Grupa SPEED w miesiąc ujawniła 1,5 tys. wykroczeń. 29 osobom zatrzymano prawo jazdy

W naszym województwie, podobnie jak w całym kraju, działają specjalne grupy “SPEED”, zwalczające niebezpieczne zachowania w ruchu drogowym. Poza mundurowymi z drogówki, w ich skład policjanci z innych pionów.

Choć grupa funkcjonuje dopiero od lipca, ma już na swoim koncie spore sukcesy w walce z agresją na drogach. Mundurowi zareagowali w tym czasie na blisko 1,5 tysiąca wykroczeń.

REKLAMA

Śląska specjalna grupa „SPEED” ma za zadanie przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. W jej skład wchodzi 52 policjantów – mundurowych z drogówki, mających specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości, oraz stróże prawa z wydziałów prewencji, kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Katowicach.

Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość.

Grupa “SPEED” zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy jest także monitorowanie i analiza nagrań umieszczanych w internecie, obrazujących różne „pirackie wyczyny”, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach i niedopuszczanie do nich. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami policjanci typują najbardziej niebezpieczne miejsca w całym województwie i tam pełnią swoją służbę, by dyscyplinować niepoprawnych kierowców.

Policjanci specgrupy do działań wyjeżdżają wyposażonymi w wideorejestratory najnowszymi nieoznakowanymi radiowozami, z silnikami o mocy przekraczającej 200 KM.

“Gwiazdami” floty śląskiej grupy są: BMW GT Serii 3 i Kia Stinger. Policjanci z grupy “SPEED” dysponują także oznakowanymi radiowozami BMW Serii 3. Wprawdzie radiowóz kierowcy mogą zauważyć w lusterku z daleka, jednak z pewnością będą zaskoczeni tempem, w jakim auto może się do nich zbliżyć. Najsłabszy z tych samochodów dysponuje bowiem mocą ponad 180 KM.

Pomocnymi narzędziami w działaniu grupy są monitoringi miejskie oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ponadto mundurowi, oprócz służb w terenie, analizują także nagrania nadesłane przez użytkowników dróg na specjalną skrzynkę śląskiej Policji pod nazwą „Stop agresji drogowej”.

Choć grupa działa dopiero od miesiąca, stróże prawa skontrolowali już prawie 1400 pojazdów, w tym kilkudziesięciu motocyklistów. Efektami ich pierwszych tygodni działań jest namierzenie 950 kierujących łamiących dopuszczalną prędkość, z których 29 straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Policjanci odnotowali też 423 inne wykroczenia popełnione przez kierujących. W trakcie dotychczasowych działań nałożono 1148 mandatów karnych, 217 razy zastosowano pouczenia, a w 16 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Stróże prawa zatrzymali również 59 dowodów rejestracyjnych.

(żms)/KMP Gliwice
fot. Śląska Policja

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mieszkaniec Ostropy

Czy te liczby nie budzą przerażenie? Mimo tych działań uważam, jest to kropla w morzu piractwa i chuligaństwa na drogach. W Polsce jest duże przyzwolenie na takie zachowanie, również ze strony Służb. Ostatnio przejechałem samochodem Norwegię i Szwecję i jadąc zgodnie z przepisami, żaden samochód, czy motocykl mnie nie wyprzedził. W Gliwicach, a mieszkam w Ostropie, kiedy jadę rano w kierunku do centrum z prędkością ~55 km/godz. tworzę za sobą olbrzymią kolejkę aut. A i tak na odcinku ~4 km, kilkanaście pojazdów mnie wyprzedzi, przez podwójne ciągłe, na wysokości skrzyżowań czy przejść dla pieszych. Czy da się ten gwałt zatrzymać???

Jest faja

STOP ***** DROGOWYM!
Wleczesz się jak ślimak z anemią i reumatyzmem i pretensje do całego świata….

Imiu

wiec jesteś tym 3 typem. Przemyś czy najlepszym czy najgorszym na podstawie swojego komentarz ktory tu napisałeś.

Taki mamy klimat.

Czy tobie piracie, jeszcze nie odebrali prawo jazdy, a może już go nie masz? Przy takim myśleniu daleko nie zajedziesz.

