Działali na terenie województwa śląskiego. Do procederu werbowali osoby bezdomne i bezrobotne, oferując im drobne wynagrodzenie w zamian za założenie konta bankowego i przekazanie danych dostępowych. Rachunki te były wykorzystywane do składania fałszywych wniosków kredytowych oraz do wyłudzania pożyczek.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli ostatni wątek śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2014–2016 ponad 1000 razy doprowadziła lub usiłowała doprowadzić banki i instytucje pożyczkowe do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
W sprawie tej zarzuty usłyszało już 112 osób, w tym trzej organizatorzy procederu. Dotychczas Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akty oskarżenia wobec 82 osób. Śledztwo dotyczy szeroko zakrojonego procederu wyłudzania kredytów i pożyczek na fikcyjne lub nieświadome niczego osoby. Wartość strat przekroczyła 3,5 miliona złotych
– informuje Śląska Policja.
Działania śląskich policjantów rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to uzyskano informację o działającej na terenie województwa śląskiego grupie przestępczej.
Śledczy zabezpieczyli ponad 200 umów dotyczących otwarcia rachunków bankowych, specjalistyczną drukarkę do podrabiania dokumentów tożsamości, a także dużą ilość sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych, które przestępcy wykorzystywali do podszywania się pod fikcyjnych kredytobiorców.
– Wśród podejrzanych są osoby, które użyczyły swoich danych i kont bankowych – one odpowiedzą za pomocnictwo w przestępstwach. Dwóch głównych organizatorów zostało tymczasowo aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe. Policjanci zabezpieczyli również majątek podejrzanych o wartości przekraczającej pół miliona złotych – dodaje KWP Katowice.
Ponieważ oskarżeni uczynili z przestępstwa stałe źródło dochodu, grozi im kara do 12 lat więzienia.
(żms)/KWP Katowice
fot. KWP Katowice