Od kiedy płatność kartą w parkomatach? „Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji”

Gdy 3,5 roku temu w Gliwicach pojawiła się strefa płatnego parkowania, a wraz z nią parkomaty, operator systemu przewidywał, że „wkrótce” będzie można w nich płacić kartą. Minęło sporo czasu, a kwestia uruchomienia tej usługi nadal jest nierozstrzygnięta.

Płatne parkowanie w Gliwicach funkcjonuje od sierpnia 2015 roku. Do dzisiaj najpopularniejszą metodą zapłaty jest gotówka.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Opcji uiszczania należności za pomocą karty płatniczej nadal brak i nie wiadomo czy w ogóle się pojawi.[/perfectpullquote]

– Analizując obecną sytuację w oparciu o prowadzone statystyki oraz obserwując coraz powszechniejsze trendy posługiwania się aplikacjami mobilnymi przez użytkowników gliwickiej strefy płatnego parkowania, nie podjęliśmy ostatecznej decyzji o uruchomieniu czytników kart płatniczych w parkomatach – wyjaśnia Mariusz Kopeć Kierownik Komunikacji Społecznej w Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która jest operatorem strefy.


Możliwość zakupu biletu parkingowego za pomocą aplikacji mobilnej jest dla klientów systemu dostępna od września 2016 roku. Mimo to, ta metoda nie osiągnęła na razie ogromnej popularności. Korzysta z niej zaledwie około 20% użytkowników.

– W II półroczu 2018 r. w strefie płatnego parkowania wykonano blisko 868 tys. opłat za parkowanie, z czego co piąta transakcja była przeprowadzona przy wykorzystaniu aplikacji. To pokazuje wzrost popularności rozwiązań mobilnych wśród płacących kierowców aż o 100% – przekonuje Kopeć.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Z danych zaprezentowanych przez Śląską Sieć Metropolitalną wynika, że zdecydowana większość użytkowników systemu wnosi jednak opłatę za parkowanie w parkomacie.[/perfectpullquote]

Uruchomienie możliwości płatności kartą wielu z nich zdecydowanie ułatwiłoby tę czynność, chociażby ze względu na czas, jaki potrzebny jest do obsługi urządzenia przy płatności gotówkowej, lub – w gorszym wypadku – na szukanie bankomatu.

(żms)