Kolejna redukcja zatrudnienia w gliwickiej fabryce Opla. Dobrowolne odejścia i przenosiny do Tychów

Jak podaje Śląsko-Dąbrowska Solidarność, 1 października rozpoczęła się już trzecia w tym roku tura Programu Dobrowolnych Odejść w gliwickiej fabryce Opla, która ma objąć około 170 osób.

Kolejnych 200 pracowników ma zostać przeniesionych do pracy w tyskim zakładzie koncernu produkującym silniki. Sposób, w jaki się to odbywa, budzi jednak spore zastrzeżenia Solidarności.

Regulamin PDO jest identyczny jak w przypadku poprzednich tur, które miały miejsce w styczniu i w maju. Wówczas program objął odpowiednio 190 i 275 osób.

– Pracownikom, którzy zdecydują się na dobrowolne odejście z fabryki, będzie przysługiwać odprawa wynosząca maksymalnie 21 miesięcznych wynagrodzeń. O wysokości odprawy decyduje staż pracy oraz to, jak szybko pracownik zgłosił się do programu. To przyzwoite zasady, zwłaszcza dla pracowników z najdłuższym stażem. Jednak dla związku zawodowego redukcja zatrudnienia to zawsze niedobra wiadomość. Tym bardziej że PDO uruchomiono już trzeci raz w tym roku – mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w Opel Manufacturing Poland w Gliwicach.

Zatrudnienie w gliwickiej fabryce jest ograniczane od wielu miesięcy. W lutym tego roku zakład zlikwidował trzecią zmianę. Część pracowników odeszła w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, kolejne grupy są wysyłane do pracy w innych europejskich zakładach koncernu PSA, który jest właścicielem Opla.

Dodatkowo do końca roku około 200 pracowników ma zostać przetransferowanych do zakładu Opla w Tychach, w którym produkowane są silniki.

– Zasady przenoszenia pracowników nie zostały w żaden sposób uzgodnione ze związkami zawodowymi. Pracodawca zawiera w tej kwestii indywidualne umowy z pracownikami. Nie ma czytelnych zasad, ani żadnych wiążących gwarancji dla pracowników – wskazuje przewodniczący.

Transfer pracowników odbywa się w dwóch wariantach. W pierwszym pracownikowi udzielany jest urlop bezpłatny na czas zatrudnienia w Tychach. – Problem w tym, że pracownik może wziąć urlop w Gliwicach, np. na 2 lata, a później okaże się, że w Tychach praca dla niego jest tylko na kilka miesięcy – tłumaczy Mariusz Król.

W drugim wariancie przyjęcie do pracy w Tychach jest poprzedzone rozwiązaniem umowy o pracę w gliwickim zakładzie.

– Pracownicy, którzy zwolnią się z pracy, nie mają żadnej gwarancji, że w Tychach otrzymają takie same stawki wynagrodzenia i czy zachowają ciągłość pracy, od którego zależą m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, prawo do odprawy pracowniczej czy ochrona przed zwolnieniem w razie długotrwałej choroby. Jednocześnie stracą oni prawo do wszelkich przyszłych bonusów i świadczeń wypłacanych w Gliwicach, gdyż po prostu przestaną być pracownikami naszego zakładu – podkreśla przewodniczący.

Solidarność w gliwickim zakładzie apeluje do pracowników, aby nie podpisywali pochopnie umów dotyczących przeniesienia do pracy w Tychach, zanim dokładnie nie przeanalizują treści tych dokumentów. – Członkowie Solidarności mają zapewnioną bezpłatną pomoc związkowych prawników i w tym wypadku jak najbardziej powinni z tej pomocy skorzystać. Podpisanie takiej umowy „od ręki” jest najgorszym co mogą zrobić – zaznacza szef Solidarności w gliwickim Oplu.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność(łk)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

>>… dla związku zawodowego redukcja zatrudnienia to zawsze niedobra wiadomość.<<
Bo każdy związek zawodowy to podwójny pasożyt: na organizmie przedsiębiorstwa i na załodze. Umiejscowiony dokładnie pomiędzy, zabiera jednym i drugim, żeby dać sobie. Z treści newsa wynika, że francuski właściciel wywalił już z roboty w Oplu łącznie 835 ludzi. Ilu wśród nich było mordziasto-wunsatych pasożytów zwiunzkowych i dlaczego okrągłe 0? Czy dlatego, że zwiunzkole w fabryce są
A) konieczni jak woda i powietrze
B) wyjątkowo produktywni
C) jej właścicielami
D) specjalnie chronieni przywilejami niedostępnymi zwykłym robolom

Hałer
Hałer

Zaraz Ci Janusz z wzss napisze, że bez niego to pracownicy są wykorzystywani jak niewolnicy w hameryce…

Jr
Jr

Oburza mnie wrzuceniem tej zony budki a olanie tego dragona czy jak mu tam, mam
Nadzieję że to będzie strzał w stopę panie budka

Związkowiec
Związkowiec

Co to ma do Opla nie wiem, ale jakby w PO mieli związki zawodowe, to Budki takich jaj by nie zrobiły.

Jr
Jr

a gdzie mam wyrazić swoje oburzenie ?? jak mnie szlag trafia

radny
radny

Napisz do Morawieckiego albo do Gowina. Korwin też może ci pomóc. Ale najpierw naucz się pisać.

Imię
Imię

wejdź na Portalsamorzadowy. Ale zanim cokolwiek zrobisz poczytaj jakie opinie ma pan radny Hodura

Jr
Jr

nie znam,. mi chodzi o wydymanego “Dominik Dragon”

Pfff
Pfff

Widać, że w ostatnich dniach przybyła mu masa “sponsorowanych” komentarzy. Czwartek, piątek, ludzie w pracy, a “emeryty” i “bezrobotni” sumiennie wchodzą na portal samorządowy, żeby co kilka minut opublikować peany na cześć Wielkiego PH… Tak poważnie – albo ktoś robi sobie jaja albo rzeczywiście to jest jego kolejny pomysł na kampanię wyborczą… Padnę z rozpaczy, jeżeli ludzie znowu wybiorą go do Rady.

Imię
Imię

Jeśli go stać na bilbordy i bannery to stać go też na “pisarczyków”

W sumie racja
W sumie racja

Może redakcja by rozważyła utworzenie rubryki Hydepark?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Idzie kryzys, ciężkie czasy, dlatego pani Budkowa zaradnie szuka dla siebie dodatkowych dochodów w samorządzie. Kasa łatwa i przyjemnie zarobiona. To chyba jest to powiązanie z treścią artykułu? A reszta niech sobie jakoś radzi, zawsze można aplikować do roboty w dyskoncie albo jechać na zmywak.

Dxz
Dxz

Pomyliłeś chyba fora

Chór wujów
Chór wujów

W mieście sukcesu pierwsza firma, jaka otwarła się na strefie, zwija biznes. I to przed wyborami. No dalej… Gdzie te foty sukcesu z Korpakiem?

Były op.
Były op.

A podobno Gliwice i Tychy to jeden zakład. To co znaczą te zwolnienia w Gliwicach i przyjmowania w Tychach. Znów wyszło na jaw kłamstwo.

Lille
Lille

Normalna rzecz. Francuzi zamiast dopłacać chcą zarabiać. Niemcy wam się nie podobali, to teraz będziecie mogli całymi dniami gapić się na halę Frankiewicza. Albo składać akumulatory, bo silniki spalinowe to też krótka piłka.

christoph
christoph

…bye bye Opel.

Jr
Jr

Brawo związki zawodowe:) ale wy macie posadę co?

Związkowiec
Związkowiec

Całe zło to z.z? Skąd się urwałeś ****?

Fabianek
Fabianek

Z dup y.
Oczywiście że całe zło to ZZ. Jakby ZZ siedziały na garnuszku pracowników i utrzymywały się z ich składek, a nie na ciepłych nietykalnych posadkach zakładowych to inaczej byście śpiewali.
A zapie…. byście jak perszing na wysokości lamperii…

Związkowiec
Związkowiec

Czyli w firmach bez związków zawodowych jest lepiej? buaaahahahahaaa…

Imię
Imię

U mnie nie ma ani jednego ZZ i nie narzekam

Do pana Imię
Do pana Imię

“U mnie nie ma ani jednego ZZ i nie narzekam,, Dziwnę żeby Janusz Biznesu na to narzekał!

Rozum
Rozum

@ Związkowiec. Może nie lepiej ale taniej,efektywniej. Brak darmozjadów na etatach.

Fabianek
Fabianek

Oczywiście, że tak. Słyszałeś o jakimś NSZZ pracowników Lidla? A może o ZZ Biedronka 80? A ktos widział jakiś związek Kontra z Żabki?
Takich buców jak Ty trzeba wykurzać z zakładów ASAP. Doicie tylko pracowników i pracodawców. A jak przychodzi co do czego to dbacie tylko o własne stołki.

Walim
Walim

Fabianek, Amazon w Polsce właśnie uległ związkowi zawodowemu. Zaniechał praktyk śrubujących skokowo wydajność, których nie stosuje w innych europejskich krajach. W Polsce mógł, bo dotąd był jak wielu innych wyzyskiwaczy bezkarny i wszechwładny. Przyjdzie czas na Lidla i Biedronkę. Żabki – wybacz, ale ASAP powinieneś poszerzyć wąską wiedzę o termin “franczyza”.

szerokości
szerokości

Brawo. Precyzyjnie ustaliłeś punkt z którego się urwaliście. :-)

Lille
Lille

Fabianek, a wiedzę o strukturze z.z. czerpiesz też z ****. Dziwne, że tyle osób popiera takie bzdury.

Jr
Jr

oczywiście. nie robicie nic. ciągniecie kasę. jesteście nietykalni

Związkowiec
Związkowiec

Misiu, żeby w firmie powstał związek zawodowy, trzeba mieć związkowców. Żeby związek miał sens, pracodawca musi mieć utrudnione prawo zwolnienia zarządu związku. W przeciwnym wypadku, żaden związek zawodowy nie powstałby w żadnej firmie. Związki zawodowe są kością w gardle tylko dla właścicieli firm i dla debili.

Imię
Imię

Oczywiście, że są kością w gardle dla firm. W takim PGE jest np. 128 ZZ. Każdy ZZ musi miećswoje biuro, swojego przewodniczącego, vice itp. I to wszystko na koszt pracodawcy.

Związkowiec
Związkowiec

I to was boli chociaż nie pracujecie w PGE i podobnych państwowych spółkach? Tu owa jest o prywatnej zagranicznej firmie. Napisz w ilu prywatnych firmach w Polsce są z.z. Pośmiejemy się razem z głupoty polskich pracobiorców. :-)

Jerzy
Jerzy

co za bzdury! jestem członkiem Związku zawodowego i w jego zarządzie od kilku lat i jednoznacznie stwierdzam że działalność związkowa nie obciąża pracodawcy bo jest to wyłącznie działalność spoleczna i żadnych zysków nie otrzymujemy. Więc bardzo proszę o nie mieszanie ludziom w głowach, że związkowcy to darmozjady? na działalność w związku poświęcam wyłącznie swój prywatny czas i własne pieniądze!

Ampuła
Ampuła

Płacisz pracodawcy “prywatnymi pieniędzmi”, żeby pozwolił ci poświęcać twój “prywatny czas” na bycie związkowcem w jego firmie?! Jak Duda z Kacperkiem dowiedzą się o tym wynaturzeniu, to masz przesrane, społeczny dobroczyńco proletariatu…

ja234
ja234

@Związkowiec, piszesz “żeby w firmie powstał związek zawodowy, trzeba mieć związkowców.” czyli skąd ich wziąć? trzeba skaperować sobie obiboków ewentualnie pracownicy musieliby wyrazić chęć stworzenia ZZ. Czyli co, pracodawca miałby sobie wziąć strupa na utrzymaniu w postaci histeryzujących, bezczelnych “związkowców”.Oczywiście zapewnić wam biuro, telefon na koszt firmy.
Związki zawodowe to przeżytek.
Poza tym, związkowcy boją się pracy bez przywilejów związkowych, bez pewnej pracki, bez pewnej pensji.Faktycznie, jesteście zakałą.
Pisiory pracują nad ustawą, która zrobi z wami porządek.

Związkowiec
Związkowiec

@ja234 Doszkol się. To naprawdę żenujące, żeby dorosły człowiek miał tak nikłe pojęcie jak się tworzy związek pracowniczy w prywatnych firmach i jakie to jest trudne. To że tzw. liberałom przez dwie dekady udało się zrobić z pracowników biedne i bezbronne ofiary w konfrontacji z wszystkomogącym pracodawcą nie usprawiedliwia głupoty tych, którzy nie rozumiejąc czym jest ochrona pracownika, krytykują związki zawodowe. Ale być może piszą tu sami pracodawcy – wtedy ten kwik byłby zrozumiały. :-)

Szpagin
Szpagin

@Związkowiec: Problem polega na tym, że częściowo wpływ na takie a nie inne postrzeganie ZZ przez Polaków mają same związki, z Solidarnością na czele. Bo to właśnie S traktuje związek jako trampolinę do wielkiej polityki, a dla przywilejów jest w stanie sprzedawać własnych członków (co zresztą miało miejsce w zakładach Volkswagena). I efekt tego wszystkiego jest taki, że w Polsce jest jeden z najniższych odsetków pracowników w związkach w Europie, a wielu Polaków głośno domaga się ich zniesienia, jednocześnie narzekając na coraz cięższe warunki pracy.

