Handel w tylko co drugą niedzielę? Spodnie poczekają do poniedziałku, niezjedzony obiad przepadnie

Od 1 stycznia 2018 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Nie w każdą, jak to chciała Solidarność, lecz w co drugą. Trzeba będzie pilnować kalendarza i zakupów.

Prace nad ustawą w sejmie przyspieszyły. Jeżeli posłowie przeforsują projekt, a dotychczas udawało im się to bez problemu, od nowego roku na zakupy w co drugi weekend pójdziemy tylko w sobotę. Rodzi to pewne obawy przedsiębiorców funkcjonujących w tym sektorze biznesu. Solidarność uspokaja.

– Równe 10 lat temu były wprowadzane wolne święta – 13, dzisiaj 14 dni, i pracodawcy używali tych samych argumentów, których używają dzisiaj przy wprowadzaniu ograniczenia handlu w niedzielę – mówił w sierpniu na antenie TV Trwam Alfred Bujara, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Straszyli, ile to ludzi zostanie zwolnionych, jaki to będzie spadek gospodarczy, PKB, obroty spadną. Wręcz przeciwnie – obroty wzrastają przed wolnymi świętami

– dodał Przewodniczący.

Odmiennego zdania jest Polska Rada Centrów Handlowych, która dokonała gruntownej analizy projektu ustawy, wytykając autorom jednostronne podejście do dokonanego wcześniej badania skutków gospodarczych jej wprowadzenia. PRCH zauważa również błędy legislacyjne i niezgodność z Konstytucją.

Szacuje się, iż spadek obrotów w handlu detalicznym wyniesie co najmniej 9,6 miliardów złotych, a spadek popytu na pracę co najmniej 36 tysięcy osób

– widnieje w opinii wydanej przez PRCH.

– Szacunkowe bezpośrednie straty Skarbu Państwa związane z wprowadzeniem zakazu (…) szacujemy na co najmniej 1,8 miliarda złotych (VAT -1,4 mld zł, PIT – 86 mln zł, składka na ubezpieczenie społeczne – 289 mln zł) – określają autorzy opinii.

ZOBACZ TEŻ:
Pierwsze efekty są już widoczne. Finalistom "Z Forum możesz więcej" towarzyszyła Beata Sadowska

Spodnie w poniedziałek, a co z niezjedzonym obiadem?

Kierownictwo jednego z gliwickich centrów handlowych do propozycji uregulowania handlu w niedzielę podchodzi ostrożnie. Nie jest to pierwsza próba wprowadzenia zmian w tym zakresie.

Wygląda na to, że po licznych konsultacjach społecznych politycy doszli jednak do wniosku, iż forma pewnego konsensusu jest w tym wypadku najlepsza

– komentuje Grzegorz Filipczyk, dyrektor CH Forum.

– W mojej ocenie handel obroni się nawet wówczas, gdy dwie niedziele będą dniami wolnymi od niego. Ale są też sektory, które mogą ucierpieć dużo bardziej od pozostałych, jak na przykład gastronomia, czy też usługi. O ile zakup np. butów, spodni, odzieży odłożony w czasie prawdopodobnie wydarzy się prędzej czy później, o tyle niezjedzony obiad, czy też niewypita kawa przepadną bezpowrotnie. W przypadku gastronomi i usług, każde ograniczenie handlu generuje spadek obrotów – dodaje Filipczyk.

Jak twierdzi dyrektor CH Forum, proponowane przez polityków rozwiązanie może spowodować nie tylko zmniejszenie obrotów w niektórych sektorach, ale także pośrednio może wpłynąć na obniżenie płac w przeliczeniu na pracownika. Jego budżet będzie więc niższy. To z kolei może odbić się na kondycji całej gospodarki, w dodatku rozregulować stabilny ostatnio rynek pracy. Zdaniem Filipczyka pracownicy powinni mieć prawo wyboru, czy wolą zarabiać więcej i czasem iść w niedzielę do pracy, czy ważniejszy dla nich jest czas wolny. Czas pokaże, czy wilk będzie syty, a owca cała.

