Obwodnica, poldery, przebudowa Chorzowskiej. Co jeszcze znalazło się w budżecie na 2019 rok?

Przebudowa ul. Jagiellońskiej, zagospodarowanie ul. Chorzowskiej i budowa suchego polderu przy ul. Słowackiego – to tylko niektóre inwestycje, jakie znalazły się w projekcie budżetu miasta na 2019 rok.

W przyszłym roku Magistrat planuje wydać 1 mld 474 mln złotych (o 100 mln złotych więcej niż w tym roku). Natomiast dochody oszacowano na poziomie 1 mld 270 mln złotych. Deficyt budżetowy wyniesie 203 mln złotych i ma zostać pokryty wolnymi środkami oraz przychodami z zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Po rozebraniu miejskiego portfela na części pierwsze, okazuje się, że z kasy miasta najwięcej środków zostanie przeznaczonych na oświatę i wychowanie (334 mln złotych) oraz transport i łączność (290 mln złotych). Na przeciwnym biegunie znajdują się wydatki związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego (28 mln złotych) oraz ochroną zdrowia (20 mln złotych).

Jakie inwestycje w budżecie?

Miasto planuje przeznaczyć kolejne środki na przebudowę ul. Jagiellońskiej i Zabrskiej. Jednak to nie jedyne planowane inwestycje drogowe. Warto wspomnieć o zagospodarowaniu terenu po dawnym torowisku przy ul. Chorzowskiej, przebudowie układu drogowego w rejonie ul. Piwnej i Hlubka, budowie obwodnicy zachodniej i realizacji połączenia drogowego między ul. Kozielską a Andersa (w rejonie sklepu Matbud).

Nowością w budżecie jest remont ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Mickiewicza. Wielokrotnie poruszany przez nas temat zaniedbanej alejki wreszcie spotkał się z zainteresowaniem urzędników. Niestety, jak informuje ZDM, na razie nie ma żadnych szczegółów inwestycji.

Miasto zamierza też m.in. poddać renowacji teren nad tunelem DTŚ, wybudować suchy polder przy ul. Słowackiego, wyremontować alejkę łączącą ul. Zygmunta Starego z Teatrem Miejskim. Planowana jest także budowa hali sportowej przy ul. Bojkowskiej oraz budynków mieszkalnych przy ul. Opolskiej i Wrocławskiej.

Warto jednak pamiętać, że obecność inwestycji w budżecie nie oznacza, że będzie ona w przyszłym roku realizowana. Wiele z przedsięwzięć pojawia się w uchwałach budżetowych od wielu lat.

– Takie inwestycje w ustawie budżetowej pojawiają się z “ostrożności procesowej”. Jest duże prawdopodobieństwo, że coś w tych sprawach w tę czy inną stronę ruszy i musimy być na to przygotowani – tłumaczył w ubiegłym roku Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Opublikowany na stronie internetowej miasta dokument jest na razie projektem budżetu, który może ulec niewielkim zmianom. Dokument będzie analizowany i omawiany na poszczególnych komisjach Rady Miasta, na których radni mogą wystosować uwagi do budżetu lub dopytać urzędników (skarbnika, naczelników wydziałów lub wiceprezydentów) o szczegóły. Przyjęcie budżetu odbędzie się na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

“…na oświatę i wychowanie (334 mln złotych)” Czyli w waszym wydaniu mordobicia w klatce? “..oraz ochroną zdrowia (20 mln złotych)” – Bez komentarza. Dlaczego jak w mieście trafi się jakiś skrawek terenu odrobinę bardziej urokliwy, to jakiś cuil zaraz chce to zmienić? Najpierw lipy na Mickiewicza, teraz poldery. Dlaczego nie zostawicie tych miejsc w spokoju z dala od waszych niefachowych łap? Ludziom do “podładowania akumulatora” wystarczy kawałek trawnika i względnej ciszy. Nie potrzebują betonowych ozdób, żółtych barierek, wysepek, kikutków w betonowych kręgach i pierdyliarda znaków mówiących gdzie oddychać a gdzie nie. Podobnie okolice Parku Starokozielskiego. Dlaczego chcecie obdarzyć tę okolicę… Czytaj więcej »

