Kulminacja trwających cały weekend gliwickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypada oczywiście na niedzielę, 11 listopada.

Na Rynku o godzinie 11:11 mieszkańcy wspólnie poślą do nieba 100 biało-czerwonych balonów. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, występ taneczny mażoretek z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a uczniowie IV LO w Gliwicach zaśpiewają kilka patriotycznych pieśni.

Punktualnie w południe gliwiczanie wspólnie z Orkiestrą Dętą KWK Sośnica wykonają hymn narodowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Maluchy wezmą udział w happeningu „Przybij piątkę Niepodległej”, a o godzinie 16:00 zostanie odsłonięta tablica ze zdjęciami 100 gliwiczan urodzonych w listopadzie. O godzinie 17:00 zaplanowano także bardzo gliwicki mapping.

W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5) o godzinie 12:00 rozpocznie się liturgia w intencji ojczyzny.

Po mszy świętej na pl. Piłsudskiego zaplanowano uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Wezmą w niej udział także przedstawiciele samorządu. O godzinie 15:15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy zginęli w latach 1920–1922 podczas służby na spornych terenach Górnego Śląsku.

Zwieńczeniem miejskich obchodów 100-lecia niepodległości będzie wieczór w teatrze przy ul. Nowy Świat 55–57. O godzinie 18:00 rozpocznie się projekcja animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Później zostaną odczytane najbardziej płomienne fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego.

Z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi Andrzej Jagodziński. W repertuarze fantastycznego pianisty znajdą się zarówno klasyczne utwory z jazzowym sznytem (Preludium Fryderyka Chopina), jak i współczesne utwory Jacka Kaczmarskiego („Mury”) oraz Grzegorza Ciechowskiego („Nie pytaj o Polskę”).

(żms)/UM(mm)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Geschichtslehrer
Geschichtslehrer

Nie wiedziałem, że 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość w Gliwicach…. ;-)

100
100

Ty nie odzyskałeś, bo nigdy nie miałeś. :-)

Hans
Hans

Na pewno nie przez ostatnie 73 lata okupacji

Sielawa
Sielawa

Raz polska, raz niemiecka i znowu polska. Czas przywyknąć. :)

Waldi
Waldi

Kiedy wcześniej była tu Polska….. chyba wspominasz Królestwo Polan i Mieszka czy Chrobrego ? ale wcześniej byli Silingowie i Lugowie czyli plemiona germańskie… daruj sobie, nie mówmy o zamierzchłych czasach kiedy nie było narodów tylko królestwa, królowie i poddani.. Dopiero teraz po 800 latach Śląsk jest polski decyzją Śtalina, który zagarnął polskie ziemie na wschodzie. Kiedy powstawały państwa narodowe Śląsk a raczej Schlesien było częścią Niemiec. Wcześniej Austrii (również państwo niemieckie).

ucz się, cycu
ucz się, cycu

Waldi, cycu kochany. Dla ciebie historia zaczyna się dopiero w czasach powstawania państw narodowych? Czyli niedawno. A mogłeś jeszcze wspomnieć Morawy, Czechy, Prusy, Austrię… Tylko to by ci bardzo skomplikowało tezę o odwiecznej niemieckości Śląska. To dość ograniczony horyzont. Ale przy tradycyjnej kurduplowatości autochtonów to zrozumiałe. :)

Waldi
Waldi

A co ja Cycu napisałem ???? Może zacznij czytać ze zrozumieniem. Uprościłem historię ale zaznaczyłem, że wcześniej były królestwa i księstwa. Ludzie byli poddanymi władców a nie miało znaczenia większego coś co dzisiaj nazywamy “narodowością”. Niestety takie indywidua jak ty i tak tego nie są w stanie ze zrozumieniem przeczytać, a mnie szkoda czasu na opisywaniu historii śląska od czasów prehistorycznych na forum od tego są książki. Na koniec zadam Ci jednak zagadkę “Znajdź sobie kiedy zostaliście Polakami ?” Bo wcześniej nie wszyscy mogli nimi nazywać…

:)
:)

Od kiedy Niemcy nimi są, cycku? A ślązacy to już w ogóle większy relikt niż Polanie. Dziś ślązacy są jak mazowszanie lub bawarczycy tylko krew mają bardziej przemieszaną i stanowią mniejszość. :)

AMF
AMF

Sam sobie przeczysz. Nie Austria tylko Habsburgowie i nie niemiecka tylko wielonarodowa.
No ale dobrze, obetnijmy… kto z ludu a nie urzędników czy innych notabli w domu szprechał po szwabsku, ilu godoło po ślunsku w Szynwałdzie, a gdzie najczęściej było słychać jidisz?
Tak poza tym: Silingowie – o którym Śląsku tu mówimy?
Lugiowie – jak z Celtów robisz Niemców to już wszystko jasne, wujek Adi na ścianie czy schowany w szufladzie?

100/100
100/100

Polacy świętują ten dzień na całym świecie. To nie miasto, czy kawałek ziemi odzyskał niepodległość, tylko naród. Ale dla tzw. “narodu śląskiego”, który nigdy nie był niepodległy może to być trudne do zrozumienia. Podobny problem ma niejaki Autochton, który nie rozumie, że mapa na medalu ukazuje granicy państwa w roku odzyskania niepodległości, a nie obecne. Czasem mówi się, że “śląskość” to stan umysłu. W tym przypadku marny jest ten stan. :-)

Egon
Egon

@100/100 Śląsk był niemiecki a nie śląski a tym bardziej polski. Więc nie wylatuj tu z tą śląskością i jakimś stanem umysłu. Nasi dziadkowie byli Niemcami nie służyli w śląskiej armii tylko w Wehrmachcie ;-) Autochton już dobrze rozumuje, po prostu nie zatrybiłeś tego….

:-)
:-)

Z historii miałeś same pały bo wolisz żyć fantazjami?

A>
A>

To się nie ma czym chwalic, że twój dziadek był w wermachcie, to raczej powód do wstydu.
Niemiecki? I tylko niemiecki? Bredzisz, do szkoły!

AMF
AMF

Ależ pod zwierzchnictwem (analogicznie jak Korony nad Inflantami) ) Habsburgów w sprawach wewnętrznych była swoboda, nie mniejsza niż wcześniej. Dopiero najazd Prus oznaczał przykręcanie śruby, ale Ślązacy z importu, a jeszcze bardziej farbowane spierdoliny wypierają to z pamięci i jeszcze usiłują swoje urojenia wmówić innym.

Hedwig
Hedwig

Ślązakiem z importu to raczej ty jesteś ;-) Dlatego i tylko dlatego, że was tylu zaimportowano, to Śląsk nadal jest polski.

Jurek
Jurek

To się dowiedziałeś.

oko
oko

Z tych wszystkich imprez zwiazanych z 100 leciem darowania nam niepodległości jedynie spotkanie z Michałem Ogórkiem godne jest mojej uwagi..Reszta to kicha.

Koziołek
Koziołek

Wybór godny Janusza.

MariannaA
MariannaA

Mrowisko też OK.

Autochton
Autochton

Jak widać na załączonym medalu okolicznościowym, obchody 100 lecia niepodległości nie dotyczą całego obecnego terytorium Polski https://www.skarbnicanarodowa.pl/100rocznica/?gclid=CjwKCAjwsfreBRB9EiwAikSUHbR36nq5s5bE0rx5MBX8Bmnf9jLmIJ30K5nxKCXySTY0MSY9ZTpN8RoCVvAQAvD_BwE
My jesteśmy tylko na doczepkę ;-)

Imię
Imię

Oni usiłują sprawiać wrażenie, że są polską mennicą i wciskają nieświadomym ludziom złom

Autochton
Autochton

To nie jest istotne…. złom czy nie złom… ale mapka jest prawidłowa… tereny które tworzą Polskę świętującą zdobycie niepodległości nie obejmują Śląska… My jesteśmy wisienką darowaną Polsce przez Stalina. Możemy co najwyżej obchodzić 73 rocznicę wyzysku i dewastacji..

AMF
AMF

Dobrze wiedzieć, że zagłębia zaczyna się w Zabrzu ;-]
Bądź też łaskaw nie 3.14erdolić o wyzysku, za tWOJEGO wspaniałego niemca płace na Śląsku były najniższe w całym cesarstwie.

Do AMF
Do AMF

Za to teraz nawet pałaców nie ma… jedna wielka ruina.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Jedynymi godnymi obchodami tego dnia będzie ogladanie TV. “Polackenland”światu i okolicom się przedstawi. Prawie, sprawiedliwie, ksenofobicznie, naziolsko.Będzie ciekawie. O reaktywacji dawnego Frontu Jedności Narodu nawet nie wspomnę

A co
A co

Dokładnie w 100 lat od darowania Polsce niepodległości, mieszkańcy polskich miast w wyborach nie wpuścili do nich PiSiej zarazy. Więc jakiekolwiek miejskie uroczystoości powinny się odbywać bez udziału kartoflowego elektoratu . WIWAT POLSKA ROZUMNA. JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA !

teatr
teatr

Teatr Miejski na 100-cie odzyskania niepodległości przygotował premierę o złodzieju Zdzichu Najmrodzkim.

Imiu
Imiu

teatr wykazał się zrozumieniem i uczynił swoją powinność, niestety miasto Gliwice nic żeby się wyróżnić nie zrobiło:-/

nie nudź
nie nudź

Wiesz, gieniuszku, że “miejski” w nazwie teatru jest nieprzypadkowe? Nie wiesz. Odbębniłeś mszę z pochodem i wiecem pod Dziadem, strzeliłeś selfie z Frankiewiczem i już się nudzisz. Obejrzyj powtórkę koncertu na narodowym.

ED HARIS
ED HARIS

“CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” -Dobrego dnia wszystkim. PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY !!!!.

Salman
Salman

Też mi atrakcje… W Ząbkach to potrafili uczcić rocznicę Bramą Niepodległości na rondzie. I teraz jadąc autem można różne fajne rzeczy na niej poczytać. I to jest coś, a kosztowało tylko 230 tys.

Despero
Despero

Lepszy 35-cio metrowy maszt niepodległości w Lublinie za ponad 670 tys. zł.

Koyote
Koyote

W Zawierciu postawili pomnik ” drzwi ” za 6tys.zł. da się tanio ;)

100
100

Najlepszym bonusem na 100-lecie niepodległości jest sromotna porażka PiS-u w wyborach samorządowych. Za rok PiS znowu będzie opozycją. :-)

zzz
zzz

Tak nie będzie, bo wieśniaków głosujący na PiS w Polsce jest więcej niż mieszczuchów głosujących na pozostałe partie…

Tynn
Tynn

Coś w tym jest. Mniejszość niemiecka bardzo chwali nierząd PiS.

zzz
zzz

Zobacz czy w opolskim wygrał PiS? Znajdź sobie mapkę,którą wczoraj chwalił się Kaczor… i zobacz co oznacza kolor czarny na terenie opolskiego ? A przy okazji opolskie to własnie Górny Śląsk ;-) bo to dzisiejsze województwo śląskie w którym mieszkamy to w dużej części Małopolska (w tym Zagłębie), nie wspominając o częstochowskim. I to wszystko właśnie składa się na to, że w Śląskim wygrał PiS – większość stanowią Polacy. A autochton prędzej połknie żabę niż zagłosuje na PiS.

Kika
Kika

Ludzie o czym Wy mówicie?Kto się czuje Niemcem proszę do Angeli!Czy się komuś podoba czy nie Polska jest tu i teraz.Nawet ochydne Zabrze jest polskie.Zacznijcie żyć i nie szukajcie konfliktu.

AMF
AMF

Wieśniaki masowo głosują na PSL, z rodziną dobrze nie tylko na obrazku ;-)
Struktura ludności: miasta 60% wieś 40% – coś jeszcze?

zzz
zzz

Jakie miasta masz w Polsce… 15-20 miast z czego większość na Śląsku a reszta to Psie Wólki i zapadłe dziury z których tylko uciekać…

jerzy
jerzy

Bardzo ,ale to bardzo bym się cieszył jakby tak było.

Kipuś.
Kipuś.

To była taka “porażka” jak dzisiejszy Marsz Narodowy pod jedną flagą w Warszawie.

zniesmaczony
zniesmaczony

Tęskniących za Adolfem jest co niemiara.

mieszkanka
mieszkanka

Pieknie udekorowane Gliwice
https://gliwice.webcamera.pl/

Imiu
Imiu

w “Polskich” już Gliwicach z okazji 100 lecia niepodległości COŚ POWSTAŁO?

Jurek
Jurek

To kara dla osiedleńców niemieckich i przechrztów za miłość do Hitlera. Niech się cieszą, że Rosjanie darowali im życie.

ja234
ja234

Jeszcze brakuje wizyty jakiegoś pisiowskiego apartczyka beblającego swój “przekaz dnia”.

kanalia52
kanalia52

O jakiej niepodległości mowa? Tej pod okupacją watykańską?

AMF
AMF

Akurat Marszałkowi (jak na porządnego socjalistę przystało) nie po drodze było z watykanem.
Ba, nawet Dmowski jeszcze nie zdążył zostać rasową dewotą, to go dopadło dopiero jak stetryczał.

Gość
Gość

@AMF
Tak dowaliłeś kanalii52, że nie wie do teraz co odpisać.

Ampuła
Ampuła

Sanacyjna hagiografia stwierdza, że zmurszałek padł na raka wątroby, ale według najnowszych badań i analiz, wielostronny agent Piłsudski Józef zmarł na trzeciorzędową kiłę. To taka jej postać, która przez nawet kilka ostatnich lat życia pustoszy mózg i rdzeń kręgowy. Utrwalone przez otoczenie obserwacje charakterystycznych zachowań zmurszałka z tamtego okresu potwierdzają tę współczesną diagnozę.

jerzy
jerzy

Psychiatra potrzebny natychmiast , bo jutro już może być za póżno .

Imię
Imię

Nie zapominaj, że penicylina wówczas nie była dostępnym lekiem, a sulfonoidy Niemcy do użycia wprowadzili dopiero parę lat później.

PisToNeokomuna
PisToNeokomuna

Tak tak, *SULFONOIDY* ……

Kipuś.
Kipuś.

Piszesz tylko o przypuszczeniach jego przeciwników politycznych,którzy nie mogą tego udowodnić.Wszystkie tego typu informacje kończą jednak zawsze znakiem zapytania” ?”.Szanuję marszałka Piłsudskiego za zasługi dla Polski, ale też widzę wady,ale od kiedy to, jakaś choroba dyskwalifikuje człowieka, a tym bardziej jego czyny?A gdzie tolerancja?Czyżby zakodowana i teoretyczna?Twój wpis ma takie znamiona,bo przecież nikt nie neguje/ani prawa ani lewa ani centrum/ jego zasług w konsolidacji polskiego narodu i tworzenia zalążków państwa polskiego,po latach zaborów.I to z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę piszesz o nieudowodnionej chorobie jednego z najwybitniejszych w dziejach Polaków.Co chcesz przez to powiedzieć i czy aby jest… Czytaj więcej »