Centrum Przesiadkowe już działa. Tak wygląda pierwszy dzień na oddanym do użytku obiekcie (TV)

Oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego nastąpi dopiero za tydzień, ale już od soboty, 3 grudnia centrum działa (prawie) normalnie.

 
To pierwszy dzień, kiedy teoria ma tu szansę spotkać się z praktyką. Zarówno kierowcy autobusów jak i pasażerowie mogą na własne oczy zobaczyć jak sprawdza się nowe rozwiązanie komunikacyjne.

Pierwszy dzień wybrano nieprzypadkowo, w weekend jest mniejszy ruch, kierujący autobusami mają szanse „nauczyć się” korzystać z obiektu.

Na otwarcie do poniedziałku musi poczekać Punkt Obsługi Pasażera ZTM, który będzie działał na parterze budynku głównego centrum, przy ul. Składowej. Na najemców czekają też lokale komercyjne.

Przypomnijmy, inwestycję zrealizowało konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 200 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych Gliwice pozyskały 129,5 mln zł.

(emef)

75 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
AndrzejD
03/12/2022 17:29

Byłem przed chwilą. Wrażenia pozytywne. W zasadzie do niczego nie można się przyczepić z wyjątkiem tylko 2 (słownie: dwóch) biletomatów ! To jest nieporozumienie ! Tylko nie piszczcie mi tu że ” można sobie zainstalować apkę” Bo to nie jest rozwiązanie dla kogoś kto korzysta ze zbiorkomu sporadycznie lub np. cudzoziemców. Po za tym wszystko zaprojektowane poprawnie i ergonomicznie.
Budynek główny CP wewnątrz – sprawia wrażenie dużo mniejszego niż z zewnątrz. Wszystko wykonane bardzo porządnie – nawet płytki i asfalt są położone równo. Na razie na parkingach wewnętrznych tłoku nie było i bez problemu można było zaparkować.

Misza
03/12/2022 17:44
W odpowiedzi na  AndrzejD

Dwa biletomaty? No niby będzie jeszcze od poniedziałku czynny POP i zawsze jest możliwość zakupu biletu kartą zbliżeniową w autobusach gdzie jest nowy ŚKUP, ale rzeczywiście na tak dużym obiekcie to mało. Nie mówię żeby był na każdym peronie ale na co drugim mógłby. Zawsze dziwi mnie i śmieszy jak ktoś wsiada na dworcu i kupuje bilet u kierowcy, pewnie podobna sytuacja jest też gdzie indziej.

AndrzejD
03/12/2022 18:18
W odpowiedzi na  Misza

A czy w autobusie da się kupić bilet płacąc zwykłą kartą płatniczą a nie jakimś „ŚKUP-em” ?

Misza
03/12/2022 20:22
W odpowiedzi na  AndrzejD

Tam gdzie jest nowy ŚKUP terminal na drugim słupku (ten duży z wyborem opcji) obsługuje karty zbliżeniowe, bankowe. Ma nawet wyrysowane loga VISA, MASTERCARD.

AndrzejD
03/12/2022 21:11
W odpowiedzi na  Misza

OK – dzięki za info

gmG
04/12/2022 15:21
W odpowiedzi na  Misza

A jest w każdym autobusie?

Misza
04/12/2022 16:51
W odpowiedzi na  gmG

A czytać ze zrozumieniem potrafi?
W autkach z zainstalowanym, tzw. nowym ŚKUP.

Przemek
03/12/2022 23:05
W odpowiedzi na  AndrzejD

Przyczepić się trzeba do:
– bardzo mało miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, to centrum miałoby sens, gdybyś mógł zostawić tu swój samochód, by przesiąść się na komunikacje zbiorową. Parking się zapcha o 6:30 każdego ranka.
– gdzie jest strefa kiss and go? Powinna być stosunkowo duża i tak zorganizowana, by nie generować korków – nie znalazłem.

Piotr
03/12/2022 23:07
W odpowiedzi na  Przemek

Dokładnie!

