Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Gliwicach. Tylko trzy kluby w Radzie Miasta

Zygmunt Frankiewicz głosami 72,35% gliwiczan został ponownie wybrany prezydentem Gliwic.

Zygmunt Frankiewicz otrzymał 50260 głosów
Jarosław Gonciarz 19,42% (13490 głosów), Bernard Fic 4,74% (3292 głosów), Mirosława Sander 3,50 % (2430 głosów).

W Radzie Miasta zasiądzie 11 radnych prezydenckiego ugrupowania. W Ratuszu znajdzie się także 8 reprezentantów PIS i 6 z Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja zwiększa stan posiadania

Zdecydowane zwycięstwo Zygmunta Frankiewicza, po części przełożyło się także na poparcie wspieranych przez prezydenta radnych. Koalicja dla Gliwic do Rady Miasta wprowadzi 11 radnych, czyli o jednego więcej niż w mijającej kadencji. Mandat zdobyli:

1. Krystyna Sowa
2. Grażyna Walter-Łukowicz
3. Michał Jaśniok
4. Krzysztof Kleczka
5. Magdalena Budny
6. Marek Pszonak
7. Tadeusz Olejnik
8. Paweł Wróblewski
9. Stanisław Kubit
10. Jacek Trochimowicz
11. Marcin Kiełpiński

Ze starego składu KdGZF w nowej Radzie zabraknie jedynie Jana Pająka, który został skreślony z listy wyborczej przez kierownictwo klubu. Nowe nazwiska w KdGZF to Jacek Trochimowicz i Marcin Kiełpiński.

W PiS o mandat więcej

7 mandatów cztery lata temu i 8 mandatów w tegorocznych wyborach. PiS cieszy się więc nieznacznie rosnącym poparciem gliwiczan Mandat w wyborach otrzymali:

1. Adam Michczyński
2. Tomasz Tylutko
3. Adam Majgier
4. Ryszard Buczek
5. Gabriel Bodzioch
6. Łukasz Chmielewski
7. Krzysztof Paweł Procel
8. Zdzisław Goliszewski

Wśród 8 radnych PiS pięciu to obecni radni (Tylutko, Majgier, Buczek, Goliszewski, Procel). Z kolei dla Michczyńskiego, Bodziocha i Chmielewskiego będzie to debiut w ratuszowych ławach.

KO na szóstkę

6 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej to powtórzenie dotychczasowego stanu posiadania Platformy Obywatelskiej. Z list PO do Rady Miasta w 2014 roku dostało się 7 radnych, jednak już na starcie klub pożegnał Patryka Hodurę, który bez powodzenia starał się teraz ponownie o mandat z listy SLD. Do Rady Miasta tym razem mandat otrzymali:

1. Ewa Potocka
2. Zbigniew Wygoda
3. Leszek Curyło
4. Agnieszka Filipkowska
5. Janusz Szymanowski
6. Katarzyna Kuczyńska-Budka

Po czterech latach do Rady wraca Curyło (wcześniej reprezentował barwy KdGZF), a Filipkowska i Kuczyńska-Budka to debiutantki. W Ratuszu nie zobaczymy już Urszuli Więckowskiej, a po decyzji kierownictwa PO skreślony z listy został Dominik Dragon. W konsekwencji ze startu zrezygnował też Kajetan Gornig.

Rada bez SLD

W Radzie Miasta po raz pierwszy od wielu lat nie zobaczymy reprezentantów SLD. Lewicowy komitet nie zdołał przekroczyć progu wyborczego, podobnie jak Kukiz’15.

Michał Szewczyk