Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu w centrum miasta. To wstęp do zamknięcia uliczek starówki

W listopadzie planowane są zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic: Zwycięstwa – Wyszyńskiego. Już w I połowie miesiąca wprowadzona zostanie możliwość skrętu w lewo – z ulicy Zwycięstwa w ulicę Wyszyńskiego.

 
Kierowcy będą musieli zachować ostrożność, w przeciwnym razie może dochodzić tam do kolizyjnych (bądź konfliktowych) sytuacji. Dodatkowa relacja na skrzyżowaniu umożliwi kierowcom dojazd do ulicy Dworcowej i dalej w kierunku ulic: Pszczyńskiej i Rybnickiej – co ważne – z pomięciem wjazdu na gliwicką starówkę.

Dodatkowym argumentem za „uruchomieniem” lewoskrętu jest fakt, iż w przyszłym roku planowane są kolejne zamknięcia uliczek na starym mieście

– przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2023 roku miasto planuje rozpocząć przygotowania do rozszerzenia strefy ograniczonej dostępności. Docelowo ma ona obejmować ulice starówki leżące na obszarze pomiędzy ulicami Górnych i Dolnych Wałów, przy czym te ostatnie mają pozostać przejezdne.

Aktualnie strefa obejmuje Rynek oraz fragmenty ulic Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku, Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej, Bytomskiej – od Rynku do ul. Tkackiej, Bankowej – od ul. Kaczyniec do Rynku, Krupniczej – od Rynku do ul. Kaczyniec, Raciborskiej – od placu Wszystkich Świętych do Rynku, Plebańskiej – od Rynku do placu Wszystkich Świętych, Średniej – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów, a także ulice Szkolną i Krótką (te dwie ostatnie w całości).

Do SOD mogą wjechać mieszkańcy, przedsiębiorcy prowadzący tam działalność gospodarczą oraz dostawcy, pod warunkiem wyrobienia stosownego identyfikatora.

Rozszerzenie strefy oznaczałoby, że m.in. plac Inwalidów zostanie objęty ograniczeniami wjazdu. To zaś zapowiadał prezydent Adam Neumann w wywiadzie, jakiego udzielił naszemu portalowi pod koniec 2019 roku, jeszcze przed uzupełniającymi wyborami na prezydenta Gliwic (w pewnym sensie – wskazując, że widziałby tam woonerf). Więcej na ten temat można przeczytać TU.

(żms), ZDM Gliwice
fot. 24GLIWICE/emfab, MOSQUIDRON