Ogromne kręgi spadły z naczepy tira na DTŚ. Cudem nie doszło do poważnego wypadku

Kierowcy podróżujący wczoraj Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach mogli w rejonie rond przy DK88 zaobserwować efekty złego zabezpieczenia ładunku. Z naczepy ciągnika siodłowego spadły ogromne kręgi. Na szczęście obok nie przejeżdżał żaden samochód.

Na miejsce przyjechała policja i straż pożarna. Przewoźnik zapłacił 500-złotowy mandat, poniesie też koszty uprzątnięcia ładunku. Poniższy filmik policja publikuje jako przestrogę nie tylko dla kierowców, ale i osób odpowiedzialnych za załadunek oraz jego zabezpieczenie.

Przepisy wymagają, by towar przewożony na pojeździe był prawidłowo zabezpieczony – nie może samoistnie się przemieszczać, spaść, powodować powstania hałasu lub wydzielać odrażającej woni.

Na przewoźnika, który źle zabezpieczył ładunek, policja może nałożyć (w myśl art. 97., w związku z art. 61. ust. 1 Prawo o ruchu drogowym) mandat karny w kwocie od 20 do 500 zł, bez punktów karnych, a w przypadku skierowania wniosku do sądu – grzywnę do 3 tys. zł lub naganę. W przypadku, kiedy dojdzie do zniszczenia czy uszkodzenia drogi, dochodzą kolejne przewinienia (art. 99 § 1 pkt 2 kw).

Pamiętajmy jednak, że nieodpowiednie przewożenie ładunku może stać się przyczyną poważnego wypadku, a wówczas policja i prokuratura prowadzą sprawę karną, która kończy się w sądzie wyrokiem.

(żms)/KMP Gliwice
fot. sierż. szt. Marcin Rydel

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sosnicowice
Sosnicowice

Przerażają mnie te śmieszne kary. 500zl to można dostać za sikanie koło rynku, a nie za takie coś. 50.000tys zł powinna wynieść kara. Jakby to spadło na A4 albo DTS to dziś cała Polska by o tym mówiła, bo zginęli by ludzie. Następna uwaga, nikogo nie obrażając ale kierowcy tirów to w tej chwili nie zawodowi kierowcy ale banda ludzi z pierwszej łapanki, Ukraińcy ktorzy u siebie jeździli jak po dzikim zachodzie, a zamiast kawy w pauzie to było 0.7l zagryzione cebula. Pełno młodych osób bez doświadczenia, wyobraźni i odpowiedzialności jaka spoczywa na kimś kto targa 90km/h 40 ton. Jedźcie… Czytaj więcej »

Ag
Ag

Święta prawda (:)), szczególnie o ludziach z łapanki… Dotyczy to wielu wielu gałęzi życia… Zbyt wielu ludzi którzy mieli olej w głowie jest na zachodzie i to se ne wrati…

UJzPiSu
UJzPiSu

Zgadza się, od strony Kotlarni w kierunku Sośnicowic tiry zapi..dalają nie zważając na ograniczenie prędkości.

Beton
Beton

Przecież widać, że te kręgi nie są betonowe, tylko z jakiejś pochodnej papieru. Taki betonowy krąg po uderzeniu w barierkę, wyrwałby ją z korzeniami, a ten się po niej prześlizgnął ( patrz film ). Poza tym wystarczy przyjrzeć się zdjęciom i widać, że grubość ściany elementu jest zbyt wąska na beton, do tego uszkodzenia krawędzi nie przypominają uszkodzeń betonu, który by się skruszył, a nie złamał.
Nie wspomnę już o tym, że to nie są kręgi, tylko rury.

Beton
Beton

Czuję się dowartościowany :)))
Nawet na stronie Policji już nie są betonowe, tylko ogromne.

fakir
fakir

do Beton: racja, są to rury systemu GRP Hobas (stosunkowo lekkie) użuwane do budowy m.in. kanalizacji

Imiu
Imiu

ważne że nic się poważnego nie stało , winny jest kierowca okrętu siodłowego a teraz kilka zdań o rondzie:
Rondo jest za małe oraz jest źle oznaczone, niby jedziesz rondem a możesz tylko w prawo skręcić.
Wlot do ronda od strony strefy jak się zjeżdża też jest za wąski i trzeba poszerzyć go o jeden pas ale na niedawno pisano że oferują 100 000,00 PLN NETTO za sam plan a chyba i więcej + jeszcze kilka milionów na modernizację dziadostwa które zostało od początku zaklepane przez decydentów Gliwickich. Franca czuwa więc ma być z przyszłością dla firm remontujących itd.

