Czy za śmieci zapłacimy “od mieszkańca”? Powraca temat metody ustalania stawek za odbiór odpadów

ŁG/24gliwice.pl

Ostatnia sesja Rady Miasta nie przyniosła rozstrzygnięcia dotyczącego wysokości opłat za wywóz śmieci. Pojawiła się jednak propozycja, aby rozważyć zmianę sposobu naliczania kosztów z “od metra” na “od głowy”.

Projekt uchwały podnoszącej opłaty za śmieci został na razie wycofany z porządku obrad i najprawdopodobniej będzie głosowany na kolejnej sesji.

Przy okazji, radny PO Dominik Dragon zaproponował, aby powrócić do dyskusji nad tym, czy nie lepiej byłoby obliczać koszt wywozu odpadów na podstawie ilości mieszkańców w jednej nieruchomości, zamiast – jak dotychczas – od powierzchni mieszkalnej.

Chciałbym dołożyć do wniosku taką sprawę, (…) aby podjąć działania mające na celu zmianę sposobu naliczania opłat z powierzchni na osobę

– powiedział w trakcie sesji 20 lipca Dominik Dragon.

Aktualnie miesięczna opłata za wywóz odpadów zbieranych w sposób selektywny dla nieruchomości o powierzchni 100 m2 wynosi 33,80 zł miesięcznie. Płacona raz na kwartał daje kwotę 101,4 zł niezależnie od liczby mieszkańców. W sąsiednim Zabrzu stawki naliczane są w zależności od liczby domowników i wynoszą 10 zł od mieszkańca za śmieci segregowane, a 15 zł za zmieszane.

Gdyby metodę tę zastosować w Gliwicach, 5-osobowa rodzina zapłaciłaby miesięcznie, w zależności od deklarowanego sposobu gromadzenia odpadów, 50 zł lub 75 zł, kwartalnie więc odpowiednio 150 zł lub 225 zł.
Straciłyby na tym rodziny wielodzietne, zyskaliby ludzie samotnie zamieszkujący w swoich nieruchomościach. Taki system może się jednak wydawać sprawiedliwszy, bo jak zauważają krytycy przyjętego obecnie w Gliwicach rozwiązania, śmieci wytwarzają ludzie, a nie powierzchnia mieszkania.

Czy możemy się spodziewać zmiany sposobu obliczania opłat?

Na pewno nie nastąpi to zbyt szybko. Radni muszą przeanalizować dane dostarczone przez urzędników.

– Nie mamy informacji, dlatego chciałem żeby do wniosku dorzucić kierunkowo, by UM przygotował takie szacunki, jak policzyć stawkę za 1 osobę, tak by kwota z przetargu była rozłożona. Trzeba mieć dane meldunkowe – wyjaśnia Dragon.

Manipulacja faktami

Radni PO uważają też, że przedstawiciele magistratu dopuszczają się manipulacji informując o narzucaniu mieszkańcom planowanych podwyżek i segregacji przez Unię Europejską.

– To nie jest całą prawda. UE wymaga, by gminy do 2020 roku osiągnęły poziom 50% recyklingu. Ale gminy – nie mieszkańcy. Żeby obniżyć koszty na sortowniach przerzuca się wstępna segregacje na mieszkańców – wyjaśnia Dragon.

Unia każe miasto musi. Pięknie. Zła Unia, złe ministerstwo. Wszyscy źli. Ciekawe kto karze poprawnie gospodarować odpadami w Szwajcarii czy w Norwegii, w krajach które nie są w Unii

– komentuje na swoim profilu w portalu społecznościowym Kajetan Gornig.

– (…) w ramach UE zgodziliśmy się na to że będziemy dbać o środowisko m.in. poprzez segregację śmieci. Teraz nieudolność w stosowaniu przepisów zrzucamy na Unię. Każdy świadomy człowiek wie, że o środowisko trzeba dbać. Trzeba edukować społeczeństwo, że jest to konieczne. Od urzędników miejskich oczekiwałbym bardziej odpowiedzialnego stanowiska niż to “Unia każe, miasto musi”. Miasto ma zorganizować problem tak, aby mieszkańcy chętniej segregowali śmieci, a przez to zapłacili mniej. Na tym polega zarządzanie – dodaje radny.

