Strefa czystego transportu w centrum Gliwic? Teoretycznie możliwa, jest jedno ale…

W Gliwicach zarejestrowanych jest ponad 144 tysiące pojazdów, spośród nich tylko 11 posiada napęd elektryczny. To zbyt mało, by ustanowienie strefy czystego transportu w centrum miało jakikolwiek sens – tłumaczą urzędnicy.

W styczniu Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy mogą wprowadzić w centrach miast tzw. strefy czystego transportu.

Celem ustanowienia nowych przepisów jest zmniejszenie zawartości szkodliwych pyłów i substancji w atmosferze na terenach mocno zurbanizowanych, poprzez ograniczenie wjazdu samochodów napędzanych tradycyjnymi rodzajami paliw, jak m.in. diesel czy benzyna. Za złamanie prawa w tym zakresie grozi kara grzywny do 500 zł.

Chociaż według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku, zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią 5,4 do 7 % ogółu zanieczyszczeń, lokalnie w dużych skupiskach zabudowań ich udział może być dużo większy (np. 63% odnotowano w Warszawie). Gliwice, znajdujące się na jednym z wiodących miejsc w kraju pod względem ilości smogowych dni w roku (125 dni, za nik.gov.pl), mogłyby zadbać o poprawę jakości powietrza w centrum poprzez wprowadzenie takich ograniczeń, jednak w obecnej sytuacji byłoby to bezzasadne – tłumaczą urzędnicy. Do strefy czystego transportu mogłoby bowiem wjechać niewiele pojazdów.

Z ewidencji wynika, że liczba zarejestrowanych pojazdów zasilanych energią elektryczną w Gliwicach wynosi zaledwie… 11 (w tym 5 samochodów osobowych i 6 motorowerów) przy liczbie 144 155 wszystkich zarejestrowanych pojazdów

– informuje nas dyrektor ZDM, Anna Gilner.

– Mając na uwadze wskazaną powyżej dysproporcję, ustanowienie strefy czystego transportu, do której wjazd zgodnie z założeniami Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (…) byłby ograniczony wyłącznie do pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem, gazem ziemnym czy wybranej grupy użytkowników (np. służb ratunkowych, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, zarządców dróg, autobusów zeroemisyjnych, autobusów szkolnych, floty obsługującej Kancelarię Rady Ministrów), wydaje się być w najbliższej perspektywie nieuzasadnione – dodaje Anna Gilner.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fotomontaż: 24gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mieszkaniec Gliwic
Mieszkaniec Gliwic

Zamiast strefy czystego transportu dostępnej tylko dla elektrycznych samochodów proponuję wdrożyć bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich. Chętnie się przesiądę z samochodu, którym dojeżdżam do centrum Gliwic na autobus, jeśli nic mnie to nie będzie kosztować. Może nawet pomyślę nad sprzedażą pojazdu, a w razie konieczności będę korzystał z carsharingu? Wiem, że osób takich jak ja jest w Gliwicach bardzo dużo i dziwi mnie fakt że problem spalin i korków w Gliwicach jeszcze nie został w ten sposób rozwiązany, a przynajmniej zdecydowanie ograniczony. Zamiast tego wprowadza się woonerf na Siemińskiego i powoduje zatory i jeszcze większe stężenie spalin.

Werk
Werk

BRAWO!!! Dlaczego takich głosów jest tak niewiele? Co do Wieczorka i wnerwa – wszyscy za i przeciw powinni pamiętać, że kamienice na tej ulicy w dużej części są ogrzewane przez prywatne kopciuchy, a ładuje się do nich dosłownie wszystko co się pali. Przed laty w pomyśle i projektowaniu tzw.”rewitalizacji” ul. Wieczorka brali aktywny udział młodzi gliwiccy architekci mieszkający właśnie tam posiadający stare piece – przez koligacje zakolegowani z Prezydentem Frankiewiczem. To nie przypadek, że właśnie ta ulica została wybrukowana a niedawno usiłowano wyłączyć z niej ruch komunikacji zbiorowej. Wcześniej pewne lobby usunęło z niej rzekomo nieekologiczny tramwaj. Dziś mamy tzw.… Czytaj więcej »

treya50
treya50

samochody na starówce to jest prawdziwy wnerw !

