Posypały się mandaty za brak maseczek. Nie wszyscy chcieli je przyjmować

Przedsiębiorcy z Gliwic trzymają się restrykcji – tak wynika z kontroli, jakie podczas Wielkanocy przeprowadzili gliwiccy policjanci. Znacznie gorzej jest z zachowaniem ostrożności przez gliwiczan w miejscach publicznych.

A policjanci przeprowadzili tych kontroli niemało, bo aż 270. Wszędzie sprawdzali, czy właściciele placówek stosują się do nałożonych przez rząd obostrzeń. Odwiedzali więc sklepy, siłownie, kluby fitness, obiekty sportowe, dyskoteki, wchodzili nawet do autobusów.

Co ciekawe, w całych Gliwicach łamanie obostrzeń stwierdzono tylko w jednym miejscu – siłowni, w której ćwiczyli klienci. Mundurowym towarzyszyli tam pracownicy sanepidu i to oni teraz prowadzą sprawę. A mogą, przypomnijmy, nałożyć na właściciela karę administracyjną nawet do 30 tysięcy złotych.


W sobotę w naszym mieście nie można było znaleźć żadnego czynnego salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego. A kontrole trwały od soboty właśnie, 3 kwietnia, do wielkanocnego poniedziałku.

Mandaty od 50 do 500 zł

Prócz tego patrole policji bacznie obserwowały zachowania gliwiczan na ulicach czy w środkach komunikacji miejskiej. I tu takiej dyscypliny już nie było. W ciągu trzech dni mandat karny, głównie za brak maseczki, otrzymało 145 osób. Te, które mandatu nie przyjęły, a było ich 19, będą teraz tłumaczyć się przed sądem. Warto dodać, że sąd nakłada kary surowsze, bo w wysokości 5 tys. zł. Mandaty, jakie wlepiali zaś podczas świąt mundurowi, wynosiły najmniej 50, a najwięcej – 500 zł.

sława

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Informacja Turystyczna

Najwięcej zaś kontroli było w kościołach, prawda?

Janek

Polska to dziwny kraj. Gdy jestem w Cieszynie, to powietrze jest zaraźliwe i muszę nosić maske, ale gdy przejdę przez most nad Olzą do czeskiego Cieszyna, to powietrze już nie zaraża i nie muszą nosić maski. W UE jedynie w 3 państwach obowiązują maski na ulicach.

pablo_b

rozumiem sens noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, ale po co na świeżym powietrzu?
szczególnie jak niema nikogo w kolo?

miodzio

Kto rozumie i kim jest niema?

Gahagvs

Ta jasne .Sądy umarzają ,bo mandaty są niezgodne z prawem

Sedzia

art 116 1a KW—lepiej 20zł zapłacić za głupotę niż Sąd….doucz się a potem płacz i płać 5k haha

Laszlo_egesz

W ustroju słusznie minionym ludzie płacili dużo wyższą cenę za WOLNOŚĆ.

Mosiek

” Przede wszystkim ograniczenia, na podstawie których nakładane są mandaty karne, zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji muszą zostać uregulowane w randze ustawy, a nie rozporządzenia. Rząd nie może dowolnie decydować o ograniczeniach swobód obywatelskich. ”

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/zaswiadczenie-o-zwolnieniu-z-noszenia-maseczki-czy-lekarz-ma,503638.html

Jezuss

Jest pandemia i trzeba nosić maskę a jak ktoś nie nosi to trzeba skarżyć na policji. Grzywny i mandaty poskromią płaskoziemców.

blablabla

Ale niektórzy z Was mają naebajne, inaczej tego określić się nie da. Widziałeś jak działa maseczka chirurgiczna? Wyjdź w chłodny, wilgotny dzień na dwór. Weź telefon lub stań przed jakąś witryną sklepową byś dobrze się widział. Zacznij oddychać. Para wodna wraz z ewentualnym SARS-CoV-2 wydostaje się z Twoich ust przez szpary koło nosa, kącików ust i brody. Także przed czym to ma chronić? Najczęściej Ci obsrani na punkcie maseczek są chorzy. Wiem, bo pracuję w 300 osobowej firmie i śmiać mi się z nich chce. A już noszenie maseczki na otwartym powietrzu hahaha. Nosisz wszędzie maseczkę, a do fryzjera idziesz… Czytaj więcej »

Truck

To nie noś. I płać madndaty albo grzywny w sądzie. Proste.

Rychad

Mało kontroli dziennie powinni być kontrole a nie przelecą przez galerię i już ich nie zobaczysz

karibu

I wszystkie te mandaty bezprawne i niekonstytucyjne.

