“Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” na scenie Teatru Miejskiego. Premiera w listopadzie

scr. Teatr Miejski w Gliwicach/YouTube

Nazywano go królem złodziei i mistrzem ucieczek. Sprytny i bezczelny, wyrwał się z rąk wymiaru sprawiedliwości aż 29 razy, w tym dwa razy z gliwickiego więzienia. Premiera spektaklu o Zdzisławie Najmrodzkim już 30 listopada na Dużej Scenie przy Nowym Świecie.

Czy Gliwice mają swojego bohatera? Mają swoje legendy miejskie. Bohaterem wielu z nich jest Zdzisław Najmrodzki. Ukończył 5 klas szkoły podstawowej, miał szansę na karierę wojskową, chciał zostać kierowcą rajdowym, stał się legendą świata złodziejskiego.

Najmrodzki, jako bardzo barwna postać nadal jest bohaterem wielu miejskich legend. Jego biografia to doskonały materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Filmu, który rozegramy na scenie…

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na barwną, kryminalno–miłosną opowieść o poszukiwaniu wolności ze znakomitym Mariuszem Ostrowskim w roli Zdzisława Najmrodzkiego.

To gliwickie „Pulp Fiction”, podczas którego możecie spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji i wielopłaszczyznowych wątków. Będzie to dynamicznie opowiedziana historia nawiązująca do najlepszych tradycji kinowego dramatu gangsterskiego, w której żywy plan miesza się z projekcjami filmowymi. Ironiczno – groteskowa ballada teatralna, w której prawdziwe wydarzenia mieszają się z incydentami fikcyjnymi.

Premiera: 30 listopada, godz. 19.00
scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
obsada: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Przemysław Chojęta (gościnnie), Mariusz Galilejczyk, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Mariusz Ostrowski (gościnnie), Krzysztof Prałat (gościnnie), Michał Wolny
więcej informacji/bilety: teatr.gliwice.pl

(mat. pras. Teatr Miejski w Gliwicach)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bywalec
Bywalec

Dla mnie to skandal !!! Gloryfikacja zwykłego bandyty. Czyż taka kreatura jest godna wydawania pieniędzy gliwickiego podatnika. Pytam Frankiewicza i Krawczyka. ………………K**wa kultura gliwicka sięga rynsztoka.

Imię
Imię

czytając ostatni fragment twojej wypowiedzi zastanawiam się czego sięga twoja. Szczególnie ujęło mnie zestawienie “K**wa kultura”

Bywalec
Bywalec

@Imię Uważa Pani (Pan) iż w odniesieniu do gliwickiej kultury określenie badz epitet k**rwa jest bezzasadne ?

katon
katon

W tym przypadku epitet określa bardziej ciebie niż gliwicką kulturę, która jest tylko słaba.

Imię
Imię

Obawiam się, że możesz mieć rację samemu stanowiąc żywe potwierdzenie jakości kultury.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

“To skomplikowane” – jak to piszą laski na facebooku, dziś nie ma jednoznacznej oceny Najmrodzkiego, niektórzy podziwiają go za robienie w konia PRL-owskiego systemu sprawiedliwości.

Fiz
Fiz

Po ułaskawieniu, już w wolnej Polsce, zabił siebie i dwóch chłopców jadąc po pijaku kradzionym samochodem. Bohater dla takich, którzy piszą to słowo przez “ch”. Ale postać barwna i godna filmu, gdyby tylko w Polsce ktoś potrafił taki film dobrze zrobić.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Nigdy nie będzie bohaterem, ja znam go głównie ze specjalnego wydania programu 997, w całości poświęconemu Najmrodzkiemu, koniec lat 80-tych. Pamiętam głównie podkop pod chodnikiem spacerowym, kiedy to na oczach strażników “zapadł się pod ziemię”. Chodzi o to, że kiedyś każdy który “grał na nosie” władzom komunistycznym czy MO, był “lokalnym bohaterem”, choć nie zgadzam się z bazgrołami na ul. Jana Śliwki. A o tym wypadku nie wiedziałem.

