“Zła i krzywdząca decyzja dla całej Metropolii”. Gliwice poza rządowym programem termomodernizacji

fot. arch. 24gliwice.pl

Tylko 22 z 33 najbardziej zanieczyszczonych smogiem polskich miast kwalifikuje się do resortowego programu termomodernizacji SMOG STOP. Poza listą znalazły się Gliwice, zdecydowało bowiem kryterium zaludnienia do 100 tysięcy mieszkańców.

Gliwice znajdujące się na 22 miejscu spośród 50 najbardziej dotkniętych smogiem europejskich miast, są poza programem STOP SMOG. W ramach tego działania do 2027 roku nakładem 750 milionów złotych ma zostać docieplonych kilkanaście tysięcy budynków, niestety dotyczy to mniejszych gmin. Dlatego poza listą znalazły się także Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Zabrze oraz Kraków.

Rządowy program termomodernizacji bez Gliwic i miast śląskich. Gdzie jak nie u nas jest on najbardziej potrzebny?

– pyta retorycznie Gliwicki Alarm Smogowy.

Niezadowolenie panuje również w magistracie. – Takie decyzje są szkodliwe dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tu większość ludzi żyje w miastach powyżej 100 tys., które de facto są jednolitym zurbanizowanym obszarem – mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta.

– I mitem oczywiście jest śląskie Eldorado. Wiele miast metropolii ma problemy finansowe. W wielu tkanka miejska jest stara i często nie zmodernizowana, ogrzewana węglem. Wyjątkowa w skali kraju gęstość zaludnienia na naszym terenie ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Trujące powietrze nie respektuje granic administracyjnych. Wyłączenie to świadczy o braku świadomości naszej specyfiki – dodaje rzecznik.

Nie patrzyłbym więc na ten problem w kategoriach “pokrzywdzonych Gliwic”, ale nieco szerzej: złej i krzywdzącej decyzji dla całej metropolii

– komentuje Jarzębowski.

Na sprawę zareagowała gliwicka posłanka Marta Golbik, która przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów interpelację w sprawie założeń rządowego programu termoizolacji budynków STOP SMOG. – Oczekuję równego traktowania mieszkańców również dużych miast aglomeracji górnośląskiej – w tym Gliwic – komentuje posłanka w serwisie facebook.com.

Wśród pytań, jakie skierowała do Mateusza Morawieckiego pojawia się to, czy rząd przewiduje uruchomienie dodatkowego programu dla najbardziej zagrożonych zanieczyszczeniami śląskich miast i kiedy taki program może zostać ogłoszony.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Smutek
Smutek

Przeznaczenie 750 mln złotych (do 2027r) na tak poważną dla zdrowia i życia mieszkańców zatrutych miast sprawę, zakrawa na kiepski żart.Gliwice bez łaski mogły same dać radę, gdyby nie wiadoma inwestycja,dzięki której dodatkowo będziemy truci spalinami z tysięcy samochodów. …niech to szlag.

Ampuła
Ampuła

Bzdura. Poszczególne miasta mogą sobie zarzynać budżety dopłacaniem do okładania styropianem chałup czy zamianą kotła jednego na drugi, ale rzecz jest w rządowo sterowanej CENIE paliw w stosunku do zamożności (a raczej jej braku) mieszkańców. Jak się ceny wungla podnosi w kosmos, to narasta ekonomiczna presja na palenie czymkolwiek, byle tańszym. Dlatego żadne styropianowe termosowania i żonglerki kotłami niczego nie zmienią. Kto pokryje te miliardy wydane na rządowe “programy termomodernizacji”? W końcowym rozrachunku ZAWSZE obywatele. W cenie wungla, benzyny, podatkach, daninach, zusach. Tak to działa i działać nie przestanie, póki gospodarka będzie narodowo-wunglowa.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

To jest prawda, chociaż tak naprawdę to taka dziewięćdziesiącio procentowa. Owe dziesięć procent, to obiekty, które są ocieplone, i gdzie zużycie ciepła spada do poziomu, w którym właścicielom nie chce się babrać z wunglem i włączają jednak ogrzewanie gazowe, mimo, że jest ono droższe. Natomiast odnośnie do pozostałych 90% to rzeczywiście kluczowe są tu proporcje między ceną gazu,węgla i odpadów: Gaz sam w sobie jest jednak drogi, proporcje dwóch pozostałych nośników energii przesuwają strukturę spalanych paliw bądź w kierunku wungla bądź odpadów (tu również, oprócz klasycznych śmieci, również mułów, miałów, przerostów i innych odpadów pourobkowych). Co prawda aby uzyskać dofinansowanie… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Jeżeli podniesiesz zamożność społeczeństwa, to przez naturalną potrzebę leniuszenia wzrośnie popularność ogrzewania gazowego – polegającego na używaniu pokręteł, programatorów i czujników na kotle, przypominającym urodą szafkę kuchenną z porcelaną. Zamiast archaicznego zasypywania wungla czy śmiecia w gardziel podajnika, regularnego wynoszenia stałych produktów spalania, częstego pucowania osadów od kotła po sam czubek komina. Zawsze w piwnicznych czeluściach, po sąsiedzku z pomieszczeniem zasypanym kupą wungla,. Zawsze po pachy w brudzie i smrodzie, choćby kocioł był 19. generacji, z ultra-atestem i sowitym pokropkiem. Jednak dawno oczekiwane “narodziny” wzrostu wynagrodzeń, czyli i zamożności Polaków, zostały natychmiast zablokowane. Importem Upaińców, aby zdusić wzrost płac. Do… Czytaj więcej »

Marek
Marek

Mam do ciebie (celowo piszę od małej litery) ogromną prośbę.
Przestań do wszystkiego pisać swoje przemądrzałe komentarze. Tylko tym żyjesz?
******
Chętnie bym ci przemówił do rozsądku.
Jeśli masz trochę odwagi to zaproponuj miejsce i czas, a chętnie się z tobą spotkam i porozmawiam

Ampuła
Ampuła

A poza nachalnym kuszeniem na randkę sugestiami o fiucie – może coś o meritum? Nic? Tak myślałem. Nieco cię (celowo) żałuję, że gejowskie portale nie zaspokajają potrzeb rozsądnych rozmów. Skoro jednak podgrzałeś się do czerwoności tutaj, w temacie smogu i kotłów, to może popróbuj zbliżyć się do przedstawicieli handlowych, instalatorów, techników i palaczy CO na branżowych forach ciepłowniczych. Powodzenia!

beton
beton

Nie chcesz, nie czytaj.
Ampuła, choć nie zawsze wypada się z nim zgodzić, ma talent do pisania, bogaty zasób słów, pisze składnie, gramatycznie, z właściwą interpunkcją i ortografią, a przede wszystkim dowcipnie. Czyta się to bardzo dobrze.

piętka*
piętka*

Rozumiem Marek, że tutaj nie możesz, ponieważ rożnego typu bezmózgowce mają priorytet i są pod specjalną ochroną. Takie mamy tutaj klimaty i pasjonaty, niestety;)

Urko
Urko

I to też prawda na 90% . Na cenę gazu na fakturze wpływa także cena jego przesyłu. Jakoś tak zawsze budził się we mnie opór. Jeżeli płacę za dostarczony gaz, to dlaczego mam jeszcze płacić za jego dostawę ? Przecież jak mi go PGNiG nie dostarczy , to go nie zużyję, czyli nie będę miał za co zapłacić . Czemuż , ach , czemuż muszę jeszcze zatem płacić odrębnie za jego dostawę ? :-)

Gość
Gość

Pewnie PGNiG likwidując pozycję przesyłu na fakturze podwyższy o tenże przesył cenę gazu……Wg mnie na jedno wyjdzie.

zyz
zyz

No i niech by tak było.
Jedna pozycja na fakturze: cena m3 (czy tam po nowemu 1kW – choć to już jakieś przeliczniki) gazu x zużycie. I sprawa czysta.
A nie, że trzeba zatrudnić księgowego, żeby dojść do tego za co właściwie płacimy.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Zawsze możesz sobie po gaz pojechać i przywieźć we wiadrze :o). Tak to już jest skonstruowane że mnóstwo jest opłat dodatkowych (abonament za licznik, opłata przesyłowa stał, zmienna, sezonowa, “za gotowość” itd. zwał jak zwał), akcyza oraz wysoki VAT – 23%.

