Poszerzenie plaży, nowe pawilony gastronomiczne, więcej domków letniskowych, zaplecze świetlicowo-kuchenne, zagospodarowanie nieczynnego pomostu, a także miejsca pod wakepark – to część zmian, jakimi zajmie się wykonawca projektu kompleksowej przebudowy ośrodka wypoczynkowego w gliwickich Czechowicach. MZUK ogłosił właśnie przetarg.
Ośrodek wypoczynkowy przy ul. Ziemięcickiej przypomina bardziej dawne ośrodki kolonijne, niż obiekt na miarę XXI wieku, jednak cieszy się niezmiennie popularnością wśród mieszkańców, szczególnie w ciepłe letnie dni. Znajdziemy tam domki letniskowe, pole namiotowe, miejsce do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną, rampę dla rolkarzy, a przede wszystkim szeroką plażę wraz z wydzieloną do kąpieli częścią jeziora, która zabezpieczana jest w sezonie przez ratowników. Jest tu też wypożyczalnia sprzętu wodnego, choć – trzeba przyznać – działa w dosyć ograniczonym wymiarze godzin w ciągu dnia.
Plany dotyczące ośrodka pojawiały się już w zamiarach miasta w minionej kadencji władz samorządowych, kiedy to jego modernizację planowano wraz z budową nowej Akademii Sportowej Gliwice na sąsiednich polach. Zmiana kierownictwa w magistracie przyniosła jednak nowe plany – boiska mają powstać przy ulicy Jagodowej, zaś sam ośrodek wypoczynkowy ma zostać przebudowany. Zaplanowane na II kwartał br. zamówienie publiczne na projekt dla tego ostatniego przedsięwzięcia, ostatecznie ogłoszono z lekkim poślizgiem w piątek, 18 lipca.
Przewidziano sporo zmian
Wykonanie dokumentacji podzielono na dwa etapy – pierwszy obejmuje koncepcję wraz z wizualizacją, drugi zaś projekt zagospodarowania terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne wszystkich branż niezbędnych do realizacji całości inwestycji. Zmian przewidziano sporo – od budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej i rozbudowy oświetlenia, po wykonanie szeregu nowych obiektów.
Zakres opracowania obejmuje m.in. rozbudowę ośrodka o nowe domki letniskowe (8 szt.) z węzłem sanitarnym, a także powiększenie pola namiotowego o część przeznaczoną na kampery z doprowadzeniem tam szeregu instalacji.
Oprócz tego w tej części OW Czechowice powinny znaleźć się stacje ładowania pojazdów elektrycznych (w tym kamperów), zaplecze świetlicowo-kuchenne, alejki spacerowe oraz ścieżki biegowe.
Projektant będzie musiał przewidzieć zagospodarowanie miejsca pod wakepark pod kątem umiejscowienia tak wyciągu do wakeboardu, dojść, dojazdów, pawilonu gastronomicznego, pomostów wzdłuż linii jeziora i przebieralni.
W miejscu istniejących obecnie punktów gastronomicznych planowane są dwa pawilony gastronomiczne wraz z częścią imitującą plażę, na której będzie można ustawić leżaki. Powiększeniu o dodatkowe stanowiska powinno ulec także grillowisko, przy których mają powstać także wiaty rekreacyjne z oświetleniem zmierzchowym/solarnym.
– W rejonie plaży należy zaprojektować kiosk ogólnobranżowy wraz z podłączeniem do mediów (…). W przypadku dostępnej powierzchni można zaprojektować strefy rekreacji z uwzględnieniem wszystkich grup wiekowych
– wskazuje zamawiający w opisie zamówienia. Oprócz tego zaplanowano też wielofunkcyjną małą architekturę, która uwzględniać będzie wymagania nastolatków i młodych dorosłych.
Modernizacja w zakresie form zabawy i grup wiekowych ma objąć także plac zabaw, obok którego powinny znaleźć się też urządzenia siłowe.
Projektant musi w opracowaniu rozważyć możliwość poszerzenia istniejącej plaży, a w innej części jeziora – w rejonie nieczynnego pomostu na przedłużeniu ulicy Rekreacyjnej – przedstawić pomysł na nowe zagospodarowanie.
Do zaprojektowania będą również: nowy budynek dla WOPR wraz z zapleczem medycznym i punktem udzielania pierwszej pomocy, zaś w jego sąsiedztwie obiekt stanowiący magazyn sprzętu wodnego.
Na terenie ośrodka ma powstać też m.in. poidełko dla ludzi i zwierząt, infrastruktura rowerowa (wiaty, stojaki, miejsce pod stację roweru metropolitalnego) oraz także teren pod dwa duże namioty magazynowe.
160 tys. zł w planie przetargów MZUK
W planie przetargów MZUK, który analizowaliśmy na początku br., koszt wykonania dokumentacji projektowej modernizacji OW Czechowice oszacowano na 160 tys. zł (aktualnie dokumentu nie można znaleźć na stronie BIP Zarządu). Jeśli trwające postępowanie doprowadzi do wyłonienia wykonawcy, będzie on miał 12 miesięcy na wykonanie przedmiotu zamówienia. Termin składania ofert upłynie 29 lipca, oznacza to, że projekt przebudowy może być gotowy najwcześniej w drugiej połowie 2026 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
(żms)
fot. arch. 24GLIWICE/ŻMS