Zjazd z DK 88 zamknięty od roku, bo w trakcie robót pojawiły się „niespodzianki”. Nowy termin otwarcia

Zjazd z drogi krajowej nr 88 na ul. Toszecką został zamknięty ponad rok temu na czas budowy sieci kanalizacji deszczowej. Prace miały zakończyć się w I kwartale 2022, tymczasem ul. Zbożowa wciąż jest rozkopana. Jak się dowiadujemy, wkrótce ruch ma być tu przywrócony.

 

Niedawno o sprawie zamkniętego zjazdu z alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który przebiega po odcinku ulicy Zbożowej, napisał do nas Czytelnik.
Minął rok od momentu zamknięcia, a odcinek nadal pozostaje nieprzejezdny. Rozumiem inflację, problemy z materiałami. Przejeżdżam tam często i niestety końca nie widać. A skręt z DK88 na ulicę Toszecką w kierunku centrum w godzinach szczytu to nie lada wyczyn.

Z DK 88 na ulicę Toszecką prowadzą dwa zjazdy – jeden po fragmencie wspomnianej ulicy Zbożowej kieruje w prawo w ulicę Toszecką w stronę centrum Gliwic. Drugi wypada na ulicę Orląt Śląskich i aktualnie tamtędy wiedzie objazd dla ulicy Zbożowej. Problem w tym, żeby pojechać w stronę dworca i śródmieścia, trzeba włączyć się do ruchu w lewo. W godzinach szczytu manewr ten do łatwych na pewno nie należy.

ZDM – proszę pytać PWiK

Gdy o powód przeciągania robót pytamy Zarządu Dróg Miejskich, drogowcy odsyłają nas do PWiK, bo to przedsiębiorstwo prowadziło na ulicy Zbożowej roboty ziemne. Zasięgamy więc informacji u wodociągowców.

Przedłużenie prac przy budowie sieci kanalizacyjnej w ciągu ul. Zbożowej wyniknęło z „niespodzianek”, które pojawiły się w trakcie prac. Pojawiły się konflikty z sieciami energetycznymi i gazowymi nieuwzględnionymi na planach. To spowodowało konieczność przedłużenia prac, które – zgodnie z umową z wykonawcą – powinny zakończyć się do 31 marca 2023 r. Po tym terminie nastąpią odbiory techniczne i ulica znów będzie całkowicie przejezdna – informuje Krzysztof Krzemiński z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Nawierzchnia będzie odtworzona do stanu pierwotnego. W tej ulicy planowana jest kompleksowa przebudowa ul. Zbożowej przez ZDM Gliwice, który jest obecnie na etapie projektowania

– dodaje.

Problem zamkniętego zjazdu wkrótce się skończy, jednak nie na stałe, bo w planach drogowców jest całkowita przemiana tego miejsca. Informowaliśmy o tym już w połowie 2021 roku, jednak w planie przetargów na bieżący nie zawarto takiego zadania.

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Miejskich zlecił opracowanie wielobranżowego projektu rozbudowy i przebudowy ul. Zbożowej w procedurze uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Inwestycja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na zjeździe z DK88, a także zapewnienie skomunikowania nowopowstałych i projektowanych budynków mieszkaniowych realizowanych przez ZBM II TBS, w tamtym rejonie.

Według założeń, zmieni się zupełnie geometria zjazdu, który nie będzie prowadził bezpośrednio do ulicy Toszeckiej – powstanie trójwlotowe rondo. Nowa łącznica ma być dostosowana geometrycznie i konstrukcyjnie do ruchu samochodów ciężarowych. Dwa lata temu przedsięwzięcie to wyceniono na 16 mln zł, teraz, w czasach szalejącej inflacji i wszędobylskiej drożyzny zapewne będzie większy.

(żms)
fot. 24GLIWICE.PL/ŁG

21 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze