Kierująca karetką pogotowia winna spowodowania piątkowej kolizji. Policja ukarała ją… pouczeniem

W piątek doszło do kolizji karetki i samochodu dostawczego, w wyniku którego pierwszy z pojazdów przewrócił się na stojącą na skrzyżowaniu osobówkę. Wiadomo już, że to kierowca służb ratunkowych odpowiada za spowodowanie tego zdarzenia.

Do kolizji pojazdów doszło 19 lipca około godziny 14:00 na skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Panewnickiej. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej straży miejskiej, karetka jechała do poszkodowanego mężczyzny, który przewrócił się jadąc skuterem.

„W miniony piątek przed godziną 14:00 na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej z Kujawską zauważyliśmy osobę jadącą na motorowerze. Osoba ta na naszych oczach straciła równowagę i po chwili przewróciła się. Poszkodowany skarżył się na bardzo silny ból prawego biodra. Mężczyźnie bezzwłocznie udzieliliśmy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wezwaliśmy na miejsce odpowiednie służby. Oczekując na przyjazd Pogotowia Ratunkowego przejeżdżający obok zdarzenia kierowcy poinformowali nas, że na skrzyżowaniu ulicy Kujawskiej z Panewnicką doszło do zdarzenia, w którym jak się później okazało brała udział karetka, która jechała do naszego poszkodowanego” – czytamy w komunikacie straży miejskiej. Do mężczyzny wezwano inny zespół ratowniczy.

Mimo, że skutki kolizji wyglądały poważnie, żaden z uczestników nie odniósł istotnych obrażeń. Policja ustaliła już winnego spowodowania tego zdarzenia.

– Przyczyną było niezachowanie ostrożności podczas przejazdu przez skrzyżowanie kierującej karetką pogotowia, która przemieszczała się pojazdem uprzywilejowanym mając włączone sygnały dźwiękowe oraz świetlne – informuje sierż. szt. Krzysztof Pochwatka zastępujący oficera prasowego KMP Gliwice.

– Pojazd pogotowia poruszał się ulica Kujawską w kierunku centrum, pojazd dostawczy przejechał w cyklu zielonego światła ulicą Panewnicką w kierunku ulicy Robotniczej, natomiast samochód osobowy oczekiwał na ulicy Panewnickiej, widząc przemieszczający się pojazd uprzywilejowany. W wyniku przejechania przez skrzyżowanie karetką pogotowia w cyklu światła czerwonego, została ona uderzona w bok przez pojazd dostawczy, a następnie odrzucona na stojący samochód osobowy – wyjaśnia Pochwatka.

Kierująca karetką pogotowia ratunkowego za to wykroczenie została pouczona.

– Fakt zastosowania pouczenia, jest jednym z dopuszczonych przez katalog środkiem oddziaływania wobec sprawców wykroczeń. Policjant wykonujący czynności na miejscu zdarzenia po wystąpieniu przesłanek dodatnich do zastosowania pouczenia, ma możliwość zastosowania właśnie takiego środka represji – tłumaczy sierż. szt. Pochwatka p.o. oficera prasowego.

(żms)/SM Gliwice
fot. p. Paweł