Klony znad Kłodnicy pójdą pod piłę? Radni mają decydować o zniesieniu statusu pomnika przyrody

Aleja klonów przy ul. Kłodnickiej już wkrótce może utracić status pomnika przyrody. W czwartek na ten temat debatować mają gliwiccy radni. W internecie szybko pojawiły się sugestie, że to przygotowanie do wycinki drzew.

Ich stan stwarza zagrożenie – argumentują urzędnicy. Innego zdania są obrońcy drzew. – Uważamy to za skandal. O przyrodę trzeba dbać, a nie traktować jako zło konieczne. Wszystko w rękach radnych, więc patrzcie im na ręce – napisali w oświadczeniu.

“ZAGROŻENIA DLA OSÓB I MIENIA”

Klony znad Kłodnicy pomnikiem przyrody są od 2005 roku. Zyskały ten status ze względu na szczególne walory przyrodnicze. Teraz, jak argumentuje Magistrat, drzewa nie tylko straciły na wartości, ale mogą też stanowić zagrożenie dla “bezpieczeństwa powszechnego”.

– Całkowita utrata wartości przyrodniczych nastąpiła w przypadku czterech drzew złamanych w wyniku silnych wiatrów (drzewa martwe). W przypadku pozostałych drzew stwierdzono postępujące pogorszenie stanu zdrowotnego oraz brak możliwości wykonywania efektywnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwoliłyby na zahamowanie procesów obumierania drzew – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Styczeń 2018 roku. Złamany konar po zimowej wichurze.

Decyzja została skonsultowana już z Regionalna Dyrekcją Ochrony Środowiska. Ostateczny krok należy jednak do radnych, bo od 2009 roku to właśnie Rady Gmin ustanawiają bądź znoszą statusy pomników przyrody. Rajcy łatwego zadania jednak mieć nie będą, bo o ile nie są specjalistami od dendrologii, pozostaje im wierzyć w zapewnienia o złym stanie fitosanitarnym drzew.

– Myślę, że nikt z radnych nie weźmie na siebie ryzyka, iż jakieś drzewo wyrządzi krzywdę człowiekowi. Będę jednak chciał, aby przedstawiono dokumentację potwierdzającą ich zły stan, bo jestem przeciwnikiem wycinki drzew, która w Gliwicach ma się niestety całkiem dobrze – komentuje radny Bartłomiej Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem obrońców drzew, jeżeli ze względów bezpieczeństwa konieczna jest wycinka, należy zadbać o to by w miejsce starych roślin, od razu pojawiły się nowe.

– Myślę że potrzebna jest co najmniej konkretna gwarancja identycznych nasadzeń. Musimy mieć też pewność, potwierdzoną niezależnymi badaniami dendrologicznymi, że drzew (i to wszystkich) nie da się uratować. Poza tym pamiętajmy, że wycinka to nie jedyne wyjście: rozważmy np. ogrodzenie drzew. Utrata kilku miejsc parkingowych aby ocalić pomnik przyrody to żadne poświęcenie – komentuje Jakub Słupski ze Stowarzyszenia Gliwickie Drzewa.

“PRZESTALIŚMY WIERZYĆ W DOBRE INTENCJE”

Być może los klonów nie budziłby takich kontrowersji, gdyby nie instrumentalne decyzje urzędników o dotychczasowych wycinkach. Tylko w tym roku pod piłę poszły drzewa przy ul. Konarskiego, Opolskiej, Witkiewicza, Jana Pawła II czy Alei Przyjaźni. Wszystkie w samym centrum miasta.

– Od wielu miesięcy na spotkaniach w Urzędzie Miejskim jesteśmy traktowani jak zbędny balast – komentuje Małgorzata Konior, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Śródmieście. – Gdy zgłaszam zapytania o wycinkę zieleni środmiejskiej, za każdym razem uzyskuję zapewnienia, że będziemy informowani przez odpowiednie urzędy. A tu znowu o ewentualnych wycinkach dowiadujemy się w ostatniej chwili. Proszę o interwencję radnych. Ludzie już przestali wierzyć w dobre intencje dotyczące zieleni – zaapelowała na facebooku.

Decyzję w sprawie ewentualnego zniesienia statusu pomnika przyrody radni podejmą w czwartek, na najbliższej sesji Rady Miasta.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Nie chce mi się już pisać na ten temat . Mam nadzieję, że podacie nazwiska tych radnych, którzy głosowali za podjęciem tej uchwały

,,
,,

Masz szansę uklęknąć w drzwiach do sali obrad, rozedrzeć szaty na piersi i krzyknąć nie pozwalam jak Rejtan.

gość
gość

Tak z ciekawości panie dwuprzecinkowy . Masz w ogóle coś do powiedzenia , czy tylko prymitywne charknięcia z żółcią ci wychodzą ?

,,
,,

Oczywiście, a może razem spytamy pana Urko czy wyciął już na swojej posesji świerka co rzekomo zagrażał jego chałupie, czy może jednak jest prawdziwym miłośnikiem drzew ? A może za ciężką kasę wynajął specjalistyczny dźwig i go przesadził ?

pokora
pokora

Tak z ciekawości gościówo, jeżeli bawisz się za jego adwokata. Kiedy urko udowadnia swojej starej jego męskość, którą się tutaj niedawno chwalił? Z mojej obserwacji wynika, że bidula sypia z klawiaturą dlatego często lubi pociskać tutaj dyrdymały. Pytam ciebie, bo ty wszystko wiesz;)

Urko
Urko

Świerka wyciąłem . W ramach “ochrony” jak w Puszczy Białowieskiej. Ponadto , po uderzeniu pioruna był nadłamany i zagrażał chałupie mojej lub sąsiada. Uzyskałem zezwolenie z UM w Gliwicach ( to było przed “dojną zmianą”) W tym miejscu rośnie teraz klon . Taki zwykły . Zadowolony.?

Urko
Urko

Taaa… parkuję samochód na 7 -letnim klonie .:-):-)

pokora
pokora

Cały urrrko, nie chce mu się pisać o tej paskudnej wycince, ale nie chce mu się również zaglądnąć na stronę UM po takim glosowaniu, woli żeby mu to Redakcja dala na tacy. A klakiery go bezmyślnie plusują:) Chopie zacznij się leczyć, nie myślę tu o Viagrze;)

Urko
Urko

Oh… nie skamlaj :-) . Poczytaj jakieś książki na temat autoprezentacji . Staraj się polubić ludzi, poćwicz empatię , przygarnij kota albo psa . Zrób coś ze swoim życiem . A ty tu smarkasz , że nikt cię lubi a Urka lubią prawie wszyscy :-)

pokora
pokora

Bredzisz urko jak zawsze i dlatego trudno mi tobie czegokolwiek pozazdrościć:)
Mędrcy o takim jak ty mówią: “głupota nie boli” dlatego ty nie masz żadnych hamulców, choć chyba w przedostatnim wątku uwielbiający ciebie MOD poważnie się zdenerwował i wykropkował kilka twoich durnych odpowiedzi;) Współczuję.

Urko
Urko

Łolaboga !!!!! Moderator mnie skrzywdził !!!! :-):-):-) Zły, zły, zły Moderator.:-):-):-).
BTW.. Urko . Z dużej litery poproszę :-):-):-)

Neo
Neo

Urko jest jest zły na wszystko, nie ma się co dziwić obcięli emeryturę to i żółci więcej

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Fakty są takie że nie tylko przy ulicy Kłodnickiej będą wycinki. Na całej ulicy Sowińskiego drzewa mają namalowane “X”. Będzie rzeź drzew.

Helga
Helga

To i tak niestety niczego nie zmieni….. będą wybory i znów wybierzemy tych samych pajaców….

