Mieszkania dla uchodźców zamiast dla mieszkańców Gliwic? To fake news. ZGM rozwiewa wątpliwości

Aktualna siedziba ZGM (tuż obok mieści się PUP)

Czy mieszkania komunalne zamiast trafiać do mieszkańców, przeznaczane są teraz dla obywateli Ukrainy? ZGM wyjaśnia, że zasady gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym nie uległy zmianie.

 
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie i związanej z tym ucieczki ludności do Polski oraz innych krajów ościennych, w przestrzeni publicznej pojawia się wiele fałszywych informacji, których celem jest wzbudzenie niechęci do przyjezdnych ze wschodu. Jedną z nich jest ta, że przez zaopatrywanie uchodźców w mieszkania, obywatele Polski będą mieli do nich jeszcze bardziej utrudniony dostęp. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach, dementując tego rodzaju pogłoski, na swojej stronie opublikował oświadczenie.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi lokowania uchodźców (z uwagi na konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy) w lokalach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice informuję, że nie uległy zmianie zasady gospodarowania gminnym zasobem określone w Uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice – przekazuje Bożena Kus, dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.


Przypominam, że zgodnie z określonymi w uchwale zasadami o lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice mogą ubiegać się osoby należące do wspólnoty samorządowej Miasta Gliwice (zamieszkujące w Gliwicach), niemające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz spełniające określone kryteria dochodowe – kontynuuje dyrektorka ZGM.

Przypominam ponadto, że wyboru mieszkań do najmu, mogą dokonywać wyłącznie osoby, których nazwiska widnieją na listach osób do tego uprawnionych

– zaznacza Bożena Kus.

Wśród kryteriów ubiegania się o mieszkanie komunalne, oprócz tych przytoczonych wyżej przez dyrektorkę ZGM, magistrat wymienia również odprowadzanie podatku dochodowego w naszym mieście.

Obywatele Ukrainy – gdzie zapewniono im lokale?

Na terenie Gliwic działają miejskie punkty noclegowe dla obywateli Ukrainy. Miasto przygotowało ponad 200 miejsc w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, hostelu Malinowski City w Łabędach i sali w ZSP nr 3 na Trynku.

Po zapełnieniu tych miejsc obywatele Ukrainy będą kierowani także do sali gimnastycznej przy ul. Barlickiego 3, gdzie czeka 40 miejsc noclegowych.

Równolegle uchodźcy z Ukrainy znajdują też schronienie w prywatnych mieszkaniach, które oferują mieszkańcy.

Do 8 marca za pośrednictwem miasta nocleg znalazło 505 uchodźców. 204 osoby nocowały w miejskich punktach noclegowych, a 301 zostało skierowanych do osób prywatnych przez Punkt Pomocy Ukrainie. Nie wszystkie te osoby zostały w naszym mieście – niektóre korzystają z możliwości noclegu tylko przez jedną noc i jadą w dalszą drogę.

10 marca miasto informowało, że do Gliwic przyjęto (oficjalnie) ponad 600 przyjezdnych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

(żms)/ZGM, UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl