Od kiedy płatność kartą w parkomatach? “Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji”

Gdy 3,5 roku temu w Gliwicach pojawiła się strefa płatnego parkowania, a wraz z nią parkomaty, operator systemu przewidywał, że “wkrótce” będzie można w nich płacić kartą. Minęło sporo czasu, a kwestia uruchomienia tej usługi nadal jest nierozstrzygnięta.

Płatne parkowanie w Gliwicach funkcjonuje od sierpnia 2015 roku. Do dzisiaj najpopularniejszą metodą zapłaty jest gotówka.

Opcji uiszczania należności za pomocą karty płatniczej nadal brak i nie wiadomo czy w ogóle się pojawi.

– Analizując obecną sytuację w oparciu o prowadzone statystyki oraz obserwując coraz powszechniejsze trendy posługiwania się aplikacjami mobilnymi przez użytkowników gliwickiej strefy płatnego parkowania, nie podjęliśmy ostatecznej decyzji o uruchomieniu czytników kart płatniczych w parkomatach – wyjaśnia Mariusz Kopeć Kierownik Komunikacji Społecznej w Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która jest operatorem strefy.

Możliwość zakupu biletu parkingowego za pomocą aplikacji mobilnej jest dla klientów systemu dostępna od września 2016 roku. Mimo to, ta metoda nie osiągnęła na razie ogromnej popularności. Korzysta z niej zaledwie około 20% użytkowników.

– W II półroczu 2018 r. w strefie płatnego parkowania wykonano blisko 868 tys. opłat za parkowanie, z czego co piąta transakcja była przeprowadzona przy wykorzystaniu aplikacji. To pokazuje wzrost popularności rozwiązań mobilnych wśród płacących kierowców aż o 100% – przekonuje Kopeć.

Z danych zaprezentowanych przez Śląską Sieć Metropolitalną wynika, że zdecydowana większość użytkowników systemu wnosi jednak opłatę za parkowanie w parkomacie.

Uruchomienie możliwości płatności kartą wielu z nich zdecydowanie ułatwiłoby tę czynność, chociażby ze względu na czas, jaki potrzebny jest do obsługi urządzenia przy płatności gotówkowej, lub – w gorszym wypadku – na szukanie bankomatu.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Alex
Alex

Płatność kartą? HA! Na stronie operatora jest cała długa lista funkcjonalności,które miały być uruchomione “wkrótce”. Wśród nich doładowanie telefonu na kartę, opłacenie rachunków czy zakup biletów na imprezy – nawiasem mówiąc, zakup biletów komunikacji miejskiej byłby niezłym pomysłem. Ach! No jeszcze kiedyś free wifi obiecano. W zamian stoją mało estetyczne, prądożerne pudła o gabarytach jednostki centralnej komputera Odra i wzornictwie z “Bajek Robotów” Lema. Jeśli w innych miastach można było zainstalować ciche, energooszczędne (brak aktywnego chłodzenia, wyświetlacze ciekłokrystaliczne, zasilanie wspomagane panelami fotowoltaicznymi) urządzenia, to dlaczego u nas nie? Termin wprowadzenia wszystkich funkcjonalności powinien być określony co do dnia (na razie… Czytaj więcej »

Z autopsji
Z autopsji

Musząc po drodze odwiedzić jakieś miejsce w centrum musiałem już wielokrotnie niemało się nakombinować bo nie miałem przy sobie gotówki na parkometr. To ogromne utrudnienie musieć najpierw iść do bankomatu. Nie należę też do tych, którzy telefon mają w formie implantu. W dzisiejszych czasach kartą płaci się wszędzie nawet na straganie z pietruszką. Gliwice jak zwykle są zapóźnione mentalnie i cywilizacyjnie. Widać to zresztą po gabarytach tych parkometrów.

black_horse
black_horse

Ja myślę, że parkomaty w Gliwicach są za mało zaawansowane technologicznie, i płatności kartą to zarówno dla nich jak i fachowców od ich operatora to kosmos. A o czymś takim jak Blik panowie nigdy nie słyszeli. Aplikacje są wygodne, do czasu gdy trzeba mieć zamrożone środki na kilkunastu aplikacjach do kilkunastu usług.