Michal
Michal

firm budowlane ktore wygrywaja przetargi musza z czegos zyc :P
Od ochrony zdrowia jest NFZ a nie budzet danego miasta

heli1b
heli1b

NFZ buduje szpitale? Moja firma “Beton i s-ka” też musi z czegoś żyć. Co proponujesz? Zabetonować miasto? Mam stać w korkach bo firmy od świateł chcą zarobić? Mam żyć w “prosektorium” bo jakiś wizjoner od siedmiu boleści musiał sprzedać swoją wizję? Słowem, mam na siłę zmieniać otoczenie na gorsze bo firmy muszą z czegoś żyć? Michale! Nie idź tą drogą, bo za niedługo dla sztucznego podtrzymania przy życiu firm farmaceutycznych będziesz garściami przyjmował leki już od urodzenia. PS. A jak już koniecznie chcą dać zarobić jakiejś firmie, to niech przyłączą starówkę i dzielnice podmiejskie do PEC-u. To będzie korzyść dla… Czytaj więcej »

Michal
Michal

literka dla CIebie na dzis to S, S jak sarkazm, proponuje lekture na wikipedi :P

?!
?!

Jeszcze trzeba umieć ten sarkazm wyrazić.

Michal
Michal

wiadomo :)

Vicent
Vicent

Ooooo witam magistrackich z najwyższej półki :)

Faster, faster
Faster, faster

Wszystkie kluczowe inwestycje Miasta Gliwice od dekad są podporządkowane dopiero niedawno spisanej przez Instytut Sztuki i Rozwoju, Strategii “No i Ch*j”. Miasto ma w tych wieloletnich działaniach szerokie poparcie mieszkańców miasta i przyjezdnych wyrażane na wiele sposobów, w tym podczas wyborów. Aby zapoznać się ze Strategią “No i Ch*j”, wystarczy otworzyć poniższy link:
https://www.facebook.com/InstytutSztukiiRozwoju/videos/934817806907544/

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Nie przeklinaj, Kałuża mać!

To widać, że nic nie widać.
To widać, że nic nie widać.

W MSI nr 16 z dnia 21 kwietnia 2016 r. Pani Naczelnik Mariola Pendziałek w artykule pt. “Zielone Poldery dla Gliwic” napisała: ….. “Zbiorniki retencyjne wielu osobom kojarzą się z betonowymi zbiornikami wypełnionymi wodą przez cały rok. Ze względu na to, że tereny przy ul. Słowackiego są wykorzystywane przez mieszkańców rekreacyjnie, Miast Gliwice chce zachować ich zielony charakter. – Suche poldery będą wypełniać się wodą tylko podczas bardzo intensywnych opadów. Gdy będzie sucho, poldery będą po prostu nieco obniżonym terenem-tłumaczy Mariola Pendziałek. Nie będą to zatem dziury w ziemi wypełnione wodą i ogrodzone Będą to obszary, do których trafi woda,… Czytaj więcej »

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Co z nowym szpitalem, którego budowę obiecywał w kampanii urzędujący prezydent?

Imiu
Imiu

już po wyborach, przy następnej śmiesznej kadencji się pomyśli

Bartek
Bartek

W roku 2019 zapewne uda się zrobić dokumentację i dokonać uzgodnień na wszelkich szczeblach. A ponieważ województwo z upodobaniem utrudnia gliwickie przedsięwzięcia. Stąd i pieniądze przeznaczone na ten rok nie muszą być wielkie bo nie zostaną skonsumowane.

Zołza
Zołza

Ochrona zdrowia 20 mln, wymiana pieców 2 mln, podłączenia do PEC zamiast pieców – 0 zł. Pas startowy dla biznesu – 28 mln.
Urzekła mnie zapowiedź renowacji skweropodobnego pustkowia nad DTŚ. Oby nie skończyło się na czwartej wymianie drzewek wiśni. Śmiało można stwierdzić, że rozwój miasta. Koniec, kropka.

Michal
Michal

hahah, takie plany to ja tez moge sobie tez zalozyc, a pod koiec roku powiedziec ze jednak niestety nie wyszlo. Budzet miasta powinien byc tak ustawiony, zeby byl REALNY do zrealizowania. O zakresie nie wspomne, bo jak nazwac koniecznosc rewitalizacji terenu nad tunelem zaledwie kilka lat po jego oddaniu do uzytkowania? No I notoryczne, celowe zadluzanie miasta, Przy obecnym oblozeniu ( a lepszego nie bedzie I nie wiem kto z was jeszcze ludzi sie ze hala zarobi przynajmniej na swoje utrzymanie), hala bankrut bedzie sie wszystkim czkawka odbijac przez dluuuugie lata. PS. Chcialbym zeby Urzad Miejski w Gliwicach skonczyl czarowac… Czytaj więcej »