Marx
Marx

tutaj tylko kila drzew, zerknijcie ile zostalo wycietych podczas remontu torow kolejowych. Idealnie widac to z Estakady Heweliusza. Tam padły setki drzew i jakoś nikt szat nie rozdziera…

Fajt
Fajt

Ale co to zmieni? Ciemniaki i tak głosują na tych samych. Kiedy było głosowanie nad podwyżką cen wywozu śmieci taki Wygoda nie wiedział czy chce płacić mniej czy więcej, a potem PeOwcy wybrali właśnie jego na szefa lokalnych struktur. Przecież to jest kabaret…

yeah! yeah! Yeah!
yeah! yeah! Yeah!

Już wczoraj pisałem, że Frankiewicz spełnia życzenie Prezesa Kaczystanu i odniemcza Śląsk. A kto sadził te i inne zaznaczone do wycinki drzewa? Właśnie! Niemcy! Na polskim Śląsku nie będzie niemieckich drzew i Frankiewicz wszystkie wytnie. Posadzi się wiśnie w betonowych butach… to znaczy donicach i będzie pięknie w smogu… to znaczy w słońcu. O ile go smog nie zasłoni. Latem na skwerach już nie wysiedzisz bo ze wszystkich zrobił patelnie, a teraz wytnie całą resztę. Chyba się zaraził Szyszkozą.

Maciej
Maciej

W dobre intencje urzędników uwierzę gdy zobaczę oficjalną opinię dendrologów. I to takich, którzy na co dzień opiekują się jakimś ogrodem botanicznym. Bo do tej pory uważam że miasto zamiast ogrodników i dendrologów zatrudnia ekipy pilarzy, którzy muszą się gdzieś wyżyć. Te wszystkie okaleczone drzewa z których pozostają kituty. Czy widzieliście dęby przy szkole na ul Wrzosowej? Gałęzie podcinane od dołu. Bez dbania o pokrój drzewa. Kompletny brak znajomości botaniki.
Dlatego chcę zespołu fachowców i doradców, specjalistów od zieleni.

Trzcina
Trzcina

Moim zdaniem należy powołać zespół ekspertów. W ZDM są niestety osoby, które podobno mają uprawnienia do oceny stanu drzew. Chyba nie muszę nikomu mówić jak w takim przypadku zapadają decyzje w sprawach wycinki. To Ci ludzie opiniują później wnioski do Urzędu Marszałkowskiego…

Maciej
Maciej

no niby jak? pomawiasz ich , zdajesz sobie sprawę z tego ?

,,
,,

Ci z gliwickiej palmiarni mogą być, czy to cieniasy ?

Straznik48
Straznik48

Obawiam się że cieniasy niestety

,,
,,

Obawiasz się, czy jesteś pewien ?

Straznik48
Straznik48

Ok. Jestem pewien.

heli1b
heli1b

Naprawdę świetnie to funkcjonuje. Ktoś rzuca hasło “drzewo zagraża…” i urzędnik w tym momencie nie ma innego wyjścia jak postąpić zgodnie z dyrektywą CWD (chroń własną d*pę).
PS.
Nie chcę nikogo obrażać, ale nasi radni mają decydować? Na samą myśl o tym mam ciary na plecach. Niby którzy są wystarczająco kompetentni do podejmowania takich decyzji?

Urko
Urko

Pewnie ci sami , którzy głosowali za podwyżką opłat za wywóz śmieci

heli1b
heli1b

I za metodą ich naliczania

,,
,,

Jako urzędnik nauczyciel stosujesz dyrektywę CWD czy stawiasz się dyrkowi ? Postawiłeś się w kwestii deformy edukacji ?

heli1b
heli1b

Nie jestem urzędnikiem, nie mam nad sobą dyrka, byłem za reformą. Jeszcze jakieś pytania?