Metoda ustalania opłaty w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość jest stosowana w wielu śląskich i polskich miastach. Wprowadziły ją m.in. Katowice, Zabrze, Ruda Śląska i Bytom. Liczba domowników decyduje o opłatach również w Warszawie.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

“… jak policzyć stawkę za 1 osobę,” ??
1. Zapytać Katowice, Zabrze, Rudę Śląską, Bytom, Warszawę,…
2. Wykonać pracę. Wiem – trudne
3. Wykonać pracę myślową – wiem jeszcze trudniejsze.
jeśli to nie zadziała, a nie zadziała
4. Naliczać od zużytej wody. Ludzie zużywają wodę, nawet dzicy lokatorzy a liczniki są wszędzie. Można wypracować przelicznik ew zapytać miast, które wybrały ten sposób naliczeń.
Ale wielkiej nadziei nie ma gdyż naliczanie od metra jest najgłupszym z możliwych więc gliwiccy urzędnicy to właśnie będą forsować i bronić jak lwy

gargulec
gargulec
Liczenie stawki za od osoby na podstawie oświadczenia albo bazy meldunkowej to nieporozumienie. Niby obowiązek meldunkowy istnieje ale sankcja karna jest uchylona co znaczy, że trzeba się meldować bo jak nie to …. NIC. Jedynie sprawiedliwe naliczanie jest na podstawie zużycia wody. Powinno to dotyczyć również zakładów usługowych. Tajemnicą poliszynela jest to, że restauracje np. na Rynku i w okolicach zawarły umowę na wywóz śmieci w wysokości 120 litrów raz na dwa tygodnie, przy czym produkują 120 litrów dziennie. Cała nadwyżka ląduje w koszach lokatorów przez co otoczenie śmietników w centrum miasta wygląda jak chlew. Dodam, że w Tarnowskich Górach… Czytaj więcej »
Kot
Kot

Pan DD jest chyba jedynym rozsądnie myślącym radnym w Gliwicach. Brawo.

Halina
Halina

i trzeba o nim pamietac przy wyborach !!!!

Halina
Halina

niestety , myslących radnych u nas jak na lekarstwo… moze tylko yten jeden ????

GŁOS WDOWY
GŁOS WDOWY

Panie Frankiewicz ! PYTAM PANA Kto wysypuje więcej śmieci na wydoczny na zdjęciu śmietnik.Ja samotna wdowa mieszkajaca na 30 m2 czy małogabarytowe o podobnym metrażu sklepy Carmen Żabka i Społem ? Sklepy opakowań nie segregują wywalają gdzie popadnie .To ma być sprawiedliwość społeczna ?

Gargulec
Gargulec

Firmy, sklepy, restauracje itp. muszą indywidualnie zawierać umowy na wywóz nieczystości. I szachrują przy tym ile można.

piotr
piotr

Ma być uczciwie, teraz płacę tyle co trzy osoby mieszkające na tym samym metrażu, paranoja

