Kiedyś firmowa ciastkarnia, wkrótce ekskluzywne biura. “Stan budynku był katastrofalny”

wizualizacje: plebanska3.pl / Wall Invest

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu roku zakończy się modernizacja kamienicy przy ul. Plebańskiej 3. Remont dawnego budynku ciastkarni już trwa, choć łatwo nie było.

Nowi właściciele przyznają, że nieruchomość była w dużo gorszym stanie technicznym niż początkowo sądzono.

– Można powiedzieć, że kupiliśmy cztery ściany i działkę. Z zewnątrz kamienica wyglądała niemal najlepiej ze wszystkich, ale jej wnętrze było w katastrofalnym stanie. To efekt tego, jaka działalność była w niej wcześniej prowadzona

– mówi Rafał Franz z firmy Wall Invest, która nabyła nieruchomość ponad dwa lata temu. – Musimy wymienić niemal wszystkie elementy, ale mamy doświadczenie i nieraz radziliśmy sobie w podobnych sytuacjach – przekonuje.

Dla Wall Invest to już kolejna inwestycja w Gliwicach. Wcześniej spółka wyremontowała m.in. budynek Starego Hufca przy ul. Długosza i kamienice przy ul. Stalmacha 4 i Plebańskiej 11.
Na Plebańskiej 3 docelowo mają powstać przestrzenie handlowo-usługowe. Do dyspozycji potencjalnych nabywców będzie ponad 1200 m2 powierzchni. Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Wewnątrz obiektu powstanie przeszklona winda a na parterze oprócz przestrzeni usługowo-handlowych przewidziano recepcję.

Zmiany będą dostrzegalne także dla spacerowiczów i mieszkańców starówki. Budynek gruntownie zmieni swój wygląd także od zewnątrz. Do istniejących dwóch kondygnacji dobudowane zostanie kolejne piętro i nowy czterospadowy dach. Autorem projektu przebudowy kamienicy jest pracownia architektoniczna Rafał Drobczyk Sp. z o.o. z Gliwic.

– Do końca września budynek będzie miał gotowy nowy dach. Cała inwestycja oddawana będzie etapami na przełomie kilku miesięcy, od grudnia do marca przyszłego roku – wyjaśnia Franz.

Jak czytamy na stronie inwestycji plebanska3.pl, historia kamienicy sięga końca XIX wieku. W 1893 roku za sprawą Reinholda Matricke w budynku urządzono znaną w mieście piekarnię, która przetrwała ponad 100 lat. W latach 40-tych ubiegłego stulecia swoją działalność piekarniczą rozpoczęła w tym miejscu gliwicka „Społem”. W latach 50-tych, piekarnię przekształcono w cukiernię. Popularną ciastkarnię zamknięto w 2012 roku i od tej pory budynek stał pusty. Potencjalnych nabywców odstraszała wysoka cena oraz trwający remont starówki.

Gdy Wall Invest przejmował nieruchomość, budynek wystawiony był przez “Społem” PSS na sprzedaż za 3,2 mln złotych. Jednak nieoficjalnie mówiło się, że kwota transakcji była mniejsza. Jak przyznają właściciele, sama modernizacja obiektu co najmniej podwoi koszta wcześniejszego zakupu.

Michał Szewczyk
wizualizacje: plebanska3.pl / Wall Invest

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

Czy Wall Invest nie mógłby przejąć wieży ciśnień z Sobieskiego?

Zabłocki
Zabłocki

A co by tam miał robić aby zarobić ? Zamknąc księżniczkę i wynajmować arabom na godziny ? Poprosze o propozycje biznesową .

heli1b
heli1b

Myślałem, że z pomocą Google podam kilka przykładów wyremontowanych i zaadaptowanych na różne cele wież ciśnień, ale nie podam. Nie podam ponieważ po wpisaniu w wyszukiwarce “wieża ciśnień” wyskoczyło tyle tego, że nie wiem od czego zacząć. Taka ilość i taka różnorodność, że aż człowieka skręca jak widzi tę naszą. Odsyłam do wujka Google.