AndrzejD
03/12/2022 23:44
W odpowiedzi na  Przemek

Oczywiście masz rację – to CP powinno być zintegrowane z wielopoziomowym DARMOWYM parkingiem P+R (tak jak np. w Lublińcu) Wtedy to całe przedsięwzięcie miałoby większy sens. Tutaj wybudowali tylko CP. Ja oceniałem w swojej wypowiedzi jedynie sam obiekt. Coś w rodzaju strefy K-G (postój do 5min) jest przy torach na wysokości wyjścia z tunelu na Tarnogórską

Ostatnio edytowany 2 miesięcy temu przez AndrzejD
PAKer
04/12/2022 02:06
W odpowiedzi na  Przemek

Niestety, to nie jest P+R, tylko centrum przesiadkowe… z założenia pasażerowie mają przesiadać się pomiędzy środkami komunikacji zbiorowej. Tak zostało to wymyślone i dlatego prawie nie ma miejsc parkingowych…

Łukasz
06/12/2022 16:49
W odpowiedzi na  Przemek

„Dla kierowców, którzy będą chcieli przyjechać do CP, po obu stronach kompleksu wyznaczone zostały bezpłatne strefy postojowe. Będą funkcjonować w trybie „kiss & ride” („ucałuj i odjedź”), czyli będzie tam można zatrzymać się wyłącznie na chwilę.”

Norbert
23/12/2022 16:44
W odpowiedzi na  Łukasz

To nieporozumienie.W okolicach dworca nie ma miejsc parkingowych

stary dziad w eterze
04/12/2022 01:57
W odpowiedzi na  AndrzejD

Jedynie wątpliwości budzi udział PRUJM. To oznacza konieczność łatania i remontowania najpóźniej za pół roku.

euroentuzjasta
04/12/2022 18:12
W odpowiedzi na  AndrzejD

A toaleta dla niebinarnych ?

AndrzejD
05/12/2022 18:39
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

Musisz zgłosić to niedopatrzenie do komisji europejskiej – w końcu to wybudowane w większości za pieniądze Unijne

euroentuzjasta
05/12/2022 19:56
W odpowiedzi na  AndrzejD

Nic nie muszę.

AndrzejD
05/12/2022 20:11
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

To po jakiego wuja otwierasz paszczę w temacie toalety

euroentuzjasta
05/12/2022 20:18
W odpowiedzi na  AndrzejD

Opisuję sytuację.

Szpagin
05/12/2022 20:39
W odpowiedzi na  AndrzejD

Ja mam odmienne uczucia co do biletomatów. W CP są dwa, na pl. Piastów kolejny, jeszcze jeden na Dworcowej pod GCH. A w Łabędach czy na Koperniku – zero. W niedziele nie da się normalnie biletu kupić.

Bogna
05/12/2022 12:59

Jakaś masakra z dojazdem z os. Sikornik na Obrońców Pokoju. Były bezpośrednie połączenia a teraz przesiadki. Nie każdy ma bilet miesięczny, starsze osoby dojeżdżające z Sikornika na np. Obrońców Pokoju mają problem żeby się przesiąść i zdążyć na odpowiedni autobus. Do Zabrza też jechał z sikornika 617 bezpośrednio, a teraz przesiadki. Czas podróży się wydłuża. Okropne!!!

Dramat
05/12/2022 15:12
W odpowiedzi na  Bogna

Jeden wielki dramat!!!

Siwula
09/12/2022 03:51
W odpowiedzi na  Bogna

Ten syf jest tylko dla sprawnych młodych ludzi, schody z tunelu dla młodych, pokonywanie kilometrów dla młodych. Tak jest ,bo tutaj rządzi platforma…

Misza
10/12/2022 23:42
W odpowiedzi na  Siwula

Przecież z tunelu jest ruchomy chodnik, pochylnia.

Zosia
05/12/2022 09:13

To jest jakaś kpina połowie autobusów polikwidowano np z Dąbrowskiego 194 694 w stronę Knurowa i oto takie ulepszenia tylko pytanie dla kogo ;/

Wesoły Romek
03/12/2022 17:55

Mam prawie po sąsiedzku, więc w drodze do Lidla kawałeczek nadłożyłem drogi…
Nowe, przestrzenne, czyste, obecnie nieco pustawe, więc sprawia dobre wrażenie. Byłem po zmroku, więc rzuca się w oczy przede wszystkim bardzo, ale to bardzo rzęsiste oświetlenie (wszystkie lampy świecą). Nie twierdzę, że to wada, ale ciekaw jestem za rok, dwa, czy administrator nie włączy „trybu oszczędnościowego”.
Taki rozruch jak dzisiaj, powinien temat tego dworca kończyć. Naprawdę nie wiem, po jakiego grzyba ten festyn za tydzień…

Largo
03/12/2022 19:01
W odpowiedzi na  Wesoły Romek

Bo trąbią w radiu ze prezydent Adam Neuman zaprasza. On potrzebuje rozgłosu. Na plakatach z info o jarmarku tez jego nazwisko. Jakoś kiedyś tego nie było. Chce odejść z hukiem

Nie do wiary
03/12/2022 19:46
W odpowiedzi na  Largo

Neuman ma takie zasługi dla Gliwic jak kaczyński dla Śląska

Łowca Malkontentów
04/12/2022 00:17
W odpowiedzi na  Largo

To się nazywa „patronat” .

