Dwa szpitale w jednym. “Miejski” i “Wojskowy” będą działać razem. 6 mln oszczędności

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, od 1 października w Gliwicach zacznie działać nowa jednostka medyczna, powstała z połączenia Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego (dawny “Wojskowy”) i Gliwickiego Centrum Medycznego przy ul. Kościuszki (“Miejski”).

Działania konsolidacyjne to próba szukania oszczędności, a przy okazji zwiększenie szans placówek na dofinansowanie z NFZ.

Zmiany, choć planowane od dawna, zbiegają się z założeniami tegorocznej rządowej reformy zdrowia. Jednym z jej następstw będzie utworzenie “systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej” (PSZ). Dla medycznych placówek znalezienie się w takiej sieci szpitali będzie kluczowe dla zapewnienia finansowania z kontraktów NFZ (na ten cel przeznaczonych zostanie 91% środków, pozostali będą musieli walczyć o to zostanie z pełnej puli).

Gliwickie Centrum Medyczne przy ul. Kościuszki

Zmagające się od lat z problemami finansowymi GCM i “Wojskowy” będą od jesieni jedną placówką, ze wspólną administracją i wspólnym ponoszeniem kosztów za niezbędne zaopatrzenie np. w lekarstwa. Szacuje się, że konsolidacja może przynieść nawet 6 mln złotych oszczędności, a to w konsekwencji ma przełożyć się na jakość świadczonych usług.

– Po pierwsze walczymy o uratowanie samego bytu szpitala, bo musi przecież otrzymywać pieniądze z NFZ. Oprócz ograniczenia kosztów ponoszonych na sprawy administracyjne, jest duża szansa, że dzięki połączeniu uda utrzymać się także świadczenie niektórych usług, np. działalność oddziału chirurgii dziecięcej

– mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic (szpitale od lat należą do Miasta).

Model połączenia organizacyjnego jednostek miejskich jest rozwiązaniem, które w Gliwicach stosowano na mniejszą skalę w innych sferach życia publicznego. Jarzębowski wymienia tu m.in. miejskie żłobki, które funkcjonują na zasadzie czterech oddziałów zrzeszonych pod jednym centrum organizacyjnym. Podobne kroki od lat zbliżają do siebie także gliwickie muzeum i teatr miejski.

APEL PREZYDENTA I RADNYCH

Choć konsolidacja jest już w trakcie (nowa jednostka rejestrowana jest w sądzie), nie jest tajemnicą, że jej wprowadzenie nie będzie wystarczającą receptą na wszystkie bolączki gliwickich placówek. Ich trudna sytuacja finansowa była przedmiotem marcowego spotkania Zygmunta Frankiewicza z gliwickimi parlamentarzystami. Zdaniem prezydenta Gliwic źródłem problemu jest przede wszystkim sposób finansowania przez NFZ.

– Uważam, że gliwickie szpitale są finansowane przez NFZ na skandalicznie niskim poziomie – oceniał. – Jestem przekonany, że gdyby to finansowanie znajdowało się na poziomie zbliżonym do tego w innych śląskich szpitalach, sytuacja w naszym mieście nie byłaby aż tak drastyczna. Niestety różnice w finansowaniu tych samych procedur w różnych szpitalach są ogromne i sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Chcemy wreszcie poznać powody takiego nierównego traktowania i tak znaczących dysproporcji, dlatego jak najszybsze zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i dyrekcją NFZ jest konieczne – apelował Frankiewicz i wskazywał, że NFZ przeznacza na jednego pacjenta w Gliwicach około 515 zł na osobę, a w miastach sąsiadujących z Gliwicami ponad 1000 zł.

O ile władze miasta i dyrekcja szpitala zapewnia, że jesienią pacjenci nowego tworu mogą być spokojni o jakość świadczonych usług, o tyle ciągle niejasna jest przyszłość placówki przy ul. Radiowej (szpital VITO-MED).

Według wstępnych założeń placówka nie znajdzie się w przygotowywanej przez resort zdrowia sieci szpitali, a to będzie oznaczało konieczność ubiegania się o środki finansowe w dodatkowych konkursach NFZ.

– Z naszych szpitali tylko ten przy ul. Radiowej nie spełnia określonych wymogów i nie znalazł się w sieci. Jednak w szpitalu przy Radiowej są oddziały, które jak najbardziej powinny dalej istnieć. To oddział udarowy, neurologii i wewnętrzny. Dlatego uzasadnione jest umieszczenie tej placówki w sieci – oceniał na kwietniowej sesji Rady Miasta Zygmunt Frankiewicz.

Na tej samej sesji radni podpisali apel do Ministra Zdrowia i dyrektora śląskiego oddziału NFZ o umieszczenie “Radiowej” w sieci szpitali. Na razie żadne z wystosowanych w Gliwicach pism nie spotkało się z odpowiedzią adresatów. Skutki wprowadzanej reformy zdrowia i zmiany organizacyjne w gliwickich placówkach, gwarantują jednak, że o szpitalnictwie w wymiarze miejskim i krajowym, w tym roku jeszcze nieraz usłyszymy.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Barbara Ziajka

Gliwickie szpitale to wstyd dla miasta od dawna!

Sylwia Nowak

To prawda, finansowanie przez NFZ jest na poziomie dramatycznym.
Punkty za zabiegi np. są tak ograniczane, że dziś rejestrujemy się na rehabilitację na… za rok.

Ludzie są, sprzęt jest. A pacjent czeka.
Porażka.

Wasz Franek
Wasz Franek

6 milonów oszczędności na połaczeniu szpitali się osiągnie.To fakt.Czy 6 milionów trafi do pacjentów ? Czy wpłyną na uszczelnienie okien w Szpitalu Wojskowyn.Okien zamkniętych przez framugi których można na zewnątrz wystawić palec,co osobiście sprawdziłem. Bzdura. Te miliony zasilą kieszenie cwaniaków ,którzy przejęli te szpitale.

Durst Maciej

Stan techniczny byłego “Wojskowego” budzi wiele wątpliwości. Stan gliwickich szpitali też pozostawia wiele do życzenia. W takim mieście żeby nie było Oddziału Kardiologi z prawdziwego zdarzenia, chirurgii dziecięcej to jakaś paranoja. Pieniądze jedno, ale sposób zarządzania szpitalami też jest ważny, bo bez tego cierpią tylko pacjenci.

Danuta Wudkiewicz-Wacek

“Wojskowy” ogółem budzi wątpliwości … najpierw Lew za zarządzanie a tu taka lipa … ehhh

Piotr Uniowski

Ciągle oszczędności i obiecanki, że będzie lepiej – po czym okazuje się, że jest… gorzej ☺

Ania Cionaka

Coraz gorzej…

ania
ania

Frankiewicz powinien odpowiadac za niegospodarność. To skandal, zeby jarzebowski mówił o utrzymaniu chirurgii dziecięcej jak o wielkiej łasce. Tymczasem miliony wyrzucono na podium.

Tomasz Mihal

6-ć mln oszczędności,a ona gdzie pójdą???Może na studnię bez dna czyli Podium :-) Wiem,że to mało prawdopodobne,ale co dają oszczędności jak nie pójdą na służbę zdrowia i nie zostaną dobrze zagospodarowane…bo jak to mają być takie oszczędności,że ludzie będą mieli więcej pracy,obowiązków i będzie jeszcze gorzej niż było,będzie bajzel,a kolejki do lekarzy większe i wydłużone w czasie…ktoś tu zapomina,że człowiek jest najważniejszy…

Paweł Notoco

To co robi nasz magistrat że szpitalami to skandal, miliony wydawane na drogi rowerowe, pseudosilownie na wolnym powietrzu czy wspomniane podium. A w wojskowym wieje prlem, bakterii boi się nawet personel, z okien wieje, a ubikacje to 3 świat. Takie bogate miasto w d… Ma swoich mieszkancow, których los wrzuci do gliwickch szpitali

Silesian
Silesian

Wrzucenie tu dróg rowerowych i siłowni może świadczyć o ograniczeniu intelektualnym…..

