Najciekawsze historie gliwickich dzielnic. Ostatnie spotkanie i podsumowanie cyklu wykładów

Czym charakteryzują się poszczególne dzielnice naszego miasta? Co ciekawego w nich znajdziemy i jaką historię ma każda z nich? Muzeum w Gliwicach zaprasza w najbliższy piątek, 8 grudnia, na ostatnie spotkanie z cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”.

 
Gliwice mają dwadzieścia jeden dzielnic, a każda z nich wyróżnia się własną historią, układem urbanistycznym, architekturą. Podczas wykładów autorstwa Ewy Pokorskiej-Ożóg, realizowanych w ramach cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”, uczestnicy mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o poszczególnych częściach miasta.

W piątek, 8 grudnia, odbędzie się prelekcja poświęcona wybranym i najciekawszym historiom poszczególnych dzielnic Gliwic.

Jeszcze raz przypomniane zostanie, jak odrębnymi i różnorodnymi miejscami są poszczególne dzielnice. Jakim bogactwem tradycji, zabytków, ciekawostek miasto dysponuje. Centrum miasta ogniskuje różne style architektoniczne. Obrońców Pokoju jest związane z ruchem Esperanto. Ucieleśnienie najpiękniejszej utopii urbanistycznej – miasta-ogrodu – znajdziemy w Brzezince i Żernikach. Dzielnica Wojska Polskiego może poszczycić się zespołami zabudowy przypominającymi wiedeńskie modernistyczne kwartały. Najstarsze archeologiczne znaleziska znajdują się w Czechowicach, a Łabędy to dawne odrębne miasto. Historia Bojkowa wiąże się z zakonem cystersów, natomiast dzielnica Politechnika to miejsce, gdzie odcisnęły się ślady lwowskiej przeszłości. Można tę opowieść snuć bardzo długo… – mówi autorka cyklu, miejska konserwator zabytków Ewa Pokorska-Ożóg.


Wykład rozpocznie się o godzinie 17:00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].

(żms)/UM Gliwice(bb)