Zabłocki
Zabłocki

Drogi heli.Pytam o DOCHODOWE nie o wyremontowane i zaadoptowane.Będę naprawdę wdzięczny za podanie takiego (Polska,Niemcy) przykładu.

heli1b
heli1b

Pierwsza z brzegu – Wrocławska. Ponownie odsyłam do Google.
Swoją drogą nie uważam żeby DOCHODOWOŚĆ, lub mniemanie jej braku miała być jedynym kryterium decydującym czy coś z tym robić, czy czekać aż się zawali.

Zabłocki
Zabłocki

Brawo Ty ! Poczytaj trochę więcej na temat tej wrocławskiej.Kto i ile aportu w remont włożył.Przy pełnym obłożeniu knajpy zakładany zwrot inwestycji za lat 60.Polecam również Zabrze (ul.Zmojskiego) Pszczynę.

heli1b
heli1b

Poczytaj też o wieży w Piotrkowie Trybunalskim. Odrestaurowana zewnętrzna elewacja, piękna, bezpieczna. Jedna z najpiękniejszych polskich wież. Mimo, że niedochodowa i niezagospodarowana. Postrzeganie świata przez pryzmat tylko i wyłącznie “zysku”, nierzadko przynosi szkodę mieszkańcom i miastu, które z urzędu powinno chronić swoje dziedzictwo. W Gliwicach nie ma żadnej świętości. Jedyną świętością jest dochód.

mieszkaniec
mieszkaniec

@heli1b

Skoro DOCHODOWOŚĆ nie jest jedynym kryterium czyli nie jet taka ważna wg Ciebie to może by tak klepisko, które kiedyś było stadionem XX-lecia zaorać i zbudować tam np……hm……. halę? Można by ją nazwać hmmmm…..podium, bankrut, heli1b, gliwice- jakkolwiek:-)

Fajnie usłyszeć głos,że DOCHODOWOŚĆ nie jest jedynym kryterium. Tylko jak to wytłumaczyć przeciwnikom naszej nowej hali Podium…..

heli1b
heli1b
Przeciwnicy hali byli przede wszystkim przeciwnikami jej budowy i z pewnością woleliby tam zwykły park. Hala powstała wbrew woli mieszkańców, zdrowemu rozsądkowi i przy głosach przeciwnych ze strony UE i ekspertów. Inna rzecz, że oczekiwanie dochodowości od nowo wybudowanego obiektu komercyjnego poniekąd jest uzasadnione. Natomiast żądanie dochodowości od zabytku, oraz ciągłe zasłanianie się tym, moim zdaniem jest nadużyciem i próbą rozmycia odpowiedzialności za doprowadzenie go do takiego opłakanego stanu. Przypominam, że władze miasta ze swoimi przerośniętymi wydziałami mają obowiązek także dbać o dziedzictwo kulturowe a nie tylko o stan kasy. Osobiście dzielę ludzi na dwie rasy. Tych, którzy zarabiają żeby… Czytaj więcej »
mieszkaniec
mieszkaniec

Wiesz, skoro da się odnaleźć odremontowane i nawet dochodowe wieże gdzieś w Polsce lub w Europie to pewnie można odnaleźć też dochodowe hale widowiskowo-sportowe….

heli1b
heli1b

Tylko, że hale sportowe po to się buduje żeby były dochodowe. A zabytki?

mieszkaniec
mieszkaniec

A jaki dochód przynosi hala przy Liceum nr 5 a jaki hala przy ul.
Kozielskiej?

Nie wszystkie hale są dochodowe tak jak nie każda wieża to zabytek

heli1b
heli1b

Czy to są komercyjne hale przeznaczone do igrzysk, czy przyszkolne sale gimnastyczne?

heli1b
heli1b

Ta wieża jest zabytkiem.

Takietam
Takietam

Proponuję wieże z zatopioną łódką i wielkim basenem dla płetwonurków, no i restauracji z szklaną podłogą… I może coś jeszcze

Zabłocki
Zabłocki

Arabom oczywiście z dużej litery.

Barbara
Barbara

Nie pozostaje nic innego,jak życzyć Inwestorom powodzenia w dokończeniu dzieła, a przy okazji brawo za poprawę urody starówki !

Kot
Kot

Dzieło zakończy garaż piętrowy i potok dojeżdżających samochodów przez starówkę. A może się mylę szanowni urzędnicy?

Cliper
Cliper

Obiekty po Społem są w stanie godnym szubienicy
Należałoby wziąć prezesa za du….!

