Burza wokół Wilczych Dołów na sesji Rady Miasta. Społecznicy bez głosu, powtórzone głosowanie

Głosami większości radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, części klubu PO i jednego radnego PiS, Rada Miasta odrzuciła apel o wstrzymanie budowy zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach.

Przebieg sesji wywołał duże kontrowersje, a zdaniem radnych opozycji mogło dojść do złamania regulaminu Rady Miasta.

Debata nad uchwałą rozpoczęła się od sprawozdania radnego Łukasza Chmielewskiego (PiS). Chmielewski zawnioskował o przedstawienie szczegółów przez społeczników. Nim jednak do tego doszło, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa (KdGZF) poinformowała, że według prawników Urzędu Miejskiego uchwałę referować może tylko radny. Tym samym społecznicy nie zostali dopuszczeni do głosu.


Następnie stanowisko przedstawili prezydenci Adam NeumannMariusz Śpiewok. Podkreślali, że w sprawie doszło do kilku spotkań i prowadzony był dialog społeczny.
– Pomimo dyskusji, ciągle powracają te same argumenty – mówił Śpiewok.

Do argumentów władz miasta nikt nie zdołał się już odnieść. Radny KdGZF Tadeusz Olejnik zawnioskował o zamknięcie dyskusji. Wniosek został przyjęty 13 głosami za.

Emocje sięgnęły zenitu podczas kolejnego głosowania za samą uchwałą.

Apel o wstrzymanie budowy przeszedł 13 głosami “za”, w stosunku do “11” przeciw. Po chwili jednak okazało się, że radni Tadeusz Olejnik i Janusz Szymanowski pomylili się. Postanowiono więc o powtórzeniu głosowania. Tym razem stosunkiem głosów 13:11 apel został odrzucony (wstrzymał się 1 radny – Michał Jaśniok).

– Ta sesja przejdzie do historii. Niestety jej przebieg podobny był do złych praktyk z parlamentu na Wiejskiej. Ciekawe czy w te kwestii wypowie się nadzór prawny wojewody – komentowała na gorąco radna Katarzyna Kuczyńska-Budka (PO).

Co ciekawe, to właśnie wsparcie radnych PO przechyliło szalę na korzyść magistratu. To kolejne głosowanie, które pokazuje, że klub Platformy w Radzie Miasta mówi dwoma, skrajnie różnymi głosami.

screen: FB/Katarzyna Kuczyńska-Budka

(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Janina

mam nadzieje że wam tam drogę asfaltową dwupasmową puszczą. …. Serio. Tak abyście się nauczyli na wybory chodzić.

Obserwujący

Dokładnie.Pewnie wyprą ze świadomości ten fakt, taki suweren.

Żenada

Olejnik wygłaszając swoje diamentowe perory nigdy nie uznał – “przepraszam pomyliłem się”, a tu w prostej kwestii (jestem za albo przeciw) taka pomyłka? Co niektórym ta “praca” zdalna chyba nie służy. Skoro nie panują już nad tym co robią, to może czas pomyśleć o emeryturze? Zrób pan to. Dla dobra miasta.

wnerwiony

Ciekawi mnie, kto komu i ile zaoferował, że z taką determinacja radni forsują ten idiotyczny projekt. Od razu rzuca się w oczy, że to nie ma nic wspólnego z jakimś zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Pomijam już fakt, że ten strumyczek nigdy nie robi się duży, nawet po ulewach, ale gdyby rzeczywiście chodziło o takie zabezpieczenie, to każda uwaga o możliwych błędach w pomiarach byłaby dokładnie sprawdzana, projekt weryfikowany i skupiono by się na sprawach technicznych. A tu widać, że chodzi o to by to zrobić za wszelką cenę. Pola się osuszą, rolnicy wyniosą, teren się wykupi, bloczki postawi, kasę przeleje z kieszeni… Czytaj więcej »

mietek powroźny

Olejnik i Szymanowski. To Ci najmniej aktywni jeśli chodzi o sprawy mieszkańców. Są po prostu maszynkami do głosowania przez kilka kadencji.