Zonk
Zonk

Fakt! Chciałbym żeby ktoś podał przekonywujące powody dla których od 8-20 parkują te same samochody zwolnione z opłaty bo należą do właścicieli i pracowników lokali na starówce? Nie mają nóg żeby przejść kilkadziesiąt metrów? A jak przyjeżdża dostawa to jest wielki korek bo pełno dziuń też lubi objechać starówkę jakby miały dpy przyszyte do fotela w samochodzie.

psia kupa
psia kupa

A pralki automatyczne, lodowki i zmywarki juz nie? To taki sam sprzet AGD jak samochod

Loniu
Loniu

Jeździsz na pralce, czy na tosterze? Po nicku sądzę że na mopie, ale masz szansę błysnąć szczotką wc.

psia kupa
psia kupa

Czyli wnerwia was sam fakt jezdzenia innych a nie sprzet. Tak wlasnie myslalem

EA-68
EA-68

Nie myślisz i kup sobie polską klawiaturę do komputera.

Czyli w zimie nocą po żernikach szaleje stado dzikich diesle’ow, i stąd ta szara brudna zawiesina tuż nad domkami jednorodzinnymi :)

Anom
Anom

Ciekawe jaki był powód wyprowadzki Frankiewicza z Żernik do Czechowic. Odkąd tam mieszka, jakość powietrza się drastycznie pogorszyła, a przecież rodzina jeździ tylko eko dieslami, bo jako milionerów stać ich wyłącznie na oszczędzanie w dojeżdżaniu do pracy ale nie stać na nieekologiczny KZK GOP. Ogrzewają się tylko promieniami słonecznymi i energią kosmiczną. Jak Stachursky. A przy okazji, czemu nie postawicie wielu stacji badań jakości powietrza w centrum miasta, np przy DTŚ, Dworcowej, Rybnickiej, Zwycięstwa, Wrocławskiej, Toszeckiej, i w każdej dzielnicy gdzie są domki i kamienice z piecami i ulice z dużym natężeniem ruchu. Takich z dostępem do danych dla każdego… Czytaj więcej »

Ad
Ad

Zrób głęboki wydech i wypuść z siebie to zanieczyszczone powietrze, bo jeszcze Ci żyłka pęknie z nienawiści…

Anom
Anom

@Ad weź prysznic i próbuj wypełznąć ponad swoją nikczemną małość i staraj się aby twoje szare komórki zaczęły pracować. Marne szanse ale jak zmienisz środowisko na czyste to kto wie.

Nell
Nell

Ad, żeby zrobić głęboki wydech najpierw trzeba głęboko zaczerpnąć się mułem. Ty chyba tylko czerpiesz ten gliwicki syf. Inaczej byś tak nie bredził.

AndrzejD
AndrzejD
project of life
project of life

@ Andrzej, czyli gościu ma rację, na Zwycięstwa czyli w centrum jest syf i to w systemie polskiej ściemy, a niby kominy są gdzieś indziej. A na zewnątrz lato, piecyki nie używane, grille tylko w weekend. To co zanieczyszcza powietrze? Borsuki?
Patrz na prawdziwe dane bez polskiego filtra :
http://airindex.eea.europa.eu/

heli1b
heli1b

Kominy są głównie na Zwycięstwa, Wieczorka, w ścisłym centrum i tam, gdzie miasto nie potrafi przyłączyć budynków do PEC. Stare kamienice są wychłodzone, to że trafiły się dwa słoneczne dni nie znaczy, że zaraz wszyscy wygaszą piece.

śledź
śledź

Oszukuj się, oszukuj. 2 słoneczne dni? Od poniedziałku 9 kwietnia do wczoraj naliczyłeś całe dwa dni? Szacunek.
A przy okazji, w obecnej sytuacji bardzo właściwym jest aby stacja pomiaru zanieczyszczeń stanęła na Wieczorka. Wnerw, samochody, kominy, no i wspaniały relaks…

Alex
Alex

A przy okazji, czemu nie postawicie wielu stacji badań jakości powietrza w centrum miasta, np przy DTŚ, Dworcowej, Rybnickiej, Zwycięstwa, Wrocławskiej, Toszeckiej, i w każdej dzielnicy gdzie są domki i kamienice z piecami i ulice z dużym natężeniem ruchu

W Gliwicach jest już trochę niezależnych stacji Airly. W centrum kompletne pomiary wykonywane są m.in. na Zwycięstwa, Kłodnickiej, Barlickiego i Boh. Getta Warszawskiego. Stacja GIOŚ z Mewy podaje tylko PM10, SO2 i NO2

Fonz
Fonz

Alex jak widać na kierowcach i na władzach miasta ani na radnych to nie robi wrażenia. Ile osób w mieście z tej informacji korzysta?