Alex
Alex

W kwestii “fachowców” zważ, że obecnie programistów się ceni, a programiści też się cenią i nawet dłubacz w HTML-u mieni siebie “łebdeweloperem” za stosowny hajs i dietę pudełkową z dostawą do domu. Studenci natomiast mają sesję… Tak że tego…

krzysztof
krzysztof

a co w Gliwicach jest zrobione raz i dobrze , wszystko zawsze do poprawki i to wielokrotnej . Tak to jest jak nieudacznicy chcą rządzić lecz nad niczym nie panują.Najlepiej im wychodzi trwonienie podatków w tym osiągnęli mistrzostwo i w tym nikt nie pobije Gliwic

Olo
Olo

no smutne to jest. bo to naprawdę jest proste , zarządzanie. projektowanie – wyglada na to ze 99% osób nie ma predyspozycji do pracy w UM =- nikt nie pracuje z pasją

Olo
Olo

Sorry że nie na temat, po co wycięli drzewa na Rybnickiej jak się wyjeżdża z Gliwic?

Panie. Co do kart , szkoda gadać że tego nie nma od początku, żyjemy w Takich czasach że wszystko est na kartę, ale nie w Gliwicach

Ja.
Ja.

Bo tu jest przyszłość! Nie teraźniejszość.

AndrzejD
AndrzejD

Żaby zrobić dojazd dla TIR-ów do magazynów po północnej stronie autostrady.
Gliwice – miasto magazyn dla magazynierów. To jest idea frankiewicza, którą tutaj wprowadza od 25 lat – jeszcze tego nie zauważyłeś ?

tuptuś
tuptuś

Budowa Zachodniej Obwodnicy Gliwice ruszyła

barbara
barbara

dzień dobry jestem gliwiczanka 50+ roczniki bez barier i jak dla mnie parkomaty mogłyby być zlikwidowane w Gliwicach – same kłopoty z nimi .
Jak nie kłopot z wyświetlaczem , to z wydawaniem lub przyjmowaniem banknotów.
Aplikacja mobilna jest wystarczająca a jeśli chodzi o ludzi ” starszych” z pewnością pomoc najbliższych w obsłudze ” aplikacji w sporadycznych sytuacjach w parkowaniu tez nie będzie problemem.
Barbara

Fiku Miku
Fiku Miku

@barbara. Tak? Na jakiej podstawie chcesz wymusić posiadanie smartfona żeby zapłacić za parkowanie samochodu?
(Bardziej zobrazuję temat: może być dostępna aplikacja mobilna instalowana tylko na telefonach z iOS od modelu X wzwyż – teraz rozumiesz?)

gmG
gmG

Aplikacje, bliki, mobile na smartfony ….a papier toaletowy ciągle ten sam. Jak obiecali że będzie to znaczy że obiecali.

ja234
ja234

Płacenie kartą płatniczą, jest zagrożeniem Waszej prywatności.Nie wspominając o szpiegu zwanym fonem smart na którym macie te “aplikacje mobilne”.
Zobaczcie sobie do czego ma dostęp taka aplikacja.Do zdjęć?kontaktów?do mikrofonu?wysyłania sms-ów?Podpinanie karty płatniczej byłoby błędem.
Może jest to faktycznie “wygodne”,ale jest to iluzoryczne.

rafał
rafał

“Analizując obecną sytuację w oparciu o prowadzone statystyki”

Ale statystyki czego? Bo na pewno nie płatności kartą, skoro ta funkcja nie jest uruchomiona. Tłumaczenie jest zupełnie bez sensu – na podstawie danych o płatnościach mobilnych podejmujemy decyzję o nieuruchomieniu płatności kartą. W Gliwicach mieszkańcy zawsze byli traktowani jak idioci i to jest kolejny na to dowód.

Marcell
Marcell

Na Dworcowej w ubiegły piątek parkomat przywłaszczał sobie drobne kwoty pieniędzy, nie zaliczając ich na poczet biletu ani nie zwracając po anulowaniu transakcji. Zgłosiłem to Panu kontrolerowi, przyjął informacje choć miałem wrażenie ze on jest od kontroli biletów a nie od zgłaszania uwag na temat funkcjonowania parkomatów.

