Policjanci zepchnęli uciekającego golfa na kościelny płot. Kierowca miał wyrok do odsiadki

Zniszczone ogrodzenie kościoła pw. św. Bartłomieja to efekt pościgu za kierowcą, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Biorący w nim udział policjanci obawiali się, że uciekinier wjedzie w zmierzających na mszę wiernych. Udało się go zatrzymać.

 
Wydarzenia miały miejsce krótko po 7:00 rano w niedzielę. Płot świątyni zniszczony został w miejscu nieoczywistym, w rejonie ogródków działkowych. Pościg zaś, rozpoczęty na ulicy Piwnej, zakończył się na drodze gruntowej, utwardzonej betonową płytą (policja określa ją jako chodnik).

Gdy auto ostatecznie udało się zatrzymać, okazało się, że za kierownicą siedział 40-latek, gliwiczanin, który poszukiwany był przez policję.

Początek problemów kierowcy miał miejsce na ulicy Piwnej, kiedy nie zareagował on na sygnały dawane przez umundurowany patrol i z ogromną prędkością pędził, klucząc ulicami miasta

– relacjonuje rzecznik gliwickiej policji, podinspektor Marek Słomski.

Niedzielny poranek to czas spacerów do i z kościoła. Policyjna załoga nie miała dużo czasu do namysłu, gdy volkswagen wjechał na deptak przy świątyni – zdecydowano o użyciu radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego i próbując zatrzymać uciekiniera, zepchnięto go z toru jazdy – chodnika. Kierujący golfem nie zdołał opanować auta i z impetem wpadł w kościelne ogrodzenie – dodaje Słomski.

Radiowóz zablokował samochód uciekiniera, a jego samego zatrzymano. Okazało się, że nie był nietrzeźwy, ale, jak sam przyznał, uciekał, bo wiedział, że jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Potwierdzono, że 40-latek jest ścigany listem gończym, wydanym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach. Na miejsce, zgodnie z procedurami, przyjechali prokurator, ekipa dochodzeniowo-śledcza oraz przedstawiciele nadzoru kierowniczego policji

– informuje oficer prasowy.

Najbliższe 4 lata i 6 miesięcy zatrzymany ma spędzić w więzieniu. Możliwe, że zostanie za kratami kolejne lata. Za ucieczkę przed policją prawo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

(żms)/KMP Gliwice
fot. 24gliwice.pl/żms, KMP Gliwice

25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
04/10/2021 13:26

Brawo Policjanci !!! Tak się skutecznie wyrywa chwasty. Szkoda tylko, że papiery związane z interwencją, to pewnie jeszcze do dzisiaj wypisujecie :(

AndrzejD
04/10/2021 18:10
W odpowiedzi na  Beton

Byłbym bardziej usatysfakcjonowany gdyby tego ******. Teraz przez blisko 5 lat będzie na utrzymaniu podatnika czyli nas wszystkich.

Jak Tommy Lee Jones w ściganym
04/10/2021 13:30

I tak macie ścigać! A nie się patyczkować.

Tajemniczy Ktoś
05/10/2021 13:31

Jak najbardziej. Niech działają jak policjanci z USA, którzy się nie boją zniszczyć/uszkodzić swój pojazd. Kwesta taka kto naprawi pojazd, bo jak się czyta w intrenecie, że policjanci mają z własnej kieszeni pokrywać uszkodzenia itp. radiowozów to może się okazać, że dla mediów zrobili robotę a sami pod dupie oberwą.

BezpieczneGliwice
04/10/2021 14:14

znając nasze głupie prawo Policjanci będą sie musieli teraz tłumaczyć z tego czy zepchnięcie z drogi tego potencjalnego bandyty było celowe czy można było tego uniknąć.
Oby takich zatrzymań było więcej.

Mika
04/10/2021 13:13

Czy jest ktoś, kto nie słyszał co grozi za ucieczkę przed Policją? No, oprócz tego 40-latka.