Żaneta Mrozek-Siewierska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bajtek
Bajtek
Galerie handlowe w ostatnich latach bardzo się zmieniły, to już nie tylko sklepy, ale również kawiarenki, restauracje. Większość padnie, albo będzie się ratować redukcją załogi. Każdy, kto chociaż raz był w galerii w ciągu tygodnia i w weekend, wie, że cały obrót mają w sobotę i niedzielę. Kawy na zapas się nie wypije, po prostu spadną im obroty o 30%. Skończą się również imprezy i koncerty organizowane np. w Europie Centralnej, Forum czy Arenie. Kumulacja wszystkiego w soboty jest niemożliwa, chyba, że ktoś kocha kolejki, sprawdźcie sobie co już teraz dzieje się np. w popularnych galeriach jak Silesia w Katowicach.… Czytaj więcej »
Angelika Klonek

Współczuję studentom, którzy szukają pracy w weekendy. ;)

Ols
Ols

znajdą, spokojnie. Bo mówi się tylko o zakazie handlu, a inni muszą pracować :)

Mike Cba

Tylko, że zamknięte sklepy w dużych galeriach to nie tylko problem handlu. To tez problem znajdujących się tam kin, jadłodajni, fryzjerów, salonów urody, siłowni, itd. będą on teraz tez zamknięte, albo ich obroty zmaleją o polowe, a koszty wzrosną dwukrotnie. Co ciekawe, w ustawie zapisano, ze dewocjonaliami nadal będzie można legalnie w niedzielę handlować.

Angelika Klonek

Pracuję w centrum handlowym, również w niedzielę. Pewnie odrobie to w inny dzień. ;) więc mnie to już wszystko jedno.

Anna Szaruga

może odrobisz a może nie odrobisz bo może się okazać że nie będziesz potrzebna

Latarania Uliczna
Latarania Uliczna

Dystrybucja salcesonu wyborczego trwa w najlepsze.

Alex
Alex
Oj tam, oj tam! Jednemu ubędzie, innemu przybędzie. Może część zombiaków snujących się po galeriach – gdzie w każdej są sklepy powtarzalne jak z “Dnia Świstaka” – zobaczy że istnieje świat zewnętrzny, który niekoniecznie musi być widziany przez szybę samochodu. Za tę niewypitą kawę czy zimny obiad może zyska teatr, parę innych kawiarni czy restauracji, ktoś wybierze się z dziećmi na spacer czy na wycieczkę. W normalnych warunkach też jest tak, że muzeum, teatr, kawiarnia czy restauracja otwarta w niedzielę jest często zamknięta w jednym dniu powszednim. To z kolei może odbić się na kondycji całej gospodarki, w dodatku rozregulować… Czytaj więcej »
Gargulec
Gargulec

Dokladnie, zamiast snuć się po galerii handlowej jak zombie to towazystwo ruszy do kafejek na gliwickiej starówce. Jeżeli w innych krajach tak można to dla czego nie u nas?

Normalny
Normalny

Nie ruszy. A ja na pewno nie pójdę na zaszczaną starówkę z piwnymi namiotami

Latarania Uliczna
Latarania Uliczna

No tak na browa może i ruszy , ale do teatru to chyba na darmową akademią z okazji pierwszego odwiertu geotermalnego w powiecie gliwickim, a do kościoła to po paczkę

4WD
4WD

Ingerencja państwa w wolny rynek to ma być dobra zmiana?

AndrzejD
AndrzejD

chyba nie podejrzewasz że w Niemczech też rządzi “dobra zmiana” a tam sklepy są w niedzielę zamknięte

Michal
Michal

Jak ci w PL tak źle z tą pracująca niedziela to wyjedź do Niemiec.