Fasola
Fasola

Czyli jesteś za ministrą głupszą od buta. Pytań brak.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@heli1b. Bardzo podobnie to działa w przypadku budynków, nawet gdy wpisane są do rejestru zabytków. Jeżeli nadzór budowlany wyda decyzję o wyburzeniu budynku np. ze względu na zły stan techniczny, zagrażający zdrowiu i życiu ludzi, to jest “podkładka” do wyburzenia. Niestety nie ma prawnej ochrony zabytków, która gwarantowała by bezwzględną ochronę i dbanie o zabytkowy obiekt, włącznie z karami finansowymi i przepadkiem mienia. Takie luki w prawie powodują, że masa różnych hochsztaplerów handluje gruntami, nie zważając na zabytki. Patrz wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego, willa przy Barlickiego czy przy ul. Jasnogórskiej. Wina leży po stronie urzędników, zaniechanie ochrony w umowach… Czytaj więcej »

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Podczas wietrznego dnia na mój samochód spadła część pięknego zdrowego Gliwickiego drzewa szkody jakieś 5-7 tyś. jak w ASO to może z 10 tyś. Czy ktoś z gliwickich obrońców puszczy miejskiej chciałby partycypować w kosztach naprawy, proszę o deklaracje podam numer konta ….. a jak kogoś zabije to ogłosi się zbiórkę na rentę i tak do końca świata

faktycznie mały
faktycznie mały

Jakbyś miał AC to kilka stówek.
Należy zabić wszystkie owady bo zdarzają się ukąszenia i wypalić wszystkie trawy bo alergicy cierpią a tak najlepiej to zgasić Słońce bo udary, upały i w ogóle

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Polece z OC właściciela drzew.

Bajtek
Bajtek

Mały rozumku, a jakby Ci spadła na samochód dachówka, to oczekiwałbyś zburzenia kamienicy czy naprawy dachu?

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Napisz proszę jak chcesz naprawić chore wygnite w środku drzewo, porównanie godne ćwierćinteligenta. Dokładasz się czy tylko gadać – pisać?

Fasola
Fasola

Taaa… Gracik warty 1.5 tys. a straty na 5-7 a nawet 10 tys. Ale dokładnie nie dałeś rady oszacować. Ale licz, im dłużej, tym kwota będzie wyższa i tak może już w maju strat naliczysz 150 tys.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Słyszałaś kiedyś o różnych wycenach różnych mechaników –wolny rynek, skupiłaś się na cenie mojego samochodu zamiast złożyć deklaracje na temat pomocy czyli jak mywił Forest Gump „Fajnie być idiotą, zwłaszcza jak nikt nie patrzy.”.

ja234
ja234

Nie należy parkować auteczka pod drzewami a już szczególnie podczas silnego wiatru.Można było przewidzieć upadek gałęzi na kochane auteczko.

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

Można było też nie kupować samochodu bo jak będzie wiatr i zgnite drzewo to może być różnie, populizm czy debilizm. ?

ja234
ja234

No tak, rzeczywiście, wytnijcie urzędasy drzewa, przecież mamy tak dużo zieleni w centrum…cokolwiek urzędasy za bardzo się rozpędziły w wycinaniu drzew.Byle jaki pretekst jest dobry by zrobić betonową pustynię.Smutne.
Radni, zagłosujcie za pozostawieniem drzew.

anka
anka

Pani Ewo! Czy pani przypadkiem nie pracuje w um albo w zieleni? Problem jest w tym,że wraz ze starymi drzewami ktoś celowo pozbywa się zdrowych. Zasada jest taka-szuka się krzywego albo starego drzewa i wycina się cały ciąg. Na Zachodzie też mają stare drzewa, ale je pielęgnują

Ewa
Ewa

Nie. Nie pracuje w tych instytucjach, nie jestem za pisem. Nie mam 500 plus… Gołym okiem widać że wszystkie te drzewa są w tym samym stanie, tak jak pisałam, niestety trzeba pomyśleć o wycince, proszę o gwarancję nowych , dużych nasadzeń

anka
anka

Nie mamy już nic. Ani linii tramwajowej,ani poczty ani teatru ani X . To chociaz te drzewa niech zostaną

oko
oko

taka jest kolej rzeczy. to ze ludzie umieraja pewnie rozumiesz , to tez musisz ogarnąć.
jak zrobią nowe piękne, duze, eleganckie nasadzenia ?

