Pogotowie strajkowe w KWK Sośnica. WZZ Sierpień 80: “To sprawa życia i śmierci”

Perspektywa transformacji górnictwa, prowadzącej docelowo do likwidacji większości kopalń węgla w Polsce, zmobilizowała górników. W poniedziałek związki zawodowe działające na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Dąbrowskim reaktywowały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiły pogotowie strajkowe w całym regionie.

 
Jak zaznacza Śląsko-Dąbrowska Solidarność, u podłoża tej mobilizacji leżą decyzje rządu dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej, które zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy nie tylko w górnictwie, ale także w energetyce, hutnictwie, motoryzacji oraz w innych sektorach przemysłu. MKPS dał premierowi Mateuszowi Morawieckiego tydzień na rozpoczęcie rozmów. Jeśli tak się nie stanie, ruszą akcje protestacyjne.

Bezpośrednim powodem reaktywacji MKPS jest dotychczasowy przebieg rozmów związkowo-rządowego zespołu ds. naprawy górnictwa i energetyki, który związkowcy oceniają skrajnie negatywnie.

10 września podczas rozmów w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i resortu klimatu przedstawili stronie społecznej “Plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” oraz projekt “Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”.


Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich reali zacja będzie równoznaczna z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w województwie śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego – napisali członkowie MKPS w stanowisku skierowanym 14 września do premiera Mateusza Morawieckiego.

W Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjno Strajkowym zasiadają przedstawiciele NSZZ „Solidarność” OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień’80. Łącznie te centrale związkowe zrzeszają w Regionie Śląsko-Dąbrowskim niemal 250 tys. pracowników. W marcu 2013 roku MKPS zorganizował solidarnościowy strajk generalny największy tego typu protest w Polsce od lat 80-tych ubiegłego wieku, w którym wzięło udział ok. 85 tys. pracowników z 400 zakładów pracy. W 2015 roku MKPS koordynował strajki i akcje protestacyjne w obronie kopalń Kompanii Węglowej.

WZZ Sierpień 80 w KWK Sośnica: To sprawa życia i śmierci

Dziś znów musimy być razem. Od tego, jak się zachowamy, zależy nasza przyszłość. Akcja ulotkowa oraz oflagowanie zakładów pracy to elementy ogłoszonego w miniony poniedziałek na Śląsku i w Zagłębiu pogotowia strajkowego. Największe w regionie centrale związkowe – Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień’80 – zażądały rozmów o transformacji górnictwa i energetyki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – napisał w czwartek WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica w mediach społecznościowych.

Jeśli nie stawimy czynnego oporu – jak pięć lat temu – nasze miejsca pracy wkrótce przestaną istnieć, bo nikt się z nami nie będzie liczył. To sprawa życia i śmierci

– kontynuują związkowcy.

Albo pokażemy rządzącym, że nie zgadzamy się na ich politykę całkowitej uległości wobec Unii Europejskiej, albo w ciągu kilkunastu lat spełni się scenariusz najgorszy: scenariusz Śląska bez kopalń, bez firm kooperujących z kopalniami, z olbrzymim bezrobociem – zaznacza WZZ Sierpień 80 w serwisie facebook.com.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność (ny, łk)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Laszlo_egesz

To taka coroczna tradycja życia w poczuciu niepewności jutra (czyt. 13 i 14), pielęgnowana przez tłuste koty związkowe znowu czujące strach przed oderwaniem ich od koryta.

AndrzejD

Zobaczyć jak PIS zamyka kopalnie – bezcenne :)
Kupiłem już popcorn na oglądanie tego seansu.
…jak tam zwiąchole – bułki rozdawane przez Budynia przed wyborami smakowały ?

Urko

@AndrzejD. Przed miejscem, gdzie będą negocjowali powinny stać wielkie telebimy , na których w pętli “leciałyby” wszystkie przemowy Budynia Niezłomnego, Matołusza i Naszej Bełatki na temat górnictwa . Te o czarnym złocie , pokładach wungla na 200 lat , “dobrach narodowych” itd. A wtedy zobaczyć miny związkowych ryli – bezcenne

Urko

“Jeśli nie stawimy czynnego oporu – jak pięć lat temu – nasze miejsca pracy wkrótce przestaną istnieć, bo nikt się z nami nie będzie liczył. ” Wasze miejsca “pracy” znikną bo są anachroniczne, nieefektywne ekonomicznie i generują jedynie sytuacje patologii społecznej. I nikt od dawna się z wami nie liczy szanowne ryle. Daliście sobie wmówić , że jest inaczej, strasząc wszystkich wizją palonych opon “we Warszawie”. Tyle, że działacze PiS- u są w chwili obecnej tak zajęci równoczesnym wzajemnym kopaniem się po cojones i lizaniem sobie anusów, że bezrefleksyjnie i bez większego namysłu. przez czysty przypadek staną tam gdzie kiedyś… Czytaj więcej »