Michał
03/12/2022 17:07

Byłem dzisiaj w Centrum Przesiadkowym czyli inaczej mówiąc na nowym dworcu autobusowym. Duży rozmach, przestrzeń dla autobusów i pasażerów, ciekawe rozwiązania komunikacyjne, także dla pieszych Obiekt robi bardzo pozytywne wrażenie. Takiego dworcu autobusowego jeszcze w Gliwicach nie było. W sumie potrzebna i udana inwestycja.

No cóż
03/12/2022 21:22
W odpowiedzi na  Michał

Wzięliśmy przykład z Sośnicowic, to mamy dworzec.

Bywalec hosteli
04/12/2022 09:52
W odpowiedzi na  Michał

Lizus

Rob
04/12/2022 10:30
W odpowiedzi na  Michał

Pozytywne wrażenie? Nie dla niepełnosprawnych, dla których droga z 4 peronu dworca wiedzie (jeśli wysiądą na końcu pociągu) przez całą długość 4 peronu do windy, gdzie muszą dostać się do holu PKS-u, mijając wejścia na perony 3,2,1 przejść łącznikiem do holu głównego, dalej tunelem głównym mijając wejścia na perony 1,2,3,4 po czym skręcić i nowym tunelem (całą jego długością) do budynku Centrum Przesiadkowego). Droga 3 krotnie dłuższa niż dla osoby pełnosprawnej. Było o tym pisane na innym forum. Jeśli niepełnosprawny jest podwożony do CP autem od strony ul. Tarnogórskiej to miejsca parkingowe są usytuowane najdalej od peronów autobusów. Się nie… Czytaj więcej »

Wesoły Romek
04/12/2022 12:22
W odpowiedzi na  Rob

100% racji. Projektanci dali ciała na całego. Oby byli sprawni fizycznie do końca swoich dni.
Za to nie rozumiem, po co na dworcu autobusowym ścieżki rowerowe. To już na terenie dworca nie można podprowadzić roweru, tylko trzeba jeździć na nim? Chore to z definicji.

GOCHA
05/12/2022 19:02
W odpowiedzi na  Wesoły Romek

Haha ci projektanci projektowali na siodełkach rowerowych kręcąc pedałami i tak zostalo

przesiadkowicz
04/12/2022 14:21
W odpowiedzi na  Rob

Demonizujesz sprawę, niepełnosprawny podróżny ma znacznie dłuższą drogę do pokonania od swojego mieszkania w bloku do najbliższego przystanku autobusowego i daje sobie w tym znakomicie radę więc przejście z peronu nie jest żadnym problemem dla niego. Jak byś chciał to w praktyce rozwiązać ? Czy autobusy miałyby podjeżdżać pod perony kolejowe ? Widziałeś już gdzieś takie rozwiązanie ?

tory na TIRy
04/12/2022 15:44
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Oczywiście że tak, niech przestrzeń wokół szyn wyłożą wycofanymi z eksploatacji drewnianymi pokładami i już autobusy mogą podjeżdżać pod kolejowe perony.

przesiadkowicz
04/12/2022 15:56
W odpowiedzi na  tory na TIRy

Tym genialnym sposobem mogą również wpuścić w okolicach ul. Chorzowskiej tramwaj na tory kolejowe, który następnie pojedzie pod kolejowy peron dla wygody pasażerów.

tory na TIRy
04/12/2022 16:20
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

To idąc dalej tym torem myślenia można dołożyć trzecią szynę i pod peron dworca PKP dojedzie również wąskotorówka tak jak w Wielkopolsce na stacji Pleszew.

Gang PiSena
04/12/2022 16:52
W odpowiedzi na  tory na TIRy

Wspaniałe pomysły macie chłopaki ale to wszystko marzenia ściętej głowy, PKP to firma państwowa zarządzana przez PiSowskich decydentów i takie rozwiązania są w niej po prostu niemożliwe, nie da się, nie można, to po prostu PiSowski imPiSibilizm dokładnie ten o którym mówił prezes Kaczyński.

