Nie, to nie jest miejsce dla niebieskich samochodów. Kierowca chyba myślał inaczej

Fot. SM Gliwice

Wysokie kary i wizja odholowania pojazdu nie zniechęcają kierowców do pozostawienia samochodu na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Takie sytuacje często wynikają z pośpiechu, nieuwagi bądź lekkomyślności, najdelikatniej rzecz ujmując.

REKLAMA

Kierowcy niebieskiej hondy zaparkowanej przy budynku magistratu przed karą nie uratował nawet kolor samochodu, idealnie pasujący do miejsca parkingowego. Mężczyzna nie był uprawniony do parkowania w tym miejscu, skończyło się wysokim mandatem.

Wydawać by się mogło, że “koperty” dla niepełnosprawnych, pomijając kwestie etyczne, z uwagi na wysokość kary, powinny być wolne od gapowiczów. Okazuje się jednak, że straż miejska od początku roku odnotowała aż 9 sytuacji, gdy ktoś zajął miejsce niepełnosprawnemu.

Warto przypomnieć, że parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej wiąże się z dość kosztownymi konsekwencjami.

Strażnik może nałożyć na kierującego mandat w wysokości 500 zł. Za posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą dla niepełnosprawnych z jednoczesnym parkowaniem na miejscu wydzielonym, zapłacimy mandat w wysokości 800 złotych. W sytuacji, gdy na miejscu nie zastaniemy kierującego pojazdem, samochód zostanie usunięty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprócz kwestii finansowych warto pomyśleć o osobach niepełnosprawnych, które nie będą miały możliwości zaparkowania na zajętym przez nas miejscu… (mf/sm)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

SM odnotowała TYLKO 9 takich przypadków od początku roku. W sumie chyba to dobrze świadczy o zdyscyplinowaniu kierowców, lub o tym, że bardzo dużo takich przypadków nie zostało ujawnionych. Niestety tam, gdzie służby nie mogą, lub nie chcą takich wykroczeń ujawniać, czyli na parkingach sklepowych, sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Nagminne jest pozostawianie samochodów przez cwaniaków lub osoby leniwe, bojące się zrobić 20 kroków więcej, na miejscach dla osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim dla osób z małymi dziećmi. Zjawisko te jest powszechne wśród osób w różnym wieku, różnej płci i jeżdżących różnymi samochodami, jednak o przodujący według mnie są właściciele… Czytaj więcej »

Imię

Niejednokrotnie zdarza mi się podwozić osobę niepełnosprawną, wówczas korzystam z takich miejsc, pomimo faktu, że mój samochód jest nieoklejony. Jeśli kiedyś otrzymam mandat to go nie przyjmę. Gdyby ktoś mi zrobił podobne zdjęcie i wystawił w sieci na żer hejterów to nawet nie próbowałbym się bronić bo to bezcelowe.

,,

Sam kiedyś podjechałem chodnikiem pod same drzwi klatki schodowej po starszą osobę, która i tak kiepsko poruszała się po schodach, a kiedy jeszcze złamała nogę to trzeba było ją po tych schodach znosić, wnosić, wsadzać i wyciągać do i z samochodu.

ja234

Takich cwaniaczków i cwaniar jest w glajwicach na pęczki.Wlepić mu mandat w wysokości 10 tys.

Parę dni temu, blondi w hondzie ciwik tak pędziła, że ledwo wyhamowała przed przejściem na pieszych…przez które przechodziłem…

Art.14 pkt.1a

A upewniłeś się przed wejściem na przejście, że możesz to zrobić?

,,

A co w przypadku, kiedy przez przejście przechodzi osoba niewidoma z psem przewodnikiem, jak wygląda wtedy kwestia upewnienia ?

Wygoogluj sobie

Potrafisz też udzielać odpowiedzi? Kodeks drogowy nie jest utajniony z tego co się orientuję.

,,

Wygoogluj sobie moje odpowiedzi.

RR

Tak tak. Na co zdadzą ci się tłumaczenia o ewentualnym wtargnięciu pieszego, jeżeli nie zachowałeś dopuszczalnej prędkości?

RR

W najlepszym wypadku zakończy się orzeczeniem o współwinności.

Perez

Takich cwaniaczków i cwaniar jest w glajwicach na pęczki.Wlepić mu mandat w wysokości 10 tys.

“Parę dni temu, blondi w hondzie ciwik tak pędziła, że ledwo wyhamowała przed przejściem na pieszych…przez które przechodziłem…”

A co to ma wspolnego z parkowaniem na niebieskim miejscu czy prowadzenie ze zlamana noga?

olo

nic. ale ćwoki musza sie pienić

ja234

Powiedział “oświecony”.

Edek z fabryki

Patol 500+

Perez

jakis czas temu zlamalem lewa noge I musialem sie poruszac o kulach. Do sklepu pojechalem autem I zaparkowalem na takim wlasnie miejscu postojowym. Nie mialem naklejki za szyba, wiec pewnie szczescie mnie uratowalo przed odholowaniem samochodu. Pytanie co by sie stalo gdyby jednak samochod zostal odholowany. Dostalbym mandate, mimo ze poruszalem sie o kulach?

fatal error

Jeździsz automatem?