AndrzejD
AndrzejD

nie muszę nigdzie z PL wyjeżdżać bo mam wszystkie soboty i niedziele wolne.

Urko
Urko

OMBCZ!!!!!!! Wydaje mi się , że niejaki “Budyń Niezłomny” pisze na tym forum . Inicjały tożsame a i poziom intelektualny zbliżony. Panie prezydęcie to ja !!!!! Leśne Ruszadło !!!!

azia
azia

gospodarka niemiecka, a gospodarka polska to bardzo duża różnica!!! Niemcy mogą sobie pozwolić na to, aby nie pracować w niedzielę

Ad
Ad

Bez sensu z tą, co drugą niedzielą. Albo wszystkie wolne, albo wszystkie robocze

Mariusz Jot

znając mentalność polaka kupi 2 razy tyle w piątek lub sobotę bo niedziela zamknięte i sklepy na pewno na tym nie stracą. Zobaczcie co się dzieje przed dłuższymi weekendami, ludzie kupują bardzo bardzo dużo choćby miało się zepsuć, ale kupują taka mentalność.Czasem jak widze te pełne kosze zastanawiam się czy zbliża się jakaś wojna

Sylwia Nowak

Pomysł durny jak mało który.

Znachor
Znachor

A tu się nie zgodzę Pani Sylwio. Właśnie durny jak cała masa pomysłów dojnej zmiany ;)

Maria Krystyna Jankowska

Czy, te co drugie niedziele będą obowiązywały we wszystkich sklepach w te same niedziele, czy na przemian? :O

Martyna Mentel

Cała gastronomia jest otwarta.

Jagoda Sen

Bo w Holandii minimalna starcza na przezycie, a zasilek jest uzalezniony od zarobkow. Za minimalna sie zyje normalnie, a zasilek placa dozywptnio. W Polsce panuje era pracy za miske ryzu, kazdy orze ile sie da, zeby zwiazac koniec z koncem. Nie stac nas na brak handlu w n9edziele

Gargulec
Gargulec

Pomijając brak gramatyki to właśnie tyranie siedem dni w tygodniu po 12 godzin to syndrom pracy za miskę ryżu. Nie wierzę, że przez ten przepis kogokolwiek zwolnią albo obniżą pensje.

Van Helsing
Van Helsing
zasilek placa dozywotnio? Piszesz o zasilku dla bezrobotnych? Tak, jego wysokosc jest uzalezniona od ostatnich dochodow (75%) i nie dozywotnio jak piszesz tylko max.na 2 lata.Mieszkam w holandii 10 lat. Sklepy kiedys byly zamkniete, teraz typu ikea sa otwarte nawet supermarkiety sa otwarte w niedziele 12-18 i w ten dzien jest zatrudniona glownie mlodziez 16-20lat chcaca sobie przyrobic do kieszonkowego, lepsza to dla nich praca niz np.roznoszenie gazet. Dodatkowo w miastach jest koopzondag – niedziela handlowa, jedna niedziela w miesiacu gdzie sa otwarte wszyskie sklepy w centrum miasta. Galerie handlowe sa tu raczej nie znane, no chyba ze w A-dam… Czytaj więcej »
Zofia Zegardło

Już dorobisz się w niedzielę!! Lata 70 nic nie było , stało się od 3 w nocy po kawałek miesa, w sobotę od 13 sklepy pozamykane, nawet lodówkę nie każdy miał i jakoś nikt nie umierał z głodu, dawało się radę i życie rodzinne kwitło. Im kto ma więcej to jeszcze więcej chce, dziki pęd, zachłanność…..

heli1b
heli1b

A w czasie wojny …
Tyle, że teraz ani czasy wojny ani socjalizmu. Teraz wolny rynek mamy. Mieliśmy