Fiz
Fiz

Od dawna jest bohaterem filmów dokumentalnych i książek. Kłopot polega na tym, że kiedy Wałęsa ułaskawiał Najmrodzkiego (dzięki staraniom jakiegoś działacza Solidarności, który wcześniej siedział z nim w jednej celi) on twierdził, że w wolnej Polsce już będzie przykładnym obywatelem. Szybko okazało się, że kłamał. Jeśli w TM wreszcie nauczyli się porządnie zrobić spektakl, to będzie szansa, żeby pierwszy raz w historii ten zespół wyjechał z nim na inne sceny w raju, bo postać to była nieprzeciętna i ciągle popularna w takim samym sensie jak inni słynni złodzieje, czy gangsterzy.

jl
jl

Czyli w ogóle nie powinno się kręcić filmów kryminalnych? Bo tam zawsze znajdzie się jakiś bandyta.

"Poziom zero"
"Poziom zero"

Za pieniadze likalnego podatnika jak w tym przypadku zdecydowanie nie

BEKA
BEKA

Jakby przedstawienie dotyczyło Abp Juliusza Paetza, to zachwytom i pochwałom nie byłoby końca.

Sztuka ma drażnić
Sztuka ma drażnić

Jak ktoś jest bywalcem tylko szopek, akademii i mszy, to ma prawo być zaczadzony “świętym” oburzeniem. Ale zamiast ogłaszać skandal i wyrażać się wulgarnie, wystarczyło poczytać Stary Testament. Super lektura kojąca nerwy.

Dyżurny
Dyżurny

Skoro już wspomniano szopki, to po obejrzeniu filmu reklamującego spektakl z całą stanowczością oświadczam, że mnie nie porwał, nie wzruszył, nie oburzył, nie rozdrażnił i nie rozśmieszył nawet, ale śmiertelnie rozczarował i ani trochę nie zachęcił do wizyty w Teatrze Miejskim. Pogrzebać ciekawość widza tak koncertowo i w tak krótkim czasie (33 sek), potrafią chyba tylko w Gliwicach. W kategorii “Najgorszy zwiastun” gliwicki TM ma u mnie pierwsze miejsce.

XTC
XTC

Klasyczny przykład zdewociałego krzykacza, który nie widział, nie zamierza zobaczyć, ale gwałtownie protestuje, bo temat mu nie pasuje. Gdyby brać pod uwagę opinie takich ciemnoludków, to na scenach i ekranach nigdy nie oglądalibyśmy historii o Arsenie Lupin, Kubie Rozpruwaczu, o napadzie stulecia, o mafii i wielu innych “kontrowersyjnych” wydarzeniach i postaciach, jak Florence Foster Jenkins, Jan Paweł II, czy Hitler. Ale co ma zrobić piwnicznik, który życie spędza przed monitorem i uważa, że codziennie musi wklepać swoje krytyczne opinie na każdy temat, jaki się pojawia na miejskim portalu? Powinien więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Akurat dziś takie jest w… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej

Najlepszy komentarz jaki przeczytałem na tym portalu od dawna. Podpisuje się pod tym w 100% ale za chwile będzie odwet że jesteś ze świty F, czy coś w tym stylu (tekst klasyk na tym portalu, adresowany do kogoś kto ma odmienne zdanie od wiecznych narzekaczy). Pozdrawiam

Zzz
Zzz

Kulturalny Polak z świętokrzyskiego… czyli gliwiczanie po 1945 :-)

Analityk
Analityk

Mniej bym się dziwił gdyby Krawczyk wziął na tapetę postać Kalibabki ale “Szaszłyk” Choć po mieście w którym radnym została kreatura Ho**ra i wystawiono śmiechogrę “Tarzan” nie dziwi nic

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

Bosko jest a nawet coraz bardziej bosko. Tylko patrzeć jak IPN zrobi z tego bandziora “żołnierza wyklętego” a na budynku sądu przy Wieczorka (czy jak się tam ta ulica nazywa po nowemu) pojawi się stosowana tablica pamiątkowa by dzieci i patriotyczna młodzież mogły składać kwiatki i wysłuchiwać bzdur “pewnej nauczycielki matematyki” … bosko jest i przyszłość jest tutaj …

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Gleiwitzer49. Chyba pomyliły się Tobie kraje. Bundes Republik Deutschland przyjmowała pod swoje ochronne skrzydła bandytów i morderców jak Bandera, nie wspomnę o rzeszy SS-manów którzy po wojnie zajmowali intratne stanowiska jak np. burmistrzowie miast…

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

@Ostatni Sprawiedliwy czyli…..pierwszy zakompleksiony w stosunku do Niemców. Zapytam go A cóż innego robiły (póżniej powstałe) RFN oraz NRD od lizanych przez twoje środowisko w tyłek Stany Zjednoczone lub Argentyna. o CCCP nawet nie wspomnę, Co do S. Bandery (nie mylić z banderowcami)poproszę o jeden dokument, jedną rozprawę sądową jedno zeznanie świadka wskazującą tę osobę jako morderce czy bandytę . Naprawdę będe zobowiazany za polemikę.