Rafał Białas

Ztrzeba zlikwidować połowę etatów w nfz i kasa się znajdzie

Jolanta Senczyna

Ciekawe, bo gdyby piemiadze zostawaly naSlasku tak jak wtedy gdy byly Kasy Chorych to problemu by nie bylo. Ale scentralizowano opieke zdrowotna i efekt tego jest jaki jest

Danuta Wudkiewicz-Wacek

A czemu nie zadba się o to by chirurgia dziecięca powróciła ? Tylko w razie nieszczęścia trzeba jeździć po okolicznych miastach ? Oddział jest sprzęt jest … a miasto zaproponowało głodowe stawki lekarzom również w ramach oszczędności ?

Asik
Asik

Czyli co znowu z kieszeni pracowników pójdzie.
I będzie wielka oszczędność
Zabranie wysługi i wszystkich dodatków.

Wu Gie

“Uchwala Nr XXII/545/2016 z dnia 15 grudnia 2016 r.: 6. Projekt ” Budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Podium” , w związku z przesunięciem terminu
zakończenia inwestycji oraz koniecznością zabezpieczenia środków na realizację systemu łączności WiFi (w
2017 r. zwiększenie o 5.000.000,00 zł)”

Mir Mar

Czy będzie lepiej?! Od samego połączenia na pewno nie!

treya50
treya50

To prawda, Kasy Chorych działały jak należy, zwłaszcza nasza ,Śląska ! A pamiętacie kto to scentralizował tworząc NFZ ? Tak, tak ! To lewica z Leszkiem Millerem na czele. Od tej pory powiedziałam sobie, że nigdy mu tego nie wybaczę. To od SLD zaczęło się psucie Służby Zdrowia, pardon Ochrony Zdrowia !

Magda Zegartowska

Lepiej gdy by otworzyli oddzial chirurgii dzieciecej !!!!

Anna Felińska

6mln oszczędności …jeszcze dluższe kolejki :((((((((((

Gosia Ska

Lepiej zlikwidować podium – skarbonka bez dna.

branżowiec
branżowiec

Może Jarzębowski rozwinie co przybliżyło od lat teatr i muzeum poza wspólnym dyrektorem Krawczykiem? Jaki pożytek dla teatru w związku z tymi “krokami” a jaki dla muzeum?

ja234
ja234
No tak, dwa szpitale ledwo, ledwo zipiące będą połączone…dla oszczędności. “Chcemy wreszcie poznać powody takiego nierównego traktowania i tak znaczących dysproporcji, dlatego jak najszybsze zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i dyrekcją NFZ jest konieczne – apelował Frankiewicz i wskazywał, że NFZ przeznacza na jednego pacjenta w Gliwicach około 515 zł na osobę, a w miastach sąsiadujących z Gliwicami ponad 1000 zł.” może to przez arogancję władz miasta…Budujecie pomnik podium, ale dofinansowanie szpitali to nie ma…no bo po co….sukces był tu…aaaa nie przyszłość na wstecznym wystarczy… “Na tej samej sesji radni podpisali apel do Ministra Zdrowia i dyrektora śląskiego oddziału… Czytaj więcej »
Asik
Asik

Co się dziwić, a później będzie wielka wyprzedaż za 1 zł :-)

ja234
ja234

I będzie dużo chętnych :)

Radek Zukowski

Hmmm ciekawe w co zainwestują teraz tyyyyle pieniędzy???

Piotr Wrzosek

6 mln oszczędności? a o ile wydłużą się kolejki oczekujących na zabiegi? na badania specjalistyczne?

Kusber Andrzej

dwa w jednym a z dzieciami trza do Zabrza jezdzic do szpitala bo nie ma w Gliwicach Frankiekiewicz obudz sie nie dlugo Gliwice bedzie mialo prawa wiejskie jak tak dalej pojdzie :-((

Marcin Czeszowic

Miejski już dawno powinni zamknąć , obsługa padaka

Asik
Asik

I to się nie zmieni.
Bo nikogo z szefostwa to nie interesuje.
Ważne by kasa się zgadzała.

Elo
Elo

Tak mało idzie na nasze potrzeby to ja się pytam gdzie idą pieniądze z ZUS i NFZ masakra tyle płaci za nas pracodawca i my i wciąż nie ma

krzysztof
krzysztof

NFZ, czyli Narodowa Frakcja Zabójców, będzie zbierać jeszcze większe żniwo.