Ampuła
Ampuła

Przeciwnie. Etatyzm związkowy to wynaturzenie. Pozbawienie zwiunzkowego wunsala bezpośredniej zależności od składek załogi oddala go i znieczula na jej sprawy. Uczula i popycha do zakulisowego spoufalania się z pracodawcą, jako gwarantem własnego etatu zwiunzkowego pasożyta. Przy jednoczesnym symulowaniu zaangażowania np. w obronę etatów załogi. Proste pytanie, które pozostanie bez zwiunzkowej odpowiedzi: ilu zwiunzkoli naliczyć można wśród tych prawie 850 odchodzących z Opla? Zero. Będą trwać na posadach do ostatniej śrubki wywiezionej na złom z pozbawionego pracowników, likwidowanego zakładu. Bo “pracodawca ma utrudnione prawo ich zwolnienia”.
Łatwiej pozbyć się raka mózgu litaniami, niż zwiunzkola z jego gabinetu.

Pytanie retoryczne
Pytanie retoryczne

Ten >Imię< to właściciel firmy czy d…l?

ja234
ja234

Więc właśnie, pracownicy powinni pogonić związkowców.
W dodatku związkowcy poczuli się pewniej od kiedy skumplowali się z pisiorami.

DuDa
DuDa

Zwłaszcza ci z OPZZ są skumplowani z PiS-em. Cóż, jak się czyta te głupoty na temat związków, to wygląda na to, że w 1980 większość z was nie strajkowała, tylko ludzi goniła z pałami w rękach. Jest też opcja, że dla was z.z. to tylko Solidarność, a raczej to co z niej zrobili prawicowcy. To zabawne, bo sami też w większości macie siebie za prawicowców.

JaJko
JaJko

Bo “Przyszłość jest tu”

zatroskana
zatroskana

Boszszsz.. Jeszcze Karbownika tam brakuje…

Mąż Haliny
Mąż Haliny

Jak ktoś miał nieprzyjemnosc poznac pana Andrzejka to mimo tego, że jest za PO to nie odda na nich głosu. Strzelaja sobie w kolano. Jego CV … charakter … brak komunikacji … co to ma być za dialog jak on nie słucha.

Quatros
Quatros

To nie dotyczy tylko opla bo ngk ceramiczne polska Gliwice tez zwalnia 600 osob

Dżolanta
Dżolanta

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie ryzykował prowadzenia biznesu na taką skalę w kraju, gdzie o wyrokach sądów decyduje stary, stetryczały homoseksualista z Żoliborza.

Kotka
Kotka

Franek, co pan pocznie bez największego płatnika podatku w Gliwicach?

Jr
Jr

podniesie ceny wodY:)

Vicent
Vicent

Przy korycie może uda mu się przeżyć ale to zależy od nas. A więc pokażmy mu za 2 tygodnie wreszcie, że tak jest;)

ha ha
ha ha

pokazujecie mu już od 20 lat i pokazać nie możecie

zez
zez

Opel płacił podatki do gliwickiej kasy ? Pierwsze słyszę.

jerzy
jerzy

Inni gliwiczanie na pewno to odczują no ale nie ty z twoim inteligentnym myśleniem.

krzysztof
krzysztof

Głosując na frankiewicza głosujesz na PO i N czyli na cwaniaków i złodzieji PININDZY ni ma tak rostowski mówi i ni ma bo PO zapi,,,,,,,,,liło moje składki SZMACIARZE

Imię
Imię

Głosując na Gonciarza głosujesz na Pis czyli na cwaniaków pokroju Kaczyński, Misiewicz, Macierewicz, Błaszczak, Morawiecki, Szydło…..

krzysztof
krzysztof

tak ale dziwię się że nie ma w śród mieszkańców kandydata niezależnego prawdziwego społecznika któremu zależy na naszym mieście tylko same pajace partyjniaki o światopoglądzie misia puchatka czy mieszkańcy są ubezwłasnowolnieni i muszą głosować na partyjniaków?

_______________
_______________

Byli w poprzednich wyborach i to całkiem nieźli. Niestety okazało się, że mieszkańcy mają cykora.
Wolą pewny szajs niż niewiadome jutro.

jerzy
jerzy

Masz tyle pięknych miast na śląsku to dlaczego nie wyniesiesz się z tych wrednych gliwic ,które są zarządzane przez “partyjnych pajaców ” wg ciebie

wypełniam topole ;)
wypełniam topole ;)

a słyszałeś wczoraj Golbikową w tvp3? No, oni( Schetyna i Frankiewicz oraz kilku PO-wców) mieli podejrzenia, że Pająk i Dragon chcą przejść do pis(celowo). Mało, listy zatwierdził Schetyna. I tu padło pytanie: które listy zatwierdził? A może miał do dyspozycji obie listy? i wybrał jak komuś pasowało?