Mieszkaniec Ostropy nie ma pretensji do całego świata, on chce bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie wrócić do domu.

Jest faja

Zajadę, spokojna twoja niezbyt rezolutna, służąca w sumie tylko utrzymywaniu na sobie czapki, pusta łepetyna

Imiu

z takim podejściem na pewno zajedziesz daleko XD

RAF

mam nadzieję, że przynajmniej nikogo nie zabierzesz na tamten świat, gdy się ostatni raz przeliczysz

jk

Zamilcz człowieczku wypełniony oparami samochodowymi z twojego kopcącego auta.

borówka

Za takie wypowiedzi już powinni zakazać zbliżania się do samochodu.

Jest faja

A ty do klawiatury….

Jest faja

Kto mi tu słowo “ciotom” wykropkował?

:)

Oczywiście, że da się. Ale w tym celu prezydent miasta musiałby postawić w kilku albo kilkunastu miejscach fotoradary i zobowiązać policję do aktywniejszej działalności na miejskich ulicach. Paru debili, którzy nazwą cię ślimakiem, zaczęłoby stosować się do przepisów i w ten sposób nie dość, że stałoby się bezpieczniej, to prezydent szybko podreperowałby miejski budżet, o którym płacze, że nie wystarcza mu na remonty miejskiej infrastruktury. Niestety ten prezydent nie ma świadomości oczywistych rozwiązań, dlatego agresja na przeładowanych ulicach rośnie i kwitnie majsterkowanie przy tłumikach. Plagą w Gliwicach stają się buce w ryczących samochodach, którzy nie mając innych talentów i kompetencji,… Czytaj więcej »

Imiu

ja wyprzedzam tylko na przerywanej jeśli i Ciebie wyprzedziłem to przepraszam, jechałem 56km/h XD

Andrzej

Jasne, tez jeżdżę po skandynawskich drogach i nie jest tu tak kolorowo, jest po prostu mniejsze natężenie ruchu i lepsza infrastruktura, idioci jadący na złamanie karku również w Skandynawii, jak i całej Europie, zapraszam na drogi włoskie, lub greckie

Hansa

Zagraniczni kierowcy o Polsce: – Mijamy granicę Polski i otwierają się wrota piekieł. Polakom puszczają wszelkie zahamowania.

Hihi

Jeśli uważasz,że w Polsce jest tak źle to wybierz się np do Włoch (żeby nie było mowy o dyskryminacji) albo za wschodnią granicę.Szybko zmienisz zdanie.Sorki zapomniałem,że dla 90% komentujących autem przejeżdża trasę Knurów,Ostropa,Gliwice – Strefa i to jest ich całe ‘doświadczenie drogowe’

Beton

Masz rację – liczby budzą przerażenie, tym bardziej że mówią o kierowcach zatrzymanych. A ilu jest takich, których nie zatrzymano ???

Gliwiczanin

W okolicy tunelu 70 km/h ja jeżdżę 80 i wszyscy mnie wyprzedzają…

Jest faja

I daje ci to coś do myślenia korkomejkerze?

Zajad

Mnie daje, jak wielu idiotów mamy w tym pięknym kraju. A może po prostu analfabetów, którzy nie rozkminiają cyferek na znakach?

PAKer

Spoko, jeżdżę podobnie :). Najbardziej przeraża mnie to, że wyprzedzają naprawdę wszyscy, czyli ciężarówki mniejsze i większe także! Zawsze mnie zastanawia, czy ludzie nie rozumieją, że tunel, gdzie że wszystkich stron otacza ich beton, to nie jest najlepsze miejsce na piracenie?!

współczucie

Ty, a ile czasu zyskujesz przekraczając dopuszczalną prędkość o 10 km/h? Warto być przestępcą dla takiego “zysku”?

VAkk

Podobno monitoring tunelu ma możliwość pomiaru szybkości przejeżdżających samochodów? Dlaczego nie jest wykorzystywany do karania kierowców?

sddd

A przejazd na CZERWONYM ŚWIETLE też będą wyłapywać? Bo to już od dawna norma w Gliwicach.

Ja.

Bo mamy “yntelygentnom” sygnalizację.

