Możliwe, że pod koniec sierpnia zawarta zostanie umowa z wykonawcą Centrum Przesiadkowego w Gliwicach. Równocześnie trwają procedury mające wyłonić inżyniera kontraktu. Gdy budowa obiektu ostatecznie ruszy, czekają nas około 2-letnie utrudnienia w mieście.

Kto wybuduje Centrum Przesiadkowe? Miasto wybrało najtańszą ofertę złożoną w przetargu, którą zaproponowało lokalne konsorcjum spółek PRUiM S.A. oraz Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Wybór ten został jednak zakwestionowany przez Warbud z Eurovią – 11 maja konkurencyjne konsorcjum złożyło odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie. Z uwagi na ogłoszony stan epidemiczny rozprawa odbyła się 1 lipca, a dwa dni później KIO ogłosiło oddalenie odwołania.


Tym samym Miasto Gliwice może kontynuować procedurę przygotowań do zawarcia umowy na roboty budowlane poprzez skierowanie dokumentów postępowania przetargowego do kontroli uprzedniej prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – podkreśla Mariusz Komidzierski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów UM w Gliwicach.

Ustawowy okres na przeprowadzenie kontroli wynosi maksymalnie 30 dni. Po jej pozytywnym zakończeniu zamawiający (Miasto Gliwice) będzie mógł zawrzeć umowę na roboty budowlane.

Zakładając brak uwag ze strony Prezesa UZP szacujemy, że będzie to możliwe pod koniec sierpnia – dodaje Mariusz Komidzierski. Zgodnie z SIWZ termin wykonania zamówienia to 24 miesiące od daty zawarcia umowy.

Trwa weryfikacja ofert w przetargu na wybór inżyniera kontraktu, otwartych 28 maja. Propozycje złożyło 17 podmiotów. Najniższa opiewa na kwotę ok. 1,15 mln zł, a najwyższa – ok. 4,88 mln zł. Rozstrzygnięcie – w nadchodzącym czasie.

Budowa Centrum Przesiadkowego gruntownie zmieni wygląd centrum Gliwic

Wykonawca zajmie się najpierw przebudową ul. Składowej i fragmentu ul. Toszeckiej oraz odcinka ul. Tarnogórskiej. Nowe oblicze zyska następnie plac przed dworcem PKP oraz plac Piastów. Przebudowana zostanie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, ul. Na Piasku oraz fragmenty ul. Jagiellońskiej, Piwnej i Zwycięstwa.

W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zadaszony dworzec autobusowy wraz z budynkiem głównym obsługi pasażerskiej, usługowym budynkiem pomocniczym i tunelem łączącym Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP oraz z południową stroną miasta. Obiekt będzie zintegrowany z dworcem kolejowym systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową oraz zapleczem komercyjnym.

W ramach robót drogowych zostanie m.in. zmieniona konstrukcja jezdni ulic, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, pojawi się nowe oświetlenie uliczne.

Niezbędna będzie także budowa nowych i przebudowa istniejących sieci uzbrojenia terenu. Ul. Składowa zostanie połączona z ul. Toszecką. Natomiast na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Miasto planuje także montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilała Centrum Przesiadkowe w energię elektryczną.


Na realizację Centrum Przesiadkowego w Gliwicach (w ramach projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach”) Miasto otrzymało 129 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(żms)/UM Gliwice
wiz. Mostostal Zabrze Biprohut

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Prosimy o więcej drzew, krzewów i w ogóle zieleni. Mieszkańcy

Szczaw

I więcej robactwo .kleszczy i szerszeni

punk

@Szczaw, mówiąc takie rzeczy pokazujesz, że jesteś szaleńcem i szkodnikiem – bo zieleń w mieście jest potrzebna, powinno być jej około trzydzieści procent w stosunku do brukowania i zabudowy, inaczej obszar staje się szkodliwy dla zdrowia, a także wpływa negatywnie na lokalny mikroklimat, potęgując nieprzewidziane zdarzenia jak susze, podtopienia, leje powietrzne, upały, mróz, raptowne zmiany temperatur i ciśnienia. Więc ty się boisz kleszczy, a ja boję się wzrostu liczby zgonów ludzi starszych na terenie miasta. Co do niepożądanych owadów – można je tępić w mieście. Na kleszcze są opryski, można też poprawnie kosić trawę, utrudniając im życie, bo one żyją… Czytaj więcej »

Otis

Że zacytuję klasyka – “A jakie opóźnienie przewidujemy?”

