Szwajcarski ser zamiast jezdni. Tak Gliwice witają przyjezdnych pod dworcem PKP


Nawierzchnia jezdni wokół dworca PKP od miesięcy jest w opłakanym stanie. Drogowcy obiecują naprawę, ale nietrudno zauważyć, że o przydworcowy teren i pobliski Plac Piastów od dawna nikt już nie dba.

Obydwa miejsca stały się zakładnikami planowanej budowy Centrum Przesiadkowego. Inwestycja odkładana jest jednak w czasie, nie ma nawet pewności czy uda się pozyskać środki finansowe na jej realizację, za to ważne punkty w centrum miasta są coraz bardziej zaniedbane.

Dziur i ubytków w jezdni na przydworcowym placu jest tyle, że nie sposób ich zliczyć. Problem jest drogowcom dobrze znany, o fatalnym stanie nawierzchni informowaliśmy już w 2014 roku. Wówczas teren należał jeszcze do PKP S.A., ale w tym samym roku nieruchomość została kupiona przez miasto. Kolejowa spółka przez lata niespecjalnie przejmowała się dojazdem na dworzec i ubytki w jezdni zasypywała tłuczniem, który po kilku tygodniach zaczynał się kruszyć, a po kolejnych sytuacja wracała do punktu wyjścia.


Niestety podobną taktykę przyjęli także gliwiccy urzędnicy. Po naszych pytaniach, Zarząd Dróg Miejskich zobowiązał się do naprawy nawierzchni w przyszłym tygodniu, ale będzie to raczej doraźne łatanie dziur niż gruntowna modernizacja.

– Do czasu realizacji Centrum Przesiadkowego, kiedy to przebudowane zostanie miejsce przed Dworcem PKP, ubytki w nawierzchni jezdni będą zabezpieczane jak dotąd

– informują drogowcy.

Prace budowlane związane z budową CP (obejmą także plac przed dworcem i Plac Piastów) najwcześniej mogą ruszyć w 2020 roku. Na razie jednak jest to termin czysto hipotetyczny. Miasto rzutem na taśmę wystąpiło o unijne dofinansowanie do inwestycji. Jeżeli jednak projekt nie spotka się z uznaniem Brukseli, jego realizacja stanie pod znakiem zapytania.
(msz)

AKTUALIZACJA
Po naszej publikacji, drogowcy zareagowali błyskawicznie. Dziury w jezdni zostały załatane już w czwartek.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mom

Miasto powinno byc wycacane i wydmuchane a okolica dworca to wielki za przeproszemiem syf. Fabryka Drutu, zamkniety tunel, obdrapane i stare przystanki autobusowe, zaniedbane kamienice, chwasty, chaos parkingowy, brudne chodniki, pustynia betonowa po hucie i wszechogarniajaca szarosc i brak jakiejkolwiek estetyki w miescie z wydzialem architektury. Ten syf swiadczy o pracy samorzadu miejskiego. Bardzo smutne ze samorzadowcy nie moga byc rozliczani ze swojej pracy a osoby odpowiedzialne za ten syf dalej sa na swoich stanowiskach.

Ja.

Bo “przyszłość jest tu”. Pal licho teraźniejszość. Ważne, że kiedyś tam coś tam będzie.

JAś

Ale podium mamy i może tęznia będzie nie ważne że wszystko się sypie A ulice w większośći to tragedia

mieszkanka Gliwic

Jaki pan ,taki kram ! Wygląd całego centrum Gliwic świadczy o poziomie a przede wszystkim o kompletnym braku wymagań estetycznych większości wyborców władzy miasta ….. i to jest najsmutniejsze !

wydra

Zapomniałeś o niezwykle klimatycznym Pl. Piastów.

LOL

Nie rozumiecie idei Miasta, które po prostu robi co może, żeby Gliwice osiągnęły taki stan techniczny, jak większość samochodów, które krążą po mieście. Jedno do drugiego musi pasować, dlatego w mieście jest kilka tzw. “pereł” i cała masa badziewia – tak jak na drogach. Pomyślcie, jak by to wyglądało, gdyby po wyślicznionym mieście z gładkimi ulicami pierdziały średnio 18-letnie rzęchy. Czy taki widok byłby do zaakceptowania? Absolutnie nie.

wez juz nie...

Przestan juz w kolko walkowac te oklepane glupoty. Dawno nie aktualne zreszta. Wysrarczy sie rozejzec wokol. Masz stacje diagnostyczna w oczach? Z twojej pisaniny wynika raczej, ze samochodowe sprawy to nie twoja domena.

LOL

Gwoli sprawiedliwości i poszerzania wiedzy suwerena: 31.05.2019 “Inspekcja Transportu Drogowego w jeden dzień skontrolowała na autostradzie 42 pojazdy. Efekt kontroli to 21 zatrzymanych dowodów i 6 zakazów dalszej jazdy. ITD wykorzystało najnowszy sprzęt w swoim arsenale – mobilną stację diagnostyczną. Liczby dotyczą jednego dnia i tylko liczącego 238-km opolskiego odcinka autostrady A4.” 27.05.2019 Opole “Gdy Polska wchodziła do UE, przeciętne auto w Polsce miało nieco ponad osiem lat, a dziś – ponad 18 lat. Politycy przekształcili Polskę w motoryzacyjny skansen Europy.” Rozejrzyjmy się trzeźwym, a nie pijanym za 500+ okiem, a najlepiej obojgiem trzeźwych oczu. Wy tu możecie sobie minusować… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@LOL. Rozumiem że Ty wymieniasz samochody co 2-3 lata, zawsze na bardziej ekologiczne. Zapewne teraz masz auto na wodór, a następny będzie na cząsteczki antymaterii.

O stan samochodu dba jego właściciel. Jeżeli rzetelnie prowadzony jest serwis (przez właściciela jak i dobrego i uczciwego mechanika) to samochód może mieć i 50 lat. Równie dobrze można “zarżnąć” 3 latka, doprowadzając go do ruiny.

normalny kierowca

Gwoli poszerzania wiedzy LOL-a: Inspektor transportu drogowego upoważniony jest do przeprowadzenia czynności kontrolnych samochodu osobowego w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, lub innego środka odurzającego albo w przypadku gdy stwierdzi, iż doszło do rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa. Nie jest tajemnicą, że ITD nie kontroluje samochodów osobowych, tylko zajmuje się transportem. Tak jak zresztą ma w nazwie. Zdecyduj się czy piszesz o sam. osobowych, czy o ciężarówkach, których na polskich drogach jest tyle samo polskich co obcych a dowody traci się nierzadko przez papierologię. Pytanie pomocnicze. Wymieniasz lodówkę co dwa lata? Po… Czytaj więcej »

LOL

Uśmiałem się nad tym jak pięknie wypieracie prawdę. Norma Euro 1 została wprowadzona w 1992. W 2005 roku rząd Belki zdecydował, że sprowadzane do Polski graty nie muszą spełniać nawet normy Euro 2 i to się nie zmieniło, chociaż za chwilę cywilizowany świat zacznie obowiązywać Euro 7. Wasze “nówki” którą normę spełniałyby, gdyby nie pozbył się ich niemiecki kierowca? :))) Nigdy nie kupicie samochodu w salonie, bo macie wbity w głowy tani poniemiecki szrot i kto wie, czy agd też nie macie po Hansie, bo po co wam nowa lodówka skoro stara ciągle chłodzi. A że żre trzy razy więcej… Czytaj więcej »

Klasa AAAAAAAAAAAA

AAAA++++++++++++++++
Oj, reklamy chyba już wyżarły ci mózg. Poczytaj sobie o dyrektywie RoHS. Ją też teraz wszystko spełnia. Wszystko? No nie do końca. Urządzenia wojskowe, medyczne, kontrolno-pomiarowe i wszystkie, odpowiedzialne za życie lub bezpieczeństwo, czyli te, które nie mają prawa się zepsuć (nie o samochodach mowa) nie muszą się do niej stosować i się nie stosują. Dlaczego? Sam sobie odpowiedz dlaczego urządzenia odpowiedzialne są zwolnione z obowiązku stosowania się do jednej z najnowszych unijnych norm.

Lolek

Z tą lodówką to pojechałeś. Kupiłem nową lodówkę Electrolux ENN2300AOW, bo potrzebowałem małej lodówki pod zabudowę. I co się okazuje. Ta moja lodówka choć mała i ustawiona na minimalne chłodzenie, żre więcej prądu niż 15 letnia wolnostojąca lodówka u moich rodziców, która jest wyższa o 40 cm. Mierzyłem pobór prądu watomierz ORNO, przez 10 dni, żeby mieć lepsze uśrednienie zużycia prądu. Więc nie wszystko co nowe, opisane szumnie eko A+, jest energooszczędne.

normalny kierowca

@LOL Jeżdżąc starszym autem rżnę panisko? Chyba już jedziesz po bandzie. Mylisz się. Jestem zwyczajnie sobą i nie poddaję się nakręcanemu przez wszechobecne lobby konsumpcjonizmowi w imię bycia eko, bycia wporzo, bycia cool, bycia trendy, bycia lepszym od innych. Mnie się jednak wydaje, że to raczej ty rżniesz światowca łykając każdy szajs jaki każą ci kupować te “normy” i otoczenie na usługach różnych corpo. Obnosząc się ze swoim przepłaconym nadmuchanym suv-em z pseudo-eko silniczkiem z nożyc do żywopłotu gasnącym na światłach w imię poprawności pseudo-ekologicznej i napędem na przód zawsze wyciągacie ten sam oklepany argument, że mnie nie stać. Żałosne.… Czytaj więcej »

Egon

Z Franka jest taki gospodarz, jak z chu.a ucho….