CMM
CMM

Na starówce bardzo dużo ruder, niestety

Marek Pieczko

Super, bardzo podoba mi się ten projekt.

Alicja Małańczuk

Nie wnikam, co będzie wewnątrz. Grunt, że budynek prezentuje się naprawdę pięknie.

asd
asd

Na wizualizacjach zawsze wszystko wygląda pięknie.

Rafal Duda-Opalinski

Nasza starówka to niestety padlina. Dopóki nie zostanie zamknięta dla ruchu, nie zatętni w niej życie.

Sylwia Nowak

Dawno pan tam nie był.

heli1b
heli1b

Rafal Duda-Opalinski w pierwszym zdaniu ma rację – to mimo odnowienia nawierzchni jest padlina. Ale w drugim już nie. Jeśli ją zamkną dla ruchu będzie taką samą zasyfioną padliną bez charakteru.

Rafal Duda-Opalinski

Niestety byłem. Byłem też ostatnio na starowkach wielu innych miast. Dla porównania.

Kordian Joachim

To była idealna miejscowa na klimatyczny lokal z prawdziwego zdarzenia. Szkoda budynku na starówce na biura, ale cóż kasa rządzi.

Roman Kaszuba

Mogłeś otworzyć tam klimatyczny lokal..

Kordian Joachim

Pewnie, że mogłem, każdy mógł, tylko nie każdy miał 2 miliony na zakup nieruchomości. Poza tym nie bądź taki do przodu, bo ci z tyłu zabraknie.

AndrzejD
AndrzejD

no, ładnie – tylko na tej pustej działce obok kościoła Wszystkich Świętych powinien pilnie powstać podziemny co najmniej 4 kondygnacyjny parking,choć obawiam się że to trochę za mała działka na taką inwestycję

ers
ers

Wszystko pięknie i fajnie, ale ale… Ten dach? TAKI DACH? W miejscu które POWINNO być objęte ŚCISŁĄ ochroną konserwatorską? Ręcę opadają. Pozdrowienia dla pani (pożal się Boże) miejskiej konserwator. Oby od dzisiaj zajmowała się wyłącznie konserwacją zabytkowych piwnic, wtedy przynajmniej wyników jej “pracy” nie będzie widać.

Benek
Benek

Mistrzostwo świata zrobić z jednopiętrowca trzypiętrowiec ;) Pomieszczenia 1.90?

Josef
Josef

Pomieszczenia standard… Dobudowane na starówce piętro…. W papierach wszystko gra.
UM + konserwator zabytków + nadzór budowlany, delikatnie mówiąc, krzywdy im nie robią. Nie pierwszy raz zresztą.

Karolina Lach

Brawo dla zdolnych architektów☺

gliwicjus
gliwicjus

Bardzo dobra inicjatywa. Czekam na podobne działania, tym razem januszy biznesu z Urzędu Miejskiego.

Magdalena Urbaniak

Dolne kondygnacje fajnie zaprojektowane, ale ta góra :/….

Małgorzata Traczyńska

Cieszę się bardzo że moja ulica się zmienia na lepsze! Może monitoring zacznie też działać!

Sylwia Nowak

Ładny budynek. Nareszcie coś co pasuje do otoczenia.

Roman Kaszuba

Jcprdle…. Ale narzekanie… Banki nie dobre, to było kiedyś, teraz biura są złe, czy w tym mieście warto cokolwiek robić skoro mieszkają w nim sami malkontentci?

Sęk
Sęk

Spokojnie, nie mieszkają sami malkontenci, tylko tutaj zebrała się i dorwała do klawiatury ta cała mikro grupka frustratów i pieniaczy (tych od tramwajów, referendów które potem nikogo normalnego nie interesują, itp itd), więc można niechcący taki wniosek wyciągnąć…

Anonim
Anonim

…zadu nie urywa

Maria Pałczyńska

W Gliwicach same biura i sami biuraliści i biuralistki ! Czyli wirtualna robota !!!!

Prezes SM
Prezes SM

Fakt.I zaśpiewać nie ma komu.

asd
asd

No lepsza byłaby tania siła robocza na taśmę montażową. Czyli pilnie poszukiwani robole gotowi pracować za wynagrodzenie minimalne. Przy okazji firma skorzysta ze zwolnień podatkowych w strefie ekonomicznej.