Urko
Urko

@Gleiwitzer 54. W ramach “polemiki” z fanem Bruce Willis’a przeczytasz najwyżej jego posty o Polakach zamordowanych bestialsko przez Żydów wysługujących się nazistom i komunistom z UB w ramach tzw. “band pozorowanych”

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Swoją historię powinieneś znać. Możesz uzupełnić braki. Polecam książkę Johna Sacka “Oko za oko”.

Urko
Urko

Zapomniałem dodać. I o niewinnych Polakach bestialsko pomordowanych przez ukraińskich Żydów lub żydowsko-nazistowskich Ukraińców.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gleiwitzer 54. Proszę bardzo: ” Za zorganizowanie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego Stepan Bandera wyrokiem sądu okręgowego w Warszawie z 13 stycznia 1936 został skazany na karę śmierci, którą na mocy amnestii zamieniono na karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz na utratę praw publicznych i obywatelskich honorowych na zawsze

Gleiwitzer 54
Gleiwitzer 54

@Ostatni .Zabójstwa Pierackiego dokonał Hryhorij Maciejko . Koniec kropka. Odpowiedzialnosć Bandery za ten mord w mojej ocenie jest dokładnie taka sama jak bezzębnego dziada w maciejówce za zamordowanie prawdziwego autora planu zwanego cudem nad Wisłą czyli gen Rozwadowskiego lub Korfantego. w obu przypadkach na polecenie JP ściany cel “pomalowano” trującą farbą. Odpowiedzialność Bandery za ten mord jest taka jak Fidela Castro , Nikity Chruszczowa za zabujstwo JFK. poszlaki ,dowodów brak

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W chwili kiedy zamachowiec zwyczajnie zwiał należało dać plebsowi igrzyska pt oto sa głowy zdrajców. posadzono na ławie oskarżonych 12 osób w tym S Banderę. Proces całkowicie poszlakowy ,zero dowodów.A więc o sprawiedliwej karze mowy być nie może Zainteresowanych odsyłam do Wydziału Prawa UJ gdzie dostępnych jest kilka współczesnych analiz ówczesnego procesu.

Zzz
Zzz

@Ostatni sprawiedliwy, spadaj dziadu… wasi lokalni bohaterowie są tacy jak ten wasz kraj w którym przyszło nam żyć… można jedynie pocieszyć się, że zawsze mogło być gorzej… i nie pisz mi o Niemczech, bo Niemcy się już dawno skończyły wraz z “wojennym” pokoleniem…

AMF
AMF

O tempora, o mores!

Fiku Miku
Fiku Miku

@AMF. Do kompletu dodam:
– “Wysokie Obcasy” zorganizowały plebiscyt na Polkę Stulecia. Anna Grodzka była przed Ireną Sendlerową.
– Na festiwalu tatuażu Tattoo Days w Łodzi (3 listopada), wystawiono prace pedofila i mordercy czterech chłopców, Mariusza Trynkiewicza.
– dziennikarze TVN-u za zorganizowanie sfingowanych urodzin Hitlera, za które zapłacili 20 tyś. zł, dostali nagrodę 50 tyś. zł…..

Kanalia
Kanalia

PiS okrada państwo polskie i prywatny biznes, pisowskie sądy nie karzą faszystów, ale w twojej częściowo kłamliwej ale w pełni tendencyjnej wyliczance tego zabrakło. Przypadek? Nie sądzę.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kanalia.
“ABW zatrzymało kilkanaście osób uczestniczących w wydarzeniu. Przedstawiono im zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera.”. – tekst z Newsweek’a

PS Przed napisaniem czegokolwiek, najpierw ochłoń.

Kanalia 2.0
Kanalia 2.0

@Ostatni

Przed kopiuj/wklej zweryfikuj z czym się kopiesz, bo to może być koń.
“Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim odmówił wszczęcia postępowania przeciwko siedmiu uczestnikom urodzin Adolfa Hitlera, którym zarzucono spowodowanie podczas tej imprezy zagrożenia pożarowego w lesie. – Sprawa się przedawniła – uznał przewodniczący składu orzekającego. Jego decyzja jest prawomocna.” GW 14 listopada 2018 12:50

Joe
Joe

No i co Ci się nie podoba? Chciałbyś żeby spowodowanie zagrożenia pożarowego w lesie miało status zbrodni komunistycznej i nie podlegało przedawnieniu?