Misza
04/12/2022 16:49
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Ale pieprzycie, najlepsze są ruchome perony.
A tak serio, to przecież karta parkingowa osoby niepełnosprawnej upoważnia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych, w tym zakaz ruchu w obu kierunkach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podjechać pod przystanek wysadzić osobę niepełnosprawną i później odwieźć autko na oddalone miejsce parkingowe.
Nie zadziała takie rozwiązanie jak niepełnosprawny jest na tyle sprawny, że porusza się bez opiekuna, sam jest kierowcą i nie ma kto odprowadzić samochodu.

przesiadkowicz
04/12/2022 17:04
W odpowiedzi na  Misza

Samochód może odprowadzić bagażowy, tak jak z przed wejścia do luksusowego hotelu samochód odprowadza boy hotelowy a my mamy przecież w Gliwicach dworzec kolejowy klasy premium godny Pendolino z utopionymi w nim gigantycznymi środkami finansowymi więc i obsługa podróżnych powinna być premium.

Gang PiSena
04/12/2022 17:18
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

A o to wszystko zadbał pan prezydent Duda podpisując na peronie w Końskich, tak że jak na wiochę nie dojeżdżał ani pociąg ani PeKaeS tak dalej nie dojeżdża ale za to my dzięki panu prezydentowi mamy w Gliwicach dworzec premium, konkludując pan prezydent Duda zadbał o platformerski elektorat, który dominuje w Gliwicach.

Ostatnio edytowany 2 miesięcy temu przez Gang PiSena
euroentuzjasta
04/12/2022 18:10
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Dworzec premium w Gliwicach ? No chyba raczysz żartować ? A gdzie w tym rzekomo dworcu premium znajduje się toaleta dla niebinarnych, zgodna z eurokołchozowymi standardami ? Eurokołchoz nie przepuści płazem takiego karygodnego niedopatrzenia.

AndrzejD
05/12/2022 18:41
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

…zwłaszcza że to wybudowane w większości za pieniądze Unijne – koniecznie musisz napisać list do Herr Tuska Für Deutschland

euroentuzjasta
05/12/2022 19:58
W odpowiedzi na  AndrzejD

Herr Tusk jest bliższy twojemu sercu.

AndrzejD
05/12/2022 20:13
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

A masz co do tego jakieś wątpliwości ?

euroentuzjasta
05/12/2022 20:18
W odpowiedzi na  AndrzejD

Napisałem przecież.

Rozalia
11/12/2022 22:53
W odpowiedzi na  Misza

Nie każdy niepełnosprawny ma kartę parkingową i samochód i nie każdego niepełnosprawnego stać na podjazd pod sam dworzec taksówką, więc podjeżdża się autobusami – zwłaszcza. Inwestycja za 200 mln ma ułatwiać życie a nie komplikować.

60latek
05/12/2022 19:00
W odpowiedzi na  Michał

Troche za daleko mi iść , nie lepiej by postawić go na pl piastow a budy z warsztatem przeniesć

AndrzejD
05/12/2022 20:15
W odpowiedzi na  60latek

Ruch to zdrowie – mój ojciec jest po 80-tce i chodzi na piechotę z Sikornika do Pl.Piastów

Zibi
05/12/2022 20:02

Szkoda że jeszcze mniej ławek dla pasazerow nie zrobili. Śmiechu warte. Ławka na dwie osoby. Gratuluję pomysłu.

Robert
05/12/2022 10:51

I tam ktos zadal wlasciwe pytanie gdzie tramwaje zktorego odjezdzaja stanowiska zawsze mozna odbudowac linie tramwajowa

Robert
05/12/2022 10:46

A tenA4 to tramawj Gliwiczanie

Ostatnio edytowany 2 miesięcy temu przez Robert
Beatka
04/12/2022 01:08

Ja mam pytanie: z którego stanowiska odjeżdżają tramwaje?

Gliwiczanin
04/12/2022 08:54
W odpowiedzi na  Beatka

666

Japkojad
04/12/2022 09:30
W odpowiedzi na  Beatka

Za Frankiewicza zlikwidowali, ale gliwiczanie mu tego nie zapomnieli.

