Defibrylatory AED w radiowozach straży miejskiej. Pierwsza pomoc może przyjść szybciej

Straż miejska w Gliwicach została wyposażona w 5 nowoczesnych zewnętrznych defibrylatorów AED. Będą znajdowały się w radiowozach. Dzięki nim wzrośnie szansa mieszkańców na otrzymanie szybkiej pierwszej pomocy.

Defibrylator AED to przenośny aparat, który poprzez wydawanie poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pierwszej pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

REKLAMA

Pojazdy, które zostały wyposażone w AED są oznakowane specjalną naklejką umieszczoną w tylnej części pojazdu.

Dzięki defibrylatorom funkcjonariusze łatwiej i szybciej udzielą pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia. Należy pamiętać, że liczy się każda sekunda.

Defibrylatorów przybywa

W ubiegłym roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakupiło trzy takie urządzenia, które zostały umieszczone w placówkach PWiK przy ulicy Rybnickiej 47, Edisona 16 oraz przy ulicy Kanałowej 5.

Przypominamy, że oprócz wymienionych lokalizacji defibrylatory AED można znaleźć również:

– NZOZ Vitamed, Gliwice, Różana 7, całodobowo,
– Stacja Pogotowia Ratunkowego, Gliwice, Konarskiego 26, całodobowo
– KM PSP Gliwice, Wrocławska 1, całodobowo
– Centrum Onkologii, Gliwice, Wybrzeża Armii Krajowej 15, całodobowo
– Kryta Pływalnia OLIMPIJCZYK, Gliwice, Oriona 120, w godzinach otwarcia pływalni,
– PZU, Gliwice, Gruszczyńskiego 2, w godzinach otwarcia placówki,
– Centrum Handlowe AUCHAN, Gliwice, Rybnicka 207, w godzinach otwarcia galerii handlowej.

(żms)
fot. SM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
...

średni czas przyjazdu wozu patrolowego Straży Miejskiej w Gliwicach to 40 min.

Wasz Franek

Brak w tekście jednej istotnej informacji . STRAŻ MIEJSKA PRACUJE TYLKO DO GODZ. 20.00 . Póżniej radzcie sobie sami drodzy gliwiczanie.

ja234

Straż miejska również pracuje po godz.20-tej.

Skuteczne wezwanie

Aaaaaby… skutecznie i szybko wezwać straż miejską lub policję, należy zgłosić obrazę czci pomnika polegającą na zawieszeniu na nim “koszulki” z napisem “KONSTYTUCJA”. Przyjadą natychmiast. Mieszkańcom nieposiadającym w pobliżu pomnika radzę szybko wystąpić o budowę, ewentualnie samodzielnie zbić z desek, wymurować z rozbiórkowych cegieł cokolwiek, co będzie przypominać ludzką postać. Potem zostaje przybić tabliczkę z właściwym imieniem i nazwiskiem i gotowe. Jak dobrze wykonacie swój pomnik-wabik na straż i policję, to jest duże prawdopodobieństwo, że służby mundurowe obejmą go 24-godzinną ochroną dzięki czemu będziecie mieć je zawsze pod ręką.

Orła cień

Po defibrylacji co dalej? Podróż do Zabrza? Rybnika? Katowic?

Nulka

W końcu pozytywny ruch (ruszek) w tej sprawie w Gliwicach, po tym, jak po raz kolejny odrzucono w Budżecie Obywatelskim wniosek dotyczący sieci AED. W tej kwestii Gliwice są w absolutnym ogonie dużych miast w Polsce. O miastach/miasteczkach i wioskach w innych częściach Europy nawet nie wspominając.

ja234

No i dobrze.
Defibrylatory te mają proste i zrozumiałe rysunki instruktażowe oraz precyzyjny system komend głosowych.
Policja też powinna zostać w nie wyposażona.

rrolch

Ponadto, posiadają mikrofony i czarne skrzynki, rejestrujące wszystko co się z nimi dzieje po uruchomieniu. Każdorazowo po użyciu taki AED musi przejść przegląd w autoryzowanym serwisie, a nagranie zawsze może zostać włączone jako dowód w sprawie.

Gość

@ja234
Czyli język obrazkowy jest dla Ciebie zrozumiały…… To już coś

Nulka

A dla Ciebie nie jest?

Tola

Dla mnie jest. A dla Ciebie?

Nulka

Cieszę się Tola. To już coś.

rrolch

Zakup to jedno. Ważne by wygospodarować środki na regularne przeglądy tych urządzeń.

mic

niech się nie zbliża osoba ze sm do mnie

aldebaran

Dlaczego przeszkadzają Ci ludzie cierpiący na SM?

Imiu

ładne te nowe iPady dla Miejskich, nic do nich nie mam po za tym że dostałem raz mandat za brak rejestracji gdy poszedłem do urzędu zarejestrować samochód…ale zlikwidować by mogli ich :-)

Ciastek

Ufff. Ulżyło mi. Teraz jak zasłabnie, któryś ze śmierdzących trolli żłopiących piwo lub wino na Placu Piastów albo pod dworcem PKP to się go odratuje, żeby dalej mógł srać, szczać i śmiecić.

Żoliborska Kanalia

Urządzenie to jedno – ale czy oni wiedzą, jak się tym posługiwać? To nie jest tak, że defibrylator jest PACANEUM na wszystko.

Nulka

AED jest tak skonstruowany, by jego użycie nie wymagało przeszkolenia. Urządzenie wydaje proste, krótkie i idiotoodporne komunikaty instruujące tego, kto musi go użyć (np. przypadkowego przechodnia). Nie jest panaceum na wszystko, ale jego użycie podczas resuscytacji powoduje, że szanse na przeżycie ratowanego człowieka są kilkukrotnie wyższe niż gdy stosuje się tylko masaż serca i sztuczne oddychanie.

Beton

Dodatkowo, warto wiedzieć, że jeśli u poszkodowanego nie występuje wskazanie do użycia AED, to urządzenie nie przeprowadzi żadnej akcji. Działa głównie w przypadku migotania komór.

Urko

Spoko. Potrenują na kolegach z patrolu.

Nulka

Nie ma przeszkód, abyś Ty potrenował na kursie pierwszej pomocy. I życzę, byś zdobytej tam wiedzy nie musiał nigdy zastosować.

kanalia52

To tak jak dać małpie brzytwę.