piętka*
piętka*

może też sobie zbiornik na gaz płynny postawić w ogródku i napełniać go przez dowolnie wybranego dostawcę, nawet takiego darmowego, jeżeli istnieje taki;)

beton
beton

Niestety tak jest. Wynika to z tego, że sprzedawcą gazu jest PGNiG, a właścicielem sieci PSG lub GAZ SYSTEM. To oni koszą kasę za przesył, a w ich imieniu pobiera ją na jednym rachunku PGNiG, oczywiście doliczając do tego niewielką prowizję.

anorek
anorek

Tak jak “wspólne działania włodarzy” miast przy Kłodnicy, którzy przez 30 lat nie zrobili jednego ruchu, żeby ten ściek oczyścić? Lubię takich mądrych, którzy nic innego nie potrafią, tylko udowadniać, że nic się nie da zrobić.
Dzięki takim lumpom Gliwice z drugim po Katowicach budżetem wyglądają jak slams pełen ruder. Do Katowic lata świetlne.

Anonim
Anonim

Dałem + za styropianizacje – uważam to za tymczasową modę (bo elewacje się odmalowuje) i w starym bud. dużo to nie daje, a dużo kosztuje… co do wungla to on był, jest i jeszcze długo, długo, bardzo długo będzie bardzo ważny
http://www.pse.pl

zyz
zyz

Jak to dużo nie daje? Mieszkałeś kiedyś w starym budownictwie (przed i po uczciwym ociepleniu)? Czy teoretyzujesz?

Mazepa
Mazepa

A tyle lat było napinania klaty, że w Gliwicach prawie nie ma bezrobocia, a mieszkańcy bogacą się tak szybko, że aż wyprowadzają się z tej doliny szczęścia z prędkością pendolino.
W takim razie skąd się biorą ci biedacy których rzekomo nie stać na C.O. albo ogrzewanie elektryczne albo gazowe? Brak konsekwencji w poglądach albo zwyczajne łgarstwo.

anorek
anorek

Masz rację. Takie nowoczesne miasto – Dolina Krzemowa 2.0. – spokojnie samo może sobie poradzić ze smogiem i biedą mieszkańców. Pytanie: dlaczego nie chce?

ja234
ja234

Bo glajwice są na wstecznym. Jak już ktoś tutaj napisał, miasto niby bogate, ale wygląda jak zapuszczona wioseczka.Nie ma dobrego gospodarza.
Katowice,również bogate miasto, biją na łeb glajwice.

gość
gość

10 letni program anty smog dla wszystkich miast w Polsce kosztuje tyle co 1 niepotrzebna hala, gdzie sens gdzie logika

zyz
zyz

Nie ma sensu. Nie ma logiki.
Za te grosze w skali kraju i to rozłożone na tyle miast i tyle lat nie zrobi się NIC zauważalnego.
Ale dobry PR jest.

Życzliwy
Życzliwy

Wszystkim decydentom w STOP SMOG z całego serca życzę POChP i astmy

Chora na POChP
Chora na POChP

Dołączam się do tych życzeń …… jedyne, co nam zostało.

antydiesel
antydiesel

Piece piecami, ale należy również zająć się ostatecznym rozwiązaniem kwestii diesli. Już niedługo w Niemczech będzie wprowadzony zakaz wjazdu aut z silnikami diesla do miast. I to jest pomysł godny do naśladowania, bo spaliny diesla są ok 20 razy bardziej trujące niż spaliny z silników benzynowych. I niech nie piszą mi tutaj fanatycy diesla, że tylko spaliny z domowych kotłów są zagrożeniem. Zwróćcie uwagę, że piece są używane w okresie zimowym, a diesle kopcą przez cały rok.

Marx
Marx

Tyle że w lecie jakoś smogu nie ma. Przypadek?

antydiesel
antydiesel

Zatrute powietrze to nie tylko smog. Przypadek?