Optyk
Optyk

@Joe, gdzie w komentarzu kanalii zobaczyłeś cokolwiek o zbrodniach lub spowodowanych zagrożeniach? Tam jest tylko o tym, że sądy nie skazują polskich faszystów i to jest fakt. Hitlerowcy z wafelkami, Międlar, ONR, MW… A Rybakowi zamiast więzienia dali dozór elektroniczny i zmniejszyli wyrok. Żenada.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kanalia 2.0 – Tymczasem w rzeczywistości równoległej: Zapadł pierwszy wyrok w głośnej sprawie „urodzin Hitlera”, zorganizowanych w lesie w Wodzisławiu Śląskim, w których uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Adam B. dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez sąd bez przeprowadzenia rozprawy. Musi zapłacić 13 tysięcy 200 złotych grzywny oraz pokryć koszty sądowe.

Czytaj więcej: https://dziennikzachodni.pl/wyrok-za-urodziny-hitlera-adam-b-skazany-za-propagowanie-nazizmu-i-nielegalne-posiadanie-broni-duma-i-nowoczesnosc-do-likwidacji/ar/13563884

2 2=4 a nie 2.0
2 2=4 a nie 2.0

Z pośród kilkunastu zatrzymanych, wobec kilku (a dokładnie 7) nie udało się zebrać wystarczającego materiału dowodowego, stąd odstąpienie od oskarżeń. Jadnak Twoja jedynie słuszna gazeta nie była już na tyle uprzejma by poinformować o tym czytelników.

Znudzony głupotą
Znudzony głupotą

2 2=4 a nie 2.0 (???) W jakiej sprawie – szerzenia faszyzmu czy zagrożenia pożarem lasu? Co z pozostałymi, przeciw którym udało się zebrać dowody? Kiedy rozprawa, wyrok? No i źródło! podaj źródło swoich rewelacji. :-)

BEKA
BEKA

Ostatni Sprawiedliwy (hehehe) Jak już sam ochłoniesz, to rozważ różnice między przedstawieniem zarzutów, a wyrokiem skazującym. Potem wróć i opisz czym zakończyłeś proces myślowy. :-)

Znudzony głupotą
Znudzony głupotą

Grunt, że nikt nie zakwestionował złodziejstwa PiS-u, a jeden nawet udowodnił, że zapadł tylko JEDEN wyrok skazujący JEDNEGO faszystę i tylko na karę finansową. Polcy i Polacy, mozecie spać spokojnie, więcej faszystów nie ma. Brawo patrioci, brawo wy!

Dyżurny
Dyżurny

Z tym jednym skazanym jest coraz weselej. Ostatni Sprawiedliwy wrzuca linki z rzeczywistości równoległej, a tym czasem jego ideologiczni towarzysze montują historyjkę z rzeczywistości alternatywnej o rzekomej prowokacji TVN za 20 tys. zł, które miał tenże skazany przyjąć na zorganizowanie leśnych obchodów urodzin Fuhrera. Czyli mamy rzekomą prowokację wobec niewinnego, ale skazanego, bo żeby było śmieszniej, sam przyznał się do winy i poddał karze, dzięki czemu uniknął więzienia. Teraz portal wPolityce i tygodnik “Sieci” czeka proces wytoczony przez TVN, ale za chwilę to TVN może mieć proces, bo wPolityce opublikowało zdjęcia, na których hajluje operator “Superwizjera”. I niech ktoś mi… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Dyżurny. Jak dobrze przeanalizujesz fakty, to nic się w tej całej historii nie trzyma kupy. 1) urodziny Hitlera wypadają 20 kwietnia. “Zorganizowanie” ich w maju jest powiedzmy sobie szczerze bardzo naciągane albo mamy do czynienia z mocno nierozgarniętymi fanami. 2) jeden przyznał się do winy i dostał karę, zobaczymy jak zakończy się sprawa w stosunku do reszty uczestników 3) Oskarżony przyznał że za zorganizowanie urodzin dostał 20 tyś. zł (czytając artykuły, można znaleźć informację że nagle zaczął szastać pieniędzmi, co było dziwne bo wcześniej nie śmierdział groszem). 4) TVN może przysięgać że pieniędzy nie wypłacili – tylko czy mieli wiedzę… Czytaj więcej »

Wesoły Jin
Wesoły Jin

Słabo, słabo. Nie ma bohaterów pozytywnych? Coś mi się zdaje, że mamy do czynienia z kryzysem kultury i moralności.