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

wielu gliwiczan to jak te kury z chowu klatkowego. Nie interesują się niczym co by tylko do pracy z pracy cos wypić / zdjeść / Swiat według Kiepskich obejrzeć – takie cielaki a to czym oddychają to już dla nich za inteligentne jest , poza nimi

heli1b
heli1b

“zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią 5,4 do 7 % ogółu zanieczyszczeń”
Nawet jak z rur wydechowych zaczną już wylatywać tulipany to 95% winy za całe zło tego świata przypadnie zmotoryzowanym. Babranko w motoryzacji jest lepsze niż praca u podstaw w dziedzinie ciepłownictwa.

zielony
zielony

Dziś +25 st C a jakość powietrza pod psem – normy WHO znowu przekroczone. Jak myślisz, dlaczego?

Ad
Ad

“Dziś +25 st C”
a wystarczyło żeby przygrzało Ci łeb…

zielony
zielony

Przygłup co najmniej kilka razy dziennie tłucze termometr. Takim nawet upały na łeb nie szkodzą. :)

Szczery
Szczery

I ta biedna kamienica w tle…..kiedy przyjdą i dla niej lepsze czasy? prawdziwa niszczejąca perełka… najpierw oskalpowana przez komunistów….teraz kończy żywot…

realista
realista

Prywatna kamienica na sprzedaz. Jak ci przeszkadza to kup se ja i wyremontuj .

Racjonalista
Racjonalista

Coś jak te katolickie rudery rozrzucone po Polsce jak wszy, a ziemi jeszcze więcej. Też nie nasze, nie polskie, ale na sprzedaż obcy właściciel nie wystawia, bo polski niewolnik płaci za remont, ogrzewanie, utrzymanie. Polak głupi po szkodzie tylko trochę bardziej niż przed albo bez różnicy.

AndrzejD
AndrzejD

To że ta piękna kamienica w centrum Gliwic od lat niszczeje i nikt jej nie chce kupić (podobnie jak piękny budynek po dyrekcji Huty Gliwice) świadczy tylko o “atrakcyjności” tego miasta.
Niestety – Gliwice po ćwierćwieczu rządów Frankiewicza i jego nieudolnej ekipy to miasto upadłe.
Jedyna atrakcyjna rzecz to tanie tereny pod hale magazynowe, w pobliżu skrzyżowania autostrad,
i tania siła robocza.

śledź
śledź

Jest i mój typologiczny nowocześnik z Gliwic. Tak jest dlatego, mój ty, niby liberale, że są tacy jak ty, i reszta konserw, jak celnie zdiagnozował ktoś niżej przede mną. Przecież w kwestii obrony dotowania z budżetu miasta ruder kościelnych najpewniej byś nie umarł, ale mógłbyś zabić. Widziałem, byłeś blisko i nawet jest stadko, które chętnie by pomogło, podało kamień, nóż, albo siekierę. Najzabawniejsze, że to tylko pic na pokutę bo wszyscy razem w imię własnej wygody niszczycie to kiedyś piękne miasto razem z Frankiewiczem i jego małymi dyletantami. Razem robicie wielki wspaniały syf.

AndrzejD
AndrzejD

…szkoda klawiatury żeby się odnieść do tego bełkotu, żałosny grafomanie.

śledź
śledź

A jednak trochę zużyłeś, poeto umysłowego śmietnika. Nawet z “grafomanem” nie dasz rady się posiłować? Obsługa NK wyczerpała zasoby? Synapsy padły biorąc się za bary z fejsbuczkiem? Nie rób z siebie ofermy jakich pełno w UM.
Przekonaj niedowiarków, że warto angażować budżet do ratowania muru z mułu a nie warto kamienic w mieście, że lepiej je wyburzyć i na nich postawić takie cuda jakie budują TBS-y. No… stań, na baczność, misiu inżynierze.

Walczący z wiatrakami.
Walczący z wiatrakami.

Proszę zwrócić uwagę na bramę wypełnioną starymi plakatami.

Co na to służby porządkowe ???

heli1b
heli1b

Takich miejsc jest masa i to na starówce, którą co niektórzy uznają za powód do dumy. Wystarczy zobaczyć, chociażby na street view ul. Średnią, czy Grodową. Można to jeszcze porównać ze stanem dzisiejszym, co da pojęcie o tempie w jakim postępuje degradacja.

RADNI PRECZ!!!!
RADNI PRECZ!!!!

