Nie ma na czym siedzieć, ale jest gdzie się napić. Straż miejska wciąż ma co robić na Placu Piastów

Jakiś czas temu z Placu Piastów na wniosek strażników miejskich usunięto ławki. Jak podkreślała wtedy rzeczniczka straży miejskiej, Bożena Frej, “służyły tylko na potrzeby spożywania alkoholu”. Po ich likwidacji problem nadal istnieje.

Jak się okazuje, brak ławek nie zniechęcił stałych bywalców tego miejsca, którym pogorszenie komfortu najwyraźniej nie przeszkadza w raczeniu się tanimi trunkami “pod chmurką”. Tylko we wrześniu, w ciągu 25 dni funkcjonariusze straży miejskiej w Gliwicach interweniowali tam 27 razy w związku z tym wykroczeniem.

REKLAMA

Na osoby łamiące przepisy nałożono 13 mandatów karnych, skierowano 8 wniosków do sądu o ukaranie oraz pouczono 6 osób.

Oprócz tego 5 osób trzeba było przetransportować do izby wytrzeźwień, ponieważ – jak zaznacza Bożena Frejdawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo innych osób.

Straż miejska podejmowała również interwencje związane z innymi wykroczeniami. Łagodnie traktowani są palacze – wśród 24 przyłapanych na gorącym uczynku, zaledwie 4 ukarano mandatem. Ostrzej traktowane są osoby, które zanieczyszczają miejsce publiczne – w ich przypadku 5 na 6 interwencji zakończyło się karą finansową.

Do gliwickiej jednostki wpłynęło również 11 zgłoszeń od mieszkańców miasta, które dotyczyły spożywania alkoholu, zakłócania spokoju, osób nietrzeźwych oraz osoby stwarzającej zagrożenie.

(żms)

***
Niedawno z placu Piastów usunięto też barierki okalające fragmenty zaniedbanego trawnika za przystankiem autobusowym. W tym wypadku nie stało się to na wniosek straży miejskiej. MZUK zapytany o tę kwestię jeszcze nie udzielił odpowiedzi.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Usunięcie ławek, usunięcie barierek. Toż to pierwszy od kilkunastu lat tak poważny remont placu Piastów. Na miejscu trawnika zaczął bym się bać.

Rafał

Kolejnym krokiem będzie usunięcie drzew. Wyłożą wszystko kostką betonową.
Żule to nie będzie przeszkadzać.

ers

O co toto nie! Tylko nie kostką! Jeszcze komuś przyjdzie do głowy po niej chodzić albo na niej usiąść! Należy wykopać w tym miejscu dziurę – jak najgłębszą!

rozbawiona

Pierwszy raz w zyciu Twoj komentarz, jakze trafny, ubawil mnie do łez. No przeciez teraz dojdzie do tragedii, bez barierek trawnik moze wyjsc sam na ulice i co wtedy ? Naprawde redaktorostwo nie ma o czym pisac, ze pod pioro ida stare, zardzewiale, nikomu nie potrzebne barierki i ławki na ktorych nikt normalny by nie usiadl. Sorry, ale nagrody Pulitzera nie bedzie.

Misiek

Często przechodzą tamtędy, i widziałem, że jak usunęli ławki, to wesołe chłopaki i wesołe panienki siedziały na barierkach, więc ma to związek ze sprawą.

SGx3

Idąc za ciosem należy zlikwidować Pl. Piastów. Następnie dalsze kwartały, aż do skutku.

Rafał

Barierki były substytutem ławek. Jak widać ich likwidacja również nie pomogła. Żuli przyciąga obskurność i brzydota tego miejsca, a nie możliwość siedzenia. Dzięki obecnemu tam brudowi czują się jak w domu.

ja234

Hahahahahahahahahahahaa….no patrzcie patrzcie, pijaki nie zniknęły, było wiadome od razu, że nie znikną.Urzędasy zajmijcie się latającymi szczurami, pełno ich tam…

Stały bywalec pl. Piastów

A ja pije i pić będę i w d…ie mam te wasze ławki!

Antek

Alkoholik

heli1b

Jak długo miasto będzie ściemniać, że problemem Pl.Piastów nie jest Pl.Piastów?

ja234

Tak długo będą ściemniać, aż w końcu dojdzie do postawienia centrum przesiadkowego.

heli1b

Centrum przesiadkowe postawią za dworcem a ten syf zostanie

koleś

Ależ skąd! Już jakieś 2-5 lat po uruchomieniu nowego CP zrobią z Piastów wielkie skrzyżowanie bez ludzi i handlu.

ers

Jak to bez handlu? Obowiązkowo Biedronka musi być! W końcu jest ich w Gliwicach tak mało…

?!

Miasto nie buduje Biedronek.

Jan

Centrum przesiadkowe jest obiecywane od 2000 roku, przebudowa pl. Piastów równie długo. Nie licz na rychłą realizację.

?!

Żebyś si nie zdziwił.

black_horse

Centrum przesiadkowe będzie tak daleko, że będą musiały funkcjonować przystanki na placu Piastów w dotychczasowej formie. Czyli wydamy 100 mln na kilka wysepek do wsiadania, a cały syf placu Piastów pozostanie. Chociaż nie, za miesiąc mamy szansę zmienić te plany.

?!

Jasne. Na 21 października ogłaszasz “czyn społeczny” pod hasłem “Gliwiczanie do łopat. Budujemy nowy Plac Piastów”. Gratuluję pomysłu.

Anomin

Nie zostanie, również będzie przebudowany

Rafał

Budowa centrum przesiadkowe nie uwzględnia przebudowy pl. Piastów. To jest odrębny projekt, obiecywany od 20 lat (co jest typowe w Gliwicach).

ja234

Wydaje mi się, że niejako z rozpędu zmodernizują plac piastów.
Chociaż bardziej prawdopodobne jest pozostawienie go w ruinie. Ciekawe jaką “koncepcję” wysmarują architekci.

Anomin

W zasadzie przewiduje, jest 1. “layout” na to wszystko, tzn. centrum przesiadkowe, ul. Boh.Getta, Zwycięstwa,, pl.piastow, plac przy dworcu, kawałek Jagiellońskiej i coś tam u góry przy tarnogórskiej i przy kaczym rondzie

?!

Jakbyś zainteresował się sprawą, o której piszesz to byś wiedział, że planowany termin ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji to przełom 2018/2019 r. Planowany termin realizacji to lata 2019-2020. Umiejętność czytania i poszukiwania informacji to bardzo przydatne umiejętności.

Piter

Straz zlikwidować. jak nie. potrafia dac sobie rady z menelami

Olis

Jak można skutecznie poradzić sobie z menelami? Serio pytam

>>>

Zapytaj Niemców, Szwajcarów, Holendrów

?!

To też ludzie. Znasz jakiegoś osobiście. Wiesz, dlaczego jest menelem?

?!

Coś nowego. Okazuje się, że Straż Miejska jest powołana do walki z menelami.

Jan

Czy pl. Piastów to jeden z tych elementów, za który kandydatka Kukiz15 chwali Frankiewicza?
Czy pl. Piastów to jedno z tych miejsc, które zdaniem wyborców Frankiewicza świadczą o rozwoju miasta?

Wuit

Jak również plac po hucie, który za niecałe już 20 baniek może kupić miasto, podzielić na działki i sprzedać deweloperom albo samemu zbudować tam osiedle marzeń dla gliwiczan z tężnią solankową, wielopoziomowymi parkingami, zielenią i małym parkiem/zadrzewionym skwerem oraz strefami integracji i aktywności? Fontanną? A może szpital? Jest miejsce na cały kompleks z… Oczywiście parkingami. Do pogotowia blisko. Do Dtś w sumie też. Ale… Można dołożyć do lotniska dla wąskiej grupy vipów 10 baniek, albo inaczej – dla wąskiej grupy utopić 28 baniek, a huty od syndyka się nie da

ers

Ale ale… Że też jeszcze włodarze na to nie wpadli…. przecież z pustyni po hucie można zrobić “Nowe Gliwice” 3 czy 4 czy którą to już strefę. Pobudują się firmy, Franek zaś coś zarobi, będzie gites. A mieszkańcy ze swoimi zachciankami niech się odwalą od biznesmenów.

?!

Powinieneś pisać książki, fantazji Ci nie brakuje. A i na pomówienia znalazło się miejsce.

?!

Ale bzdury! Teren nie należy do miasta.

Błąd. Strażnik Błąd.

No to teraz zapraszam straż miejską do własnoręcznego wysprzątania terenu, postawienia barierek i ławek. Geniusze z MZUK mogą pomagać.

krzysztof

frankiewicz zlikwidowałeś ławki a teraz ten mieszkaniec może i pijus zlikwiduje twój stolec na którym tak siedzisz zatwardziale.

?!

A wiesz kto domagał się wywalenia ławek.

