Czerwone pojemniki na baterie i inne elektroodpady pojawiły się w dwóch dzielnicach Gliwic

W dzielnicach Wojska Polskiego i Ligota Zabrska pojawiły się czerwone pojemniki, do których można bezpłatnie wrzucić elektroodpady, w tym zużyte baterie.

 
Jest to projekt ogólnopolski Fundacji Odzyskaj Środowisko, która na terenie kraju postawiła już 3 tysiące kontenerów. Wcześniej, kilka tygodni temu, pojawiły się w Zabrzu, są też obecne w innych śląskich miastach jak np. Bytom.

W ramach realizowanego projektu chcemy, aby jak najwięcej małego ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, red.) trafiło do odpowiednich pojemników, co przełoży się na ochronę środowiska naturalnego. Pojemniki wstawiamy do miast bezpłatnie, a ich obsługę i logistykę możemy zapewnić w całej Polsce – czytamy na stronie Elektrycznesmieci.pl dedykowanej akcji zbiórki elektrośmieci.


Aktualnie, biorąc pod uwagę informacje zawarte w witrynie, pojemniki znajdziemy w Gliwicach przy ulicy Czwartaków (kontener ustawiony został z przodu marketu Biedronka), a także przy ul. E. Plater (przy parkingu od ul. Andersa). Z kolei jak donoszą mieszkańcy Ligoty Zabrskiej, czerwony box stoi także przy ulicy Ceglarskiej.

Jakich odpadów możemy się pozbyć?

Nie tylko mały sprzęt AGD (o gabarytach do 50 cm) oraz baterie mogą zostać zutylizowane dzięki wrzuceniu ich do kontenera. Dzięki fundacji można pozbyć się także urządzeń większych rozmiarów. W tym celu należy kontaktować się z organizacją dzwoniąc pod numer telefonu 572 102 102. Samochód do odbioru elektrośmieci podstawiany jest odpłatnie – koszt usługi wynosi 35 złotych. Uwaga – aby z niej skorzystać należy mieć uzbierane minimum 25 kilogramów odpadów.

Dla mieszkańców pojemniki są najwygodniejszą i najprostszą możliwością pozbycia się elektrycznych śmieci zgodnie z wszelkimi normami i przepisami prawnymi, a przede wszystkim w trosce o czyste środowisko. Dodatkowo system jest elastyczny i pomaga w uzyskiwaniu rozwiązań dedykowanych dla firm, co w dobie BDO jest bardzo ważne, aby właściwie zatroszczyć się o ZSEE. System w swoim założeniu będzie dostępny w całej Polsce, a dzięki interaktywnym i innowacyjnym rozwiązaniom pomoże chronić środowisko naturalne przed niebezpiecznymi odpadami – dowiadujemy się z witryny elektrycznesmieci.pl.

Projekt realizowany jest we współpracy dwóch spółek zajmujących się przetwarzaniem ZSEE – MB Recycling i Maya Victory, a pod względem merytorycznym i edukacyjnym wspierany przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

Miasto także zbiera elektrośmieci

Również gliwicki samorząd stara się, żeby odpady elektryczne i elektroniczne trafiały do właściwych firm zajmujących się ich przetwarzaniem, zamiast stanowić gabaryt, który zaśmieca miasto. W tym celu w różnych dzielnicach organizowane są zbiórki elektrośmieci. Ich dokładny harmonogram prezentowaliśmy w osobnym artykule. (kliknij tu – harmonogram zbiórek elektrośmieci)

Na taką niespodziankę pod kościołem pw. św. Bartłomieja natknęliśmy się wracając z realizacji materiału o czerwonych kontenerach fot. 24gliwice.pl

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS