Ostatnia poniemiecka latarnia gazowa w Gliwicach doczeka się remontu. Słup już zdemontowano

Po upływie blisko 5 lat od pierwszych starań byłego już radnego Jana Pająka, miasto zleciło wykonanie latarni stylizowanej na gazową przy ul. Wybrzeże Wojska Polskiego, w rejonie tzw. “mostku miłości”. Prace rozpoczęły się od demontażu słupa oświetleniowego.

 
Pozostałość po dawnej latarni gazowej, ze względów technicznych nie może zostać odtworzona jako latarnia gazowa. W ramach zadania przewidziano więc demontaż, oczyszczenie, pomalowanie i ponowny montaż istniejącego słupa latarni gazowej, a także zakup i montaż na oczyszczonym słupie oprawy z diodami LED, stylizowanej na gazową, na wysięgniku – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta miasta.

Temperatura barwowa oprawy ma odpowiadać temperaturze barwowej latarni gazowej, aby imitować płomień gazowy. Mechanizm dawnej latarni gazowej ma zostać zachowany i wyeksponowany

– zapowiada rzecznik. – Przed przystąpieniem do robót budowlanych, wykonawca musi opracować dokumentację projektową i uzyskać pozwolenie na budowę.


Zlecenie realizuje gliwicki zakład ZPWIE Marek Brodala. Ma na to czas do 25 września. Koszt to prawie 20 tys. złotych.

Przypomnijmy, że temat poniemieckiej latarni gazowej poruszaliśmy ponad dwa lata temu. Wtedy zapowiadano, że nie będzie ona remontowana, urzędnicy planowali budowę nowej, która będzie imitowała światło gazowe i będzie zawierała elementy starej latarni widoczne dla przechodniów.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Popiel

Tempo w ochronie zabytków gliwicka władza ma wolniejsze niż PiS w szczepieniu obywateli.

Agnes

Nie tylko latarnia jest “poniemiecka”, większość Gliwic/Gleiwitz jest “poniemiecka” ;-)

Miejscowy

Może jeszcze kiedyś wrócimy do Vaterlandu ;-)

Bercik Hindenburg o.s.

jo jest za!

Arnold

Niestety podciepow je wiency

zamiejscowy

Tak ci źle w RFNie ?

kanalia52

Pamiętam takie latarnie przy ul. Mieszka I-go. Rano i wieczorem jeździł pan z długim kijem i nim zapalał i gasił.

hanek mały

Ul. Długosza miała takie oświetlenie, a zapalacz nazywał się Lampenziehen. Gaz był z rodzimej gliwickiej gazowni, produkowany z węgla z gliwickiej kopalni. Okoliczne domy były opalane koksem z gliwickiej koksowni, a więc nie kopciły.

akoya

Jeżeli już to „Lampenzieher“! „Lampenziehen“ to czynnośċ zapalania i gaszenia lamp.

Józek

Takie latarnie były też przy ul.Jaskółczej w latach 60-tych

Były I-wszo komunista

Pamiętam gdy na ul. Kościelnej przy plebani kościoła Wsz.Św.stały gazowe latarnie .Dzisiaj jako kandelabry zdobią elewację
kancelarii parafialnej.

Szok niedowierzanie

Te kandelabry to wyrób z lat, nie pamiętam dokładnie 1990-2000?, gdy ktoś jeszcze był w stanie wykonać pracę myślową i zastosował spójne dla całej starówki stylowe oświetlenie przeznaczone właśnie do stosowania w zabytkowych częściach miast. Takie stylowe “kute” latarnie, kandelabry, łańcuchy, słupki, plafony, ławki, płotki, czy inne np. granitowe kocie łby, czy spiżowe krasnale. To wszystko produkuje się cały czas. Można takie rzeczy stosować na starówkach. Ale żeby stosować, to trzeba czuć klimat. Bo starówka to – klimat właśnie. Przypadkowi dyletanci, na starówkach stosują natomiast latarnie z szarej blachy “nawiązujące “do …, kolorową kostkę betonową nawiązującą do…, żółto-czarne słupki, pomarańczowe… Czytaj więcej »

jerzy

Też pamiętam – od kwietnia 1946 roku do 1979 roku mieszkałem na Raciborskiej 12.

Cliper

Na wrocławskim Ostrowie co wieczór chodzi pan ubrany w stylowe wdzianko i celebruje rytuał zapalania lamp przy pomocy..długiego patyka

Szok niedowierzanie

Nie może być. Gliwice coś odrestaurują?! “W ramach zadania przewidziano więc demontaż, oczyszczenie, pomalowanie i ponowny montaż istniejącego słupa latarni gazowej, a także zakup i montaż na oczyszczonym słupie …” i do tej pory aż przygryzałem knykcie z wrażenia, ale dalej niestety następuje “… oprawy z diodami LED, stylizowanej na gazową …” :( i czar prysł. “Temperatura barwowa oprawy ma odpowiadać temperaturze barwowej latarni gazowej, aby imitować płomień gazowy…– zapowiada rzecznik.” Czyli prosektoryjne białe, jak na Andersa. Bo z tego co się orientuję, to płomień gazowy nie “świeci” (każdy posiadacz kuchenki gazowej może sprawdzić na własne oczy). Źródłem światła w… Czytaj więcej »

Kaganek Oświaty !

Nie rozpalaj się tak !
Twoja jednoosobowa opinia to ani prawda ani
żadna wyrocznia !
Ludzie mieszkający przy Andersa odetchnęli, szczególnie ci mający mieszkania na niższych piętrach.

Szok niedowierzanie

Mówisz o jednostce wojskowej czy Gwardii Ludowej? Ja mówię o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Jak nie wiesz dlaczego drogi oświetla się specjalnie dobranym światłem monochromatycznym a nie przypadkowym led-owym z promocji to sobie wygoogluj.

To ciekawe

Podczas opadów na Andersa i Kościuszki kompletnie nie widać pieszych. Refleksja przyjdzie dopiero jak ktoś zginie.

na pełnym gazie

Jak dobrze zrozumiałem, rozgrzana do białości koszulka Aurera, świeciła świetlistą aureolą ?

Szok niedowierzanie

Nie wiem czy “świetlistą aureolą” ale tak, w skrócie to ona jest źródłem “światłości” w tym ustrojstwie. Pełni rolę żarnika. Dzisiejsze turystyczne lampki na kartusze z gazem też tak działają bo płomień gazowy raczej świeci marnie.

na pełnym gazie

Zastanawiam się jakie jest pochodzenie słowa aureola, czy jest to tylko przypadkowe podobieństwo wyrazów.

Szok niedowierzanie

Aureola przedstawiana z reguły w kolorze złotym, w sztuce wykonywana ze złota lub pokrywana złotem. Ogólnie “boskość” ocieka złotem, więc bardziej na tym polu bym się doszukiwał podobieństw. Sakralność to złoto a złoto, to Aurum [Au].

Beton

Nie tylko Andersa… Spora część miasta oświetlona jest światłem, które świecie, ale nie oświetla.

taka prawda

Oświetlenie Andersa nie dość, że nie oświetla to wręcz przeszkadza.

Obserwujący

No a co się dziwić.W końcu nie o oświetlenie ulicy chodzi tylko o zaciemnienie,zgodnie z planem master zaciemniania i “oszczędności”.

Wkurzony

Można zaciemnić, można stosować led-y o odpowiednim paśmie, ale problem w tym, że jakiś cuil wpadł na pomysł oświetlenia ruchliwej drogi przypadkowym, białym światłem. Podobnie jest na Pszczyńskiej. Prawdopodobnie ten sam cuil stwierdził, że jak kierowcy nie będą nic widzieć, to przykleją nosy do szyb i zdejmą nogę z gazu. I to jedyna logika jakiej mogę się dopatrzeć w tym cuilowym masterplanie, w którym jakaś porąbana wizja “Gliwic z lotu drona” wzięła górę nad bezpieczeństwem. Bardzo często przejeżdżam Pszczyńską i Andersa i za każdym razem gdy pada czuję, że to jest loteria, że znowu mi się udało bezpiecznie przejechać, że… Czytaj więcej »

Urko

“…a także zakup i montaż na oczyszczonym słupie oprawy z diodami LED, stylizowanej na gazową,”
Już się boję tej stylizacji. Ale…. dajmy szansę .

kruczek44

Latarnia będzie stylizowana na stary tramwaj :D

świerk

Strasznie strachliwy jesteś, twoich przodków nie przerażała radioaktywna siatka Auera a ty wpadasz w panikę na myśl o samej stylizacji, ogarnij się, bądź mężczyzną, daj sobie szansę.

Urko

Mój strach jest niczym w porównaniu z moją satysfakcją na widok twoich postów,. Muszę być kimś znaczącym w życiu takiego kogoś takiego, jak ty. Każdy mój post , wywołuje jakąś twoją. uwagę . Na takim poziomie, na jaki cię stać . Jak to ujął niejaki Will Wheaton. w pewnym, serialu.” Widocznie mieszkam w twojej głowie,. I to zupełnie za darmo ” :-)

świerk

Mylisz się całkowicie, swoje posty piszę mimochodem na zasadzie, znowu wyskoczyłeś z jakąś głupotą i trzeba ci ją uświadomić.