Analityk
Analityk
Frankiewicza mieszkaniec,jego dobrobyt zupełnie nie interesują.Dla tego watażki istotnym jest coroczny ranking oraz zysk wydojony przez miasto udziałowca firmy Ryj,mondis od mieszkańców.Dojenie kasy jest dla niego sprawą fundamentalną przy coraz niższych dochodach miasta.Dochodach coraz niższych a kredytach do spłacenia dzięki hali Bankrut coraz wyższych.WIĘC LITOŚCI NIE BĘDZIE ! Ty, ja, on, ona, ono zapłaci od metra kwadratowego gdyż jest to dla Frankiewicza opcja najkorzystniejsza.Przypomnę iż Gliwice posiadają w kraju jeden z NAJWYŻSZYCH współczynników powierzchni mieszkalnej na obywatela.A liczenie w sprawie pomocy mieszkańcom na gliwickich paradnych radnych jest tożsame z liczeniem na żonę Cezara.Liczeniem ,że jest ona poza wszelkimi podejrzeniami,czysta jak… Czytaj więcej »
Halina
Halina
Korespondowalam na powyzszy temat niemal z kazdym radnym , a nawet prezydentem miasta. Za liczeniem od metrazu SA RADNI Z PRAWA I SPRAWIEDLIWOSCI CZY TO NIE PARANOJA I KPINA ? Jaka sprawiedliwosc ??? tlumaczylam im jak malemu dziecku ,ze smiecą ludzie a nie metraż, ale nie dociera to do nich …Ja tez w klasie mialam slabych uczniow , wiec sie nie dziwie , ze nie kazdy mysli logicznie. Pan prezydent odpowiedzial mi (super ,ze jednak potrafi odpowiadac na korespondencje zwyklego obywatela) , ze to ze względu na studentow wynajmujacych mieszkania – urzednicy nie są w stanie ich policzyc. PAMIETAJMY O… Czytaj więcej »
Samodzielny tłuk naukowy
Samodzielny tłuk naukowy

@ Halina.Czyli co ? Ojciec gliwickiego narodu Zygmunt z Frankiewiczów zakłada ,ze każdy mieszkaniec wynajmuje mieszkanie studentom.Brawo Ty ! Jak na samodzielnego pracownika naukowego teoria iście szatańska.Ps.To ,że Pani odpisał nie jest powodem do pochwał.Ma taki obowiązek.

Marlena Worożyńska-Czabanka

Złodzieje i nic wiecej.dlaczego na zachodzie jest opłata która nikomu kieszeń nie gołoci.za to w pl byle sie wzbogacić.ale wywozic i utrzymywać porządek to ciężko

Don Murzynesco

Chyba pani nie była ‘na zachodzie’ tam ceny są w euro a tu jest Polska, Kraj który był zniewolenia i do poziomu zachodniej Europy nam trochę brakuje. I będzie długo niestety brakowało z taką mentalnością

Autochton
Autochton

Niestety… jak Pan zauważył tu jest Polska…

Marlena Worożyńska-Czabanka

Don Murzynesco to Pana rozczaruje.mieszkam na zachodzie i wiem że ceny sa w euro.gdyby inaczej było to bym sie zdziwiła.tylko ze czy w euro czy nie oplaty za smieci mnie nie rujnuja

Beton
Beton

Nie popadajmy w paranoję. Przecież 33 zł miesięcznie przy 100 metrowym mieszkaniu nie zrujnują nikomu budżetu domowego, nawet jeśli żyje sam.

Kot
Kot

Takie gadanie w stylu – dołożyć 25 groszy do litra benzyny, które nikogo nie zrujnuje. Dołożyć opłatę za gotowość energetyczną, podnieść cenę wody a może wprowadzić podatek katastralny? Jeżeli “Beton” miesięcznie ma powyżej 10tys dochodu to tego nie odczuje.

Beton
Beton

Bardzo żałuję, ale nie mam.

Piotr Las

Od metra jest bardzo niesprawiedliwie!

Dominika Bremer

Od osoby znowu bije w rodziny wielodzietne
Jakby nie patrzeć zawsze ktoś będzie poszkodowany

Halina
Halina

a od metra bije w samotnych emerytow

ja234
ja234

Bez przesady, rodziny wielodzietne mają kasę, poza tym, jest to lepsze rozwiązanie niż od metra.

rrolch
rrolch

wielodzietne – patologiczne mają gdzieś sposób naliczania, wielodzietne – niepatologiczne mają źródełko w postaci 500+

Krzysiek
Krzysiek

Na tej samej zasadzie, rodzina wielodzietna jest poszkodowana płacąc takie same stawki za wodę czy prąd co pozostali. 1 osoba produkuje (przynajmniej teoretycznie) mniej śmieci niż rodziny 2,3,4,.. – osobowe.
Inna sprawa to liczenie osób – z meldunku, ze zgłoszenia we wspólnocie? W tym wypadku chyba korelacja z zużyciem wody wydaje się najlepsza. Zużywasz wodę = mieszkasz = produkujesz śmieci.