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

O – to jest wierutna bzdura. Proszę sobie sprawdzić latem stan powietrza atmosferycznego w Warszawie na stacji pomiarowej na Marszałkowskiej: przekroczenia takie, że aż miło patrzeć. W Katowicach na Kossutha jest wtedy lepsze powietrze, a czasami nawet w Rybniku na Borki

Wuit
Wuit

Sprawdzam smog w Gliwicach latem i nie ma. Mam diesla. Uwielbiam diesle. Jeżdżę głównie autobusem :)

pokora
pokora

Nie, raczej twoje ******

No Pasaran
No Pasaran

Ooooo…. jeden z ****** coś siebie … :-)

pokora
pokora

Pewnie myślisz o sobie *****, bo oprócz ***** na tym portalu nic mądrego nie wnosisz:)

brr ale zimno...
brr ale zimno...

” ostateczne rozwiązanie kwestii diesli ” Moja wyobraźnia podsuwa mi same chore obrazki.

zyz
zyz

Zagazować diesle?
Były takie pomysły …

korektor
korektor

Diesle, powiadasz są problemem zanieczyszczonego powietrza?…, to się teraz tak zastanów jaki jest odsetek diesli w stosunku do benzyniaków, a jak już to ogarniesz, to przemysl teraz na co jezdzą samochody ciezarowe, dostawcze, itp, czyzby to były benzyniaki?…, jak już to dotrze to może zrozumiesz…

antydiesel
antydiesel

Zakaz w Niemczech ma obowiązywać auta osobowe, a nie ciężarowe i dostawcze. Poza tym za zachodzie sprzedaż diesli systematycznie maleje. Dlaczego? Jak to uzasadnisz? To początek końca diesli.

Alex
Alex

Niemcy już wielokrotnie przekonali się, że ich pomysły są funta kłaków warte – polecam poszukać opracowań naukowych na temat “Umweltzone”, szczególnie rozważań w kategoriach problemu migracji zanieczyszczeń z wiatrem.
Poza tym, jeśli coś piszesz, to sprawdź żródło, a nie cytuj clickbaitowych tytułów. Ewentualny zakaz ma dotyczyć samochodów nie spełniających normy EURO6. Poczytaj coś o tych normach, porównaj wymagania.

bo spaliny diesla są ok 20 razy bardziej trujące niż spaliny z silników benzynowych
Mówimy o silniku wysokoprężnym w ogóle czy silniku wysokoprężnym spalającym ON?
Podaj źródło tych oszacowań.

antydiesel
antydiesel

A ile jest diesli spełniających normę EURO6? W przyszłości normy czystości spalin będą jeszcze bardziej restrykcyjne i żaden diesel nie będzie mógł im sprostać. Ostatnia afera wieśwagena w USA pokazała, że aby sprostać wymaganiom czystości spalin w dieslach, trzeba programowo zaniżać, czyli “OSZUKIWAĆ” rzeczywiste wyniki, bo inaczej się nie da. Diesle, ze względu na swoją naturę nie mogą być już bardziej “czyste”, więc nadchodzi koniec diesli.

SmogNarodowy
SmogNarodowy

Dyskutując z fanami niemieckich diesli musisz pamiętać, że rozmawiasz z nowymi bogatyczami o mentalności chłopa, który dostał na kredyt ciągnik Ursus. Oni modlą się każdego wieczora, żeby Niemcy tanio sprzedali dieslowski szajs. I Niemiecki BÓG ich wysłuchał. Lawa tego szrotu zaleje Polskę i zapomnij o czystych ulicach i powietrzu. Każdy młody Polak jeśli nie jest faszystą powinien spierdalać stąd jak najdalej. Po latach i przegranej wojnie “Prawdziwi Polacy” zagazują się sami dzięki tej samej niemieckiej technologii. PIĘKNE!

krzysztof
krzysztof

porażasz mnie twoimi wypocinami

wujek
wujek

\jak zrobią zakaz wjazdu diesli do miasta, to trzeba bedzie PKM Gliwice zlikwidować, pomysl zanim cos napiszesz, po samym srodmiesciu jezdza eko diesle A4…

antydiesel
antydiesel

Zakaz ma dotyczyć aut osobowych. A swoją drogą wyrażenie “eko diesel” jest tak przekonujące jak prostytutka, która mówi że jest dziewicą.

Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir

Ani decyzja zła ,ani krzywdzaca.Mamy halę Bankrut.Stwórzmy z braku pomysłów na jej wykorzystanie swoista “bańkę tlenową” Codziennie mieszkańcy w ramach dotleniania się będą mieli możliwość kilkugodzinnego w jej wnętrzu zasiadania.ZRÓBMY TO ! STAŃMY SIĘ PIONIERAMI.

Noname
Noname

Płacz i lament. A przecież Gliwice wybudowały DTŚ wprowadzając ruch samochodowy i zwiększając zanieczyszczenie do centrum miasta,wycinają wszystkie drzewa w centrum i na osiedlach bo muszą być parkingi. Więc są mało eko. A czy są bogate ? chyba tak bo wydajemy 12 mln. zł na Piasta i na halę Gliwice ponad 420 mln zł. ale na termomodernizację pieniędzy brak ?

doinformowany
doinformowany

Jak Marta Golbik załatwia tą sprawą to wiem, że nie zostanie ona załatwiona. Golbik to tylko kukiełka od Frankiewicza. Jakby nie on to nawet nie dostałaby się na listy.

wujek
wujek

Golbik to na pewno zrobi karierę, była już w Nowoczesnej, teraz jest w Platformie czas na PIS albo SLD, jak będą sondaże spadać, to przejdzie dalej, taka marionetka

Henry
Henry

PiS takich szuj jak ona nie będzie przyjmować. Prędzej sobie sama partię założy.

poduśmy się ale dajmy
poduśmy się ale dajmy

12 mln zł rocznie na Piasta.

Ampuła
Ampuła

Praprzyczyną lokalnego smrogu jest Górnik.

gmG
gmG

Ale się wszyscy czepiają włodarzy Miasta z PPZF na czele. A właśnie podjęto starania by w ramach walki ze smogiem od miesiąca czerwca umożliwić bezpłatne chodzenia chodnikami. W chwili obecnej Firma “Wezmę Każdą Kasę” prowadzi prace pozwalające precyzyjnie kreślić efekt ekologiczny przedsięwzięcia. W celu uniknięcia opłaty pieszy mieszkaniec będzie musiał się tylko zarejestrować (po dostarczeniu czterech fotografii i wypełnionego formularza) na specjalnej zakładce w systemie ŚKUP (a). Jest to nieoficjalna wiadomość od niedorzecznika miejskiego.

Urko
Urko

Sorry , pani poseł i panie niedorzecznik. Ale wasze uwagi i oczekiwania wobec quasipremiera są tak istotne jak pierdnięcia podczas zamieci śnieżnej . Panie niedorzecznik, jak wygląda realizacja PONE w Gliwicach ? Opowie pan coś o planowanych inwestycjach w PEC ? O zwiększeniu mocy , ograniczeniu emisji, budowie nowych przyłączy i wymienników ? I co się pan tak rzucasz o “drobne” z budżetu jak zgnite jajko w betionarce ? Wydaliście 500 baniek na Frankozeum ? No to teraz nie zawracaj pan czterech liter .
PS. Do jeszcze posłanki M. Golbik nie mam pytań. *****

Urko
Urko

Hmmm….W czymże to zdanie końcowe w brzmieniu : “Nawet retorycznych” uwłaczyło dobrym obyczajom , że Sz.p. Admin postanowił je “wygwiazdkować” ?:-)

AndrzejD
AndrzejD

…myślał że “retoryczne” to wulgaryzm :)

Funt
Funt

Trzeba chwilę poczekać i spełnimy kryterium liczby mieszkańców.

Gabi621
Gabi621

Rządzie wrednej zmiany, może byś zamiast dawać 750 mln na modernizację odliczył je od akcyzy za gaz ?
W takim przypadku każdy by sobie sam bez waszej pomocy zmienił ogrzewanie.

