Szkoła Muzyczna w nowej siedzibie? Jest propozycja dla nowej lokalizacji tej znanej placówki

Miasto ma pomysł na nową siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej. Placówka funkcjonująca przy ul. Wieczorka 6 od lat czeka, by móc prowadzić zajęcia w bardziej komfortowych warunkach.

XIX-wieczna willa, w której obecnie kształcą się dzieci i młodzież, choć ma piękną i bogatą historię, jest po prostu za mała na potrzeby szkoły. Brak w niej np. sali koncertowej.

Jak się okazuje, szansą na znalezienie nowej siedziby może być reorganizacja systemu oświaty w Gliwicach. W związku z projektem nowej sieci szkół, niektóre z nich zmienią swoją lokalizację, przenosząc się do innych budynków.
– Ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Śródmieściu, zasadne jest wygaszenie Gimnazjum nr 1 przy ul. Księcia Ziemowita – poinformował gliwicki magistrat.


[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]To właśnie nieruchomość przy ul. Ziemowita brana jest pod uwagę jako nowa siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej.[/perfectpullquote]

O planach przeprowadzki szkoły muzycznej mówi się od już od dawna, padały nawet konkretne propozycje. Jedną z nich był budynek przy ulicy Śliwki, gdzie dawniej mieściła się Szkoła Podstawowa nr 6.
Ta lokalizacja nie spodobała się jednak dyrekcji szkoły. Podobnie było z propozycją ulokowania placówki przy ul. Bojkowskiej na terenie Nowych Gliwic. Kilka lat temu, prezydent Zygmunt Frankiewicz zapowiadał nawet wybudowanie nowej, bardziej komfortowej, siedziby dla Szkoły Muzycznej.

Jeśli dojdzie do przeprowadzki, jaka przyszłość czeka budynek przy ul. Wieczorka? Dwukondygnacyjna nieruchomość należy do majątku gminy, więc po przeprowadzce, najprawdopodobniej zostanie sprzedana.

Katarzyna Klimek

Willa znajdująca się przy ul. Wieczorka 6, sąsiadująca ze skwerem Bottrop, ma długą historię. Budynek, wzniesiony w stylu neoklasycznym, należał do 1924 roku do Jenny Schlesinger, a potem do gminy Gliwice. Do końca wojny znajdowały się tu niemieckie wydziały urzędu miasta, po wojnie, do czasu przekazania szkole, również urzędy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego funkcjonuje w budynku od 1954 roku. Od początku istnienia szkoły ukończyło ją około 1600 absolwentów. Wśród nich jest wiele wybitnych nazwisk solistów, dyrygentów, członków renomowanych orkiestr w kraju i zagranicą.