Tutaj inwestycje są bardzo potrzebne. Szpital “wojskowy” z szansą na małą modernizację

Trwają przygotowania do modernizacji budynku Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20. Choć zakres inwestycji nie będzie szeroki, każda zmiana w będącym w fatalnym stanie obiekcie może poprawić jakość obsługi pacjentów.

– Zakres prac obejmować będzie ocieplenie ścian piwnic, podłogi strychu i stropu nad ostatnią kondygnacją, wymianę okien, zainstalowanie paneli solarnych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz czyszczenie elewacji – wymienia Maja Lamorska-Gorgol z biura rzecznika prasowego Prezydenta Gliwic.

Przedsięwzięcie zaplanowane jest na 2019 rok, ale jego powodzenie uzależnione jest od zdobycia zewnętrznego finansowania.

Miasto zamierza sięgnąć po środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Urzędnicy zastrzegają, że tylko takie rozwiązanie pozwoli na realizację zadania.

Już teraz jednak podpisano umowę wartą 11 tys. 931 złotych na opracowanie analizy wykonalności przedsięwzięcia. Zajmie się nim firma eReR Group, spółka doradcza w zakresie pozyskiwania środków pomocowych z Unii Europejskiej.

– Ponieważ budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, elewacja nie zostanie docieplona, a jedynie wyczyszczona. Tym samym elewacja zewnętrzna nie ulegnie zmianie

– wyjaśnia Maja Lamorska-Gorgol.

Przypomnijmy, dawny szpital wojskowy funkcjonuje obecnie jako jedna jednostka wspólnie z dawnym szpitalem “miejskim”. Placówki pod szyldem Szpitala Miejskiego numer 4 działają od października 2017 roku. Połączenie, jak argumentowali urzędnicy, to próba szukania oszczędności i zwiększenie szans na dofinansowanie z NFZ.

Niezależnie od planowanej “małej modernizacji” przy Zygmunta Starego, trwają prace nad budową nowego budynku przy ul. Kościuszki (na tyłach obecnej placówki). Niestety w tle zawirowań personalnych, które wstrząsnęły gliwickim szpitalnictwem w ubiegłym roku, urzędnicy przesunęli termin oddania nowego obiektu dla pacjentów o dwa lata – dopiero na 2022 rok. Koszt rozbudowy szacuje się na blisko 150 mln złotych. Cała inwestycja ma zostać sfinansowana z miejskiego portfela.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ona
Ona

To szalone przedsięwzięcie będzie zrealizowane tylko pod warunkiem… …. bo oczywiście mieszkańcy nie zasługują na bezwarunkowy remont szpitala (w stanie tragicznym) z własnych, czyli miejskich pieniędzy.

.

były pracownik
były pracownik

Ten budynek w ogóle nie nadaje się na szpital w XXI wieku!!!
Niezbędny jest nowy, nowoczesny obiekt bez barier architektonicznych i gronkowców w tynkach. Z nowoczesnym wyposażeniem i doświadczonym personelem.
Wypisz-wymaluj Hala Gliwice! Ponad 500 mln w błoto na zadupiu.

mama
mama

taniej by bylo sprzedac w przetargu z przeznaczeniem na mieszkania w drodze loterii dla mieszkancow Gliwic a pieniasze przeznaczyc na unowoczenienie szpitala miejskiego.

AndrzejD
AndrzejD

Maja Lamorska-Gorgol z biura rzecznika prasowego Prezydenta Gliwic:
Przedsięwzięcie zaplanowane jest na 2019 rok, ale jego powodzenie uzależnione jest od zdobycia zewnętrznego finansowania.
…to po co pier…isz Lamorska o jakimś remoncie jak nie macie na to kasy ?!
Gdyby nie było wyborów, to byś siedziała cicho.
K….wa, ten magistrat gliwicki to stado tępych patafianów !

Sonik
Sonik

Swoją drogą to też ciekawe, ile osób jest na etacie w biurze jednego rzecznika prasowego prezydenta miasta? Czy ktoś zauważył, żeby to biuro wydawało dziesiątki albo setki komunikatów dziennie? Jeden stary wiarus od papieroska, komży i kielicha już nie ogarnia jednego zdania Frania na miesiąc? To jak może ogarniać uczestnictwo w spółkach miejskich? Nie lepiej i taniej posłać zgreda do szpitala nr 4, żeby go podrasowali? A przy okazji reportaż do MSI zrobi jak mu było dobrze?

AndrzejD
AndrzejD

…ja bym go raczej posłał do piachu, podobnie zresztą jak jego pryncypała.

bociek
bociek

Urzędasy muszą zatrudnić “spółkę doradczą”, która na dzień dobry wzięła 11 tys za to, że się w ogóle zastanowi czy opłaca jej się wziąć tę robotę. A Gliwiczanie niech się leczą u znachorów albo na Podium – za karę, że sobie wybrali taką sitwę.