A to Polska właśnie. Niestety.
A to Polska właśnie. Niestety.

“Źródło: TVN Turbo” 22 GRUDNIA 2018, 11:33 Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Transport choinki na dachu samochodu – takie rozwiązanie co roku wybiera część kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że za brak odpowiedniego zabezpieczenia i oznaczenia grozi nam mandat. Drzewko należy przewozić tak, aby czubek był skierowany do tyłu. Jeżeli kupimy większą choinkę i wystaje ona poza obrys samochodu, należy je oznaczyć. Zgodnie z przepisami choinka nie może jednak wystawać dalej niż 2 metry z tyłu pojazdu i 0,5 metra z przodu. Mandat w wysokości 150 złotych grozi nam, jeżeli ładunek będzie nieodpowiednio oznakowany. Natomiast jeżeli choinka będzie powodowała zagrożenie… Czytaj więcej »

Roberta
Roberta

godnie art. 43 Prawa przewozowego [Czynności ładunkowe]

Jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Nadawca, odbiorca lub inny podmiot wykonujący czynności ładunkowe jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami o drogach publicznych, a w szczególności niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekroczenia dopuszczalnej masy pojazdów lub przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi.

Paweł
Paweł

Do Roberta. Ale jeżeli ładunek jest źle zabezpieczony, przewoźnik powinien odmówić transportu ładunku. W tym przypadku kierowca odpowiada za zabezpieczenie. Jest w tym momencie przedstawicielem firmy transportowej. Pozdrawiam.

Jaciej
Jaciej

Kierowca nie jest alfą i omegą i nie zna specyfikacji każdego ładunku. Tak więc jeżeli nadawca nie ma zrobionych badan dotyczących blokowania jednostek transportowych to byle papuga zdejmie odpowiedzialność z przewoznika i kierowcy

Czytacz netu
Czytacz netu

Powiem tak, ostatnie trzy lata rozładowuję i na ładuję na tiry blachy. I w tym czasie tylko 1 słownie – jeden kierowca. Polak. Ma zawsze 12 do 20 zapiętych pasów na ładunku. Na 4 polach. 3 do 5 pasów na polu załadunkowym. On mówi, w firmie patrzą na mnie jak na wariata… a ja mówię – jak pęknie jeden z dwóch, to co wtedy? Przyjeżdżają też tacy co mają belkę rzuconą na podłogę, na tym arkusz blachy. Nakryte tylko plandeką. Tak aby tylko widły weszły…. i wtedy powinienem takiego kamikadze odesłać skąd przybył albo wezwać policję. Idę do biura –… Czytaj więcej »

babol
babol

zawsze jak widze takie tiry z drewnem , rurami czy czym kolwiek to mam ograniczone zaufanie.Kiedyś na rozdzieńskiego spadły ciężkie rury z naczepy na auta ludzie zginęli.

krzysztof
krzysztof

te ronda turbinowe są źle wyprofilowane nawet osobówka jest nadsterowna, ale frankiewicz sobie ubzdurał turbinowe to ma.ten człowieczek nie panuje nad miastem

Marcin
Marcin

Nie wiem skad masz takie informacje ale mega smiesznie to wygląda jak piszesz ze ktos nie panuje nad miastem bo”ubzdural sobie ronda turbinowe” żal mi siebie panie krzysztof

krzysztof
krzysztof

a kto odpowiada za miasto.a te ronda są spieprzone na medal jak się robi jakąś robotę to przynajmniej trzeba pomyśleć Ronda źle zrobione a zjazd z 88 to cudo myśli technicznej,w Gliwicach to norma przyjmuje się dziadowskie projekty oddaje do użytku, a za jakiś okres czasu do poprawki na koszt mieszkańców.Niech jeden przykład da frankiewicz ,że chodź jeden projekt był zrobiony od A-Z, bez poprawek i wydawania pieniędzy mieszkańców na poprawki.DLATEGO TEN CZŁOWIECZEK NIE PANUJE NAD MIASTEM gdzie przyszłość odeszła przez NIEMOTY.