Żool

Francja byłą zmuszona uruchomić swoje elektrownie węglowe, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. To przyznanie się do porażki z promowaniem „zielonej energii”. Okazała się zawodna i przyniosła systemowi energetycznemu problemy. Francja, która była dzięki energetyce atomowej eksporterem energii, wkroczyła na drogę „zielonych eksperymentów” i ma problemy. Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej RTE opublikował wstrząsające dane dotyczące zużycia w tym kraju. Dane z raportu pokazują, że Francja ratowała się włączając swoje „wyklęte” już elektrownie węglowe. Wytwarzana przez nie energia, krytykowana przez ekologów za zanieczyszczenia, musiała zrekompensować w systemie niedostatek „zielonej energii”, której wytwarzanie okazało się dość zawodne. Według informacji podanych… Czytaj więcej »

Urko

Te mądrala . A nie napisali przez przypadek, że Francja otwiera swoje kopalnie. Bo jakby otwierała , to mamy jakieś 30K ryli na import. A potem jakiś potomek Zoli napisze “GERMINAL ” części od II- XIII , i będzie święty spokój.

Kazik

Strajkujcie najlepiej na dole aż do zamknięcia kopalni. To tylko nam pomoże zużyć bezwartościowy węgiel jaki już wykopaliście, a który leży na zwałach i zapyla okolicę. Jak się was pozamyka, to cena prądu zmaleje.

black_horse

A co stanie się z ceną energii cieplnej ? Mamy jakąś alternatywę na już ? Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak się niektórym wydaje. I żeby nie było – nie jestem za kopalniami w obecnej formie.

Urko

Cena 1 tony wungla – ARA – 55, 60 USD (16.09.20) po demurrage – , UDS 3, 75. . Odpowiadając na twoje pytanie – nic nie powinno się stać.

black_horse

@urko Może Ci umknęło ostatnio, to przypomnę : unia Europejska oraz inne szanowne gremia mają takie marzenie, żeby odchodzić od węgla. Tak że tego, niech sobie będzie i po 20 $. Cenę pietruszki, marchewki i pomidorów z targu na Lipowej też znasz?

Urko

@black_horse
No. Bo UE i inne szanowne gremia nie mają przecież pojęcia , że wystarczy spalać wungiel “od góry”, nie ? I wtedy, zgodnie z twoją , lansowaną po wielokroć teorią , efektem spalania jest czysty tlen o zapachu sosny, lawendy i sasanki polnej, nie ? Rozumiem ,że pytanie o cenę warzyw , wynika z z jakiegoś twórczego rozwinięcia tej teorii i chęci uzupełnienia palety zapachów o woń świeżego pomidorka rozgrzanego lipcowym słońcem ?

Kazik

Alternatywą jest znacznie tańsza energia i węgiel z zagranicy. Ceny energii w Polsce są wysokie bo płacimy za polski irracjonalnie drogi węgiel, czyli za dobry humor górników.

Turbo

Węgiel z chin albo z australii

Jano

Kazik cena prądu zmaleje buahahahha obudź się człowieku węgiel z importu będzie chyba droższy.

kanalia52

Pijcie więcej piwa z Matołuszem.

Gliwiczanin

Zamknąć wszystkie kopalnie bo przynoszą tylko straty dość dopłacania wszystkich do garstki osób

Gliwiczaninka

Zmień swój nick na co innego bo tylko swoją wypowiedzia przynosisz wstyd dla Gliwiczanin wyobraź sobie że górnicy mają rodziny które muszą utrzymać tak jak ty no chyba że rodzice cię utrzymują wstyd że tacy ludzie mieszkają w Gliwicach

Ampuła

To zwiunzkowy mit, że Umorusani Specjalnej Troski utrzymują siebie i rodziny z przebieranych występów w podziemnym skansenie. Nie mogą z tego wyżyć Indianie w rezerwatach, obrzędowo hopsający dokolusia w opierzeniu dla rdzennych turystów z poczuciem winy., Nie zarabiają tak na siebie nawet Papuasi z “dzikich” wiosek w interiorze, którzy inscenizują w dni robocze Tańce Piłowania Głowy Wroga Tasakiem z Kory, a w weekendy odbębniają o stałych godzinach “tajemne rytuały inicjacyjne” (obrzezanie na niby, krew z keczupu, Lemon IceTea zamiast moczu wypijana z czaszek przodków itd.). Niestety, nie ma na świecie samofinansujących się skansenów. Indianie żyją z kasyn w Las Vegas… Czytaj więcej »

Gliwiczanin

Utrzymuję swoją rodzinę i rodzinę tych górników również bo dostają pensję z moich podatków

The Tiger@

Co chwilę słyszę reklamę Amazona poszukującego pracowników. Problem w tym, że nie zarobią tam tyle co na kopalni, ktoś ich ciągle rozlicza i trzeba będzie dłużej popracować do emerytury. Czyli zostać zwykłym śmiertelnikiem. Ot co boli najbardziej.

kolik

A utrzymuj własną rodzine, tylko rób to sam, a nie że cały kraj ma do tego dokładać!

Też gliwiczanin

Zlikwidować wszystkie urzędy bo przynoszą tylko straty dość dopłacania wszystkich do garstki osób

Ampuła

Znacie ten dowcip, jak zwiunzkowcy z wunsami z jednej radykalnej organizacji, postanowili zaostrzyć metody walki o utrzymanie swoich etatowych foteli w gabinetach aktem samospalenia najtłustszego działacza?

lech

Nie czarujcie, że chodzi o miejsca pracy. Tylko nie chce się robić do 65 lat.

Ad

Będą strajkować, to znowu im zrobią badania na COVID i znowu najwięcej “zachorowań” będzie na Śląsku!

EMERYT

oni ciagle maja na sztandarach komunistyczne powiedzenie == czy sie stoi czy sie lezy nam wszystko sie nalezy == a do roboty nieroby jedne jeszcze macie malo prawie nie robiac nic ponad 7 miliardow pln dostajecie za nierobstwo ja bym to pogonil szczegolnie zwiazkowcow

Karbo-n

Z importem węgla przez morza to wielki krytyczny szum medialny .Chodzi o to że spora jego część jest zakupiona przez Czechy jak i inne zakłady przemysłu metalurgicznego jako specjalny gatunek do produkcji stali i przemysłu chemicznego.
Była kopalnia “Gliwice” wydobywała jeden z tych gatunków jako koksujący czy do produkcji chemicznej /Koksochem/.
Z powodu wyeksploatowania pokładów wstrzymano wydobycie i zlikwidowano kopalnię.
Pamiętam “aromat” koksowni przy otwieraniu jej baterii chociaż mieszkam daleko.

Jano

Tak pozamykajmy kopalnie a elektrownie węglowe nagle przejdą na olej opałowy albo drewno hahah. A węgiel z Kolumbii jest przecież bardzo tani a przy tym komuś z resortu może wpadnie trochę kaski.

Obserwujący

Fochy i dąsy związkowców są po prostu śmieszne.Nie rozumieją,że te ich miejsca pracy są nie potrzebne, archaiczne.Węgiel truje środowisko.Zaczyna się ogólnoświatowa energetyczna zielona rewolucja.
Trzymali z pisiorami, przekonają się,że pisiory mają ich w nosie.Pisiory ich wykorzystały tak jak oni to potrafią
Tak, kopalnie powinny być likwidowane, jedna po drugiej.
Tak, górnicy, związkowcy, pora zacząć się przekwalifikowywać, szukać innej pracy np. za granicą.
Rolnicy również przejrzeli na oczy,jak ich pisiory okantowały.

#nośmaseczkę

xxx

pozamykać te skanseny, a najlepiej to je zalać

gliwicjus

Można zostawić jedną kopalnię najlepiej którąś zlokalizowana w pobliżu jakiegoś osiedla górniczego i całość zamienić w rezerwat. Turyści przyjeżdżaliby a mieszkańcy odtwarzaliby dla nich różne uroczystości, wydarzenia – z możliwością uczestnictwa. Dostępne byłyby możliwości zwiedzania bez wysiadania z samochodu lub autobusu, a dla odważnych zwiedzanie na piechotę. W dalszej perspektywie przewidziane byłyby zjazdy do kopalni na dół.

Pasażer

Noo. Po większości postów widzę, że nasze społeczeństwo brzydzi się węglem (i jak domniemuję – również stalą). Korzysta ciemnota całe dnie z prądu z węgla i korkuje miasto stalowymi pudełeczkami z komórką w dłoni i …utyskuje na wszystko co przeciwne mainstreamowej ideologi serwowanej nam zza naszej zachodniej granicy. A tam za miedzą, to niby mniej węgla spalają niż u nas ?! A tam za miedzą, to realizują właśnie plan kolonizacji Polski i nieźle im to wychodzi a głupi tłum im bije brawo, bo myśli, że tamci to tak wszysto z dobrego serca – żeby nam Polaczkom się lepiej żyło. A… Czytaj więcej »

Tobi

Ty tak poważnie?
Z mojego podwórka-mam pompe ciepła i fotowoltaikę-na h….a mi węgiel? Jak kolonizacja Niemiec.? Patrzac po producentach urzadzeń przeze mnie wymienionych moje podwórko skolonizowały raczej Chiny i polskie firmy wykonawcze.
Dlaczego nie jestes konsekwentny i nie walczysz np o samochody. Polacy ich nie produkują i Zachód mam je sprzedaje zapewne (zgodnie z Twoją logiką) zawyżając ceny?

Pasażer

Może się zdziwisz, ale ogólnie jestem wolnorynkowcem (np. w kwestii samochodów). Tyle, że pewne rzeczy trzeba robić z głową. Np. kopalnie likwidować gdy zostaną zastąpione innymi własnymi (przynajmniej w większości) źródłami energii (co do energetyki, to nie zostawiłbym jej akurat w 100 wolnemu rynkowi). A nie likwifować naprędce, “bo Niemcy” tak sobie wymyśliły. Te zmiany które teraz zachodzą nie są spowodowane działaniem wolnego rynku, tylko polityki zagranicznej (wobec Polski). A Twoja pompa Ciepła (i prąd z gniazdka) też nie raz jadą na węglu. A szczególnie produkcja wielu dóbr z których na codzień korzystasz.

Michał Komb

Odłącz się od sieci energetycznej to wówczas przekonasz się na h…a ci węgiel.

Zdzisław

Śląsk takiego bezrobocia nie utrzyma, bo to już nie chodzi tylko o kopalnie ale też o przemysł motoryzacyjny, hutnictwo itp. A jak dojdzie do tego że firmy na Śląsku zaczną płacić kolosalne kary za emisje CO2, to też się zwiną ze Śląska na wschód. Przykładowo taki Ceramiks który wypala w piecach gazowych to co zrobi jak przyjdzie im płacić kary za emisję CO2, przecież gaz też jest kopaliną ciekłą która wytwarza CO2. Także drodzy mieszkańcy Śląska to co wyprawia UE to przechodzi ludzkie pojęcie. Pozdrawiam

Urko

Oj , Zdzichu, Zdzichu ….. Ceramiks to taka hurtownia z kafelkami. W Radomiu. Który jeszcze chyba zagłębiem węglowym nie jest . Jak już musisz mieć seksualne podejście do własnych głupot , to rób to z jakimś sensem. Albo przynajmniej w prezerwatywie.

Ad

“Śląsk takiego bezrobocia nie utrzyma, bo to już nie chodzi tylko o kopalnie ale też o przemysł motoryzacyjny, hutnictwo itp.”

powinni jeszcze wymienić hodowców drobiu, handlarzy z giełdy samochodowej, producentów obuwia, kaletników, malarzy-tapeciarzy, blacharzy i lakierników a nawet tirówki przy DK88, bo wszyscy oni żyją przecież z górnictwa!

wirtualna elektrownia atomowa

Wiesz ile firm podwykonawczych na śląsku utrzymuje się z górnictwa? Masz opcję zastępczą?

Asik

A może się te firmy wezmą za robotę zamiast być firmami podwykonawczymi polskiego górnictwa?

Napiszę jak dla blondynki

Nic nie rozumiesz, a mówienie górnikom “niech się wezmą za robotę” może wydalić z siebie tylko totalna i****ka
remonty i przeglądy szybów przeprowadzają specjalistyczne firmy od szybów.
remonty i przeglądy dźwigów przeprowadzają specjalistyczne firmy od dźwigów
systemami informatycznymi zajmują się specjalistyczne firmy informatyczne
jeżeli trzeba pomalować konstrukcje wież szybowych to nie robi tego górnik tylko firma

firm podwykonawczych wokół kopalń jest więcej niż samych górników.
Nie masz bladego pojęcia, jak ogromnym przedsiębiorstwem są kopalnie, ilu firmom zapewniają pracę i jak to wygląda.
Mówiąc “wezmą za robotę” co miałaś na myśli? siedzenie za komputerkiem i piłowanie paznokci?