Cyc
Cyc

Boćku dokładnie to jest tak: my odwieczni gliwiccy ssacze dajemy wam cycka do mul-dania i nie marudźcie, bo wybory tuż, tuż;)

były pracownik
były pracownik

To tylko bezczelne dojenie budżetu. Inwestowanie w trupa, bo ten budynek nie nadaje się na szpital.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Gdyby miasto nie wydało ponad 400mln złotych na Halę Gliwice to miałoby pieniądze na wybudowanie 2 albo 3 szpitali! Z pewnością na modernizację obecnych szpitali i polepszenie komfortu pacjentów i inne ważne z punktu widzenia mieszkańca przedsięwzięcia.

AndrzejD
AndrzejD

A byłeś na referendach w sprawie budowy hali i odwołania Frankiewicza ? Nie ? To teraz morda w kubeł !

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

i dalej nie czytałem> cyt. Przedsięwzięcie zaplanowane jest na 2019 rok, ale jego powodzenia uzależnione jest od zdobycia zewnętrznego finansowania.” – Idą wybory :) trzeba dużo mówić i obiecywać. Tak jak Nowe Gliwice 2 i centrum przesiadkowe od 10 lat to już słyszę. A remont szpitala to w takim kontekscie ze to powinno być już dawno zamknięte bo wygląda jak ruina a wywalili tyle pieniędzy na Arenę Gliwice

po staremu
po staremu

na sad okregowy nie zalowali kasy gminy
na hale”mis musi byc duzy” tez nie

gmG
gmG

Gliwickie priorytety: kwartał zabudowy pomiędzy ulicami: Zawiszy Czarnego, Kościuszki, Zygmunta Starego. Dwa kompleksy o niemal identycznym charakterze: jeden odświeżony po remoncie drugi popadający w ruinę. W jednym z nich jest Sąd Okręgowy miejsce pracy Specjalnej Kasty, w drugim Szpital Miejski miejsce pracy lekarzy i pielęgniarek. Który jest którym???

heli1b
heli1b

Dużo można powiedzieć o podejściu do priorytetów porównując szpitale do gliwickich
sądów:
– Sąd Rejonowy – Powstańców Warszawy 23
– Wojewódzki Sąd Administracyjny – Wyszyńskiego 2
– Sąd Okręgowy w Gliwicach – Kościuszki 15
– Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej – Łużycka 1
oraz urzędów:
– Ratusz
– Urząd Miejski Gliwice
– Powiatowy Urząd Pracy
– Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach
– Starostwo Powiatowe
– ZUS Biuro Terenowe w Gliwicach
– Okręgowy Urząd Górniczy
– Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach
– Urząd Dozoru Technicznego Oddział w Gliwicach

Junkers
Junkers

Na Twojej liście zabrakło siedzib gliwickich spółek miejskich – istnych pałaców dla wybranych za pieniądze podatników. Tych wybrańców tak jak radnych i zarządu miasta w gliwickich biedaszpitalach nie spotkasz.

Michał
Michał

Okręgowy urząd górniczy? Byłeś tam w ogóle kiedyś? Syf i bida meble rozsypujące się jeszcze z lat 90.

Cliper
Cliper

Rozbudowa Camp Nou ma kosztować kataloński klub blisko 640 milionów euro
I chodzi o jedyne 6 tyś miejsc więcej

Sonik
Sonik

@Cliper, ehe, można być kibolem, ale należy mieć jakieś pojęcie. budowa stadionu będzie finansowana przez budżet miasta? czy dzięki sponsorom tytularnym i z innych inwestycji klubu? na pewno NIE z budżetu MIASTA!

Nela
Nela

Nie zapominajmy, że mamy jeszcze na utrzymaniu wszystkie kościoły razem z wypasionymi plebaniami. Odłączymy niedługo wszystkich od tego darmowego cycka.

Joe
Joe

Ale wszystko zbudowane z datków wiernych. To że kościół, ograbiony po wojnie przez waadze ludową, dostaje teraz od waadzy ludowej dotacje jest faktycznie nieszczęśliwe. (Bo historycznie kościół się waadzy przeciwstawia – co potwierdza historia św. biskupa Stanisława zamordowanego przez króla w Krakowie albo św. Tomasza Becketta zamordowanego przez króla w Cantenbury). A przy okazji zwróć uwagę, że 150 tys. na remont zabytkowego budynku w centrum naszego miasta to jedna siedmiomilionowa kwoty 300 mld $ których domagają się od Polski grandziarze z nowego jorku i izraela.

gość
gość

GAPR, bo szkoła w likwidacji, nowa komenda …

Oburzony
Oburzony

Gliwiczanie nie mają należytej opieki zdrowotnej.Szpital wojskowy od dawna powinen być zamknięty,bo nie spełnia min.standardów.Brak dobrych specjalistów.Szpitale gliwickie uważane są od dawna za umieralnie,a nie placówki lecznicze.A On nasz Wielki ogromną halę wybudował,za którą można było wybudować 2 szpitale!!!!!

