Dodatkowe patrole policyjne zabezpieczają miasto nie tylko w weekendy. Dopłaci samorząd

Miasto zawarło kolejną umowę z Komendą Miejską Policji w Gliwicach na organizację dodatkowych oraz weekendowych patroli. Za 420 tysięcy złotych mundurowi zabezpieczą centrum i główne arterie komunikacyjne.

Gliwice, podobnie jak wiele innych miast, płacą za specjalne zabezpieczenie newralgicznych punktów przez policjantów. Od grudnia 2017 do końca listopada 2018 roku funkcjonariusze wykonali 1973 dodatkowe służby patrolowe realizowane w godzinach pozasłużbowych.

– W ten sposób utworzono 1051 dodatkowych patroli, z których 648 wykonywało pracę podczas weekendów, co pozwoliło na kierowanie do służby w tym czasie dodatkowo średnio 25 policjantów służby prewencyjnej i ruchu drogowego – mówi nam podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Policjanci wysyłani są głównie w rejon dzielnicy Śródmieście, w tym Rynek, ul. Zwycięstwa, Dworcową i Plac Piastów w Gliwicach wraz ulicami przyległymi.

Patrole ruchu drogowego rozlokowane są na głównych arteriach komunikacyjnych miasta zależnie od stanu zagrożenia zdarzeniami drogowymi. Liczba ta jest uwarunkowana jest bieżącym zapotrzebowaniem na uzupełnienie planowej służby zewnętrznej oraz zainteresowaniem policjantów tą formą dodatkowego zarobkowania. Służby pełnione są przez umundurowane patrole, które działają w terenie.

Do głównych zadań funkcjonariuszy w patrolach dodatkowych należy działanie w celu niedopuszczania do wszelkich przejawów naruszenia prawa, szczególnie reakcja na zdarzenia nieobyczajne i uciążliwe dla mieszkańców, zakłócenia ładu i porządku publicznego, reagowanie na spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, demoralizację nieletnich, reagowanie na sprzedaż alkoholu nieletnim lub nietrzeźwym.

Gliwice są jednym z wielu polskich miast, w których samorząd finansuje dodatkowe służby. Różnią je jednak nakłady.

Jak można się spodziewać największe koszty, bo aż 4,6 mln złotych ponosi Warszawa. W Krakowie na zabezpieczenie miasta tylko podczas wakacji wydano w ubiegłym roku 700 tys. zł, w Toruniu całoroczne kosztowało 525 tys. zł, a w Rudzie Śląskiej – 300 tys. zł (2017). W Zabrzu, Jaworznie i Łodzi przeznaczono na ten cel po 200 tys. zł (w tym ostatnim mieście finansowanie ma wzrosnąć), natomiast w Chorzowie 40 tys. zł.

Spore wydatki na bezpieczeństwo

W 2018 roku tutejszy samorząd dotował gliwicką policję kwotą 1,156 mln zł, z czego na dodatkowe patrole przekazano 420 tys. zł, na zakup pojazdów wydano 550 tys. zł (6 samochodów marki VW T-6 i 1 radiowóz nieoznakowany marki Opel Astra). Oprócz tego magistrat sfinansował nagrody dla funkcjonariuszy (15 tys. zł), zakup sprzętu informatycznego (50 tys. zł), zakup sprzętu kwaterunkowego (30 tys. zł), a także inne materiały niezbędne w codziennym funkcjonowaniu służb (90 tys. zł).

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Prawda
Prawda

A Straż Wiejska idzie na emeryturę? Może oni zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców, a nie tylko Słowianie mandatów za źle parkowanie. Frankiewicz pobudka, wiem że do wyborów jeszcze daleko, ale należy wziąć się do roboty.

SM
SM

Nie łam prawa, to nie dostaniesz mandatu. To takie proste, a dla wielu ciągle nie do pojęcia. :-)

PP
PP

Racja!!! Zwłaszcza, że wyrażenie “Słowianie mandatów” ma podwójne znaczenie w kontekście szanowania prawa przez różne kultury na świecie. Wiadomo, że kultura słowiańska ma w tym względzie dużo do nadrobienia. A Polska turbosłowiańska jak widać od 2015 ma do nadrobienia coraz więcej.