Liczyrzepka
Liczyrzepka

Wyliczenia pokazują zapaść finansowa miasta. dochody 1,270 mld sa najnizsze od wielu lat. No i ta Hala Bankrut generujaca codziennie dług. Kredyt nie śpi. Dlatego tez po raz pierwszy od wielu lat nie upubliczniono spadkowego reitingu. GLIWICZNIE PRZYGOTUJCIE SIE NA DRENAŻ WASZYCH PORTFELI

Rachuba
Rachuba

Niezupełnie najniższe, ale do rekordu z 2014 dużo brakuje, a brakowało już więcej. Trudno zrozumieć tak duże wahania w dochodach, kiedy władze miasta nieustannie zapewniają o stabilnej sytuacji, ciągłym dynamicznym rozwoju SSE, firm i przedsiębiorstw, o dolinie krzemowej nie wspominając.
https://bip.gliwice.eu/strona=10451

Maciej
Maciej

Dochody miasta Gliwice w porównaniu do 2014 wzrosły o 200 mln, natomiast dochody powiatu spadły o 400 mln i stąd ta różnica

Maciej
Maciej

,,Wyliczenia pokazują zapaść finansowa miasta. dochody 1,270 mld sa najnizsze od wielu lat. ” Ty tak serio?? Gdybyś najpierw poczytał, zamiast pisać głupie komentarze, dowiedziałbyś się że dochody z roku na rok, zwiększają się o średnio 70 mln. Rating miasta natomiast, został opublikowany w kwietniu tego roku przez międzynarodowa agencje Fitch Ratings z ocenami A- i A++ (pewnie miasto przekupiło analityków i Ty sam potrafiłbyś zrobić bardziej miarodajny rating)… Głupota do kwadratu…
teraz proszę znamienite grono ekspertów o zminusowanie mojego wpisu, tradycyjnie gdy ktoś powie trochę faktów ;)

zez
zez

W koło Macieju . 70 mln wzrostu to było ale sie skończyło . Tych 70 mln było wzrostem złudnym bo zaledwie pokrywajacym inflacje rzeczywistą. wymieniony przez ciebie reiting dotyczył 2016 roku. Pozdrawiam

Maciej
Maciej

Przepraszam, nie w kwietniu, a w październiku ale 2018 (co do Ratingu). Pozdrawiam ;)

Fiku Miku
Fiku Miku

@Maciej. Fitch Ratings jest dla mnie tak miarodajny i budzący zaufanie jak Lehman Brothers, JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank i inne instytucje finansowe, które w USA zapłaciły kary w wysokości ponad 42 miliardów dolarów. Oczywiście za swoje “legalne” działania tzn. dmuchanie bańki inwestycyjnej lub lewarowanie.

Bartek
Bartek

To, że takie masz mniemanie o tej organizacji tak niewiele znaczy jak Ty dla gospodarki Świata. Z opinią Agencji Fitch Ratings liczy się cały gospodarczy świat ( no może z wyjątkiem podobnych Tobie PiS-owskich przywódców)

Fiku Miku
Fiku Miku

@Bartek. Jest coś takiego jak “zdrowy rozsądek” i doświadczenie którym powinno się kierować w życiu. Z historii widać, że z wymienionymi przeze mnie instytucjami finansowymi także liczył się cały gospodarczy świat, a można jeszcze dodać że one były jego twórcą. Co z tego wyszło, wiemy wszyscy. Jesteś gotów położyć na szali swoją głowę za Fitch Ratings? Zgodnie z teorią Efektu motyla to że nie ulokuję pieniędzy w którymś z tych banków (wcale nie musi to być miliard dolarów, wystarczy że będzie to nieduża kwota comiesięcznych wpływów) może zaważyć na dostępności “lewarowania” kolejnych mechanizmów finansowych w n-tej potędze. Nie znasz mnie,… Czytaj więcej »

Cookie Monster
Cookie Monster

Po co się planuje? To jak z tym rozkładem jazdy
– po co ogłaszacie rozkład jazdy jak i tak wszystkie pociągi spóźnione
– jakbyśmy nie opubklikowali to bys pan nie wiedział ze sa opoznione

Putrament
Putrament

Renowacja tunelu nad DTŚ? Przecież został dopiero oddany do użytku. Już rażą obrzydliwe doniczki z drzewami? Zachodnia obwodnica Gliwic zniszczy piękny teren Wilczych Dołów przy osiedlu Sikornik !