,,

Automat to rzadkość ?

Perez

tak

Pol

Kule to nie uprawnienie do miejsca dla niepełnosprawnych. Inna sprawa to pytanie czy ze złamaną i usztywnioną nogą można bezpiecznie prowadzić samochód? Jeżeli tak, to parkowanie na uprzywilejowanym miejscu jest nadużyciem. I tu zaczynają się “polskie jaja”. Zależnie od poziomu kultury strażnika i widzów, spotkałbyś się ze zrozumieniem albo z mandatem (w skrajnym przypadku z odholowaniem po zawyżonej stawce, bo radni nie mają rozumu). Inna rzecz to sam system “niebieskiej karty dla niepełnosprawnych”. Rząd dawno temu miał je zweryfikować, ale to przerosło PO-PSL i przerasta PiS. Dlatego niebieską kartą posługują się osoby, które nie mają ograniczeń ruchowych albo ich niesprawność… Czytaj więcej »

ers

@Perez
Nie rozumiem skąd to zdziwienie i pretensje. Ależ oczywiście że dostałbyś mandat. Sama złamana noga i łażenie o kulach to nie jest jeszcze niepełnosprawność. I tyle.

Piter

Tak, ale… można być człowiekiem. Przyjrzyj się “uprawnionym” do niebieskiej koperty i powiedz, czy rzeczywiście mają ograniczenia ruchowe, które zmuszają ich do parkowania na uprzywilejowanym miejscu. W 9/10 przypadków uznasz, że to kpina.

ers

@Piter
Tak się składa że dosyć dużo w temacie osób uprawnionych do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych wiem. Samo przyglądanie się i stwierdzanie na tej podstawie, że ich przywileje to kpina, jest samo w sobie kpiną.

Piter

Opowiedz nam o tym.

,,

A gdyby nie przyjął mandatu i sprawa zostałby skierowana do sądu ?

,,

A co w przypadku, gdyby nie przyjął mandatu i sprawa trafiłaby do sądu ?

ja234

@Dwu przecinkowy, sąd nakazałby zapłacić mandat.

,,

A co w przypadku, gdyby odwołał się do wyższej instancji ?

Perez

ja234, oczywiscie ze masz racje. Ale to pokazuje ze wspomniane udogonienia nie sa udogonieniem dla osob ktore je potrzebuja…tylko dla tych ktore maja niebieska naklejke….co wg mnie jest kolejnym juz absurdem.

Urko

Pewnie za karę kazaliby mu zasadzić 11 świerków. Wszystkie na twoim podwórku .

,,

W świerkowych donicach opalonych 11 piorunami, dobrze że to nie grozi na moim podwórku.

Perez

Nie mam pretensji, naswietlilem jedynie ze odholowanie samochodu bez naklejki nie jedt dobrym pomyslem.
A jak Ty bys nazwal zlamana noge I lazenie o podwojnych kulach? Rozumiem ze jest sie wtedy pelnosprawnym?
Myslalem ze chodzi o to zeby w zyciu bylo latwiej, ale co ja tam wiem o zyciu :)

ImięImię

Parę tygodni o kulach to prawdziwy koniec świata. W zasadzie to koniec życia. ZUS powinien ci przydzielić całodobowego opiekuna, kierowcę z uprawnieniami do parkowania na niebieskich kopertach i kogoś do robienia zakupów.

Cóż!!!

W polskim rezerwacie człowiek ma się nagiąć do przepisów bo one same są sztywne czyli niepełnosprawne i nie do zmienienia kiedy zachodzi potrzeba.

Szczery

KAPITALNE SAMOZAORANIE – to z jedną nogą można prowadzić samochód nieoznaczony symbolem osoby niepełnosprawnej? kłania się Kodeks drogowy (dawniej Prawo o ruchu drogowym…..)

,,

A co Kodeks Drogowy mówi na temat prowadzenia dwoma nogami w tym np. jedną sztywną w kolanie samochodu nieoznaczonego symbolem osoby niepełnosprawnej ?

Perez

Noga byla zlamana ale nie usztywniona. Zazdroszcze Ci Twojej pewnosci siebie oraz wszelakiej wiedzy jaka zdazyles juz zdobyc w swoim zyciu, oraz tego ze od razu wiesz wszystko po jednym niewinnym i malo wnoszacym wpisie :)

Kto pyta ten błądzi

Nic nie wie. Każdy jego wpis kończy się znakiem zapytania.

,,

Każdy w rzeczywistości czy każdy w twoim twierdzeniu ?

,,

Ty wiesz ale nie jesteś w stanie wytłumaczyć, bo sam nie rozumiesz.

Jak dziecko

A zaczyna “A co…”

,,

Dlatego i ty przyłączyłeś do “A co…”, też lubisz tą zabawę jak dziecko.

BEKA

Bo taksówka była za droga…

Baz

Solidarność kierowców nawet w najgłupszej sprawie jest silniejsza od soldarności jajników. Do sklepu ze złamaną nogą – na pewno 100 metrów po flaszkę, bo inaczej ktoś inny by go wyręczył.

Perez

BAZ…musisz sie postarac I pisac teksty z jeszcze wieksza iloscia jadu. Wiem ze potrafisz, wiec postaraj sie chlopie!!