aż boli takie okradanie
aż boli takie okradanie

Tak, są niewolnikami, jak zawsze od czasów powstania pierwszej wspólnoty. Musi być przywódca i motłoch, którym da się kierować, bo wisi nad nim(motłochem) kij albo inna forma ucisku. Gdyby był kandydat z prawdziwego zdarzenia (takim próbował być Jezierski też tylko przykład) to i tak nie miałby szansy. Wystarczy dwóch, trzech kontrkandydatów (ale też popleczników feudała) i wolność wyboru się rypie.Gdy dodatkowa trójka złapie dla siebie część wyborców, rezygnuje i prosi by suwereni przenieśli swoje głosy na pana rządzącego. A wracając do Z.Z. to myślicie, że wasi pracodawcy z własnych zysków sobie odejmują i płacą nierobom. Nie. Oni po prostu liczą… Czytaj więcej »

zez
zez

Na wymienionych” centralnych” ,bo tu o samorzad chodzi nie głosuję . Więc nie głosuje również na nepotyzm Budki (Bukową skreślę)nie głosuję na Schetynę czy innych sentralnych ****

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

rozliczyć frankiewicza skończyć z koterią i znajomkami w UM Zlikwidować niegospodarność w Gliwicach a miasto będzie się rozwijać

Wasz Franek
Wasz Franek

GLIWICE ! PRZYSZŁOŚĆ JEST TU ……………………… No to sru do Tychów. Przeziu Szary. Który to nasz autobus dojeżdzą do tych Tych ? Może linię zredukujemy do 4 kursów dziennie ?

Slązok
Slązok

Też tam pracowałem…teraz z perspektywy czasu ,sam się sobie dziwię że dałem radę ,,no ale to inne czasy były ,wysokie bezrobocie było w PL ..Nie dziwię się żę Francuzi tną koszty.. Amerykanie z GM naprodukowali za dużo GL i TM to tacy poganiacze ,którzy zarabiają więcej niż zwykły pracownik który biega na stacji wokół karoserii 8 h. .

maro
maro

z tym oplem i francuzami to wieczne kłopoty…..

Urko
Urko

Za mało listów do NPwNCZG i do jego taty. Zbyt mało też w nich wiernopoddańczych deklaracji i argumentów w powerpoincie. Gdzież, ach gdzież, jak nie w gliwickiej fabryce wyprodukujemy ten milion samochodów elektrycznych w trzy lata …

kanalia52
kanalia52

W końcu Franca uroczyście zamknie Opla tak jak otwierał.

Bzyk
Bzyk

A mnie was nie żal czule na ropę. Wybieracie takich McTusków i Morawieckich a razem z nimi takich zygusiów frankowych i jarząbków bez szkoły (serio? Niedorzecznik bez studiów?) I potem je bie cie za miskę ryżu u krzyżaka, który was sprzedał żabojadowi, który teraz powyciera wami duPE.
A potem pojedziecie do tej germanii, frankonii albo valhalli i będziecie du pic tam na murzyna, któremu się wszystko należy. I wasze córki będą mu jeszcze galę robić w ramach koedukacji.
Hahahahahahahaha…

realista
realista

Prawda boli, ale i tak sie nie przebije do zabetonowanych mózgów gawiedzi

ja234
ja234

No cóż.Koniec eldorado.Pracownicy zwalniani są, szkoda, że związkowców nie wywalają .Koniunktura na auteczka zaczyna słabnąć.
Podziękujcie pracownicy pisiowskiej polityce “wstawania z kolan”…
Poza tym, kto powiedział,że jesteście przyspawani do jednej pracki, szukajcie pracki za granicą…za dobre euro.

Van Helsing
Van Helsing

No wlasnie! Jak ja sie ciesze ze je**** tym calym oplem 10 lat temu i wyjechalem na zachod. Teraz sie sam sobie dziwie jak mozna tam bylo wytrzymac 10 lat (od `98). Miara sie przebrala gdy kierownikiem zostal fryzjer, awanse oczywiscie po kolezensku, dostawali ci co duzo mowili a na niczym sie nie znali..I ta ciagla propaganda sukcesu, Korpak, przed nim jakis Romek vel Romuald a ten to byla persona dyrektorska ze nawet nie pamietam nazwiska, przed nimi bylo dwoch dyrektorow obcokrajowcow / jestesmy najlepsi na swiecie!!! ale nie dodali ze w korporacji ,wtedy GM i to porownujac sie z… Czytaj więcej »