Smutek
04/10/2021 16:12

Nareszcie widać, że mamy policje w mieście ;)
Z jednej strony dobrze wykonana robota z drugiej smutek mnie ogarnia wielki na myśl, że ten płot już tak zostanie na dłuuugo. Zabandażowany kikut po latarni na skrzyżowaniu N.Świat – Kościuszki, uszkodzonej przez podobnego buca, straszył niemal dekadę. Thebill ze szpachelwagena zdąży wyjść na wolność zanim naprawią to ogrodzenie.

szyderca
05/10/2021 07:17
W odpowiedzi na  Smutek

Niekoniecznie. Latarnia należy do miasta, zaś ogrodzenie do parafii.

Latarnik od 6 - 19
05/10/2021 07:52
W odpowiedzi na  szyderca

Myślałem, że do Tauronu. Parafie też do remontowych orłów się nie zaliczają. Widać to po budynku lazaretu, który inna parafia ychy ychy „kupiła”, gdzie „ekipa pana Wiesia” od kilku lat próbuje zrobić schody przed wejściem.

W pogoni za octem
04/10/2021 13:18

Zapłaci za zniszczony płot?

Agentka
04/10/2021 13:27
W odpowiedzi na  W pogoni za octem

To wygląda tak: naprawa płotu z OC samochodu sprawcy. Potem prawnicy ubezpieczalni na zasadzie regresu zażądają pokrycia kosztów (złamano zasady umowy ubezpieczenia), komornik itp. itd.

SS3
05/10/2021 11:17
W odpowiedzi na  Agentka

Tyle teorii.
Kto zapłacił za rozjechany krzyż przy drodze na Dzierżno/Pyskowice?

szczaw
04/10/2021 14:03
W odpowiedzi na  W pogoni za octem

A to on wjechał w płot czy go policja wepchała? Wg to to radiowóz doprowadził do kolizji i to policja ponosi odpowiedzialność za szkody materialne.

Agentka
04/10/2021 14:11
W odpowiedzi na  szczaw

szczaw: Ustawa o Policji mówi, że radiowóz może być użyty jako środek przymusu bezpośredniego. Czyli zrobili to do czego mają prawo i bardzo dobrze to o nich świadczy – trzeba podejmować męskie decyzje. Funkcjonariusz w sytuacji, gdy np. ktoś nie zatrzyma się do kontroli drogowej lub stanowi zagrożenia dla innych kierowców może radiowozem próbować zepchnąć auto pirata drogowego lub zmusić go do zatrzymania się.

bełon
05/10/2021 06:35
W odpowiedzi na  W pogoni za octem

Nie!!! Trzeba będzie dać na tacę.

HH
04/10/2021 20:27

Zastanawiam się czy oni w Polsce jak skażą na więzienie to od razu nie wsadzają do pudła tylko zaproszenie wysyłają do domu? To jest jakieś chore.

PAKer
05/10/2021 00:33
W odpowiedzi na  HH

Musi czekać, aż się miejsce zwolni, to nie tak, że ZK stoją puste :). Poza tym, wszystko zależy, za co dostał ten poprzedni wyrok i czy wtedy odpowiadał z wolnej stopy czy był w areszcie. Jak już siedział w areszcie, to go chyba nie by nie wypuszczali. Inna rzecz, że są tacy, którzy wychodzą na przepustkę (nie pytaj mnie, czemu są przepustki w trakcie kary, ja tego nie pojmuję), a potem nie wracają.

Baśka
04/10/2021 19:49

Płot jest od początku czyli od 1911 roku

Lolo
04/10/2021 19:45

Da radę wyprostować taki płot?
Jest on zabytkowy

milicja
04/10/2021 19:46

A Jaworka kiedy złapią???

Obserwując
05/10/2021 13:42

Płot miasto wyremontuje a radni-bezradni klepną uchwałę i już.Miloniki pójdą na naprawę.
Sprawca do pierdla powinien trafić na 10 lat plus 300 tys grzywny.

bełon
04/10/2021 12:47

no dobra, ale co z jazdą po pijaku? Należałoby jeszcze z 5 lat za jazdę pod wpływem…dycha jak nic!

karibu
04/10/2021 13:45
W odpowiedzi na  bełon

Czytaj ze zrozumieniem, ******.

Potas
04/10/2021 14:26

Mam nadzieję że ogrodzenie zostanie pokryte z prywatnych środków finansowych policjantów a nie z moich podatków.

Piotr
06/10/2021 06:58
W odpowiedzi na  Potas

A płacisz?