LABEDZIAK

pomieszkajcie przy ulicy przyszowskiej na labedach jak d—le na motorach szaleja a policja co na to ? a no nic jeszcze tam nie widzialem ich z radarem choc mieszkam dopiero ponad 35 lat a moze ktos pomysli o fotoradarze stacjonarnym jest w polowie szkola

Rohl

A co na to radna Sowa?

Patryk

Piraci drogowi do więzienia

Krzysiek

Ciekawe, czy jak już jadą DTŚ czy A1 albo A4, to łapią też tych, którzy bez przyczyny jadą środkowym pasem.

wnerwiony

Rozwiązanie jest banalnie proste. Podnieść wysokość mandatów do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych (a nie 500) za większe wykroczenia i bezwzględnie karać piratów. To że w Niemczech czy Skandynawii wszyscy nasi mistrzowie kierownicy jeżdżą spokojnie, nie wynika z nagłego przypływu rozumu, tylko ze świadomości, że takie wybryki kończą się zawsze ogromnymi mandatami. Tyle mówi się o zaostrzaniu kar i batach na piratów, ale nikt tego nie zmienia, bo to nie przysparza głosów w wyborach.

naiwniaku

W Niemczech są dość niskie mandaty (za niewielkie przekraczanie prędkości)

Hihi

Absurdalne miejsca z ograniczeniami,łatanie dziury budżetowej i nic więcej..Tak na prawdę nie łapią “piratów drogowych” tylko tych którzy akurat się nawinęli. Bo np nie włączył kierunkowskaz albo przekroczył o 10 km/h w terenie zabudowanym!!!Kasa w budżecie musi się zgadzać i nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem.

ja234

Bardzo dobrze.Cwaniaczkom, piratom drogowym, wlepiać mandaty w wysokości 20 tys i zabierać prawo jazdy i auteczka.Aż suweren się nauczy.(1653)

Mex

może zajęli by się św. krowami na lewym pasie

Anka

Bardzo dobrze ,stop cwaniaczkom za kierownicą którzy są “najlepsi”czytaj najszybsi w ich mniemaniu ,co tam kodeks drogowy Ci co jadą przepisowo to pier…ły i durnie ,po co czekać w kolejce na światłach,czekają frajerzy ,kiedy można zrobić myk i udać że skręca się w lewo i nagle z lewego pasa skręcać w prawo. Cieszę się ,że taka formacja staje w obronie normalnych ludzi i dzięki nim taka żłobownia nie jest bezkarna tylko kary za działanie z premedytacją powinne być znacząco wyższe i w końcu dzięki takim właśnie będą .

Anka

Więcej takich powinno być na autostradach ,nie dość ,że limit jest najwyższy w Europie i wynosi 140 km/godz. to jeszcze im mało i pędzą jak by ich ktoś spuścił ze smyczy 170,180 to norma bo wiedzą że max to 500 zł.i nic sobie z tego nie robią,ciekawe że za granicą potulnieją a czemu? kary dające po kieszeni i to odczuwalnie .

VAkk

Bardzo często przejeżdżam rowerem przez Siemińskiego. zawsze widzę wiele wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów pomimo zakazu. Nigdy nie widziałem policji. Do wczoraj. Stali na wysokości warsztatu samochodowego. Przed nosem przejechały im trzy samochody (tyle widziałem przemieszczając się rowerem), które pokonały całą długość ulicy. Policjanci nie reagowali. Kiedyś ktoś tam zostanie kaleką albo gorzej.

Hans

A ja mam w nosie ich grupę speed i ich wideorejestratory lub wideoradary, poczytajcie w internecie jak łatwo się wybronić przed tego typu szachrajstwem i naciąganiem obywatela na kasę, nie popieram piractwa drogowego. Ale tez nie popieram tego, ze Policja używająca tego typu urządzeń nie działa w granicach prawa. Warto poczytać stronę anuluj-mandat.pl
Tam się wszystkiego dowiecie i nie będziecie przyjmować mandatów nakładanych niezgodnie z prawem.