Halina
Halina

przeciez wielodzitna rodzina moze miec znizki i sprawa rozwiazana !

Gabi621
Gabi621

Dostali 500+ ? to mają z czego płacić.

Teresa Sadowska

Gdzie ta krzywda ?to co ma powiedzieć samotny emeryt na 70 m2

Halina
Halina

wyobrazasz sobie dziadka 70 -89 lat ktory sie przeprowadza do innego mieszkania ????

Gabi621
Gabi621

Ma coraz mniej do powiedzenia, bo sąsiedzi z 5×500+ mieszkający obok nie
dosyć, że mu zazdroszczą jego mieszkania, to chętnie utopiliby go “w łyżce wody”, uważając, że cierpią przez jego “bogactwo”, które sobie kupił.

Janka Witko

Śmieci produkują ludzie nie metry kwadratowe więc argument dotyczący rodzin wielodzietnych bez sensu.

Don Murzynesco

My mamy ponoć żyć w ‘społecznie sprawiedliwym’ a nie po prostu sprawiedliwym kraju. A to jest różnica nieznaczna jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym.

Ewelina Ewelina

Dominika Bremer rodziny wielodzietne dostają 500+ na, które składamy się wszyscy, więc dla czego mamy jeszcze płacić za ich produkcje śmieci? Ja wynoszę śmieci raz w tygodniu w worku wielkości reklamówki z biedry, a sąsiadka codziennie jeden lub dwa worki, więc dla czego ja mam za to płacić? Bo ona ma 2 dzieci ….bez sensu i nie sprawiedliwe.

Dominika Bremer

Ewelina Ewelina masz racje
Ale tak jak napisałam zawsze będzie ktoś pokrzywdzony

Ewelina Ewelina

Nie wydaje mi się żeby rodziny wielodzietne były w takim wypadku pokrzywdzone po prostu teraz korzystają, fakt że będą się czuli pokrzywdzeni, ale tak naprawdę wtedy będzie sprawiedliwie, bo nawet noworodek “produkuje” dużo śmieci (tona pampersów), więcej niż 80 letnia emerytka.

Marzena Jachimowski Junkiert

Ja sie wypowiem mieszkajac w niemczech , u mnie liczone to jest od mieszkania , nie wazne ile osob mieszka w danym mieszkaniu czy domu .Jesli jest blok iles pietrowy to kazdy placi tak samo , nie kazdy ma taka sama ilosc smieci wtedy dajemy do tego gdzie jest jeszcze miejsce

Damian Sitek

Marzena Jachimowski Junkiert Niemiecki sposób nie pomoze bo tu głowna troska jest jak najwiecej wyciagnac kasy nie jak zminimalizowac koszta

Damian Sitek

Ewelina Ewelina pani Ewelino mowi pani to niesprawiedliwie a co jest z emerytkami co mieszkaja niby same a 4-5 wnuków jest tam codziennie prawie

Damian Sitek

To akedimickie miasto ciekawe ilu wynajmuje mieszkanai na nielegalu i jak tym policzyc smieci

Gabi621
Gabi621

Po prostu obciążyć właściciela mieszkania.

