Noc Muzeów – nocna wyprawa w głąb wyobraźni – to impreza, która w sobotę, 17 maja, odbędzie się we wszystkich oddziałach gliwickiego Muzeum. Udział jest bezpłatny, ale nie niektóre warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
W tą jedną “noc”, która właściwie rozpocznie się już po południu, będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach przygotowanych na tę okazję. Do muzealnych oddziałów można wybrać się już od godziny 17:00, zaś drzwi placówek zamknięte zostaną o godzinie 23:00 bądź o północy. Co będzie się działo?
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, 17:00 – 24:00
W Willi Caro będzie… strojno, zbrojno, leśnie i… bardzo rodzinnie, a wszystko w związku z wystawą „Kossakowie – rodzina artystyczna”.
– W ogrodzie willi czekać nas będą warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego, retro-piknik prowadzony przez damy w strojach z końca XIX stulecia ze Stowarzyszenia „Krynolina”, malowanie panoram – Racławickiej i Gliwickiej, a także obóz wojskowy, który założą ułani w barwach 3 Pułku Ułanów Śląskich. Swego czasu Wojciech Kossak należał do tego pułku, a grupa rekonstrukcyjna, kultywująca tradycje tej formacji, uraczy nas opowieściami o kawaleryjskim uzbrojeniu i ułańskiej fantazji – zapowiadają organizatorzy.
By wszystkich ożywić – co godzinę rozlegnie się Leśna Pobudka w wykonaniu Sygnalistów związanych z Zespołem Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku. Pedagodzy z tych wyjątkowych Szkół, wspólnie z leśnikami z Lasów Państwowych, poprowadzą mini-wykłady o tajemnicach przyrody, będą też pokazy eksponatów związanych z lasem i gry edukacyjne.
– Simona Kossak byłaby zadowolona, tym bardziej, że najmłodszych zaprosimy na warsztaty pt. „Serce i pazur” inspirowane jej książką opowiadającą o uczuciach zwierząt i komiksami, które tworzyła młoda Zofia Kossak – dodaje MwG. Nie zabraknie też oprowadzań po ekspozycjach: stałej i czasowych.
Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2, 17:00 – 24:00
Noc Muzeów uświetni także otwarcie w Zamku Piastowskim nowej, czasowej wystawy pt. „Święci codzienni. Religijne malarstwo na szkle w zbiorach etnograficznych Muzeum w Gliwicach”. Ekspozycja przygotowana została przez Martę Paszko, kierownik Działu Etnografii i Antropologii Miasta, która zaprosi na oprowadzania kuratorskie. Będą się też odbywać warsztaty malowania na… bezpiecznym, nietłukącym „szkle”. Nie zabraknie też oprowadzań po wystawach stałych – archeologicznej oraz poświęconej Gliwicom – miastu wielu kultur.
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14, 17:00 – 23:00
W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w przywrócimy świat portretów Wilhelma von Blandowskiego, czekają nas także oprowadzania po wystawie „Żydzi na Górnym Śląsku” oraz po cmentarzu żydowskim.
Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, 17:00 – 23:00
W Radiostacji Gliwice zorganizowane zostanie zwiedzanie z przewodnikiem oraz otwarte warsztaty łączności prowadzone przez Klub Sportów Łączności SP9KAG, który będzie pracować pod specjalnym znakiem stacji HF9MUZEUM https://www.qrz.com/db/HF9MUZEUM. Każdy chętny będzie mógł nawiązać łączność z innymi krótkofalowcami na falach krótkich lub przez satelitę geostacjonarnego QO100 https://www.radioklucz.pl/qo100/. Na uczestników czekać będą także obserwacje wieczornego i nocnego nieba wspólnie z gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska 37, 17:00 – 23:00
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego specjalnie na Noc Muzeów powstanie wystawa „Skały i minerały Górnego Śląska – nie tylko węgiel” przygotowana we współpracy z Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej.
– Po raz pierwszy zaprezentujemy także publiczności najnowszy nabytek, który wzbogacił naszą żeliwną kolekcję – liczące ponad dwa stulecia świeczniki z amorkami, które dzięki zabiegom dokonanym w muzealnej Pracowni Konserwacji odzyskały dawny blask. Zaprosimy na oprowadzanie po wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…” oraz na warsztaty „Zaułek jubilera” i „W krainie baśni”, które prowadzone są z wykorzystaniem gipsowych replik żeliwnych zabytków z muzealnych zbiorów – kontynuuje Muzeum w Gliwicach.
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń, zapisów (na część warsztatów obowiązują, w innych udział otwarty jest dla wszystkich), a także godzin oprowadzania, można znaleźć na plakacie oraz w programie dostępnym na stronie muzeum.gliwice.pl.
Warto wspomnieć, że w ramach Nocy Muzeów wydarzenie przygotował też Stary Cmentarz Żydowski. Więcej na ten temat pisaliśmy tu:
(żms)/Muzeum w Gliwicach