Karol

Do zalania szpitala doszło przez zaniedbanie służb, które wiedząc że nadchodzą duże opady nie sprawdziły przepustu pod ul. Nowy świat. Dopiero po fakcie traktory wyrwały kratownicę, na której zalegały gałęzie i inne śmieci.

A tak precyzyjniej

… to głównie niezebrana trawa po koszeniu trawników.

Cookie Monster

Słuchałem transmisji tej sesji RM. Moim zdaniem
1. Brak wysłuchania strony społecznej jest niestety przejawem arogancji władzy
2. Kluczowy w sporze jest ten przepływ 100-letni (zdarzający się raz na 100 lat). Z przebiegu sesji i z innych informacji nie wiem skąd różnica między wartością w projekcie i w opinii posiadanej przez stronę społeczną. Są przecież metodyki wyznaczania tej wartości (http://iks.pn.sggw.pl/z29/art2.pdf)
3. W czasie obrad padło stwierdzenie, że zbiornik jest być może nawet za mały – jeżeli tak to jest to także powód do wstrzymania inwestycji do czasu wyjaśnienia kwestii.

fanka franka

Różnica jest w przyjętej metodzie obliczeń oraz w założeniach samego projektu. UM kierowany przez KdGZF forsuje wersję, że przepływ ma być stu- a nawet dwustuletni. Projektant dodaje założenie, że to ma być jak największe na wszelki wypadek, albo, żeby po prostu było możliwie jak największe z przyczyn zarobkowych. Nieoficjalne założenie jest takie, że za obwodnicą ma powstać jakaś szczelnie wybetonowana strefa przemysłowo-usługowa i zbiornik ma służyć odwodnieniu terenu podmokłego, dodatkowo miasto ma umożliwić odprowadzanie wody z kanalizacji deszczowej z tych zabudowań do zbiornika.

Beton

Jak widać partyjne obrona partyjnego i politycznego interesu licująca z zabieganiem o pozycje na liście kandydatów do następnych wyborów do RM, jest o wiele ważniejsza niż interes społeczny i dobro miasta. I tak długo będzie to trwało, jak długo samorządy będą upolitycznione. Radnymi powinni zostawać zaangażowani, bezpartyjni społecznicy.

Urko

“…(wstrzymał się 1 radny – Michał Jaśniok)…”
I brawo !!!! Niczego tak nie cenię u pana radnego jak odwagi , stanowczości i woli walki o swoje przekonania “do krwi ostatniej ” .

mietek powroźny

Cały Michał…

Dawid

I dostawania się do rady siłami innych.

Perez

no to bedzie kolejna okazja zeby sie nachapac za publiczna kase.

(_x_)

Jaka pani Kuczyńska-Budka nagle czy na powrót aktywna. Pieniądze do ZUS-u oddała?

Obserwujący

No i miałem rację.Radni klepnęli uchwałę po “burzliwej i merytorycznej” tzw.dyskusji.
Będzie jeszcze więcej smrodu i syfu.Ciekawe czy do suwerena coś dotrze,pewnie nic.
Peło trzyma z ludźmi zymunta.

#noś maseczkę

Janda

Zbiornik jest ewidentnie źle policzony przez co miasto wywali do śmieci 10mln zł. Już wydali na film i ulotkę propagandową ponad 40.000zł, zrobili stronniczy sondaż za 100.000zl i wydali że 30.000zl na ładne wizualizacje ustawienia ławeczek. A na rower miejski zabrakło im chyba 60.000zl XD

Ech...

Kto by się tam przejmował milionem w tą czy w tamtą, gdy kasa z podatków płynie szerszym strumieniem niż Kłodnica, a co dopiero ta strużka wody będąca przedmiotem pożądania fakturodawców i fakturobiorców.

Krzysztof L.