KOBZA

Opóźnienia są nieważne. Jak już zbudują to i tak cała Polska będzie na kolanach podziwiać ten cud architektury, tak jak od lat klęczy w podziwie nad halą Arena, a za granicą z niedowierzaniem kręcą głowami, że w nieznanych Gliwicach budują takie cuda.

Lolek

Jak przyjdą jacyś ekolodzy, i dopatrzą się na terenie przyszłego dworca lasów łęgowych, stanowisk grążeli błotnych, ciemierniki czerwonej, śladów bytowania grzebiuszki ziemnej czy tam kumaka nizinnego. To opóźnienie będzie przynajmniej 5 lat. No chyba, że da się jakąś nawiązkę tym ekologom, to zaraz teren przestanie być enklawą rzadki i chronionych gatunków.

Brawo redakcja!

Lolek, masz imponującą wiedzę o tym co może żyć w lasach i błotach w miejscu gdzie ich nie ma. Masz też imponującą wiedzę z zakresu mitów o praktykach ekologów. No i masz w końcu imponującą dziurę w edukacji, bo trzeba być wyjątkowym nielotem, żeby nie nauczyć się poprawnego budowania i zapisywania swoich myśli, na co dajesz równie imponująco liczne dowody.

Lolek

Czyżbym uraził ekologa, polonistę?

punk

@Brawo redakcja! Lolek to znany troll, entuzjasta budownictwa i “inwestycji” w jakiejkolwiek formie, nawet najgorszej. Z jakiegoś powodu byłby w stanie nawet chwalić wycięcie w pień Puszczy Białowieskiej, wyrównanie Bieszczadów, Tatr i Sudetów oraz skanalizowanie wszystkich rzek na terenie Polski, gdyby tylko Zygmunt Frankiewicz to wymyślił.

Lolek

Punk to znany troll-ekolog, entuzjasta blokownia budownictwa i inwestycji w jakiejkolwiek formie, nawet takiej z zielonymi dachami, wykorzystaniem paneli solarnych i wszelkich nowoczesnych rozwiązań. Z jakiegoś powodu byłby w stanie blokować niwelację hałd pokopalnianych czy choćby dzikich wysypisk, gdyby tylko Zygmunt Frankiewicz to wymyślił. XD

Gliwice są spoko, nie władza

Na tym centrum przesiadakowym powinien zatrzymywać się tramwaj linii 1 i 4 ale niestety Frankowi się tramwaje nie podobały więc je zniszczył, a teraz dziadyga w okularkach senatorkiem został, a jego wypromowy następca to następny nieudacznik. Dziwię się tylko mieszkańcom Gliwic, dlaczego przez tyle lat olewali wybory i pozwolili przez tyle lat rządzić takiemu pajacowi, i w zeszłym roku również pokazali jak bardzo im nie zależy na swoim mieście, frekwencja 9% albo 20% mówi sama za siebie.

Olo

„Dziwię się tylko mieszkańcom Gliwic, dlaczego przez tyle lat olewali wybory i pozwolili przez tyle lat rządzić takiemu pajacowi, i w zeszłym roku również pokazali jak bardzo im nie zależy na swoim mieście, frekwencja 9% albo 20% mówi sama za siebie. „ Bo skoro coś jest dobre to po co to zmieniać?

punk

Bo Frankiewicz jest “silny, twardy i robi dobre wrażenie”. A półinteligenci lubią takich przywódców, choćby im tacy przywódcy publicznie defekowali na głowy i wjeżdżali spychaczem do ogródków.

Imiu

Witał ktoś jak ten teren wygląda od 30 i więcej LAT?
Centralnie w Centrum Miasta Gliwice :-D

Joe

Tunel pod torami z Tarnogórskiej do Placu Piastów z ominięciem Piwnej to by było coś.

RamPamPam

Czyli czekają nas około 4 lata utrudnień.

Sg

Czyli będzie także nowe oświetlenie na placu piastów i przed dworcem?

Gs

Nawet między szynami.