Jagoda Sen
Nie chodzi o dorobienie sie, ale o zarobienie. Lata 70 te pamietam doskonale. A juz tak nie demonizuj, w latach 70 tych akurat sklepy byly pelne, kryzys zaczal sie dopiero w latach 80 tych. A polegal na tym, ze mieso i cukier bylo na kartki. A nabial i ryby kosztowaly grosze, chleb tez byl, maslo bylo i to za mniej niz teraz kosztuje. Mleko, sery, jogurty byly w sklepach, Warzywa i owoce byly, nasze, zdrowe a nie z opryskow, pomidory, jablka. Dzis czosnek z Chin, jablka z Chile i Bog wie skad. A miesa nie trzeba jesc codzienie. I cukru… Czytaj więcej »
Anna Szaruga

Zofia Zegardło To znaczy że mamy się cofać bo tobie młodosci brakuje czy co??

Karol Julian Matyka

Właśnie nikt nie pomyśli o tym że niektórzy pracują tylko w weekendy

Zofia Zegardło

Jak w utrzymaniu ruchu, służbie zdrowia czy gastronomii no to trudno, wolne mają kiedy indziej

heli1b
heli1b

w handlu też

Marcin Wiera

W niedziele powinny pracować ci którzy chcą. Bo i tacy w naszym pięknym kraju są. Dlaczego ich przymuszać i pracy zakazywać.
Ja się osobiście do entuzjastów pracy w niedzielę nie zaliczam.
Chętnie za to robię zakupy w niedzielę, ale jeżeli było by to w jakikolwiek sposób ograniczone to i łzy z tego powodu bym nie uronił.

Medikal
Medikal

A ja pracuje w szpitalu i też chcę wolne niedziele. Nie obchodzi mnie to że ludzie akurat wtedy chorują niech chorują w tygodniu. W miejscowościach wypoczynkowych tez w wakacje niech jest w niedziele wszystko pozamykane niech wszyscy siedzą w pensjonatach. Pseudodemokracja

Ampuła
Ampuła
Oczywista upainizacja rynku pracy. Supermarkety zamknięte dla handlu, będą w wolne niedziele organizować szkolenia dla mas upaińskich. Tego im nikt nie zabroni. Wyszkoleni Upaińcy zastąpią Polaków spacerujących niedzielnie między sumą a skwerem z obeliskiem smoleńskim. Tych Polaków, którym dopiero co owe supermarkety zaczęły podnosić wypłaty i poprawiać warunki pracy. Część zwolnionych z supermarketów trafi w objęcia państwowych służb rozdzielających zasiłki, dodatki i jałmużny. Aparat urzędniczy będzie zadowolony, bo ten paskudny spadek bezrobocia budził w nim obawy o przyszłość stanowisk. A zadowolony urzędas państwowy (i jego spacerująca niedzielnie rodzina) to pudel, który przy urnie wyborczej merda i liże państwową rękę, która… Czytaj więcej »
fgg
fgg

Kolejny D E B I L O W A T Y pomysł, dobrej zmiany.

Urko
Urko

A co z kierowcami TiR-ów, strażakami , pogotowiem energetycznym i gazowym, lekarzami i pielęgniarkami zatrudnionymi w “sieci” szpitali, pracownikami stacji benzynowych ?
Dlaczego oni nie mogą mieć co drugiej niedzieli wolnej ? Dlaczego zamiast do kościółka i na obiadek do teściowej razem z rodzinką, muszą tyrać w ten święty dzień :-) ? Oburzające !!!!! :-)

Tak bardziej serio . Najwięcej stracą na tym chyba studenci dorabiający w weekendy w galeriach . Hmmm … kolejny impuls do emigracji ????

AndrzejD
AndrzejD

to wytłumacz mi jak to jest, że np. w takich Niemczech czy Anglii które są nieco bardziej rozwinięte niż Polska, sklepy w niedzielę są zamknięte a w tygodniu tylko nieliczne są otwarte dłużej niż do 18-tej ?
Czy ty naprawdę jesteś tak tępy żeby nie odróżniać wagi i potrzeby pracy strażaka, lekarza od pracy handlarza, czy tylko tak dla zasady bezrefleksyjnie piotolisz oklepane farmazony ???