Damian Sitek

Bo ciekawe czemu tak bardzo wszystkich boli 500+ teraz dawane bo sie nalezy jak na zachodzie a nikogo nie bali to ze przez 8 lat ktos wolał je ukrasc niz dac . Zeby nie było nie otrzymuje 500+

Ewelina Ewelina
Nie będę się licytowała na pojedyncze przypadki. Bo zaraz usłyszę np: a co pani zrobi w przypadku odwiedzin rodziny, przyjaciół, albo jak robi pani imprezę i zaprasza 20 gości i nie będę dyskutowała o “czarnym rynku” wynajmu mieszkań studentom bo zaraz dojdziemy do kościoła i innych absurdalnych rzeczy…. Wyjątki zawsze się zdarzają. Ale proszę to powiedzieć moim sąsiadom, gdzie 4 z nich to emerytki, których prawie nikt nie odwiedza (wiem bo sama robię im zakupy) i jeden pan inwalida chodzący o balkoniku. My razem nie produkujemy tyle śmieci co wspomniana wcześniej sąsiadka z dziećmi, a musimy płacić tyle samo bo… Czytaj więcej »
Barbara Czerska

Goście zawsze mogą zabrać śmieci że sobą.

Halina
Halina

ano :))))

Damian Sitek

Ewelina Ewelina Wołała pani wolnos rownos demokracja a teraz co juz pani nie chce rownosci ?

MM
MM
Nie trzeba być rodziną wielodzietną. W Katowicach 14zł/os sprawia, że 2 osoby w Gliwicach zapłacą więcej dopiero przy 80 m2 (właściwie dotyczy to głównie domów i kamienic, bo w blokach takie mieszkania są rzadkością). Z kolei model 2+1 to już 42 zł, czyli odpowiednik opłaty za 160 m2 w Gliwicach – tyle mają już tylko starsze domy, bo dziś rzadki się takie buduje). Tylko osoby mieszkające samotnie w Katowicach prawie zawsze zapłacą mniej – chyba, ze mają mniej niż 18m2). Oczywiście w mieście “ubyło” ponad 30 tysięcy mieszkańców, a jakoś nie przybyło osób przyjezdnych wynajmujących, gdzie najczęściej deklaruje się 1… Czytaj więcej »
krzysztof
krzysztof

wreszcie ktoś ma mózg. Śmieci nie produkuje mieszkaniec tylko producent pakując mało towaru w wielkie nikomu niepotrzebne pudła – gdzie sens i logika – oni powinni być obciążani za utylizację śmieci. Kaucjonowanie i przymus odbierania surowców w każdym sklepie itp… a nie obciążanie klienta za zakup towaru. Śmieci to odpad , a nie surowiec który można przetworzyć . Ktoś już idzie w dobrym kierunku.

CHÓR WÓJÓW
CHÓR WÓJÓW

Jak zwykle koszty przerzucane na mieszkańca. Ktoś się zastanawiał jak rozwiązać problem w blokach, gdzie każdy niemal anonimowo wywala niesegregowane?

Piotr
Piotr

Tak a propos zdjęcia, to śmieci wyrzuca się do kontenera, a nie poza. Jeśli są zbyt duże, to trzeba zainteresować się zbiórką odpadów wielkogabarytowych. To miejsce na zdjęciu czasami jest tak zarzucone starymi meblami, że warte jest osobnego artykułu. Część czytelników (ja również) tutaj wyrzuca śmieci i zapewne chcą to robić w przyzwoitych warunkach.

Maria Dembia

Brawo!! Już dawno powinno się ustalić od osób zamieszkujących dany lokal.Tak jest praktycznie wszędzie.Gliwice są wyjątkiem i to niestety niechlubnym.

Halina
Halina

no wlasnie !!!! WYJATKIEM gdyz radni uwazali w Gliwicach ,ze SMIECI METRAZ A NIE OSOBA !!!

Katarzyna
Katarzyna

W poprzedniej kadencji radni Frankiewicza i PiS głosowali za metrami. Radni PO za liczeniem od osoby, radni SLD za wodą. Większość czyli KdGZF i PiS przegłosowala swoje. I tak też pewnie będzie teraz.

Jan
Jan

Segregacja to zbijanie kasy za nic. Ja segreguję a do śmietnika podjeżdża śmieciarka i chłopcy walą do niej wszystko razem tak jak leci. Czemu służą takie pozorne działania?

