Rekonstrukcja dawnej restauracji w miejscu okrąglaka? Rada Dzielnicy złoży taki wniosek do GBO 2022

Ciąg dalszy sprawy działki przy placu Grunwaldzkim, na której stoi budynek nieczynnego już “Okrąglaka”. Jest pomysł na zagospodarowanie tego miejsca tak, by służyło wszystkim mieszkańcom, miejskim instytucjom i organizacjom pozarządowym.

Rada Dzielnicy Wójtowa Wieś nie chce, aby miasto sprzedawało działkę na placu Grunwaldzkim, gdzie mieści się budynek Okrąglaka. Kilka dni temu wystąpiła z wnioskiem o wstrzymanie procedury. Na tym nie poprzestano. Radni zamierzają złożyć projekt ogólnomiejski do budżetu obywatelskiego na 2022 rok, który zakłada rekonstrukcję istniejącej około stu lat temu w Gliwicach Restauracji Parkowej. Aby do tego doszło muszą zebrać 150 podpisów mieszkańców Gliwic.

Odtworzony ze środków GBO budynek będzie stanowił ozdobę Parku Plac Grunwaldzki. Po odtworzeniu będzie dzierżawiony przez miasto prywatnemu operatorowi wg. starannie opracowanych wytycznych podejmowanej w tym budynku działalności w zakresie małej gastronomii oraz działalności kulturalno-społecznej – argumentują autorzy wniosku.


Rada Dzielnicy będzie dysponować prawem organizowania własnych wydarzeń w obiekcie, przewiduje się ponadto dostęp dla organizacji pozarządowych oraz miejskich instytucji kultury i edukacji

– dodają wnioskodawcy. Z projektem można zapoznać się tutaj: 20210314-Wniosek-BO-Okrąglak_MK

Obiekt mógłby być wykorzystywany jako punkt dystrybucji informacji miejskiej (np. przewodnik po mieście, mapy, pocztówki, etc.). Koszty projektu, oszacowane na podstawie analizy dwóch niezależnych architektów, mają nie przekroczyć pół miliona złotych.

Obecny pawilon nadaje się już tylko do rozbiórki. Fot. 24gliwice.pl/msz

Będzie to bardzo ciekawe nawiązanie do rozwiązań historycznych, gdyż takich restauracji parkowych było kiedyś w mieście więcej. Odtworzenie tego budynku na kształt
tego, który funkcjonował w Gliwicach w latach 20-tych XX w. będzie stanowiło bardzo istotną wartość dodaną dla tego wyjątkowego miejsca
– argumentują radni. Przypomnijmy, że w mieście z powodzeniem funkcjonują już dwa lokale gastronomiczne w rejonie parku Szwajcaria.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/msz

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Trzcina

Fantastyczny pomysł ! Trzymamy kciuki !

Zibi

bardzo dobry pomysł, mam nadzieje że pazerność naszych urzędników zostanie zablokowana i okrąglak powróci do dawnej świetlności

gliwicjus

Tak dla porządku, to restauracja z przedwojennego czarno białego zdjęcia była w obecnym parku Chopina a to coś na placu Grunwaldzkim to radosna twórczość z lat 60. W archiwalnych numerach Nowin Gliwickich jest gdzieś nawet wzmianka o oddaniu do użytku tego obiektu (“najnowocześniejsze”, “z wykorzystaniem tworzyw sztucznych” itp).

Josef

Brawo Rada Dzielnicy.
Ale czy takiego ruchu nie powinniśmy oczekiwać od UM??? Jakiegoś grama inicjatywy, a nie spuszczenia tematu przetargiem na działkę.

Nie żartuj

Od UM to możemy oczekiwać co najwyżej, że upstrzą całą okolicę mnóstwem tablic stałej treści, skanalizują ruch i wytną parę drzew. Byłoby cudownie, gdyby po prostu nie przeszkadzali.