Urko
Urko
Jestem tak tępy . Nie odróżniam potrzeby wypoczynku niedzielnego ( kościółek + obiad u teściowej ) u pracownika marketu i strażaka , policjanta. lekarza , pielęgniarki, elektryka. Ich praca jest mniej uciążliwa,, mniej ważna.? Oni nie mają prawa do wypoczynku w niedzielę? Do spędzenia czasu z rodziną .? Ich “Pamiętaj, żebyś dzień święty święcił ” nie dotyczy ? Odpowiedz mi człowieku o niewątpliwie błyskotliwym umyśle. A raczej odpowiedz im , geniuszu gliwicki. Przy okazji porównań. Niemcy i Anglia nie są chyba bardziej gospodarczo rozwinięte od USA , prawda.? A tam sklepy są czynne 7 dni w tygodniu. Wyjątek : THXgiving,… Czytaj więcej »
Gargulec
Gargulec

Ale kulturowo nam dalej do usa niż krajów europejskich więc przykład dupy.

Urko
Urko

A to widać w okolicach Jackowa w Chicago nie byłeś … Tam kulturowo i mentalnie bliżej Rzeszowa , Białegostoku i Moniek niż nam z Gliwic do Niemiec . I tam Antki, Wieśki i Stanley”e zasuwają po 7 dni w tygodniu . I sobie chwalą …

Michal
Michal

A czy ty jesteś tak ograniczony że ktoś za Ciebie ma decydować kiedy ci wolno a kiedy niewolno pracować??? Przy obecnym niedobrze pracowników w handlu kto niechce nie pracuje w niedzielę, a jak chce pracować to łatwiej mu o dodatkowe wynagrodzenie roscic. Ale pisdokatolicka szmira musi każdego kontrolować bez umiaru

Gargulec
Gargulec

To ty jesteś ograniczony nie rozumiejąc praw rynku gdzie silniejszy dyktuje warunki. A silniejszym jest pracodawca który posrednio zmusza ludzi do zachowań wbrew ich woli a panstwo ma obowiązek stawać w obronie słabszych. Tylko nie piszcie, że zawsze można się zwolnić bo równie dobrze można napisać, że można przestać jeść, pić etc.

heli1b
heli1b

A porównanie do kelnerów, kin, pubów, pizzerii, stacji benzynowych, obsługi turystów, lotnisk, dworców i tysiąca innych zawodów pracujących w nd też jest pitoleniem. A księża to niby nie pracują w niedzielę? Te zawody nie gaszą pożarów i nie zszywają łbów porozwalanych w pootwieranych w niedzielę knajpach.

Pank
Pank

Akurat w Anglii sklepy są otwarte w niedziele, najwyżej czas jest ograniczony od 11 do 18 dla dużych sklepów ale są i tak w każdą niedziele czynne

black_horse
black_horse

Kierowcy TIRów akurat kolego maja w weekendy i święta wolne.

Urko
Urko

No. Widziałem dzisiaj na A-4 w kierunku na Wrocław. Te kilkadziesiąt TIR- ów , które widziałem to chłopaki hobbystycznie prowadzili . Bo tak po prostu lubią, nie ?

GłupiaBaba
GłupiaBaba

Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek…

Justyna Kusio

Nie wiem z czego większość ludzi się cieszy… Po prostu dlaczego nie dać tym którzy pracują w weekendy większej stawki zamiast zamykać sklepy? Chcesz odpocząć w domu? No problemo! Nie ruszaj się, ale JA chcę iść do zwykłego supermarketu i zrobić zakupy jak zatyrana w tygodniu nie mam jak. PS: PRACUJE TAKŻE W WEEKENDY.

Daniel Kowalewski

Justyno, życie to nie tylko praca….

