaciągniętym ręcznym.

majkiel
majkiel

Zapomniałeś dodać “na wstecznym ” ;)

asd
asd

Poczytaj sobie komentarze sprzed wielu lat. Wtedy też były optymistyczne pieśni rzecznika, że już ruszają przygotowania, że budowa zaraz się zacznie, że obwodnica będzie gotowa do 2011 itd. Wtedy też niektórzy pisali, że nie ma szans na tak szybką budową. I też byli wyzywani od narzekaczy, malkontentów i krytykantów. A teraz po tych kilku latach się okazuje, że mieli rację.

Wiosna niedługo czyli czas na reaktywację wąskotorówki.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzzzzz

W całym tekście znalazłem jeden konkret.Faktem jest ,że zachodnia obwodnica to najdłużej realizowana inwestycja miejska.Brawo panie Frankiewicz !

gliwiczanin
gliwiczanin

Ale na budowę hali Frankiewicza to 300 mln mieli, a połowy tego na budowe obwodnicy już nie mieli i nie mają….

o0lo
o0lo

byl protest a nie kasa.

asd
asd

Protest był w sprawie odcinka od Sowińskiego do Daszyńskiego. Protestujący sprytnie wykorzystali błędy w dokumentacji przygotowanej przez UM i zaskarżyli decyzję o budowie – skutecznie.
W sprawie odcinka od Daszyńskiego do Rybnickiej nikt nigdy nie protestował. Budowa tego odcinka mogła być już dawno zakończona, ale z przyczyn znanych tylko władzom miasta nawet nie ruszyła.

Ile razy można to powtarzać zanim w końcu to dotrze do ludzi? Ja wiem, że takich niewygodnych informacji nie piszą w MSI, ale nie jest to również żadna tajemnica.

Jakich 300 ? Z infrastruktura oraz odsetkami ponad 460

Dziadek
Dziadek

Jeśli skrzyżowanie obwodnicy z Rybnicką nie będzie BEZKOLIZYJNE…to korki w godzinach szczytu będą od tego skrzyżowania do Placu Piastów!
Do obecnej zawalidrogi w postaci kolizyjnego połączenia z A4 dojdzie następna w odległości ~300 m.

Ampuła
Ampuła

Co to za kwoty… Sama walka o odzyskanie kontroli (dywersja, rozpoznanie, naloty dywanowe, desant z powietrza, szturm jednostek zmechanizowanych, udział formacji inżynieryjnych i saperskich) nad Terytoriami Okupowanymi przez Działkowców to lekko 1-2 miliardy zł. Najpierw trzeba złamać opór i opanować w pełni teren, a potem można myśleć o budowie obwodnicy. Półśrodki zostaną odepchnięte grabiami, obrzucone zgniłą kalarepą i zlane odstałym wywarem kompostowym.

SGx3
SGx3

Zapomniałeś wspomnieć o zdobyciu strategicznej przeprawy na Ostropce. Bez Formozy ze wsparciem floty ani rusz.

Ampuła
Ampuła
O flotę zdolną zdominować teatr wojenny na Ostropce można być spokojnym. OBRUM dostał wytyczne z MON w sprawie wykonania prototypów do kluczowego projektu kryptonim Kuternoga. Chodzi o jednoosobowe kutry z napędem nożnym, zdolne cicho podpłynąć i głośno wybuchnąć. Takie twórcze rozwinięcie skrzyżowania japońskich żywych torped z rowerem wodnym i stawiaczem min. W tym wypadku na minie się siedzi, nigdzie jej nie trzeba zostawiać. Oczekiwana jest konferencja prasowa, na której minister partyzAntek ma podać ile tysięcy ochotników już wyraziło gorące zainteresowanie przystąpieniem do naboru w programie Kuternoga. Trzeba przyznać, że Departament Mięsa Armatniego w MON ma w rękawie szynela atrakcyjną ofertę… Czytaj więcej »
Tomek
Tomek

Tylko błagam bez detekcji , wysepek, ruchu wstążkowego , z ciągami rowerowo pieszym po dwóch stronach drogi i tylko ronda !!!!

Piotr
Piotr

Bełkot pobożnych życzeń.Nic więcej.Tekst w stylu miejskiego Serwisu Informacyjnego.Czyżbyście się stali ich filią ?

Valdorf
Valdorf

Obiecanki cacanki a głupiemu radość……ile razy podchodzono do tej realizacji, kończy się kadencja a mieszkańców coraz więcej nie zadowolonych z zarządzania więc śmiem twierdzić że to ….kiełbasa wyborcza….zwyczajna ale gdybym się mylił to positivum…

Wasz Franek
Wasz Franek

Problem ze smogiem ? Hmmm.Obiecajmy coś barankom.

Adka
Adka

@WF najbardziej na smog narzekają nałogowi palacze i palaczki. Głównie po to żeby odwrócić uwagę od śmierdzących petów, którymi trują całe otoczenie.

asd
asd

Nie palę i nigdy nie paliłem. Mam za to astmę, która w tym smogu bardzo daje mi się we znaki i dlatego zawsze będę narzekać na powietrze w Gliwicach.
A na wyprowadzkę do innego miasta, zwłaszcza poza Śląsk, niestety mnie nie stać.

Hans
Hans

Jak zwykle milion pięćset sto dziewięćset dróg,które przecinają nasze piękne miasto.A jakby dla odmiany zadbać o tereny zielone albo o czyste powietrze.Może tak unijne pieniążki na dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych czy też obniżki rachunków dla już posiadających nowoczesne kotły.Ale co tam-to się źle sprzedaje medialnie.A kawałek drogi,budowany w tempie Kujawskiej czy Akademickiej uszczęśliwi wszystkich.

V
V
Czy ktoś kojarzy albo wie, gdzie znaleźć dokładniejsze informacje, jak ma przebiegać droga? Patrzę na mapę i tego po prostu nie widzę. Poglądowy rysunek moich przemyśleń (obaw) tutaj: http://i.imgur.com/WjsLl91.png Ten odcinek ma zaczynać się gdzieś koło skrzyżowania Daszyńskiego ze Słowackiego i iść na południe (aka: na wschód od os. Orkana), równolegle do rzędów domów na Bartosza Głowackiego (300 m na zachód od zabudowy Sikornika). Co dalej? Przekroczy to rzekę i będzie szło koło ulicy Pelikana, przez Bielika (300 m na zachód od zabudowy Sikornika) na południe Rybnickiej (południe ogródków działkowych)? Jakoś ta obwodnica będzie musiała przeciąć Bielika, a można to… Czytaj więcej »
majkiel
majkiel

na mapa.targeo.pl jest zaznaczona ta droga

ja234
ja234

Dobrze przeczytałem…152 mln zeta….za kawałeczek drogi…Oczywiście, że będzie, na wieczne nigdy.
Dali by sobie spokój z budową tej dróżki…