Kardiologia w Gliwicach uratowana – twierdzi NFZ. Będzie finansowanie leczenia pacjentów po zawale serca

Wygląda na to, że temat braku finansowania gliwickiej kardiologii interwencyjnej przez NFZ właśnie ma swój pozytywny finał.

O sporze Magistratu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Gliwicach pisaliśmy kilka dni temu.

1 lutego w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach doszło do spotkania Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Śląskiego OW NFZ, Piotra Nowaka oraz Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Miejskiego Nr 4 w Gliwicach sp. z o.o., Dariusza Kaczmarka. Podczas spotkania omówiono wcześniejszą propozycję Śląskiego OW NFZ, związaną z nielimitowanym finansowaniem leczenia mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego w ramach tzw. KOS-zawał.

KOS-zawał to koordynowana opieka specjalistyczna dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego, obejmująca również program opieki i rehabilitacji kardiologicznej.

Chory otrzymuje w niej m.in. indywidualny plan leczenia, komplet badań kontrolnych, rehabilitację kardiologiczną, edukację i możliwość 24-godzinnej konsultacji w ramach oddziału kardiologicznego.

Do piątkowego spotkania doszło dzięki zaangażowaniu Wojewody Śląskiego, Jarosława Wieczorka. Propozycję Śląskiego OW NFZ poparł Konsultant Wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, który wskazuje, że świadczenia z zakresu kardiologii interwencyjnej w ramach Koordynowanej Opieki po zawale serca, przynoszą nie tylko korzyści prozdrowotne, dają wysoką satysfakcję leczonym pacjentom, ale również są efektywne kosztowo, szczególnie w przypadku Szpitali „nieklinicznych”.

Już w listopadzie 2018 r. Śląski OW NFZ wskazał powyższe, skuteczne rozwiązanie, w którym Szpital nr 4 w Gliwicach mógłby otrzymać dodatkowe, nielimitowane finansowanie leczenia. Niestety, wniosek złożony przez Szpital nie spełnił warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Obecnie przedstawiciel Szpitala potwierdził, że w najbliższych dniach będzie spełniał wszystkie wymagane warunki do kompleksowego leczenia pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

(mf/inf.pras.UW)

AKTUALIZACJA:
W odpowiedzi na oficjalną informację NFZ, Zarząd Szpitala nr 4 wydał komunikat, w którym zaprzecza, że doszło do porozumienia z NFZ. Zamieszczamy go w całości:

“Oświadczenie Zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. W związku z komunikatem, dotyczącym zawarcia porozumienia w sprawie gliwickiej kardiologii, jaki w dniu 1.02.2019 r. wydał Śląski Oddział NFZ i rozesłał do mediów informuję, że:
1. Jedyną osobą uprawnioną do negocjacji i rozmów z NFZ jest Renata Bryła – Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
2. Prezes Zarządu nie uczestniczyła w dniu 1.02.2019 r. w żadnych rozmowach z NFZ dotyczących kontraktu dla gliwickiej kardiologii.
3. Prezes Zarządu nie dokonała w dniu 1.02.2019 r. żadnych ustaleń z NFZ dotyczących kwestii przywoływanych w komunikacie.
W związku z powyższym informacja o osiągnięciu porozumienia jest niezgodna ze stanem faktycznym, a Zarząd Szpitala jest zaskoczony treścią wysłanego do mediów komunikatu. Zarząd Szpitala deklaruje gotowość do dalszych rozmów z NFZ w sprawie kontraktu dla kardiologii inwazyjnej.”

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof
krzysztof

za 35 mln zł miasto Zabrze buduje szpital wraz z lądowiskiem dla helikopterów natomiast miasto Gliwice pod panowaniem niemoty nie ma szpitala na jakimkolwiek poziomie,nie liczę onkologii,mieszkańcy futrują podatkami miasto , a urzędasy tulą kasiorkę zbywając mieszkańców że się nie da ,lub nie teraz bo są inne ważniejsze sprawy w mniemaniu urzędasa

Gliwice24to sciema
Gliwice24to sciema

I proszę sobie porównać, jak wygląda Zabrze, a jak wyglądają Gliwice. Łatwo jest trwonić pieniądze, gorzej mądrze gospodarować. Pieniądze na publiczna służbę zdrowia nie są w gestii miasta, a nieudolnego Państwa Polskiego.