,,
,,

Nie mamy również już w Gliwicach kin: Mikrus, Jutrzenka, Grażyna, Ustronie, Apollo, Jowisz, Wyzwolenie, Zryw, Metalowiec.

heli1b
heli1b

Wymień co mamy. Będzie szybciej.

Póko co szybciej wymienia sie to czego nie mamy

+-
+-

nie mamy kolejki wąskotorowej…

krzysztof
krzysztof

pogonić to zło z miasta zf i radnych

Oburzony
Oburzony

Frankiewicz musi odejść.Jeszcze nikt w historii Gliwic nie poczynił tyle szkód w zieleni miejskiej jak za rządów Frankiewicza.Ręce precz od drzew.We własnych ogródkach sobie tnijcie.

WcooorwionyNaSołtysa
WcooorwionyNaSołtysa

Wie ktoś czy Frankiewicz na swojej posesji ma jakieś drzewa ? Może zrobić mu wjazd i wyciąć wszystkie, a trawnik zalać betonem ? Może wtedy coś zajarzy

yeah! yeah! Yeah!
yeah! yeah! Yeah!

Lepiej jego wyciąć. Okazja jest blisko.

Chyba, że ten nowy nastepca narobi więcej szkód. A propos kim jest ten nowy? Czy wciaz nie mamy alternatywy dla Frnakiewicza?

oni chyba faktycznie zamierzają wyciąć wszystkie drzewa w mieście

,,
,,

Chyba czy na pewno ?

Valdorf
Valdorf

Wyciąć zniszczyć , oszpecić , zabetonować – destrukcyjna polityka magistratu a to już norma . Za to pięknie wygląda ta żółta rura przebiegająca przez Kłodnicę , rzuca się w oczy .

piotr
piotr

poszukaj sobie innego nicka zejdz z mojego ktorego mam od lat

Olo
Olo

Jaka władza w kraju takie zachowanie. Gdybym nie mieszkał przy lesie, to nie uwierzyłbym jaka jest skala zniszczeń i jaka jest skala polowań. Mam też porównanie, do tego co było 4 lata temu, a teraz… Bez oporu i najmniejszych zahamowań las jest demolowany przez cały rok. Nie istnieje żadna gospodarka leśna! Nie ma czegoś takiego jak zasadzanie młodników. Młode drzewa są rozjeżdżane przez sprzęt. Myśliwi strzelają w biń, obok spacerowiczów. Nie ma komu tego zgłosić DRAMAT!

Z boku
Z boku

Na Andersa k. Kolorowej już któryś dzień leży przewrócone drzewo i wyłamany słupek po jakimś “nieudanym parkowaniu”. Za winklem jest siedziba SM i ZDM (to ci, którzy monitorują całe miasto). Ile czasu potrzebują miejskie służby żeby zrobić z tym porządek? Rozeznajecie rynek łopat i rozpisujecie przetarg, czy co?

Anomin
Anomin

wytną, nasadzą (oczywiście wiśnie) i napiszą, że to bulwar :-), bulwar nad smródką

A co
A co

Niech głosują ! Niech wycinają.Tych radnych paradnych “śmieciarzy metrowych kwadratowych” też wytniemy.Nie piłą spalinową.Katrtką do głosowania.