Ampuła
Ampuła

Prawda, że brzmi prosto i w dodatku rozsądnie? I właśnie dlatego nigdy nie zostanie zrealizowane. Bo to Polska jest. Tutaj prezydent, premier i minister potrzebują utrzymywania przemysłu wygrzebywania wungla, żeby raz w roku, w grudniu móc się pokolebać karczemnie, ramię w ramię z fizycznymi po zawodowej, ale w czapkach z piórami. Tani gaz to dymiące opony w Warszawie. Rozpalone przez umorusanych specjalnej troski. Tego składnika smogu Warszawa nie lubi najbardziej.

krzysztof
krzysztof

jak ogrzewasz na gaz to masz na rachunku akcyza ZW czyli zwolniony na cele opałowe tu bzdury piszesz lepiej zrobić VAT 0 zł

Cookie Monster
Cookie Monster

Ociepleni jednego domu to koszt rzedu 50 tys PLN. Za 750 mln mozna zatem ocieplic 15 000 domow. Zakladajac ze w jednym mieszkaja 4 osoby to te 750 mln wystarczy na ‘zalatwienie’ 60 tys mieszkancow. To niestety nie jest ten rząd środków, które mogłyby sprawę smogu załatwić.
Ale najbardziej logicznym kryterium byłoby docieplanie domów najsłabiej izolowanych, bo w nich spala się najwięcej paliwa i tym samym one najbardziej przyczyniają się do powstania smogu.

Gdzie są panowie posłowie rządzącej partii z NASZEGO MIASTA. Dlaczego nie rozdzierają szat i ust w słusznym sprzeciwie. Hej GLIWICZANIE pamiętajmy i rozliczmy ich w przyszłym roku.

Smog urodzil się w latach 70tych kiedy przemysl sie rozwijał.

ja234
ja234

Tak naprawdę to smog narodził się w 18 wieku kiedy przemysł zaczął się tworzyć i rozwijać.

wujek
wujek

A co ten smog to się za PISu nagle pojawił?

Gabi621
Gabi621

Teraz już wiecie na 100% KOGO NIE WYBIERAĆ w jesiennych wyborach.

ja234
ja234

To bez znaczenia. Zagłosują oczywiście na tych samych.I na frankiewicza jeśli będzie startował, wydaje mi się, że będzie ,niestety, startował.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Ale co Wy się wszyscy czepiacie !? Czy nie widzicie, że (wg jaśnie oświeconego rządu, bo stamtąd jest ta “infografika”) Gliwice i Zabrze leżą w Wielkopolsce? Pięknej i czystej? To po co im pieniądze na czyste powietrze?
Sosnowiec wylądował chyba w łódzkim – dobrze mu tak :P

ja234
ja234

Golbikówna, gliwicka posłanka peło wysmarowała pismo i cóż z tego.
Swoją drogą dziwne kryteria zastosowały pisiory no, ale oni już tak mają.

Glajwickie urzędasy zamiast strzelać fochy, miały regularnie ,rok po roku termomodernizować kamienice, domy i podłączać do sieci ciepłowniczej. Ale oczywiście urzędasy nic nie zrobiły.Nie da się, po co na co…
Szpitale też leżą.
Najpierw mieli się wziąć za poprawę sytuacji szpitali i termomodernizację i nie stawiać było hali-porażki.
Jedynie wywalili i dalej wywalają kasę na halę- bankrut no i na amatorskiego piasta.

Głosujcie dalej na frankiewicza.

tomek
tomek

Wasze termomodernizacje, proste chodniki, równe jezdnie, cywilizowane przychodnie i szpitale znajdują się w jednym miejscu. W zamian możecie kupić bilet i popatrzeć sobie na galę bokserską. I dobrze wam tak. Głupota musi mieć swoją cenę – wasze zdrowie.

przejezdny
przejezdny

W Gliwicach, nawet gdyby były bogate jak gm. Kleszczów, chodniki nie byłyby proste, jezdnie nie byłyby równe, przychodnie i szpitale nie byłyby cywilizowane ponieważ to wszystko jest odzwierciedleniem stanu umysłu a nie stanu kasy. Gliwicki stan umysłu to … szajs.