marcin
marcin

Bo dużo osób nawet nie zwalnia wjeżdżając na to rondo. Próbują przejechać jak najszybciej albo zdążyć przed autem znajdującym się już na rondzie. Gaz do dechy i potem robią “drifty”. Zresztą nawet na filmiku widać jak ciężarówka nie mieści się na swoim pasie – na rondzie kierowca w pewnym momencie jechał dwoma pasami jednocześnie. Poza tym kierowca zaczął zwalniać dopiero wtedy jak mu ładunek zleciał z naczepy, wcześniej jechał z tą samą prędkością, nie zwolnił ani na rondzie, ani skręcając w zjazd. 500 zł to śmieszna kara za zdarzenie, które mogło prowadzić do poważnego wypadku i śmierci wielu osób. Możemy… Czytaj więcej »

Bolek
Bolek

Ten policjant , który nałożył mandat w wysokości ,,aż ” 500zł. to naprawdę ma miękkie serce .

Ola
Ola

Według ciebie co miał zrobić jeżeli w Polsce maksymalny mandat to 500 zł?

Bolek
Bolek

Policjant ma prawo skierować sprawę do sądu w przypadku możliwości powstania dużego zagrożenia w ruchu lądowym , co tu jest ewidentne .

Gość
Gość

Tak zastrzelic go na miejscu Polacy to wredna nacja

Ampuła
Ampuła

Nie dajcie się zidiotyzować, że to wypadek, bo kierowca źle założył gumę… To był ewidentnie element testowy Masterplanu “Miasto Zwolnionych Ruchów”. Poza klasycznym, statycznym blokowaniem ruchu ulicznego ustawianiem betonowych klombów – przeszkadzaczy, hamownic zbijanych z dykty i boazerii czy atrap pojazdów zaparkowanych uciążliwie w newralgicznych punktach, Masterplan przewiduje także działania dynamiczne. Na przykład wyciek mazutu z konwoju pięciu cystern jadących pod prąd główną arterią. Rozpadnięcie się konstrukcji burt w naczepie przewożącej trzodę chlewną przez centrum city. Wypadnięcie na zakręcie rur do budowy Nord Stream. Wysypka 20 ton zużytych pieluchomajtek na rondzie imienia ojca Marty Kaczyńskiej, w ruchu tranzytowym z Bene… Czytaj więcej »

gmG
gmG

Z trochę innej beczki …Gdzie są instruktorzy od jazy po rondzie turbinowym, na filmiku wyraźnie widać jak to się robi dużym samochodem.

Gość
Gość

Co ty panikujesz

Wojtek
Wojtek

Towar był prawidłowo pasami złapany, problem w tym, że pasy musiały być wieczorem mokre, w nocy zamarzły I w trakcie jazdy odtajały. Dlatego co parę pierwszych km trzeba je sprawdzić i dociagac

Oki
Oki

O nowe słowo , okręgi

Oki
Oki

Kto pisze takie nagłówki , musi być znawcą z dziedziny superbetonu ,( z tworzywa )

Święta święta choinka pogięta
Święta święta choinka pogięta

Jak to cud, to trzeba szybko postawić kaplicę, mszę odprawić ze święceniem i zmienić nazwę drogi na “Cudu grudniowego”.
Przy okazji żałoby ogłoszonej przez PAD, to jak będziecie ją obchodzić?

BEKA
BEKA

Ja obejdę szerokim łukiem jak wszystkie państwowe święta hipokryzji. Codziennie na polskich drogach ginie 8 osób a Duda żałoby nie ogłasza i specjalnej kasy rodzinom nie płaci.

krzysztopur
krzysztopur

Kaplica super pomysł i krzyż żeby był duży. Miejsce jest a atrakcyjność Gliwic by była jeszcze większa. Żałobnicy od rana dzwonią do kopalni po zwolnione etaty.

ja234
ja234

Wlepić sprawcy karę w wysokości 200 tys

Imię
Imię

i zabrać ciężaróweczkę z naczepką

black_horse
black_horse

Tym razem bez pierdla ?

gliwicjus
gliwicjus

A co z auteczkiem?