Slązok

za to w pobliżu jest rondo im. Lecha Kaczyńskiego…to dla radnych chyba ważne jest

Szef

“Miasto powinno byc wycacane i wydmuchane”.

Miasto jest wydmuchane i wyruchane.

Joe

Ale za to w obecności wojewody(?) uruchomiono przed dworcem punkt ładowania samochodów elektrycznych! A te dziury – jestem pewien – przeszkadzają tylko samochodom spalinowym.

Żoliborska Kanalia

Przecież to była pisowska pokazówka dla pisowskiego motłochu…

JAś

Najlepiej idzie remont ul Jagiellonskiej w jeden dzień układają krawężniki a w drugi rozbierają ciekawe kto za to płaci i pilnuje a o chodnikach nie wspomnę bo chyba zapomnieli że tutaj ludzie mieszkają

krzysztof

tylko solidny kop w zad włodarzy miasta może coś zmienić

KK

I oby trafny tym razem.

wnerwiony

Brud, smród i wysypisko reklam, zamiast ładnego deptaku. Tak Gliwice witają przyjezdnych od dworca PKP, aż po rynek.

obserwator

Okolica dworca, Pl. Piastów, jeden wielski obskórny teren, A Chorzowska, jedna z głównych ulic miasta? Obraz nędzy i rozpaczy. Ale nasz euGeniusz dmie w swe pochawły, mówiąć min pojedźcie do Zabrza, Bytomia. Przecież kuźwa te okolice tak same wspaniałe jak i tam. Oj jak można dalej tolerować tego trudnia?

Żoliborska Kanalia

No właśnie pojechaliśmy do Zabrza i Bytomia. Owszem, peryferia zaniedbane, jak centrum Gliwic, ale i Zabrze i Bytom mają w centrum ulice/ulicę/plac, na którą patrzy się bez obrzydzenia i wstrętu. W Gliwicach jakoś nie mogę takiej znaleźć, może ktoś mi pomoże…
Ostatnio musiałem wyjechać na dworzec po znajomych zza granicy. Droga od dworca przez Okopową na plac Piastów

Gliwiczanin

Najważniejsze w Gliwicach to wyciąć wszystkie drzewa zabetonować uzyskane miejsce sprzedać wszystko co się da za grosze a co nie to wyburzyć a resztę mieć wiadomo gdzie

silverariel

Dobry komentarz:)Pozdrawiam

Bogna

Komentarz bardzo dobry ale bardziej liczę na późniejsze rozliczenie tej kasty.

Domicela Kalasanta

To miasto pod obecnymi rządami stacza się po równi pochyłej.Rzuca się w oczy ogólna niemoc.Ile wysiłku U.M. wkłada w udowodnienie że czegoś się nie da zrobić zamiast to po prostu zrobić.Bieżące sprzątanie ulic i koszenie trawników też przerasta zarządców z U.M.Linia tramwajowa zlikwidowana,stary teatr i okolica doprowadzona do zapaści,wygląd ulic-tragedia, Jagielońska,szpitale-zgroza .. itd.Najłatwiej zlikwidować.Dofinansowanie w wysokości 130mln.zł do budowy centrum przesiadkowego jak i remontu okolic dworca jest też bardzo wątpliwe,mżonki.Na ul.Dubois też miało być dofinansowanie do remontu budynków,i co wyszło -ruiny stoją dalej, a miały być wiszące ogrody.Z wszystkimi jesteście skłóceni.Prezydent Z.Frankiewicz w wywiadzie w G.Wyb.mówi “Prezydent nie musi jeść… Czytaj więcej »

Cookie Monster

Trzeba patrzyć pozytywnie – przyjedzie taki, rozgląda się dookoła podziwiając krajobrazy, a nagle łup! wpada w dziurę i łamie nogę lub zwichnie kostkę. I co? I miasto zapamiętane na wiele lat.
Gliwice? tak – byłem, to tam złamałem nogę.

Marcin

Czy ktoś w tym mieście dba o koszenie trawy przy ulicach. Jeszcze z 5 lat temu w kilku miejscach miasta zawsze widziałem ekipy koszące a teraz zarośnięte jak w okolicach Czarnobyla.
Ps. Panie Frankiewicz!!!!!!!!! niech Pan się przejedzie drogą miedzy Portową a Łabędzką i zobaczy “dzieło sztuki” Pańskiej Spółki.