Tomek

Mandat w wysokości x10 i już jest ład i porządek na drogach a zatrzymanie prawa jazdy nie za 50 km a za 30.oczywiscie można się ze mną nie zgadzać ale na tą chwilę nie ma innego rozwiązania. A i jeszcze jedno. Za agresję na drodze skierowanie na badania nie psychologiczne a psychiatryczne z obserwacją na oddziale zamkniętym.

Kuba

Grupa ŚMIECH bo do speed to im trochę brakuje pod maska

Jasiu

Sporo tego, a i tak gro ludzi pewnie jechało na Yanosiku.

Bonowentura

Niestety, nierozsądnych kierowców należy łapać i przykładnie karać!
Jak dotychczas nie miałem kontaktu z specgrupą. Jeżdżę może trochę za szybko i agresywnie.
Ale wiem gdzie, jak i na ile można sobie pozwolić!
Ludzi za kierownicą dzielę na dwa ” gatunki” :
kierowców oraz pi..y.
To ten drugi gatunek powoduje, przyczynia się swoją przesadną ostrożnością do większości zdarzeń drogowych. Część kierowców, która podchodziła do egzaminu wielokrotnie NIE powinna prowadzić. Dla swojego i naszego dobra.
Teraz możecie bluzgać w moim kierunku!

ers

Powyżej opis i esencja sytuacji na polskich drogach. Kto trzyma się przepisów ten pi***. A ja mam wręcz odwrotne zdanie.

SGx3

Czyli 29 dup wołowych. Szczyt frajerstwa – dać sobie skasować lejce. Przeginać też trzeba umieć.

Imiu

a ile było wymuszeń i prowokacji o tym kierujący Policjanci się nie pochwalą.
Połowa Polskiej Policji na lewych L4 i o tym też temat TABU.

współczucie

Jakie znowu TABU skoro ty, czujny detektywie lewych L4, przy każdej okazji i bez niej też równie chętnie informujesz świat, jakbyś brał udział w eksperymencie Pawłowa.

Imiu

kpij dalej, daleko zajdziesz ale gdzie to już nieistotne, ważne żebyś doszedł XD

oni temu winni

Przykro nam, ale przez lewe L4 niesmak pozostanie na bardzo długo. Sami sobie zrobili rysę na tym “diamencie”

współczucie

Ty, ale to najpierw trzeba udowodnić, a nie pleść bzdury w internetach. Nie znam orzeczenia ZUS, że jakiekolwiek L4 było fałszywe. Jak znasz to podaj konkrety. Wystarczyłoby zawiadomienie o przestępstwie pomówienia funkcjonariuszy publicznych i Imiu miałby prawdziwe powody żalu do policji, a nie tylko te urojone. Tylko kto by się takim ciulem przejmował? XD

Imiu

Połowa Policjantów na L4 to tylko pokazuje jaką mamy w Polsce Policję…w normalnej pracy to pewnie też byś powiedział że to nic nienormalnego i że zgodnie z prawem. Wiesz ostatnim zdaniem podsumowałeś samego siebie, ładnie komentujesz, tak dalej.

Imiu

cyt. KWP: “Nie grozimy, nie straszymy. Informujemy, że za l4 nie będzie żadnych konsekwencji.” Teraz i Ty możesz spróbować sprawiedliwość w Polsce, bo ja mam urojenia twoim modrym jak kapusta zdaniem.

współczucie

To i zdania mają kolor? Co na to lekarz? Przy najbliższej wizycie zapytaj z jakich powodów może wypisać ci zwolnienie z pracy, bo ty najwyraźniej dopuszczasz urwanie nogi lub ręki. Ale gdyby poczytał co wypisujesz, dostałbyś od razu 6 miesięcy z gwarantowaną prolongatą. Nie rozumiesz zdania, które cytujesz, a silisz się na odnajdywanie w nim treści, której nie ma. Obcy robili na tobie eksperymenty, czy zatrułeś się gołębim guanem? ak cz inaczej – ciul.

Imiu

moderacja nie pozwala napisac konkretnie ale pewnie Ci chodzi o:
– reumatyzm
– grzybice w okolicach intymnych
– depresję
– i inne pokrewne

markus

500+ daje czad :))

MariannaA

Jesteś *****. 90% kierowców przekracza przepisy. Także ci z 500-. Bezdzietni.