Justyna Kusio

Bez pracy nie ma życia

Anna Szaruga

Wiadomo ze życie to nie tylko praca ale bez pracy a co za tym idzie płacy za nią to marne te życie

ja234
ja234

Zmień pracę, ewentualnie rób zakupy w tygodniu po pracy.

Sławomir Senik

Bzdura…od poniedziałku do piątku można zrobić zakupy. Jak ktoś nie potrafi to ma problem …. ze sobą.

Justyna Kusio

Widocznie Pan ma problemy ze sobą, ponieważ chcąc mieć wolna niedzielę siedzi Pan w domu i reszta świata nie powinna Pana interesować. =) wiem jednak ze to grochem o ścianę więc.. Szkoda się wysilać i zmieniać wasze zdanie. Prawda jest prosta! Chcecie niedzielę spędzać z rodziną i w domu? Nikt wam tego nie zabrania! Broń Boże =) wtedy się idzie do pracy gdzie się chodzi od pon do piątku. Pozdrawiam.

Anna Ożga

na pewno do koscioła nie pójdą

rrolch
rrolch

tego nikt nie zabrania, ale na całe szczęście nikt do tego jeszcze nie przymusza

ED HARIS
ED HARIS

Jak będziecie pracować tak jak ja od niedzieli zaczynając to pogadamy ,ile spotkań rodzinnych trzeba było opuścić ,ile razy z rodziną nie pojechało się na urodziny do kogoś itd… – i ciągle słyszysz – a ty do pracy idziesz?????, jest niedziela !. Kto pracuje w niedzielę ten wie jak to jest!.

Bajtek
Bajtek

Ktoś Ci każe pracować w handlu? Nie pasuje, to zmień pracę na inną. Każdy zawód ma swoją specyfikę, Ludzie w usługach, gastronomii , turystyce też pracują w niedzielę. Proponujesz pozamykanie miejscowości turystycznych w niedzielę, bo załoga hotelu czy pensjonatu chce spędzić czas z rodziną?

Znachor
Znachor

Trzeba było się uczyć. Nie chciało się uczyć to teraz czas ebać na tych co się uczyli.
Jeszcze zatęsknisz za niedzielami w pracy jak Ci po stawce pojadą oj zatęsknisz…

Jagoda Sen

Ludzie beda oczh sobie wydrywac zeby dorwac zmiane w niedziele.

Bigniew Alata

Czyli minister ma udziały w żabkach:)))

Barbara Erfurt Proszowska

Tylko kasa u kasa…..

smutny
smutny
Dziwny to kraj w ktorym w ataku gra Pan Kaczynski,w obrone PIS i w pomocy kosciol. Babcie glosuja za PIS, bo Kaczynski chodzi do kosciola. Nawet ten szef u gory w niedziele odpoczywal. Co maja powiedziec CI WSZYSCY co musza w niedziele w HANDLU pracowac. Wydaje mi sie, ze ta DEMOKRACJA w Polsce niektorych bardzo zaskoczyla i nie wiedza co z nia poczac. Kiedys ci ze wschodu byli naszymi najlepszymi kumplami. Teraz sytuacja odwrocila sie o 720 stopni. Mamy EU ale to za malo, musimy miec jeszcze Orbanow i innych kumpli na poludniu. Ktos w wywiadzie powiedzial “ze Polska jest… Czytaj więcej »
Piotr
Piotr

Człowiek ma być panem swojego życia. Ani media, ani pracodawcy nie są tego, aby układać komuś życie. Po co układać sobie życie według cudzych potrzeb – według cudzych spodni potrzebnych w niedzielę.

karolina
karolina

Pracuje w Forum, niestety w niedziele, uwierzcie, ze to nie jest tak, iz potem mamy dzien wolny w tygodniu. Czlowiek czasami chce isc na impreze, do rodzicow, ale nie, zmiana 12h, od rana do nocy, a kasa? Najniższa krajowa, wiec nie piszcie głupot nie wiedząc jak to naprawdę wygląda!