krzysztof
krzysztof

nie ma pieniędzy publicznych to wymysł dość głupi dla ludu mało rozwiniętego pieniądze są z podatków których mamy sporo jawnych i ukrytych jest 1 luty zbieraj paragoniki i zsumuj na koniec miesiąca ile oddałeś w podatkach vat ,obrotowy ,dochodowy akcyza podatek od wynagrodzeń ,zus itd,,,,a niemoty na stanowiskach trwonią kasę i żadnej konsekwencji żadnej kary za złodziejstwo-bo oni okradają nas podatników,za taką halę można by mieć 15 najnowocześniejszych szpitali ale urzędas się cieszy bo za paręnaście milionów wymienią lampki na paru ulicach i jeszcze dotację z UE dostaną bo to jest priorytet miasta mieć ledki a ja ledki mam w… Czytaj więcej »

ewa
ewa

Za tę kwotę to sobie można willę z lądowiskiem wybudować. A w Gliwicach będzie szpital też z lądowiskiem tylko najprawdopodobniej przekroczy 10 razy tę kwotę.

EA-68
EA-68

Pikietę popieram i tam będę bo to polityczna zagrywka NFZ, ale pytam jaką placówkę zdrowotną pan F wybudował lub zmodernizował odkąt został prezydentem? Żadnej, z wyjątkiem wspomnianej pracowni. Ile w międzyczasie wydano na obiekty sportowo-rekreacyjne? Ogromne kwoty. To nie NFZ buduje szpitale, te które ma miasto Gliwice to katastrofa, jeśli tu jest przyszłość to czarno to widzę. Pozdrawiam i do zobaczenia jutro na pikiecie.

Sukcesss
Sukcesss

Po ostatnich doniesieniach o gliwickich katastrofach liczyliśmy na dobre wiadomości i oto są. Pogardzane od lat Zabrze buduje dla superGliwic bazy ratunkowe pierwszej pomocy i wyposaża szpitale, na które Gliwic nie stać. Zadufane w sobie władze Gliwic, korzystające z prywatnej opieki zdrowotnej, skazały swoich wyborców i resztę mieszkańców na powolną wegetację i śmierć w męczarniach o ile nie zdążą do Zabrza, Bytomia i Katowic.

Bywalec
Bywalec

Są też “pozytywy”. Wygląda na to, że protest obywatelski zorganizował i sfinansował Urząd Miejski przy pomocy uległego dziennikarza, znanego sympatyka Z. Frankiewicza. Urząd zrobił serię bilbordów i być może poniósł koszty oprawy protestu w postaci chorągiewek, baloników, transparencików, ulotek. Protest zorganizowany w sobotę na Rynku zamiast w dniu pracy pod NFZ wyglądał, jakby pracownicy miejskich urzędów i szpitala byli specjalnie motywowani do uczestnictwa w celu zapewnienia frekwencji. Znając mierną aktywność obywatelską gliwiczan trudno uwierzyć w nagły wzrost świadomości leniwych tumiwisiów, których akurat kardiologia tak zainteresowała, a fatalnej jakości okulistyka, ortopedia i chirurgia nie spędzają snu z powiek. Jak odczytać fakt,… Czytaj więcej »

Takatam
Takatam

Czy jutrzejsza akcja na Rynku nadal aktualna?

Gliwice24to sciema
Gliwice24to sciema

Tak

Les
Les

Spotykamy się o 10.00 na rynku i pokazujemy, że nie dajemy się oszukać i zmanipulować…

Gliwiczanin
Gliwiczanin

NIE . NIE AKTUALNE BO JUŻ WSZYSTKO WIADOMO (KTO WYMYŚLIŁ TĄ CHUCPĘ?)

Gliwice24to sciema
Gliwice24to sciema

To jest manipulacja NFZ mająca na celu odwołanie jutrzejszego protestu. Żadnego oficjalnego spotkania z przedstawicielem szpitala dzisiaj nie było. Przedstawiciel szpitala był w NFZ w innej sprawie i przy okazji poruszono ten temat, ale żadne obietnice ze strony NFZ nie padły. Jesteśmy zaskoczeni takim komunikatem wydanym przez NFZ. Protest jutro o godz. 10.00 na gliwickim Rynku jest aktualny.

Leszek
Leszek

Kurczę. To czysta dywersja mająca na celu zrobienia zamętu wśród Gliwiczan !!! Nie ma żadnej umowy, nie ma żadnych konkretów – a ten słynny KOS – zawał, to mglista obietnica finansowania rehabilitacji PO ZAWALE !!!. W kwestii ratowania Gliwiczan z zawałem NIC SIĘ NIE ZMIENIA! – dalej NFZ nie zgadza się na ich ratowanie w GLIWICACH! Gliwiczanie – nie dajcie się nabrać! Jutro spotkajmy się na Rynku i pokażmy RAZEM, że nie da się nas oszukać !!!