Urko

“remonty i przeglądy szybów przeprowadzają specjalistyczne firmy od szybów.
remonty i przeglądy dźwigów przeprowadzają specjalistyczne firmy od dźwigów
systemami informatycznymi zajmują się specjalistyczne firmy informatyczne
jeżeli trzeba pomalować konstrukcje wież szybowych to nie robi tego górnik tylko firma”

I super . Tylko w zasadzie, po co ?

mieszkaniec

A kto zarządza tymi firmami (byli dyrektorzy, związkowcy kopalniani)? W jaki sposób wyłaniani są wykonawcy? Jedno wielkie kółko wzajemnej adoracji!

wirtualna elektrownia atomowa

Wykonawcy wyłaniani są w przetargach. Kierują nimi i pracują w nich ludzie, znający się na swojej robocie. Potocznie określa się ich mianem – fachowcy. Czy w firmach, w których pracownicy tylko siedzą przed komputerami lepiąc wizualizacje i słupki w Excelu znajdziesz fachowców? Niestety. Nie samymi “informatykami” świat stoi. Urojenia n.t. przekształcenia Śląska w jakąś dolinę krzemową należy włożyć tam gdzie jest miejsce urojeń. Śląsk to region o największym zagęszczeniu ludności (4,489 mln), jak nie wierzysz to zerknij na mapę. To zagęszczenie jest wynikiem zagęszczenia przemysłu a nie uroków regionu. Likwidując przemysł nie wysiedlisz bezboleśnie 2 mln ludzi wraz z ich… Czytaj więcej »

The Tiger@

Niestety znaczna część tych przetargów jest ustawionych. Z własnego podwórka – zaproponowaliśmy do kopalni produkt 2 razy tańszy i 2 razy wytrzymały niż stosowany do tej pory. I zaczęliśmy otrzymywać “uprzejme” telefony z troską o nasze bezpieczeństwo.
Natomiast istnieją regiony, które przeszły transformację – i nadal w nich żyją ludzie, pracują, zarabiają, etc. Czyli da się – ale trzeba chcieć.

wirtualna elektrownia atomowa

“Natomiast istnieją regiony, które przeszły transformację – i nadal w nich żyją ludzie, pracują, zarabiają, etc. Czyli da się – ale trzeba chcieć.”
Ile ludzi (podaj ilość osób / km2) żyje w tych regionach? To że po zamknięciu jednej fabryki obuwia na jakimś wygwizdowie kilkuset pracowników zaczęło hodować drób ma się nijak do likwidacji górnictwa w najbardziej zaludnionym i stosunkowo małym regionie. Nie zdajecie sobie sprawy z liczb i z rozpierduchy jaką coś takiego wywoła.

The Tiger@

Weź sobie takie Zagłębie Ruhry… 5,2 miliony, gęstość zaludnienia 1166 ludzi / mkw. Poza tym to i tak nie będzie zamknięcie na raz, tylko proces. I zostanie cała gromada ludzi i firm, którzy będą to i tak musieli utrzymać, by nie było katastrofy ekologicznej – dokładnie tak jak to jest w Zagłębiu Ruhry.

Ampuła

Niech się Umorusani Specjalnej Troski wezmą za INNĄ robotę.
Ta, za którą chcą 20 wypłat w roku, jest już w Polsce ekonomicznie bezsensowna i społecznie bezużyteczna. A polski węgiel to nie wytwór ludowego folkloru ani skamieniałe odchody pambuka. Jest zwykłym surowcem na światowym rynku i należy go rozumnie tanio kupować, zamiast kretyńsko drogo wydobywać.

Taki mamy klimat

a może należy też go rozumnie wydobywać i sprzedawać? Skoro ropy ani diamentów u nas nie ma.

Ampuła

Zostań Sprzedawcą Roku polskiego wungla.
Na Twoją handlową pomysłowość i obrotność czekają kupy po parę milionów ton.
Towar jest. Kupuj hurtem i pchaj w świat szeroki, z zysków obrastając w złoty tłuszcz.
Z tym, że przed poznaniem ceny zakupu polskiego wungla każ się owinąć w dwa atestowane kaftany, przypiąć łańcuchami do żeliwnego fotela i zakneblować kłębem wymoczonym w roztworze środków do wprowadzania berserkerów w stan śpiączki farmakologicznej.

Żool

Najlepiej niech zostaną intelektualistami, biurokratami, gryzipiórkami i niech likwidują fermy futerkowe, hodowle drobiu, mleczarnie, niech nie będzie niczego tylko pierwotna puszcza. I niech będzie obowiązkowy podatek na piłkę kopaną.

kopanie się z koniem

A jaka jest różnica czy obowiązkowy podatek jest na piłkę kopaną czy na wungiel kopany ?