Egon

Można by rzec, że nawierzchnia w okolicy pl. Piastów odzwierciedla całościowe podejście do tematu jakości dróg w mieście. Co prawda, od czasu do czasu pojawi się kawałek fajnej drogi za którą można by pochwalić i się nieco pozachwycać jak to fajnie się rozwijamy jako miasto. Ale to mrzonka, bo wystarczy wjechać na taką osławioną i wywołaną przez Ciebie Portową, by się przekonać jakie są realia. Tam remont moim zdaniem poszedł nad wyraz sprawnie jak na lokalne realia. Asfalt niby świeży i równy. Ale to tyle, bo zaraz pojawia się ambiwalentny stosunek do tej inwestycji. Świeży asfalt, równy – równy w… Czytaj więcej »

wydra

Jak chcesz zobaczyć ekipy wszelakie – koszące, zamiatające, wyrównujące, malujące,… słowem dbające o miasto, to nie u nas.
Do Rybnika pojedź. Tam to zjawisko można obejrzeć na żywo.

30 LAT WOLNOŚCI

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Jak głosujesz, tak dostajesz.

Ryszard

Czy dziury na drogach w Gliwicach są tylko przed dworcem? Jest ich same mnóstwo w różnych częściach miasta. Głosujcie dalej drodzy mieszkańcy na Frankiewicza, a za nie długo Zabrze czy Bytom na prześcigną.

Arek

Franiewicz powinieneś moim zdaniem jeszcze podnieść bardziej koszty za wodę to na arene ci starczy a smieci i czynsz to tez cos

Kaska

Jak widać na zdjęciu, Mirosława Nykiel ciągle zachęca do oddania na nią głosu. A czy dziadowska reklama TV Imperium ciągle szpeci zieleniec przed Dworcem?

KK

Łajzy z Was a nie faceci ciągle narzekacie ale zorganizować sprzeciw to nie potraficie, aż się żołądek podnosi jak się czyta.

ToBi

Nasi władcy to konserwa post komuny – żaden z nich nie przetrwałby na wolnym rynku miesiąca, to zwykła nomenklatura która kupuje głosy pracownikami i ich rodzinami spółek miejskich. Jaka jest wizja miasta, jaki ma być ład komunikacyjny, jak ściągnąć do miasta nowych mieszkańców, co zrobić by mieszkańcy nie musieli się leczyć po całym Śląsku, i w końcu kiedy cele będą osiągnięte i kto za nie odpowiada… Tyle było gadania planów i nie wiele mniej braku realizacji – nawalają co roku z planami – obwodnicę budują 25 lat i nie wiemy kiedy skończą, teatr w wyniku planowych i kosztownych działań jest… Czytaj więcej »

elemele

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na stan dróg lokalnych w Powiecie Gliwickim. To jest dramat. Wszystko rozjeżdżone i tak dziurawe, że nadaje się tylko do jazdy traktorem.

Barbara

A mnie przeraża wszechobecny brud i takie zaniedbanie. Miasto jest przez to nieciekawe. Trudno chwalić się komukolwiek,mając dookoła taki brud.

PA

Franuś zadłużył gliwice na lata budując jakieś podium. Wszędzie burdel i syf. Drogi jak już robione, to tak, że boje się o auto. Centrum porozpieprzane, a przez cała długość daszyńskiego w ostropie skacze się na pozapadanych studzienkach. Korki jak cholera bo durny Franek zlikwidował tramwaje, w które i tak wcześniej nie inwestował. Kretyni na niego głosowali. Stara spasiona świnia przy korycie wydająca kasę z moich nie małych podatków nie tam gdzie trzeba

Neo

Należy dodać jeszcze metrowe chaszcze na trawnikach w centrum miasta, to jest zgroza jak to miasto wygląda.

8554

I ta cudna ściana z reklamą bur… dellu

Barbara

I jeszcze. Cały czas słyszę achy i ochy nad przedwojennymi Gliwicami. Hej,kochani przyjezdni! Kto wam to kazał niszczyć? Bo niemieckie,bo polskość tu będzie. Piękna kiedyś Wieś,a dziś dzielnica miasta-Bojkow,dopiero teraz odzyskuje jako taki wygląd. Inne miejsca pewnie też się znajdą. Włodarze miasta nic ,albo niewiele robią. Wygodnie im się żyje. I tyle.

VAkk

Frankiewicz ma ci innego na głowie. Ostatnio widziałem go z Dulkiewicz, Jaśkowiakiem, Kwachem i podobnymi z LGBT

Obe

Drogi i otoczenie przy dworcu PKP wita przyjezdnych tak samo jak droga i otoczenie na ul. Chorzowskiej.

The Tiger@

No i załatane. Ciekawe czy ktoś tu przeczytał czy jednak tak szybko nie reagują.