Gość
Gość

„Piękny teren Wilczych Dołów” ???????? Piękne to są Cycuszki Kasi z Wydziału Budownictwa……
A jak Twoj dom budowali to myślisz, że nic nie zniszczyli?

Putrament
Putrament

Mieszkam w bloku, szczekaczu.

Urko
Urko

“..wydatki związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego (28 mln złotych)”
Hmm… w tej kwocie zawarte są koszty utrzymania Frankozeum ? Oj. To na prawdziwą kulturę niewiele zostanie …

Maciej
Maciej

A jaka to jest ta “prawdziwa kultura”?

Urko
Urko

Ta bliżej ci nieznana …

.........
.........

Tobie nie pomoże bawet wydatek 50 mln na kulturę-*****

zez
zez

A ILE NA KOPACZY PIASTA ZE ZBANKRUTOWANEGO MIASTA ?

MariannaA
MariannaA

Jakie poldery? Na łąkach koło Sośnicy, czy koło domu Zygmunta? Naszych przy Wojtuli nie damy!

heli1b
heli1b

Jedną z największych bolączek tego miasta jest niestety to, że nikt się Was nie będzie pytał o zdanie. Budowę podeprze jakaś farsa nazwana “dogłębną analizą”, “fachowym opracowaniem” lub “wyższą koniecznością” z mnóstwem pieczątek na końcu, wobec której będziecie bezradni jak nasi radni wobec chaosu reklamowego. Jedyną Waszą bronią może być równoważna ilość pieczątek na opracowaniach przeciwstawnych.

MariannaA
MariannaA

Wykop sobie, Zygu, poldery na nieużytkach koło Sośnicy, w Trójkącie, za placem Piłsudskiego albo najlepiej pod własnym domem. Łąk na Słowackiego NIE DAMY!

Zrozpaczona
Zrozpaczona

1474 mln wydatków , z tego 2 mln na walkę ze smogiem. W jednym z najgorszych miejsc w Europie pod względem czystości powietrza 0,136 % wydatków na jego poprawę. Co musi się wydarzyć w Gliwicach, aby nasz magistrat się obudził i zrozumiał, że każdej zimy wdychamy truciznę?

black_horse
black_horse

Już się wydarzyło, były to wybory.

Gość
Gość

Rozpędzić na cztery strony piasto-kopaczy z piasto- porazki i kasa się znajdzie na wszystko!!!!!!

Janek
Janek

Może tak jakiś plac zabaw dla najmłodszych koło radiostacji? Jakiś cień? Bo pustynia wieje.

Skarabeusz
Skarabeusz

Pustynie są teraz w modzie

Tomek
Tomek

Teraz widzimy jakie stutki są z wybrania Frankiewicza na Urząd Prezydenta. Zadłużenie miasta oraz inwestycje, która są co roku obiecywane, a potem w żaden sposób nie są realizowane tylko ich inwestycja przesuwa się o kolejne lata.

podpis
podpis

Marek Jarzębowski. Mój ulubieniec w urzędzie miejskim. Wszystko na temat.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Dzień dobry, czy będą dostępne wizualizacje dla mieszkańców? Interesuje mnie ul. Chorzowska.
Pozdrawiam

krzysztof
krzysztof

frankiewicz ze swoją ekipą za tej kadencji wykończy Gliwice.AMEN.

ja234
ja234

Jak zwykle glajwicki projekt budżetu jest…tylko zarysem.To co będzie i jak okaże siew ciągu roku. Hala-pomnik-porażka kosztuje fortunę.Ochrona zdrowia? rozumiem, że budowa szpitala jest odłożona na kiedyś, z resztą w mieście smogowego sukcesu tyłem do przodu i na wstecznym takie drobnostki jak szpital jest zbędny. Inwestycje drogowe…żeby auteczkiem można było wjechać pod drzwi i żeby auteczkowcy histerii, biedactwa nie dostały.Zwracam uwagę, że aby mieć zdrowie dobrze byłoby ograniczyć używanie auteczka- na początek. A walki ze smogiem….nie ma. Chciałbym żeby w budżecie miejskim była pozycja np.500 mln na wymianę pieców/podłączanie do sieci ciepłowniczej budynków mieście oraz w okolicznych glajwickich wsiach. Glajwice… Czytaj więcej »