Stop maruderom

Jeden z niewielu, którzy coś zrobili. A glajwicka komentatorska ęteligencka społeczność dalej marudzi

Laszlo_egesz

marudzi i urn wyborczych unika

Alex

Rzucam temat do rozpracowania przez pasjonatów lub osoby zajmujące się historią. Otóż w dyskusji na jednym z portali zamieszczono – poniekąd słuszne – przypuszczenie, że owa latarnia przy mostku gazową finalnie nie była. Z gazowej został tylko fragment żeliwnej podstawy, w którą osiowo włożono słup latarni elektrycznej (to zresztą było widoczne, że jest to jakby słup w słupie). Mechanizm zapadkowy, widoczny w podstawie, był “windą” do opuszczania oprawy elektrycznej, a sam słup jest za wysoki jak na latarnię gazową. Szczegół mechanizmu widoczny jest tu: https://ifotos.pl/z/qseeewh/%5D. Co więcej, na ul. Puszkina, przed remontem, również stał tam słup latarni gazowej, ale został… Czytaj więcej »

4WD

ad 1. To mogło wynikać z ówczesnej technologii montażu. Jedna ekipa (firma) montuje podstawy a druga wkłada w te podstawy gotowe latarnie dzięki czemu prace budowlane nie są uzależnione od prac technologicznych i vice versa. Obecnie jest podobnie fundamenty sobie, słupy sobie.
Wtedy może nie lano fundamentów a wbijano w grunt jakiś odcinek rury?

Schlesier

Teroz dobte se gorole robiom i ydno laterna chcom renowierung zrobic a wiela zech to zdrwastowano przez te lata i rozszabrowano o tym pisac trza tyż

Bercik Hindenburg o.s.

kochom w Gleiwitz o.s. hasło “poniemieckie”… Slonskie, przedwojenne fest pasuje. A jakie Gleiwitz o.s. jest?

Olo

A co z lwami z parkiu chopina ?

Na gazie

Jedn z latarni gazowych “zagrała ” w filmie Chaplina niebagatelnie wspaniałą rolę!
Pomogła policmajstrowi Czaplinowi sprytem obezwładnić niebezpiecznego bandziora!Hahahahhhaaaha!
Jeżeli chodzi o tą zabytkową -umieścić w holu biura obsługi klienta PNiG!.

Obserwujący

No zobaczymy.Oby efekt pracy nie był kiczowaty po glajwicku.

chank

Dzisiaj to się ten kikut niestety nadaje do wywalenia. Nie wiem po co w niego ładować kasę.

Pan w.

Zgadza się, ta renowacja bedzie droższa niż kupno nowej też stylizowanej latarni.
Dla mnie ta latarnia oprócz złomu nie ma żadnej wartości, tym bardziej że jednak bedzie inna. Tej latarni to się w ogóle nie zauważa, bo niczym szczególnym sie nie wyróżnia. To jest tylko nabijanie kabzy komuś

serio?

Ty byś ją pomalował na fluorescencyjny żółty żeby się wyróżniała nie?

Pan w.

Na skup złomu bym to wywiózł…ekologicznie

ręce opadają

Jak ktoś nie pojmuje jaka jest różnica między oryginałem a tanią imitacją, to chyba nie ma o czym mówić.

Informacja Turystyczna

W kościele więcej surowców wtórnych znajdziesz.

Justa

Byłego i słusznie zapomnianego radnego Pająka. Radny z wykształceniem podstawowym nie umiejący czytac i pisać. Temu panu już dziękujemy.

Coraz więcej w za obszernych

“Wykształcenie, podobnie do ubrania, winno być starannie dopasowane do osoby. Zbyt małe uwiera, za obszerne śmieszy.”
Andrzej Niewinny Dobrowolski

Kompleksy duże i bardzo duże

Takich jak ty “papierowo lepszych”, najbardziej bolą ludzie, którzy cię przerastają mimo niższego wykształcenia.

Kasia

Pani to może ma wykształcenie, ale dobrego wychowania to rodzice pani nie przekazali, kultury osobistej też brak. Najlepiej krytykować tych, którzy coś robią, jakie to prostackie.

jop

Nie matura lecz chęć szczera…. Nie tacy byli prezydentami w tym nieszczęsnym kraju. Pajak zapewne do sejmu wystartuje. Nie będzie specjalnie odstawał od średniej.

Po bandzie

Ważne, że w trybunale sami pierwszoligowi profesorowie, że w telewizji państwowej elita reporterska kraju