Co na to Radni Miasta? Mają jakiś pogląd? Nikt nie pyta, oni się nie wychylają. 2,500 miesięcznie za wystarczy być.

heli1b
heli1b

Stwierdzam ze smutkiem, że dożyłem czasów i mieszkam w dziurze, gdzie samochód sąsiada wzbudza większe emocje niż katastrofa smoleńska i aborcja razem wzięte. Stopień frustracji tej niezmotoryzowanej z jakiś względów części społeczeństwa oraz poziom nienawiści do zmotoryzowanych zwyrodnialców, do tych aspołecznych warchołów przemieszczających się na siedząco osiągnął rozmiar patologiczny. Fanatyczne ekociulstwo w połączeniu z dewiacyjną ksenofobią zaczyna nosić znamiona jednostki chorobowej

Urko
Urko

Cóż . Parafrazując . “Polanda to być stan umysła “

project of life
project of life

Jaka to piękna wizja życia – emocjonować się katastrofą lub/albo zamachem na samolot pełnym ludzi, których za ich życia chociaż nie znało to się nienawidziło. Tak jak aborcja, o której faceci nic nie wiedzą, to mają najwięcej do powiedzenia i decydują czy może być czy nie. Bo polityków kocha się tylko martwych i też nie wszystkich. A nienarodzone to wszystkie hurtem, byle za narodzone nie płacić i nie brać odpowiedzialności. Ach ten samochód w małym mieście… Tyleż go pożądasz ile nie możesz mieć nowego pachnącego fabryką. No może gdyby były nie tylko stare, hałaśliwe, kopcące i zwyczajnie poza prawem z… Czytaj więcej »

rrolch
rrolch

Pragnę przypomnieć, że Melexy nie podlegają rejestracji

@rrloch
Go for it

Urko
Urko

Tylko tymczasowo. Po przejęciu przez Skarb Państwa fabryki Opla w Gliwicach i przekazaniu jej pod zarząd związkowcom na polskich drogach od Melexów Suburbianów , Melexów Wranglerów oraz Melexów Astra XXVI . W ramach ogłoszonego przez NPwTCZNG programu “Melex+” każda katolicka rodzina otrzyma własnego Melexa na przedpłaty . Rejestracja będzie wymagana w celach dorocznej weryfikacji “rodzinności”

@Urko
“W ramach ogłoszonego przez NPwTCZNG programu “Melex+” każda katolicka rodzina otrzyma własnego Melexa na przedpłaty” – ojej to chyba niewielu….

Urko
Urko

No jak to ??!! Przecież w tym kraju jest 95-98 % katolików !! Podobno :-)

zielony
zielony

144 tys zarejestrowanych samochodów to wartość zbliżająca się do liczby mieszkańców Gliwic, w tym nie posiadających prawa jazdy dzieci, seniorów, niepełnosprawnych, itp. SZACUN! A Miasto nie chce ani ustawy krajobrazowej, ani stref czystego transportu… Smart City, Future is here i podobne pierdoły, które łykają konserwy i pelikany. Do 144 tys samochodów gliwiczan dodaj co najmniej kilkanaście tys. gości z okolicy przyjeżdżających do pracy i drugie tyle tylko przejeżdżających i masz spalinowy piec-kopciuch, przy którym twierdzenie, że zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią 5,4 do 7 % ogółu zanieczyszczeń jest żenującym głupim żartem. Ale nie wszyscy wiedzą, że NIK swoje wyliczenia opiera na polskich… Czytaj więcej »

Franc
Franc

masz łunerw na Siemińskiego… czego jeszcze chcesz? Daj trochę ludziom pojeździć

zielony
zielony

Przecież dla wuli za miliardy wybudowali DTŚ i A4. Tylko tam nikt nie widzi i nie słyszy wsiurka z rynną w miejscu wydechu.

ja234
ja234

Dokładnie, glajwice to zacofana, obdrapana, zasyfiona, zasmrodzona, nijaka, przaśna wioseczka na wstecznym.
Cała ta nowoczesność to zacofanie i tyle. Plus hala-porażka i piast-porażka-amatorzy.
To miasto istnieje dla auteczek, wszędzie auteczka, każda wolna piędź zastawiona tymi cholernymi śmierdzącymi auteczkami.

Van Helsing
Van Helsing

Dlaczego nie moze byc jak w niemczech? Zielona naklejka upowaznia do wjazdu wprost do centrum, te z zolta musza zastac troche dalej od centrum na parkingu a te z czerwona czyli stare tdi zostaja na rogatkach. Na kazdej stacjii benzynowej mozna kupic taka naklejke na podstawie dowodu rejetracyjnego. Kara za wjazd do centrum bez naklejki albo z zolta lub czerwona to 380 euro. Napisalem w uproszczeniu bez wnikania w szegoly.