(_x_)
(_x_)

@Marcell. Brawo za dedukcję. Kontroler jest od kontrolowania, na jego stanowisku pracy pracodawca nie przewidział dodatkowych narzędzi pracy jak: telefon komórkowy, samochód służbowy, laptop czy sekretarka. Masz za to kontakt do operatora parkomatów ŚSM sp. z o.o. i tam zgłaszasz uwagi i reklamacje.

Marcell
Marcell

Tu jesteś w błędzie ten Pan dysponował wszystkimi wymienionymi narzędziami prócz wymienionego laptopa, skoro zgłosiłem problem w funkcjonowaniu jego zadanie “kontrola” powinno zostać co-najmniej wstrzymane do czasu usunięcia problemu. No chyba ze można nas naciągać i jeszcze wlepiać mandaty kilkaset biletów dziennie mnie rąbnęło na 1,5 zł co daje ładnych parę stówek nieudokumentowanych przychodów dla operatora parkomatów.

(_x_)
(_x_)

@Marcell. Tak się spytam, zaparkowałeś na miejscu wyznaczonym znakami pionowymi i poziomymi (białymi liniami wyznaczone konkretne miejsce do zaparkowania samochodu)?. Jak nie, to dałeś się nabić w butelkę i zapłaciłeś za coś za co ŚSM sp. z o.o. jako operator pobiera opłatę nielegalnie.

Marcell
Marcell

nigdzie nie kwestionowałem opłaty, lecz brak możliwości jej uiszczenie a powodu wadliwego urządzenia i brak reakcji osoby przedstawiciela operatora systemu ……., co do legalności to śmiem twierdzić ze jak jedziesz do centrum to płacisz i nie dyskutujesz to takie teoretyzowanie na dla naiwnych forumowiczów.

Prawo.
Prawo.

Mnie kiedyś automat nie wydał 20 gr. Napisałem reklamację do ŚSM, podałem konto i przysłali.

Nie można się dawać naciągać, bo bez tych 20 gr. w innym przypadku nie mógłbym otrzymać biletu.

W miejscach nie oznaczonych poziomymi znakami, opłaty nie uiszczam.

Cliper
Cliper

Wczoraj dziadoski sprzęt na Ziemowita tak sie zawiesił ze nie szło z niego korzystać a cieciu tylko patrzyl kogo tu uwalic

Ignac
Ignac

Sprawa generalnie nadaje się do prokuratury. Chyba ktoś za to wziął pieniądze i to chyba nawet unijne. Spółka mocno szemrana, ktoś w ogóle nad nią panuje?

tuptuś
tuptuś

Niech odpowiedzialny Pan z Firmy KAR-TEL ( własciciel) coś zrobi w końcu zarabia na parkometrach w Gliwicach. Bo może nie którzy o tym nie wiedzą.

Ps
Ps

Nieeee- taki zbytek. Po co? Proponuję wprowadzić opłatę tylko na żetony- dostępne tylko w jednym punkcie sprzedaży i tylko np między 14:00 a 15:00

ania
ania

często parkuję w centrum i najwygodniej korzystać mi z mobilnej aplikacji. Nie stoję pod parkomatem, nie wracam z wydrukiem do auta, i co najważniejsze, nie martwię się będąc na mieście, czy opłacony czas już się skończył i czy dostałam mandat czy nie. W telefonie wszystko ustawiam na bieżąco i płacę za faktycznie zaparkowany czas. To bardzo wygodne dla mnie rozwiązanie.