Adam

Pięciu żuli i jedna żulica robią sobie piknik przez cały czas. Straż miejska, policja ich spisuje, dają mandaty i na tym się kończy. Za pizzerą na Okopowej mają prywatną ubikacje. Tak duże miasto nie daje rady takiej patoli. PARANOJA

Maks

Tak działa prezydent… Tramwaje były głośne i stare to usunął… Źle są głosni i śmierdzi to im ławki zabrał… Typowe podejscie

?!

Pozazdrościć prostoty myślenia.

lorl

Ciekawe czy po odkryciu, że zlikwidowanie ławek nie ma wpływu na pijaństwo miasto postawi tam nowe ławki.

A swoją drogą Katowice po wyremontowaniu dworca PKP miały podobny problem z ul. Stawową gdzie obok fontanny z żabką ( zbieżność nazw przypadkowa) było miejsce spotkań ” żuli”. Teraz problem znikł. Z tego co się orientuję, kluczowe były czeste i uporczywe wizyty SM. W zasadzie Gliwiccy urzędnicy mogliby poradzić się kolegów z Katowic, ale pamiętając relacje z warsztatów dotyczących infrastruktury rowerowej zorganizowanych przez Rybnik i reakcje naszych urzędników i nie mam złudzeń. Gliwice wiedzą lepiej!!!

Lola

No nie do końca menele zniknęły, przesiadują na ławkach przed wejściem do budynku dworca i generalnie kręcą się po całym Pl. Szewczyka. Przegonienie ich z jednego miejsca problemu nie rozwiązuje, bo znajdą sobie inne.

lorl

Ale my mówimy właśnie o przegonieniu meneli z konkretnego miejsca, a nie o ich resocjalizacji.

Lola

Przegonienie w inne miejsce to nie metoda, bo problem powstanie w innym miejscu i znowu trzeba będzie przeganiać. Chyba, że będą przeganiać coraz dalej i dalej od centrum aż na obrzeża ;-)

Wiola

No ławkę zlikwidowali ale i tak znaleźli miejsce i przesiadli się naprzeciwko na schody które kiedyś prowadziły do sklepu monopolowego

heli1b

Bo to jest ich miejsce. Pl.Piastów to jest ich dom, w którym zlewają się z otoczeniem, stają się niewidzialni, czują się bezpieczni. Problem bezdomności i pijaństwa to osobny aspekt, ale menelstwo się szerzy tam gdzie “pasuje”, tam gdzie nie rzuca się w oczy. Dzielnice zadbane nie są zadbane dlatego, że nie ma tam menelstwa, tylko menelstwa tam nie ma bo są zadbane.

Adam

Takie mamy prawo. Ani SM ani policja nic nie mogą zrobić poza tym że spieszą i dadzą mandat.

mic

to się żłoby ze SM napracowały na 25 dni 27 interwencji macie szczęście że ja nie jestem prezydentem bo byście ani 3 min dłużej nie pracowali kopa w zad i szukać roboty

Ranny Ptaszek

Widzę tylko jedno rozwiązanie. -Rozwiązać straż miejską. PS. Co komu przeszkadza palenie pozaprzystankiem ?

kanalia52

W końcu trawnik się oflaguje.

Imiu

śmiech i kpina z podatników…NORMA w Gliwicach i prawie całej PL

Waldek

A na placu przed dworcem PKP śmierdzące trolle, zażygane lumpy i obsrane menele balują na ławkach i murkach od rana do wieczora.
Nawet im tam dobroduszni wolontariusze pożywienie dowożą.
Serio?
Takich podludzi musimy trzymać w centrum miasta?
Nie ma innych sposobów utylizacji?

HAL

Nie wiem, o co wam chodzi? Od lat słuchacie jak różni ważni i wspaniali ludzie mówią, że Gliwice są piękne i nowoczesne. To politycy, aktywiści, społecznicy… i internetowe Trolle. A wy ciągle swoje, że brzydko, że nienowocześnie, że nie tak… Patrzę ich oczami na Plac Piastów i widzę go pięknym, czystym, idealnie zagospodarowanym z uśmiechniętymi obywatelami o wysokim statusie społecznym i majątkowym miło spędzającymi czas wypoczynku w absolutnie wyjątkowych okolicznościach przyrody. Spróbujcie. To działa nawet bez środków farmakologicznych, czy narkotyków. Wystarczy wyobraźnia.

dar007

Straż miejska nawet nie potrafi odpowiedzieć na maile że skargami.

Antek

Strarz miejska będzie zlikfidowana nie ma pieniędzy na darmozjadów. Jeżeli chodzi o picie pod chmurką, to jest to legalne w każdym
demokratycznym kraju tylko nie w pOLSCE.