Wielki zderzacz rzeczywistości

Tak, ale to nie znaczy, że będzie więcej światła

Monsun

W USA jak jest przetarg na takie miejskie inwestycje i niedotrzymanie terminu powodu że wykonawca płaci ogromną karę pieniężną za KAŻDY DZIEŃ spóźnienia A JAK wykona przedplanem to jeszcze dostaje premie za każdy dzień wykonania przed wskazanym terminem. Jest bardzo niedużo odstępstw od tych opcji przetargowych ale w USA tak jest że płaci wykonawca za spóźnienie! TO u nas trzeba stosować wtedy firmy nauczą się co jest termin oddania a tak to jak za komuny kiedy będzie to będzie …

A7

Ile będzie opóźnień. Oczywiście wszytkie opóźnienia zostaną wytłumaczone i nie będzie żadnych kar.

zenek

a pan henio robi jeszcze za doradce pelnomocnika i za ile

Gliwiczanin

Jak pruim się za to bierze na to potrwa to co najmniej 3 lata i na pewno będzie wymagać większego wkładu finansowego niż zakłada budżet

Gs

A jakie przedsięwzięcie gdziekolwiek i kiedykolwiek nie wymaga większego wkładu finansowego niż zakłada budżet ?

Laszlo_egesz

Przekroczone terminy to nic, najbardziej żal tych pozapadanych studzienek kanalizacyjnych – znaku rozpoznawczego Pruim.

Szczaw

To i Frankiewicz z senatorowania w wróci na swoje stare miejsce

4747744

Kto tam wsadził te drzewa do licha ciężkiego????????????????????????????

Sceptykiem się urodzic

Centrum przesiadkowe im. Jarosława Kaczyńskiego. To brzmi dumnie. Tak wiele ten zwykły poseł zrobił na naszego kraju.

Laszlo_egesz

najkrótszy dojazd od strony ronda imprezy L.Kaczyńskiego

eryk

to jest bóg i ojciec narodu i proszę wręcz żądam szacunku dla tej osoby

STOP DUDNIENIU

Przejścia dla peszych powinny być sytuowane w śladzie chodnika a nie kilka metrów obok. Ale to przecież Gliwice – wszystko na opak, byle wygodnie dla kierowców.

Szczek

Tak ma być. Po co szlapac, są autobusy

Ampuła

Inwestycja jawnie antyrządowa, więc Sasin czy inny PiSocjalistyczny goryl z teką na pewno zjawi się w Gliwicach, żeby ostrzegawczo dudnić kułakami w pierś. Według planów plenum, jedynym miejscem przesiadki ludności z rowerów oczkowodnych i tradycyjnych, rodzinnych furmanek na elektryczne pekaesy (obwieszczano ruch lotniczy, ale tylko dla podwyższenia wypłat dla partyjnych konsultantów, doradców i administratorów) ma być pustka osadnicza pod Baranowem. Widziałem szkice map wunglem, na których odnogi trans-polipa rozgwiaździście promieniowały po sam skraj ojczyzny. Zewsząd trzeba będzie dojechać wpierw do Baranowa, żeby stamtąd bezbłędnie trafić do żądanej destynacji. Do szwagra na chrzciny, do geesu po ścieralny obrus do kuchni albo… Czytaj więcej »

Lile

Zrobią sobie centrum przesiadkowe w wilczych dołach. Będą tam łódeczki i kajaczki

eryk

z tamtych terenów zawsze na święta miałem bażanta i zająca, niekiedy we wnyki złapało się coś większego ale się urwało

Zenek

Zamiast w rejonie ruchliwych ulic plac piastow sadzic pare drzew zeby pijaczki mialy cien na piwko nie lepiej ren teren pod budowe przeznaczyc i zbudowac dwa wiezowce pod firmy??

jamal

To zbuduj, a my ocenimy.

Obserwujący

No jakżeby inaczej,konsorcjum prujem i mostostal.
Prawie pewne jest byle jakie wykonanie, no i oczywiście jeszcze większy bałagan i chaos w tej wioseczce na wstecznym.
Wizualizacja sobie a wykonanie sobie,okaże się,że “żagla” bo się “nie da”.

Gs

Takich żagli wybudowano już tysiące, zwyczajna konstrukcja, ty tego nie wiesz bo jeździsz na rowerze na wstecznym.

Mostopruimstal

Ale misiu- żal miej do siebie. Było założyć firmę budowlaną, złożyć najtańszą ofertę, wygrać przetarg i realizować. Realizować oczywiście na najwyższym poziomie, z minimalnym własnym zyskiem, bez przekrętów – jak bozia przykazała..
Aaaaa to nie takie proste jak pisać bzdury na forum….. no cóz… pozostaje darmowa terapia, czyli komentowanie w gl 24…

Urko

“Coraz bliżej rozpoczęcia robót…” I wciąż ta sama odległość od odpowiedzi na pytanie : “Po co ?”

eryk

po helę rączkowską i tyle