W pogoni za octem
W pogoni za octem

Ideał sięgnął bruku….

Wasz Franek
Wasz Franek

Kto następny Dyrektorze Krawczyk ? Który słynny gliwiczanin ? Serce mam rozdarte pomiędzy pięknym Maniusiem (Kraklewski) a porażonym na lotnisku Dziekańskim

rocznik 195...
rocznik 195...

Jak to nie wyjdzie artystycznie, to będzie wielki skandal. Panowie dyrektorzy teatru Czuj i Krawczyk po raz kolejny przenoszą swoje młodzieńcze wyobrażenia o PRL-u na deski. W tamtych czasach byli studentami i to studenckie wyobrażenie mają nadal jako faceci 50+, co jest odrobinę żałosne. No i próbują te swoje wizje sprzedać w Gliwicach. A co? Przecież Gliwice to nie Kraków, mieszkańcom Gliwic to wystarczy, bo to gawiedź i inteligencja tzw. techniczna. Naprawdę, “Pieśń o Najmrodzkim” nie wypali, bo to nie jest dostatecznie stara historia. Ci którzy pamiętają tamte czasy nie uważają go za bohatera. A młodzi? W ogóle nie skumają… Czytaj więcej »

PisToNeokomuna
PisToNeokomuna

Nie wierzę. Najpierw promocja marginesu społecznego lejącego się po mordach w hali za setki milionów pożyczonych pieniędzy a teraz gloryfikacja bandyty pod auspicjami urzędu miasta….

Imiu
Imiu

Wąs wąs…
Czarny jak atrament,
Wąs wąs…
To jest właśnie,
Wąs wąs…
To ta magia to,
Wąs wąs wąs wąs

Joe
Joe

Generalnie bardzo podoba mi się, że jest coś swojskiego – prosto z Gliwic a nie transmisja treści tworzonych za oceanem. Zakładam, że w sztuce nie będzie uśmiechniętego i sympatcznego geia i to już ją korzystnie odróżnia od produkcji ze zgniłego zachodu. (Ile razy byłem w teatrze w Krakowie, to we współczesnej sztuce zawsze był gei). Natomiast porównywanie się do PulpFiction to przejaw jakichś chorych kompleksów. Zdecydowanie najgorszy i niedający się oglądać odcinek 07 to ten zrobiony na modłę amerykańską, w którym Fronczewski gra policjanta z USA.

page
page

Za dużo ukrainów w Polsce, za dużo!

nietrzeźwy Tomasz
nietrzeźwy Tomasz

Najmrodzki mieszkal w kamienicy, przy ulicy Uszczyka 25

Ampuła
Ampuła

Długotrwale i ofiarnie walczył z komuną, przez czynny opór wobec rzeczywistości gospodarczej. Był za to ścigany i represjonowany. Sądzony przez sądy stalinowskiego chowu i osadzany w zakładach karnych o bardzo niskim komforcie.
Na dziś jest bliżej Orderu Orła Białego niż taki Kornel Morawiecki.

Karol
Karol

Zapytalem syna co bys chcial na dzien dziecka a on klocki LEGO i puszke coli. Nie poszlismy do PDT ani do MHD bo tam tego towaru nie bylo tylko do PEWEXu u cinkciarza kupilem bony $ i bylo po sprawie. Dodam ze istnialy jeszcze gornicze rylexy. I tu dochodzimy do sedna sprawy pana Najmrodzkiego. Jego sarkastyczna brawura spowodowala niesamowita zlosc komuchow ze taki czlowiek gral na nosie wladzy a szczegolnie MO i bezpiece, opierdalal za przeproszeniem tylko te pewexy I twonil te zdobycze oplacajac wspolnikow, byl kozlem ofiarnym wladza chciala linczu na nim bo tracila grunt. To do wiadomosci tych… Czytaj więcej »

halabardnik
halabardnik

Kto tu komentuje? Emerytowani księża, ministranci? Sami święci i oburzeni, którzy nie czytają i nie oglądają kryminałów? Jak się nie podoba repertuar, to morda w kubeł i oglądać znaczki w klaserach. Was ciemnoto hejterska w żadnym teatrze nikt nie widział i oby nigdy nie zobaczył.