Siwula
09/12/2022 03:57
W odpowiedzi na  Japkojad

I słusznie, zrobił wies z Gliwic, a teraz pojechał smrodzić w senacie

stary dziad w eterze
06/12/2022 06:46

Jeszcze jedna rzecz kłuje w oczy – pokrycie budynku dawnej huty szkła szmatami, które udają cegły.

Rozalia
11/12/2022 22:39

Autobus A4 nie jedzie przez Centrum Przesiadkowe, najbliżej dworca PKP ma przystanki na Pl.Piastów i na ul. Dworcowej, tak więc z walizkami do / z Dw. PKP i np. do/z autobusu do Krakowa który nadal stoi przy poczcie na ul. Bohaterów Getta, trzeba daleko jeździć .
No to po co mi takie Centrum?
Mieszkam w rejonie Radiowa / Sowińskiego i wieczorem zawsze miałam dylemat czy biec na A4 czy na M100, bo jakoś tak razem jeżdżą i z różnych przystanków, no i dalej mi tak pozostało .

Mariusz
08/12/2022 11:12

P&R z założenia nie robi się w centrum miasta, zwłaszcza większego! Co to miałoby niby dać, skoro wszystkie samochody będą wjeżdżały do centrum? A potem co? Stamtąd będą ludzie jechali komunikacją miejską na obrzeża miasta. To odwrócenie idei P&R i nic nie rozwiązuje. Należy takie parkingi (P&R) pobudować przy drogach wjazdowych (Toszecka, Tarnogórska, Rybnicka, Pszczyńska, Chorzowska, Daszyńskiego, Kozielska, Portowa), a z nich dowozić ludzi do CP. P&R przy CP miałby sens w przypadku pasażerów PKP, ale obawiam się, że szybko zablokowali by ten parking wyjeżdżający koleją na kilka dni lub dłużej oraz mieszkańcy korzystający z kolei lokalnych (zamiast przesiadać się… Czytaj więcej »

donot
03/12/2022 21:11

a będzie jakiś system transportu by dowozić ludzi do tego centrum z miasta?

apka
03/12/2022 23:05
W odpowiedzi na  donot

Rower miejski i miejska hulajnoga.

Łowca Malkontentów
04/12/2022 00:18
W odpowiedzi na  donot

Czytam i nie wierzę.

lol
04/12/2022 00:49
W odpowiedzi na  Łowca Malkontentów

o co chodzi?

PAKer
04/12/2022 02:07
W odpowiedzi na  donot

Autobusy

Piotr
04/12/2022 11:47

Jechałem z pracy nawety kierowcy się gubiom gdzie na peron majom wjechaci słabo oznakowanie gdzie się bus udaje

AndrzejD
04/12/2022 15:04
W odpowiedzi na  Piotr

Won do szkoły analfabeto !

Misza
04/12/2022 16:55
W odpowiedzi na  AndrzejD

On jusz pracóje, topo co szkoa?
Ja tam staem skakaem i wiedziaem gdzie bus sie udae.

prawda
04/12/2022 12:47

Przeczytale pare komentarzy i stwierdzam,ze te komentujace stwory krytykujace to potrzebne centrum przesiadek sa jak „nasi” kopacze na mundialu.

PW
03/12/2022 20:40

Dzisiaj w sobotę..
Szaro, szaro, buro i pusto, bardzo pusto.
Mnie to przytłoczyło, moze jak zapala światła bedzie lepiej – to raz, a dwa w tygodniu jak bedzie więcej kursów może będę życie i lepiej to będzie wyglądać.

PW
03/12/2022 23:01
W odpowiedzi na  PW

Żeby mnie ktoś się nie zrozumiał. Jest grudzień pogoda jaka jest taka jest… Przejechałem autobusem i napisałem jak jest, jak to widzialem… Jak zaświecą światła bedzie pewnie az za bardzo…

John
03/12/2022 20:27

Tych ławek to za dużo moim zdaniem.

stary dziad w eterze
04/12/2022 02:04
W odpowiedzi na  John

Zainteresowani, jak już wyżebrają fundusze będą mogli realizować tournee w stylu: na pierwszej staromiejska, na drugiej taterka, na trzeciej harnaś, a na ostatniej żytnióweczka i na okopową niedaleko…..

Misza
04/12/2022 09:36
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Często takie miejsca pełnią rolę ogrzewalni i noclegowni. Dlatego są zamykane na noc.
Okaże się jak będzie w Gliwicach.