Zapamiętać nazwiska Ci ludzie żyją wśród nas też im utrudnimy zycie. W przyszłości na wyborach pamiętać kto co i jka. To batdzo proste inia są dla nas a nie dla siebie.

gosc

to słabo wróży dla Wilczych Dołów natomiast kur… dołek pod szumną nazwą Rada Miejska nie zagrożony

Gliwiczanin

Przykład idzie z góry…. przy następnych wyborach Państwa rozliczymy

Ich to nie rusza

Co wybory to słychać a jak dotąd wciąż ci sami maluczcy decydują o rzeczach, które ich przerastają.

fanka franka

Najwyższy czas, by ich zaczęło ruszać. Bo to, co się dzieje w mieście, od dawna jest niedemokratyczne.

Centrum

Kupą mości panowie, kupą! Kupy nikt nie ruszy… Czyżby próby “zakrzyczenia” projektu zbiornika nie przyniosły skutków?

Tak na marginesie

Jechał na nasze lotnisko ze stadionu Polonii w Bytomiu, gdzie udał się do Breslau podczas swojej kampani wyborczej na kanclerza niemiec.

Szczery

Zygmunt trzymał jeszcze klasę, choć też nie oglądał się na głos społeczny zbyt intensywnie. Neumann zmierza wprost ku upadkowi i zaprzepaszczeniu wielu cennych inicjatyw poprzedniej władzy :(

Bądź powżny

Poprzednia “władza” nie miała cennych inicjatyw.

Ampuła

PiSocjalistycznym aktywniakom zostało już tylko jedno: wezwać chętnych do Duchowej Adopcji Futrzanych Nietoperzy z Wilczych Dołów.

Laszlo_egesz

I szturm modlitewny (podobno bardzo skuteczny).

fanka franka

Czym dyktatura PiSu różni się od dyktatury KdGZF?

Rft

Wnioskodawcy uchwały to radni PO i PiS a ten i tak swojej Ampułka weź tabletkę!

Rolnik

W 2006 roku to też żeśta w parku szopena protesty organizowali przeciwko budowie DTŚ.
Obwodnicy nie chceta, polderów nie chceta, zbiornika też nie, a potem będzie płacz jak ostropka znowu wyleje.
A poniżej dowód :

https://gliwice.naszemiasto.pl/protest-przeciwko-budowie-dts/ar/c1-6461401

fanka franka

Trochę żenujący komentarz w świetle faktów, że miasto ukrywa szczegóły różnych inwestycji, nie podejmuje dialogu w ogóle, w zamian jest monolog. Dodatkowo samochody w 2006 roku były bardziej uciążliwe, niż są teraz. A rzeki wylewają, bo Twój idol lobbował budowanie obiektów na terenach zalewowych, np. odcinek DTŚ przy Palmiarni to dawny kanał ulgi dla Kłodnicy.

ewa

Oj, żeby tak walczono z przekopem Mierzei Wiślanej.

Nie bo nie

A co ci przeszkadza ten przekop?

fanka franka

Gdzie przekop, a gdzie Śląsk? Poza tym z przekopem powinny walczyć większe organizacje ekologiczne, bo jest on dużą, medialną sprawą. Małe sprawy zwykle takie organizacje mają gdzieś i mieszkańcy muszą sami tego bronić.

Szyderca

Najbardziej rozbawia fakt, że anty-zbiornikowi działacze w przeszłości przymykali oko na nadużycia władzy, bo “ich to nie dotyczyło”. Kiedy nadużycia zaczęły ich dotyczyć to podnoszą rwetes i nagrywają filmy z popaćkanym prześcieradłem. I dziwią się, że władza traktuje ich tak samo jak resztę motłochu.

Prawatywa

Mam nadzieję że zaorają te pole i zbiornik tam powstanie.

Janda

Powinien powstać, ale o 2/3 mniejszy, i o 10 milionów tańszy.

gosc

powinien ale tam gdzie obecna arena stary poniemiecki być do remontu za 1/100 ceny i zamiast hali blaszak

Jozue Goldblum

Powinni zrobić poldery na ostropie, zbiornik na wilczych dołach a chre lipy z Mickiewicza zanim kogoś zabiją wyrznacyw pień.

nie pij tyle

… i wprowadzić prohibicję.

fanka franka

Jak Cię jeszcze do tego wywłaszczą jakąś specustawą, to oczywiście, niech budują i niech wycinają.