Kardiologia w Gliwicach uratowana – twierdzi NFZ. Będzie finansowanie leczenia pacjentów po zawale serca

Wygląda na to, że temat braku finansowania gliwickiej kardiologii interwencyjnej przez NFZ właśnie ma swój pozytywny finał.

O sporze Magistratu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Gliwicach pisaliśmy kilka dni temu.

1 lutego w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach doszło do spotkania Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Śląskiego OW NFZ, Piotra Nowaka oraz Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Miejskiego Nr 4 w Gliwicach sp. z o.o., Dariusza Kaczmarka. Podczas spotkania omówiono wcześniejszą propozycję Śląskiego OW NFZ, związaną z nielimitowanym finansowaniem leczenia mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego w ramach tzw. KOS-zawał.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]KOS-zawał to koordynowana opieka specjalistyczna dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego, obejmująca również program opieki i rehabilitacji kardiologicznej. [/perfectpullquote]

Chory otrzymuje w niej m.in. indywidualny plan leczenia, komplet badań kontrolnych, rehabilitację kardiologiczną, edukację i możliwość 24-godzinnej konsultacji w ramach oddziału kardiologicznego.

Do piątkowego spotkania doszło dzięki zaangażowaniu Wojewody Śląskiego, Jarosława Wieczorka. Propozycję Śląskiego OW NFZ poparł Konsultant Wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, który wskazuje, że świadczenia z zakresu kardiologii interwencyjnej w ramach Koordynowanej Opieki po zawale serca, przynoszą nie tylko korzyści prozdrowotne, dają wysoką satysfakcję leczonym pacjentom, ale również są efektywne kosztowo, szczególnie w przypadku Szpitali „nieklinicznych”.

Już w listopadzie 2018 r. Śląski OW NFZ wskazał powyższe, skuteczne rozwiązanie, w którym Szpital nr 4 w Gliwicach mógłby otrzymać dodatkowe, nielimitowane finansowanie leczenia. Niestety, wniosek złożony przez Szpital nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Obecnie przedstawiciel Szpitala potwierdził, że w najbliższych dniach będzie spełniał wszystkie wymagane warunki do kompleksowego leczenia pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

(mf/inf.pras.UW)

AKTUALIZACJA:
W odpowiedzi na oficjalną informację NFZ, Zarząd Szpitala nr 4 wydał komunikat, w którym zaprzecza, że doszło do porozumienia z NFZ. Zamieszczamy go w całości:

„Oświadczenie Zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. W związku z komunikatem, dotyczącym zawarcia porozumienia w sprawie gliwickiej kardiologii, jaki w dniu 1.02.2019 r. wydał Śląski Oddział NFZ i rozesłał do mediów informuję, że:
1. Jedyną osobą uprawnioną do negocjacji i rozmów z NFZ jest Renata Bryła – Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
2. Prezes Zarządu nie uczestniczyła w dniu 1.02.2019 r. w żadnych rozmowach z NFZ dotyczących kontraktu dla gliwickiej kardiologii.
3. Prezes Zarządu nie dokonała w dniu 1.02.2019 r. żadnych ustaleń z NFZ dotyczących kwestii przywoływanych w komunikacie.
W związku z powyższym informacja o osiągnięciu porozumienia jest niezgodna ze stanem faktycznym, a Zarząd Szpitala jest zaskoczony treścią wysłanego do mediów komunikatu. Zarząd Szpitala deklaruje gotowość do dalszych rozmów z NFZ w sprawie kontraktu dla kardiologii inwazyjnej.”