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

POlicja nie jest w stanie upilnować tam prędkości oraz tego że na starówce pieszy ma pierwszeństwo a jakies strefy zielone mają być … Po co. I tak tam wiele osób zapierdziela ile chce i jak chce więc po co to ?

krzysztof
krzysztof

sami prawie ekolodzy a jeszcze za kasę wjazd do miasta to dopiero pojeb… wymyślił tylko że za kasę taki będzie ekologiczny tak jak z reklamówkami co były z napisem ECO te też rozkładały się 500 lat ale jak zapłaciłeś to jesteś eco..też do śmieci ja ich nie produkuje ani mój pokój czy sracz ale jestem eco bo mam od m2 płacić ot taki kaprys cudaka frankiewicza.

podpis
podpis

A trzeba było zamknąć wjazd na Starówkę dla wszystkich i nie byłoby problemu. Ale nie, forsa, forsa za parkowanie. Wpuścili tyle aut na abonament, że wygląda jakby każdy stały mieszkaniec miał dwa, trzy auta na stanie. Szkoda, że tirów nie da się wpuścić na uliczki Starówki. To byłaby kasa!

Teraz krzyk o czyste powietrze dla Centrum. A Sikornik, Trynek, Zatorze i pozostale dzielnice niech sie dusza.

Goo
Goo

A może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego w płatnej strefie parkowania, stoją auta z naklejkami mieszkańca strefafy, będące z powiatu lub innych miast?

Noos
Noos

Cwaniactwo i chamstwo. To samo jest z “niepełnosprawnymi” – parkuje i chop z auta biegiem bo się spieszy, a kule przez zapomnienie zostały w aucie.

Nobody
Nobody

Bo moga, wynajmują i są zameldowani tymczasowo. Mają prawo do abonamentu mieszkańca i tak jest ok.

W obecnej sytuacji strefa “elektryków” jest de facto strefa płatnego wjazdu, co mogłoby być ciekawym sposobem na walkę z osobami kombinującymi z płaceniem w strefie płatnego parkowania. Przy opłacie za wjazd o wiele trudniej byłoby pokombinować.

Ampuła
Ampuła

W sprawie czystości transportu warto wsłuchiwać się w Snujowizje Rządowe. W Fundacji “Nasza Przyszłość Wunglowa” trwają prace nad czysto polskim napędem alternatywnym. Chodzi o auta na wungiel. Na nasz czysto narodowy wungiel zamiast ropy z Kuwejtu, gazu od ruskich i trująco taniego wungla z Kolumbii. Załatwiamy tym od razu dwie pieczenie: niezależność energetyczną i czystość. Polskie auta z kotłem wunglowym może i będą dużo większe, cięższe i wolniejsze niż auta niepolskie, ale taki jest akceptowalny koszt czystej naszości. Akceptowalny przez rządy PiSoidów.

ja234
ja234

Zbyt duża liczba auteczek zacznie się odbijać czkawką.
Strefa czystego transportu to doskonały pomysł, funkcjonuje w krajach Europy Zachodniej jako zakaz wjazdu auteczkami do centrum, ewentualnie za opłatą.
Dobrym pomysłem byłoby wywalenie auteczek z centrum .Niestety nierealne.
Patrząc na to ,jak jeżdżą kierowcy, należałoby zabrać co najmniej połowie prawo jazdy.

rrolch
rrolch

doczytałem do słowa “auteczek”, a potem dałem sobie spokój

ja234
ja234

@rrolch, przeczytałem twój nick i dałem sobie spokój.

zielony
zielony

Trudno będzie przebić się z wiedzą do świadomości gliwiczan przez grubą blachę konserwy wykutej jeszcze w PRL-u. W Gliwicach konserwa “żondzi” na wszystkich poziomach, bo chociaż miasto lansuje się na bogate, to wcale tego nie widać, ale słychać i czuć, że to bogactwo wieśniaka. Żondzi bo to stan umysłu i tradycja przekazywana z chłopa dziada na robotnika ojca i dalej na mgr córkę i inż syna. Wszyscy jednakowo zaczadzeni uwielbieniem dla diesli i tak samo bogaci i cwani, że stać ich tylko na szrot z zachodu, którego tam już nie wolno używać. Polskie Pany.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Jak na zakaz wjazdu aut do centrum ma się DK 902, która przecinając centrum na pół wpompowuje tysiące m^3 spalin?