Danka
Danka

ogólnie za dużo jest tam drzew. Wytną na Kłodnickiej, Na częstochowskiej same wyschły (rosną natomiast stare latarnie których wyciąć nie potrafią od momentu gdy postawili nowe) Wycieli / wyschły na Konarskiego. Ktoś w UM nie przepada za drzewami zwłaszcza że mamy taki duży problem ze smogiem i zanieczyszczeniami od samochodów.

w pogoni za octem
w pogoni za octem

urzędasy litości opamiętajcie się,chcemy oddychać tlenem i żyć.frankiewicz i jego klika do dymisji!

CNC
CNC

Wylać betonem wszystko …

Wyciąć wszystkie duże drzewa a potem przyjdzie jedna wichura i zmiecie całe Gliwice. Zreszta nie tylko Gliwice, wszędzie z lekka ręka niszczy się to co rosło serki lat…

Klasyka się powtarza . W całej Europie drzewa się leczy dba o nie ale….nie w Gliwicach.

Tu najprościej….wyciąć.
Choć w sumie rozumiem jak sobie który radny albo inny magistratus wychoduje pryszcza to nie leczy tylko odcina kończyne. To by tłumaczylo to bezmózgie wycinanie drzew jak popadnie.

W jaki sposób zagrażają?

W taki sposób że już na nie jednego przechodnia czy smochód miała wylądować gałąź. Straż pożarna już nie jeden raz tam interweniowała

podatnik
podatnik

I bardzo dobrze. Od tego m.in. jest

Trzcina
Trzcina

Będziemy patrzeć na ręce radnych z baaaaardzo bliska. To głosowanie pozwoli jasno zweryfikować intencje poszczególnych radnych i zobaczyć kto jest po której stronie … my, wyborcy będziemy wyciągać konsekwencje przy urnach !

Maciej
Maciej

bierzesz na klate jak to kogos zabije ?

wiotki jak trzcina na wietrze
wiotki jak trzcina na wietrze

A ilu was tu jest ?

Tanh
Tanh

Smutno to pisać, ale większość ludzi nie wyciąga przy urnach żadnych konsekwencji, a głosując na radnego nie wie nawet jak te (ta) przyczynia się do rozwoju miasta lub destrukcji. Na razie nie widzę nadziei na poprawę polityki w kwestii zieleni w mieście (przynajmniej przez kolejne 4 lata).

Wieczny student P Śl.
Wieczny student P Śl.

Wy to drzewach , a CBA skuło mi dziś dziekana , no i kto mi teraz zrobi wpis w indeksie , że zaliczyłem semestr ?

asdf
asdf

“Ich stan stwarza zagrożenie – argumentują urzędnicy.”

Mam wrażenie, że to jednak urzędnicy są zagrożeniem dla drzew.

I czym będziemy oddychać ? Wycina się drzewa bez umiaru nowych nasadzeń nie robi … a smog coraz większy :(

,,
,,

Powietrzem z lasów Syberii i z tego, czego nie wycięto w wycince + w Puszczy Augustowskiej, czy to ruskie powietrze ci nie odpowiada ?

Bufetowy
Bufetowy

Ja niedawno przeniosłem się do Gliwic z zagranicy i jestem w szoku, że takiej decyzji nie konsultuje się z mieszkańcami. To nie wycięcie jednego drzewka tylko całej alei (już wkrótce byłych ale jednak) pomników przyrody, które mają mniej lub bardziej bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi. Nawet nie pofatygowano się w projekcie uchwały o zapewnienie odtworzenia drzewostanu – znaczy to, że nikomu z urzędników, nawet konsultowanemu Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, na tym nie zależy? To po pierwsze. Po drugie, mam nadzieję, że większość z oburzonych tutaj osób wybierze się do Ratusza lub co najmniej wyśle pismo domagające się wyjaśnień. Dopóki… Czytaj więcej »

To niech je wytną i odtworzą. Są już takie techniki, że przesądza się kilkunastoletnie drzewa.

Kiedyś nawet w gliwicach przesadzano, duże drzewa przy wyjezdzie z podworka na dunikowskiego, dało się