Ampuła
Ampuła

Fundacja Narodowego Dobrego Imienia. Narodowa Fundacja Wolnej Polski. Polska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Narodowa Fundacja Pamięci Patriotycznej. Patriotyczna Fundacja Pamięci i Ochrony Przed Zapomnieniem. Narodowa Fundacja Obrony przed Depolonizacją. Polska Fundacja Narodu Polskiego. Fundacja Narodowej Dumy. Patriotyczna Fundacja Wspierania Antydepolonizacji. Narodowa Fundacja Ochrony i Obrony Dziedzictwa Polskiego. Polska Fundacja Narodowej Ochrony Pamięci.
Tym oddycha kraj. Nie powietrzem brudnym.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

…czyli pseudonarodowowyzwoleńczym smrodkiem…

Ampuła
Ampuła

“To jest nasz smog. Tutejszy, ale zarazem narodowy. Tworzymy go od pokoleń. W małych ojczyznach lokalnych, ale i centralnie – wysiłkiem kolejnych rządów. Należy dokładać wszelkich starań, aby ten nasz smog był zawsze żywy, zawsze łączył wspólnotę swoją obecnością, a nie dzielił na radosnych jego dostatkiem i zrozpaczonych, którzy cierpią od jego niedoboru czy nawet braku. Obce siły chciałyby tę ważną cząstkę naszej rzeczywistości, naszej tradycji i kultury narodowej, po prostu zniszczyć. Nasz Narodowy Smog nie obroni się sam! Potrzeba ludzi silnych, odważnych, z wizją i konsekwencją w działaniu. Tylko takim możemy powierzyć dzieło utrzymania smogu narodowego, jako wyjątkowo ważnego… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

…i nie będzie nam żaden TImmermans mówił, czym mamy oddychać !

Maja
Maja

Super tak sie uśmialam ze az poplakalam ….

Alex
Alex

I mitem oczywiście jest śląskie Eldorado.

Oj tam… niedawno przedstawiciel miasta z tego samego budynku grzmiał, że jesteśmy przecież bogatym miastem, oszczędzamy i nie palimy pieniędzy w piecu. Tak więc boso, ale w ostrogach powalczymy ze smokiem… smogiem…

rocki
rocki

Ile to domów można by było ocieplić, ile to kotłów można by wymienić za ok 0,5 mld złotych, które poszło na pomnik chwały Frankiewicza czyli hali Gliwice?

gość
gość

0,5 mld chyba bez pełnej wykończeniówki i kosztów spłaty kredytu

Arek
Arek

Czyli „biedne” Gliwice było stac na moloch za pięćset milionów który stoi odłogiem ale na termomodernizację już kasiorki nie ma? Tak się właśnie kończy zadufanie i ignorowanie faktów. Brawo rządzący… i jak brzmi stare przysłowie (nie, nie chińskie)… obyście cudze dzieci uczyli. Ot taki eufemizm do moich myśli. Bo gdybym je tu przedstawił to popełniłbym przestępstwo.

Schewaude
Schewaude

Elektorat PiS nie mieszka w większych miastach, tylko czai się po wioskach, gminach i powiatach.
To jest taka mała zemsta rządzących na niepokornych – niech wymierają w smogu

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

A ślepy ten, kto tego nie dostrzega.

Urko
Urko

Ale to nieprawda jest !!! NPwTCZNG ( Najlepszy Premier w Tej Części Naszej Galaktyki) zapowiedział przecież, że rząd wprowadzi programy i te inne łone . Na razie zrobił to jedyne , co potrafi . Rzucił finansowe ochłapy do matecznika wyborczego . Dla dużych( w domyśle zamożnych ) miast przeznaczona jest Faza II : Demontaż na koszt gminy wszystkich źródeł ciepła na paliwa stałe . Koniec Fazy II .

pokora
pokora

Czyli dokładnie ty biedna kanalio:)

gość
gość

Ooooo… Jeden z najprymitywniejszych katotrolli pisdzielskich zdefekował posta

odpowiedź pisowskiego posła Pyzika (z gliwickiego okręgu) do nas ;)

Wybory jesienią. Poczekajmy i wrzucajmy WŁAŚCIWE kartki do urn.

Schewaude
Schewaude

Nie ważne kto co wrzuca do urn, ważne kto liczy głosy
Zapamiętaj to sobie, bo już ONI zadbają aby licznie wyszło prawidłowo

Czyli rząd zwalczy smog we wsiach. Skuteczność gwarantowana, tak jak m.in. w walce z “polskimi obozami śmierci”. Żenujący amatorzy-populisci