Urko

“Będzie to bardzo ciekawe nawiązanie do rozwiązań historycznych, gdyż takich restauracji parkowych było kiedyś w mieście więcej. Odtworzenie tego budynku na kształt tego, który funkcjonował w Gliwicach w latach 20-tych XX w. będzie stanowiło bardzo istotną wartość dodaną dla tego wyjątkowego miejsca ” Obawiam się, że ten fragment uzasadnienia wniosku , spowoduje jego przepadnięcie. Radni Neumanna będą na “nie”, bo zmiana decyzji w ogóle im się w głowach po prostu nie zmieści ( za wyjątkiem Jaśnioka Michała, który będzie “za” a nawet “przeciw” i wprost “przeciwnie” nie będzie miał “nic na przeciwko” ). Ci z KO będą czekali na wyniki… Czytaj więcej »

pas wizjoner

No tak, ale gdy funkcjonowała restauracja parkowa to rządziła w kraju dyktatura i tępiła smerfy. Dodać należy, że poza parkami drzewostan nie panoszył się po gliwickich ulicach i przez to można było zachwycać się widokiem elewacjami kamienic , wiec Rada w pierwszej kolejności powinna postulować usunąć drzewa w mieście poza parkami, a wtedy restauracja Okrąglak będzie miała szanse na komplet gości.

Jendrek

Ja bym tam otworzył hurtownie alkoholi.
Na co komu restauracja?
Człowiek bez jedzenia wytrzyma dwa tygodnie.
A pić musi…

666

Pomocy!!! gdzie te podpisy należy składać?

Marek

Dzisiaj pod okraglakiem od 15 do 17.30. Do zobaczenia!

Krzysztof

Podoba mi się ten pomysł. Jeśli dojdzie do jego realizacji – w naszym mieście powstanie ciekawe, charakterystyczne miejsce,

Pro

Odbudować Sezam i Mandarynkę na Zwycięstwa!

dziadek kręcący się po ruinach

Lepiej Kanał Kłodnicki i wpuścić w kanał śpiewających gondolierów.

Jan

Nic z tego nie będzie, najwyżej parking.Patrzmy realnie, przy tym tzw. prezydencie ?… To niemożliwe.

Joe

Restauracja owszem – ale dlaczego mieliby nią zarządzać urzędnicy czy radni? Będzie kolejne pole do nadużyć. Lepiej w umowie sprzedaży wprowadzić odpowiednie klauzule odnośnie zagospodarowania terenu.

666

Bardzo zasadna uwaga. Nie mam do nich za grosz zaufania, uchwała śmieciowa nadal manipulacją cuchnie.

Wdzięczna mieszkanka Gliwic

Ja myślę, że załoga naszego cudownego UM da radę zadbać i o tą część miasta. Wiary drodzy Gliwiczanie! Jak już pieczołowicie wyremontowali elewację budynku Urzędu Miejskiego, wycieli wszystkie okropnie zarastające miasto drzewa w okolicach dworca PKP i placu Piastow, zrównali z ziemią paskudny zameczek leśny przy Chorzowskiej to i zapewne teraz zrobią wszystko co w ich mocy aby wspomniany okraglak wyburzyć. Hmm może nawet pójdą o krok dalej i dla naszego dobra wytną drzewa w parku Grunwaldzkim a na koniec wszystko pięknie zabetonują. Może w miejscu okraglaka postawia nowa lampkę Taurona?!

M.

A kto otworzy restaurację w pandemii?

natürlich fantastisch

Kiedy zarejestrowany na Cyprze Narodowy Holding Hotelowo-Restauracyjny wykupi za 10 % procent wszystkie padnięte restauracje i hotele to pandemia naturalnie zniknie już nawet bez jej opanowania, tak jak została pokonana na czas wyborów w tamtym roku, co nam uroczyście na konferencjach prasowych zakomunikowali miłościwie nam panujący.

sen

Samobójca?

hanek mały

link do obejrzenia tego dawnego obiektu i innych z tego okresu : https://www.youtube.com/watch?v=5Im405ZA3uo

Krzysztof

Obiekt jest widoczny w 2 min i 26 sekundzie.
Ale prawie cały filmik – ciekawy. Aż dziw, że rozpoznałem tak dużo miejsc ze starych fotek.

Blofeld

Jak w prezydenckim gabinecie zakiełkowała myśl, że należy sprzedać, to sprzedadzą, choćby i z 10 przetargów mieli zorganizować.