Przepisy

Masz nieaktualne dane. Poczytaj trochę.

parKing

Co ma poczytać? Jakieś dyrdymały z pasków TVP? Wszystkie nieprzyjęte mandaty zostały dotychczas przez sądy wycofane

PAKer

Ale jaką znasz najświeższą sprawę mandatu uchylonego (nie wycofanego) przez sąd? Bo z tego, co wiem, był wysyp takich spraw dotyczących początku pandemii. W międzyczasie, nasi rządzący różne rzeczy próbowali łatać i sam jestem ciekawy, jak im się to udało. W sensie czy mandaty wystawiane np. jesienią 2020, albo już na początku 2021 też są anulowane, czy w międzyczasie zmieniła się jakaś ustawa albo coś i już mandaty są uzasadnione? Akurat w kwestii obowiązku noszenia maseczki, to ustawa powinna być wystarczająca. Co innego np. ograniczenie możliwości przemieszczania się (można to zrobić tylko wprowadzając stan wyjątkowy lub klęski żywiołowej), ale jak… Czytaj więcej »

WRD

Zmienili ustawę kodeks wykroczeń. I od 01.12.2020 doszedł Art. 116par 1a. Nawet Iustitia to potwierdziła.

parKing

A czytać i interpretować prawo umiemy? To dotyczy jedynie osób chorych/zarażonych/objętych kwarantanną. Wg tego policja podczas wystawiania mandatu musiałaby zrobić komuś test na COVID, albo ta osoba musiałaby mieć już stwierdzone to wcześniej

parKing

Jeśli już to zmienił coś punkt 13 art. 46b. ale z tego co widzę na stronie lex padały ostatnio wyroki uchylające kary sanitarne, chociażby z 10 marca 2021.

parKing

A słyszałem tu i ówdzie. Miesiąc temu gdzieś widziałem na jakiejś tronie z dowodem, ale szukać mi się tego nie chce. I jak poprawiasz kogoś i chcesz 100% poprawnej gadki prawnej to sam nie używaj synonimu “anulowane”

Adam

Jak się kufa pytam czemu ja nie dostałem covida jak leżałem w jednym pokoju z osobą zarazona
Hmm uzdrowieniec lepszy czy co testów tyle mi zrobili że nos mnie do dzisiaj napier….! Miałem wychodzić do domu to wyjeba.. mnie na kwaratane domowa 10 dni śmiech na sali

Laszlo_egesz

Po co osoby zdrowe mają nosić maseczki? Wyśmiał to ówczesny minister dr med. prof Szumowski. Obecna skorumpowana władza nie potrafi tego w sposób zgodny z prawem uregulować. W żadnym z krajów, w których nie ma tego “obowiązku” wcale nie ma gorszej sytuacji epidemiologicznej, a jest lepsza. Społeczeństwo dało się zastraszyć i w wielu przypadkach uwierzyło, że maseczki cokolwiek dają,

Przepisy

Po to, żeby się nie zarazić od innych.

No to już będziesz wiedział, nie musisz dziękować.

treya50

A przede wszystkim, by nie zarażać innych !

Laszlo_egesz

A słyszałeś o grzybicy płuc? Nie wspominam o grzybycy twarzy. Sprzedaż Clotrimazolu wzrosła 3x.

Obserwując

Nie ma czegoś takiego jak grzybica płuc a jeżeli już to u osób z obniżoną odpornością ( takich jest garstka) .Maseczki nie powodują grzybicy płuc ani grzybicy twarzy.
Grzybica twarzy? piszesz takie bzdury,że zęby bolą.

Laszlo_egesz

Nie dasz rady zakrzyczeć rzeczywistości.

Informacja Turystyczna

Powiedz to osobom dotkniętym “klątwą faraona”.
Tylko najpierw je wykop ;-)

Ostatni Sprawiedliwy

@Laszlo_egesz. Myj kły i płucz to co masz za otworem gębowym płynem np. Listerine.

Jola

Człowieku ty chyba naprawdę nie masz pojęcia o niczym widocznie nie miałeś nikogo w rodzinie chorego i obyś nie miał bo może wtedy zaczniesz myśleć a o czym piszę to już się zastanów.Nikomu tego nie życzę

Ostatni Sprawiedliwy

@Laszlo_egesz. Sytuacja jest lepsza, zwłaszcza jak wprowadzone są godziny policyjne.

Ola

Salony fryzjerskie nieczynne? Salon przy ***** czynny – pod przykrywką REMONT. Policja wie, ale nie reaguje.

Martin

Uprzejmie donoszę. Puknij się w czoło. U fryzjera jeszcze przed pandemią były wizyty na telefon. Na jednego klienta jeden fryzjer.

Obserwując

No i dobrze.Suwerena trzeba ćwiczyć,mają nosić maseczki.

wiesław

Często widzę po zmroku, w mniej ludnych miejscach, osoby bez maseczki. Szkoda, że policja nie pilnuje bocznych uliczek osiedlowych, garaży i innych ustronnych miejsc

czesław

Często widzę po zmroku, w mniej ludnych miejscach, jakiegoś podejrzanego typa natrętnie wpatrującego się w ludzi. Szkoda, że policja nie pilnuje bocznych uliczek osiedlowych, garaży i innych ustronnych miejsc

Informacja Turystyczna

Jeszcze dodaj, że proponują “dyszka albo kaszlnę” a będzie bardziej dramatycznie.

Martin

Bo w tych mniej ludnych najbardziej sieka. Zrób zdjęcie i donieś że na pustej ulicy ktoś idzie bez maseczki. Dostaniesz szczepienie bez kolejki za donosik.