Katarzyna
Katarzyna

Nie jestem zwolenniczką PO. Niestety radni PO to jedyna sensowna grupa w tej Radzie Miasta. Radni Frankiewicza i PiS całkowicie pasywni

Gabi621
Gabi621

W powiecie gliwickim opłaty są liczone od ilości osób zameldowanych w danej nieruchomości, a w Gliwicach metry kwadratowe produkują śmieci i dodatkowo jeszcze
jeżdżą windami w wieżowcach. Bardzo inteligentne “te metry”.

Ludwika Grabowska

Ja uważam że od osoby
.na dużym metrażu może mieszkać 1 osoba a na małym nieraz mieszka parę osób.tak że od osoby byłoby bardziej adekwatne

Bartek Symbol

Kaucja na butelki plastikowe jak w Niemczech to jedyny sposób żeby ludzi uczuć ekologii.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Bartek Symbol- z tym małym “ale” w przypadku kaucji za butelki plastikowe spadnie ilość % – w 2020 roku nie osiągnie się 50% recyklingu.
Poza tym zagraniczne koncerny będą musiały zainwestować w przyjmowanie opakowań zwrotnych a tym samym ich zysk w neokolonialnej Polsce zmniejszy się.

Moje pytani jest następujące:
– dlaczego nie ma kaucji na każdą butelkę szklaną? ( piwa, wódki, wina itd….)
– dlaczego nie ma kaucji na każdą butelkę PET (tak jak w Chorwacji) ?
– dlaczego nie ma punktów skupu makulatury? (kiedyś były, mógłby być np. w REMONDISIE )
– gdzie wyrzucać puszki aluminiowe i co się z nimi dzieje?

Ciekawy
Ciekawy

A gdzie wyrzucić stare buty,Wierzch skora .Podeszwa z tworzywa.Do śmieci bio czy do kontenera plastik ???

(Sonika
(Sonika

Do niesegregowanych

Marek Gregorowicz
Po pierwsze oplata winna byc naliczana od osoby a nie od m2, logicznym jest ze to czlowiek produkuje smieci a nie powierzchnia, po drugie jezeli segregacja ma faktycznie dzialac a my za nia placic to musza byc stworzone ogrodzone i zamykane smietniki tak aby ograniczyc do minimum ryzyko podrzucania i mieszania smieci, po trzecie kontenery na tych smietnikach powinny byc stosownie opisane tak aby nie bylo mozliwosci pomylki i pomieszania smieci, po czwarte przedmiotowe smietniki powinny byc raz na tydzien monitorowane przez pracownikow technicznych spoldzielni, lub zarzadcow, dopiero po spelnieniu powyzszych punktow mozna bedzie mowic o sensownej segregacji smieci i… Czytaj więcej »
Bartek Symbol

Ludzie nie mieszają śmieci przez pomyłkę, jakiekolwiek oznaczenie nie pomoże jesli nie zmieni sie mentalność.

Barbara Czerska

Tylko od osoby ma sens.Przeciez metry mieszkania nie produkują śmieci.

Ew Gel

Ludzie generuja śmieci nie metraż.W moim bloku mieszka 6 osob w 25m2 mieszkaniu…Jest tez samotna pani na 50m2.Kto wiecej śmieci?

Anna Ożga

od osoby

Wanda Jankowska

Od osoby. Metr kwadratowy śmieci nie produkuje.

Magdalena Alicja Karolina

Od osoby.

Damian Sitek

Nie ludzcie sie od Hali Podium zapłacimy

Damian Sitek

To rozumie ze na spłate kredytu na Hale bedzie osobny podatek bo przeydent przegrał sprawe w sadzie i dopłaty z uni nie bedzie a nie rzozumie hala utrzyma sie i spłaci z biletów dlatego nie ma jednego chetnego na jej zarzadzanie?

Andrzej Zoltan Żółtowski

Małgorzata Lukaj Jeden z pojemników (obydwa “klapowe”) na owym śmietniku (na plastyki) wogóle nie ma otworów. Ten z otworami zawsze pełny , ten bez nich zwykle pusty…
Obydwa lepiace sie od brudu i pozostałości cieczy.