Urko
Urko

@ania . No to gratulacje. Tylko, że w tym mieście, szanowna “zaaplikowana” aniu, jest spora część osób w granicach 70 -tki, która owszem opanowała komórki , internet i nawet przelewy internetowe. Ale smartfony i aplikacje mobilne ich “przerastają”. Nie wspominając, przykładowo o parze sympatycznych Holendrów, których przekonywałem przez 20 minut , że skoro nie mogą zapłacić kartą, nie mają ściągniętej aplikacji i nie mają polskich PLN , to mogą olać opłatę parkingową ciepłym efektem spożycia Amstel Beer. Bo SM w Gliwicach nie poradzi sobie intelektualnie z próbą jej wyegzekwowania za samochód stanowiący własność Holendrów a zarejestrowany w Belgii

ania
ania

Urko. może i jestem zaaplikowana ale wyraziłam tylko swoje zdanie. Rozumiem problem ludzi wykluczonych cyfrowo ale z roku na rok jest lepiej, również w Gliwicach. A co do holendrów….. Przemieszczając się francuskim autostradami płaciłam za ich przejazd – tak jak wszyscy. W kilku punktach poboru opłat były przyjmowane przez automat płatności tylko gotówką. Będąc w obcym kraju trzeba liczyć się z koniecznością posiadania odpowiedniej waluty.

rafał
rafał

“Będąc w obcym kraju trzeba liczyć się z koniecznością posiadania odpowiedniej waluty.” Nie, nie trzeba. Na pewno nie w obecnych czasach i w krajach UE. Jak byłem w Czechach, to za wszystko płaciłem kartą. Nie musiałem się martwić o czeskie korony w portfelu, nie musiałem latać po kantorach, żeby wymienić walutę. O wszystko zadbał bank, który dokonał automatycznego przewalutowania podczas transakcji kartą. Nie widzę też żadnego problemu czemu w Polsce miałoby być inaczej. Na bramkach na autostradzie można płacić kartą, na stacji paliw i w sklepach można płacić kartą. Kartą można płacić nawet za mandat w trakcie kontroli policji! Tylko… Czytaj więcej »

Kolega
Kolega

Holendrzy przyjechali do Polski i nie maja pln…….Z drugiej strony racja -jedziesz za granice i placisz w pln………
Może chociaż rozumek mieli? To sobie pogadaliście orzynajmniej na swiom poziomie.
A po Polsku umieli? Chyba tak no no inaczej jakbyście pogadali…..W sumie musieli umieć po polsku…..
Naprawdę nie zapytałeś Holendrów jak u nich sie płaci za parkowanie? Pewnie dlatego, że powiedzieliby, że u nich też sie płaci aplikacją, parkomaty wymagają euro(dziwne prawda?).
Tak to jest Urko jakżeś nigdzie nie był i nic nie widział

jarek
jarek

Kolego nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Od 11-tu lat mieszkam w Holandii i parkomaty były odkąd pamiętam, może nie tak okazałe jak w Gliwicach, ale są. Nie można płacić kartą i apk. tylko gotówka, i nikomu to nie przeszkadza, każdy wie co ma zrobić.

Eryk
Eryk

ludzie w granicach 70-tki mają również problem z prowadzeniem samochodów…

Alex
Alex

@ania To wspaniale, że aplikacja przypadła Ci do gustu i sprawdza się w życiu codziennym. Zważ jednak, że to nie “lajfstajlowy” blog influencerki Ani, tylko dyskusja na temat “jak miasto wywiązuje się z zadań realizowanych za publiczne pieniądze”, w punkcie dotyczącym obiecanek-cacanek na temat gliwickich “parkometrów”.

@Alex
Przeczytaj tytuł i artykuł jeszcze raz. Zapewniam, ze nie jest o wywiazywaniu się miasta z obietnic. To co ty z tego wyciągniesz dla siebie i co z tego rozumiesz jest twoją prywatną sprawą

Qrewnik
Qrewnik

Aplikacja moBILET bardzo fajna prosta starsi ludzie też dali by radę

Tomasz
Tomasz

Aplikacja mobilna – to jest przyszłość. zawsze wszędzie płacę telefonem i aplikacja mobilna wystarcza.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

A może są ludzie, którym nie odpowiada całkowite uzależnienie życia od bateryjki w smartfonie jak i samego smartfona? Jak tak dalej pójdzie ładowanie baterii to będzie sakrament.

Gość
Gość

Ale jest 2018 rok- można płacić aplikacją i po sprawie. Jak ktoś woli kartą to może zasilić aplikacje za pomocą karty-czyli płatność kartą jest juz dawno miżliwa…..

AndrzejD
AndrzejD

..jakież to wygodne – jak sięganie prawą ręką do lewej kieszeni