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Jak przyjechał ktoś i zobaczył ten syf na kościuszki to juz wiem dlaczego wam to odebrali.
tak czy inaczej mózgi po co robiliście tam oddział kardiologiczny jak w Zabrzu jest o niebo lepszy niże ten wasz szpital na kościuszki gdzie ortopedia w podziemiach to jak pamietam syfilis straszny.
kto dal kase na sprzet jak nei bylo kontraktu i zapotrzebowania. kto popełnił z urzedasów gliwickich bład i czy za to odpowie ?

RamPamPam
RamPamPam

Ortopedia znawco znajduje się na parterze, jak już chcesz się przypierdzielic o coś,to przynajmniej o coś, co jest stanem faktycznym ,A nie pleciesz bzdury.

EA-68
EA-68

Tak na marginesie NFZ to twór rodem z głębokiego PRLu reaktywowany przez komuchów z SLD.

Kajtek
Kajtek

Protest był apolityczny? Ha Ha! Dobre mi sobie… A te zdjęcia na ściankach ekspozycyjnych? Posłanka z Gliwic przy łóżku chorego… inny Poseł na każdym zdjęciu… rzeczywiście bardzo apolityczny. Boki zrywać… Ciekawe KTO za to płacił…

Tomek
Tomek

Od razu wiedziałem, że rząd PiS-u załatwi pozytywnie cała sprawe. Nie ma co szukać dziury w całym tylko być szczesliwym, że odpowiednie osoby załatwić caka sprawę. Pamiętajcie jednak, że caka sytuację nie jest w żaden sposób sukcesem Frankiewicza, bo dla niektórych to on caky czas jest Bogiem jak Budda dla Muzułmanów.

Gliwice24to sciema
Gliwice24to sciema

Nic nie zostało jeszcze załatwione a cały powyższy artykuł to manipulacja, by zakłócić jutrzejszy protest.

Leszek
Leszek

Tomek. To niestety brudna gra NFZ. i próba zrobienia zamętu wśród Gliwiczan !!! Nie ma żadnej umowy, nie ma żadnych konkretów – a ten słynny KOS – zawał, to mglista obietnica finansowania rehabilitacji PO ZAWALE !!!. W kwestii ratowania Gliwiczan z zawałem NIC SIĘ NIE ZMIENIA! – dalej NFZ nie zgadza się na ich ratowanie w GLIWICACH! Gliwiczanie – nie dajcie się nabrać! Jutro spotkajmy się na Rynku i pokażmy RAZEM, że nie da się nas oszukać !!!

Cc
Cc

Budda dla Muzłumanów powiadasz? No gratuluje wiedzy.

Szczęśliwy
Szczęśliwy

Największe zainteresowanie ludzi w XXI wieku to protesty i marsze. Ludzie zajmijcie się własnym życiem. Spedzcie miło weekend i prawdziwie odpocznijcie. Tego wam wszystkim życzę.

Les
Les

Ja również z całego serca życzę Ci miłego weekendu… Tylko na takie bierne zachowanie (do którego masz oczywiście prawo) liczą właśnie Ci, z którymi teraz mamy spór o leczenie Gliwiczan… I obyś (czego Ci absolutnie nie życzę) nie wspominał smutno tej swojej bierności, gdy będą Cię wieźć )lub kogoś z Bliskich) z problemem z sercem (do szpitala w K-Koźlu, Rybniku, Zabrzu) i pomocy Ci udzielą nie za 10-15 min lecz za godzinę…

Ja223
Ja223

Po co robili kardiologię jeśli nie mieli kontraktu z NFZ – I jeśli rzeczywiście lepsza jest w Zabrzu a nie ten syf co na Kościuszki

ghghg
ghghg

Nie zapraszam do szpitala, ale na tym oddziale to naprawdę XXI wiek, A co do syfa to raczej kieruj się do dermatologa, a nie kardiologa.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Licze że wam przyjdzie tyle osób co na referendum odwołania Frankiewicza i ten odział zostanie zliwidowany a ludzie którzy go utworzyli odpowiedzą materialnie za to że zrobili coś bez uzgodnienia (tak jak Arena Gliwice)

filekton
filekton

idź się lecz chłopie na włosy bo na głowę już za późno!

Gliwiczanin
Gliwiczanin

GDZIE W GLIWICACH W TYM SYFIE I CIAGLE ZADŁUŻONYM SZPITALU ?