Szot
Szot

To po co te dodatkowe służby jak każdy postępuje jak ty

AndrzejD
AndrzejD

Straż Wiejską należy natychmiast rozwiązać, a odzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na policję

Sofokles
Sofokles

Andrzeju, nie można rozwiązać straży. Bezrobocie by dramatycznie wzrosło i prezydent nie miałby się czym chwalić.

naked
naked

swietochłowice dogadały sie ze szkkołą policyjna w katowicach za DARMO lub za jakas symboliczna złotówke o dodatkowe patrole w dzielnicach lipiny i chropaczów dosłowmie co 100m jest dwu osobowy patrol przez cały tydzien tam jest poprostu niebiesko a tu 420 kołai gdzie ich widac

Hans Klops
Hans Klops

Pięknie! Za to prywatne smoleńskie menstruacje, na które angażowano całe garnizony (w tym śląski) finansowane były z budżetu państwa.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Hans Klops. Chyba trzeba Ci przypomnieć, że nie byłoby potrzeby angażowania garnizonów, gdyby nie bydło które między innymi sikało do zniczy.

Urko
Urko

@Ostatni Sprawiedliwy.Chyba trzeba Ci przypomnieć, że nie byłoby potrzeby angażowania garnizonów, gdyby nie rozpętana dla celów politycznych histeryczna teoria spiskowa o wybuchach, helu, Godzilli strącającej samolot itd.. itp.. Ale ludzi wierzących w te brednie nie nazwę “bydłem”. Trochę im nawet współczuję. Ale tylko trochę.

Tomasz
Tomasz

A może wspomnisz o konferencji dotyczącej min Iranu do którego nic nie mamy a też będzie organizowanie garnizonów…..

choroba toczy ludzi
choroba toczy ludzi

Jeśli ktoś uwaza, że to normalne przeszkadzać komuś w odaniu pamięci osobom tragicznie zmarłym, mimo że może robili to ponad miarowo. To ja nie ma pytań

EuGeniusz
EuGeniusz

A może nie trzeba było organizować tego całego cyrku, na którym żonaci posłowie wyszukiwali sobie atrakcji na samotne wieczory spędzane w hotelu sejmowym

Cóż
Cóż

Prywatne spędy niech płacą kluby je organizujące i nie ma tu znaczenia czy spędy wykorzystują znicze czy race.

ciekawy
ciekawy

Po co rozmawiasz z kimś takim jak @hans klops?

Farorz
Farorz

Miejsce zniczy jest na cmentarzu.

Gość
Gość

A co z KOD-ziarskimi menstruacjami? Czarne parasolki, pielgrzymki, zbiórki fanów Radia Maryja, Szczytem politycznym w Polsce itd itd itd…….?

Chory kraj
Chory kraj

Nieźle. Kelnerka musi dostać napiwek za swoją pracę, ksiądz musi dostać napiwek za swoją pracę, dostawca pizzy musi dostać napiwek za pracę, urzędnik mimo, że przepłacany z podatków to też musi dostać dodatkowo napiwek w postaci znaczków i opłat skarbowych, teraz i policjant musi dostać napiwek za coś, co ma wpisane w zakres statutowej działalności. Co innego jakieś prywatne ustawki, ale dbałość o podstawowe bezpieczeństwo?
Czy my przypadkiem nie płacimy podwójnie?

KV
KV

Panie Chory Kraju – byłem razy parę w Urzędzie i nie wiedziałem, że daję napiwki w znaczkach skarbowych. Na to jest ustawowa taryfa, a napiwki daje się “po uważaniu”

sin city
sin city

A co dajesz, skoro już raz dałeś w podatku?

ygrek
ygrek

jakbyś przeczytał uważnie artykuł to byś wiedział, że to pieniądze za służbę w czasie wolnym ale co ja będę tłumaczył….

Grzegorz
Grzegorz

To jak jest taka możliwość to poprosimy więcej patroli na Żerniki na wschód od ul.Tarnogórskiej szczególnie w nocy złodzieje upatrzyli sobie tą okolicę.

Damian
Damian

Samorząd dopłaci? Super! A skąd samorząd ma pieniądze?

AndrzejD
AndrzejD

Z naszej kieszeni.

tak
tak

franusia będą pilnować i zastępców

krzysztof
krzysztof

No widać te mundurowe patrole hm tylko gdzie bo co jakiś czas policja apeluje o pomoc do społeczeństwa to po 1 a po następne frankiewicz czemu my gliwiczanie utrzymujemy formację SM , która ma wolne po zmroku i w weekendy czyżby chodzili spać z kurami, a jeszcze dla chyba jaj sobie konkursy urządzają za miejskie podatki,ale jaki marny gospodarz takie służby.Tak na marginesie to już od lat nie widziałem mundurowego policyjnego patrolu-chyba wstydzą się mundurka służbowego.