AndrzejD
AndrzejD

A byłeś na referendach w sprawie budowy hali i odwołania Frankiewicza ?
Jeżeli nie byłeś, to teraz morda w kubeł !

Spoko
Spoko

To nie tak. Referenda są tak wymyślone, żeby się nie udały. A to co Frankiewicz zrobił w sprawie hali to był cyrk na kółkach bo zmienił zasady jakiegoś badania opinii publicznej podczas trwania zabawy kiedy się zorientował, że nie uzyska żenującego limitu 10% poparcia. Czysty PiSizm. Czyli ekipa Frankiewicza to protoplaści PiS.

Urko
Urko

” Ponieważ budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, elewacja nie zostanie docieplona, a jedynie wyczyszczona. Tym samym elewacja zewnętrzna nie ulegnie zmianie”

Jak rozumiem, budynek Urzędu Miejskiego w Gliwicach nie znajdował się pod opieką J. Pokorskiej ?

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Nie marudź, ciesz się że przynajmniej tego nie oblepią styropianem udającym boniowanie na kamienicach.

były pracownik
były pracownik

Jak się znajdziesz w tych koszarach z przełomu wieków, to się przekonasz co dla chorego jest bardziej wartościowe – wygląd czy zależnie od pory roku ciepło/chłód. A może też zaczniesz się zastanawiać, czy szpital pod ulicą przeciążoną ruchem samochodów to najlepsza lokalizacja na wychodzenie z tarapatów zdrowotnych.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Rozumiem, że do wynalezienia styropianu ludzie marzli w swoich domach?

Nela
Nela

Budynek UM to bunkier nie wartość historyczna.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Teraz już tak. Niestety.

Tumor Frankowicz
Tumor Frankowicz

Szpital Z SZANSA NA MAŁĄ MODERNIZACJĘ. Gdy to przeczytałem błyskawicznie się ………rozchorowłem. Bez szansy na leczenie w Gliwicach.

ja234
ja234

To jest po prostu kpina z mieszkańców. Urzędasy teraz zabierają się za “remont” o ile znajdzie się kasa….no po prostu ręce opadają.
Kasa jest, ale wydawana np. na piasta-amatorów tudzież hala-pomnik-bankrut.Widać jaki szacunek urzędasy mają do mieszkańców….no, ale przecież to nie problem, można leczyć się w Zabrzu,Katowicach.
Koniecznie głosujcie na frankiewicza i tych samych radnych.

Cliper
Cliper

Jak chcesz zdychać to w Biskupicach.. powodzenia

Jasio
Jasio

Po co szpitale. W Podium można organizowac seanse z uzdrowicielami. W ciągu jednego seansu kilka tysięcy osób otrzyma pomoc.

gość
gość

lepiej egzorcyzmy dla urzędasów

Gabi21
Gabi21

Nie będzie docieplony styropianem, bo styropian już przebiera nóżkami przed wyborami.

krzysztof
krzysztof

sztuka obłudy opanowana przez frankiewicza w stopniu doskonałym

Renia
Renia

Marzy mi się nowoczesny nowy szpital z wszystkimi oddziałami i zapleczem diagnostycznym w jednym miejscu,

stunter
stunter

abolutnie wyburzyć i postawić nowy budynek od podstaw zgodnie ze sztuką projektowania nowoczesnych szpitali!!! Ale czego się spodziewacie od Pana prezydenta, że on to zrobi? to proponuje dalej na niego zagłosować!

Onka
Onka

Jakie to proste, wszystko zburzyć, zaorać i zrobić nowe. :/

Nareszcie ! prosiło się o to od lat, mam nadzieję że to nie ma nic wspólnego z rokiem wyborczym?

manek
manek

No właśnie ma.
Teraz czekam na info o budowie Disneylandu pod Gliwicami.

Cyrk As
Cyrk As

Będzie w Rudach Raciborskich. A dojedziesz tam reaktywowaną kolejką. O tym ratuszowe błazny przedwyborcze tym razem nie wspominają. Z obawy przed wylądowaniem w gliwickich szpitalach mieszkańców z atakiem smiechu.

Nela
Nela

Jeżeli w Rudach to zgadnijcie kto zza winkla finansuje i odniesie z tego maximum korzyści. Cwane hieny ci sukienkowi.

AndrzejD
AndrzejD

Co nareszcie ? przecież pisze jak byk, że na razie nie ma kasy na ten remont !
Może będzie za rok. A ponieważ za rok będzie po wyborach, to kasy na remont i remontu nie będzie.