Ksenomorf

Może otworzyć tam punkt repasacji pończoch ? Już widzę tłumy walące do tej kawiarnio-restauracji po kawa za 15zł. i ciacho za 25zł. Bo przecież biznes musi zarabiać a mercedesa trzeba kupić już po roku działalności . A tak poważnie budynek zostanie rozebrany i nic tam nie powstanie . Nie ta epoka i nie ten kraj .

natürlich fantastisch

Już widzę jak na mapach, pocztówkach i przewodnikach robi tam biznes prywatny przedsiębiorca, kiedy nieprzebrane tłumy turystów będą walić do Gliwic a potem jeszcze długie kilometry do jakiegoś parku na peryferiach miasta, zwłaszcza jak niedawno padła księgarnia turystyczna w Gliwicach.

404

Padła bo myślała, że mowa o turystyce krajobrazowej i same mapy w ofercie miała. A w Gliwicach tylko turystyka zarobkowa. Gdyby miała przewodniki po centrach logistycznych i sortowniach to by miała o tak…

Josef

Księgarnia turystyczna padła trochę z powodu google maps i dostępności internetu raczej….
Nie ma już żadnej wypożyczalni video – znaczy to, że ludzie przestali oglądać filmy?

natürlich fantastisch

Nie ma już żadnej księgarni turystycznej – znaczy to, że ludzie przestali oglądać przewodniki, korzystają z dostępności internetu raczej… Cieszę się, że masz identyczne zdanie w tym temacie jak ja.

Jaro

ja bym w tym miejscu zrobił zbiornik retencyjny…….a nieopodal niszczeje przepiękna wieża ciśnień a nasi włodarze czekają aż się całkowicie zawali

404

Kazali przykryć plandeką, więc ręce mają czyste.

Maks

Ciemność widzę !Ciemność.

Chore lipy pójdą ood topór

wiem że dożyje dnia kiedy będą rżnięte te chore lipy z Mickiewicza a kiedy to nastąpi będę obok pilarza
pił wódkie i tańczył i śpiewał tryumfując .

ryżawy z brukseli

HAHAHAHAA
Już widzę jak tłum się pcha, a właściciel zbiera kokosy…

bliźniak co kazał lądować

HIHIHIHIHI
Spoko, spoko, Pcimajtek z nie takie Lotosy wyciska kokosy, to że właściciel nie wpisał do oświadczenia majątkowego, nie ma znaczenia.

Kolik

Postawcie tam jaskinie! Będzie nawiązanie do głębszej historia, kamienia łupango

Marta

sprytny plan:) pewnie już jakiś Daniel wybiera menu…

dworek leśniczego

Sprytny, godny nawet Gangu Pcimiaków i może w dodatku w nowej knajpie jakiś Zespół Tourette’a będzie przygrywał do kotleta.

Obserwujący

Pomysł bardzo dobry…ale chybiony.Otwieranie działalności gastronomicznej, w czasie trwania pandemii jest nieopłacalne i bez sensu.Tym bardziej,żę co najmniej przez 5-10 lat biznes nie będzie przynosił dochodów,ze sprzedaży na wynos utrzyma się ledwo,ledwo,chyba,że biznes nie będzie przeskalowany,ale zaprojektowany z głową.Tak czy siak,biznes z branży gastro to kiepski pomysł.

Radni-bezradni oczywiście pomysł odrzucą i tyle, bo przecież “nie da się” tudzież “nie można”.I po “burzliwej,merytorycznej, debacie” wniosek odrzucą.

ekologizm

Czy przy tej nowym restauracjo-kiosku z widokówkami będą zainstalowane instrybutory-ładowarki do Narodowej Elektrycznej Izery, dla której postawienia fabryki w Jaworznie należy ekologicznie wyciąć hektary lasu aż się tamtejsze Lasy Państwowe chwytają za głowę ? Wszak przecież do roku 2030 musimy uratować planetę, więc aby to zrobić należy ryć między drzewami w Placu Grunwaldzkiego, układać nowe kable, budować nowe podstacje elektryczne do zasilania ładowarek. Rekonstrukcja Restauracji parkowej to tylko malutka wisienka na szczycie tego całego tortu. Czy rada dzielnicy wzięła pod uwagę najpotrzebniejszą potrzebę instalacji ładowarek, czy ekologię ma w głębokim poważaniu ?