Umowa z wykonawcą CP rozwiązana. Trwa walka z czasem o 130 mln złotych, zostało kilka tygodni

wiz. Pas Projekt

Magistrat rozwiązał w czwartek umowę z firmą Pas Projekt z Nadarzyna, która była odpowiedzialna za wykonanie dokumentacji technicznej Centrum Przesiadkowego w pobliżu gliwickiego dworca.

Od złożenia tego projektu zależy kwestia otrzymania unijnej dotacji. Gliwiccy urzędnicy mają czas do końca roku. W przeciwnym razie Miasto może stracić okazję na otrzymanie ze środków UE aż 130 milionów złotych.

– Z wykonawcą od długiego czasu było nam nie po drodze. Kwestia rozwiązania umowy z firmą wybraną w przetargu jest jednak skomplikowana

– mówi nam Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy Zygmunta Frankiewicza. – Ostatecznie jednak okazało się, że Pas Projekt może nie zdążyć z realizacją zadania na czas, dlatego postanowiliśmy działać. Teraz fachowcy pracują nad znalezieniem innego rozwiązania – dodaje.

Mówi się m.in. o możliwości dokończenia projektu przez podwykonawców. Rozpisanie nowego przetargu, ze względu na goniące terminy niemal nie wchodzi w grę. Dokumentacja musi zostać złożona do końca tego roku.
– Na razie nie ma żadnego planu B, robimy wszystko, by zdążyć w wymaganym terminie – mówi Jarzębowski.

Kwestia unijnej dotacji dla inwestycji może być kluczowa dla jej przyszłości. Już w 2016 roku, na konferencji prasowej wiceprezydent Gliwic Adam Neumann zaznaczał, że inwestycja może być realizowana w etapach, ze względu na brak możliwości otrzymania zewnętrznych środków na część działań. Trudno więc przypuszczać, że CP powstanie jedynie w oparciu o środki miejskie. Koszt całej inwestycji to bagatela 250 mln złotych.

Kolejna wpadka PAS Projekt

Co ciekawe, Pas Projekt w ostatnich latach zanotowała kilka poważnych wpadek realizacyjnych. W 2016 roku w Bydgoszczy, gdzie firma odpowiadała za przebudowę jednej z ulic, w ostatniej chwili Miasto uniknęło utraty unijnego dofinansowania. Spółce zarzucano opóźnienie, ale też podważano jej kompetencje m.in. w zakresie opracowania kosztorysu inwestorskiego. Z kolei w Słupsku, w 2017 roku Pas Projekt został ukarany przez tamtejszy Magistrat karą 80 tysięcy złotych za opóźnienia projektowe.

Zły przykład ze Starą Fabryką

Centrum Przesiadkowe to druga ważna inwestycja w centrum Gliwic, której przyszłość silnie uzależniona jest od środków zewnętrznych. W maju tego roku dość niespodziewanie przepadł projekt rewitalizacji hal po Fabryce Drutu przy ul. Dubois. Przedsięwzięcie obejmujące stworzenie w tym miejscu przestrzeni wystawienniczo-koncertowej nie otrzymało unijnej dotacji. To postawiło pod znakiem zapytania przyszłość całego terenu po dawnej fabryce, gdzie planowano stworzyć strefę branż kreatywnych (roboczo nazywaną Nowe Gliwice II).

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD
AndrzejD

Kogoś to jeszcze dziwi ?! Jeżeli 100% magistratu gliwickiego, to biu**y bez żadnego wykształcenia, wiedzy i umiejętności, to nie może być inaczej. A tymczasem w pobliskich Katowicach aktualnie budują się 3 centra przesiadkowe – Główne przy dworcu PKP, oraz w Brynowie i w Ligocie ( a w zasadzie to w Ligocie już zostało otwarte w ubiegłym miesiącu) Gliwice po ćwierć wieku panowania Frankiewicza, to prowincjonalna dziura na obrzeżu aglomeracji. (ale za to ze śliczną lampką Vattenfala na tle odrapanej elewacji na wprost dworca, i takimż samym gustownym Placem Piastów) Frankiewicz – naprawdę nie razi cię ten widok jak codziennie jedziesz… Czytaj więcej »

Igor
Igor

Przecież twój wpis cjest zupełnie nie na temat

Franek
Franek

Razi mnie – dlatego kupię nowe auto z przyciemnianymi szybami

Mielec
Mielec

Zapomniałeś dodać, że sporo tych niewykształconych biurw na wyższych stanowiskach dzięki zasiadaniu w zarządach i radach nadzorczych różnych gliwickich spółek miejskich, zostało przez te 25 lat panowania franka blaszakowego milionerami.

PRAWNIK
PRAWNIK

Obrażanie epitetami określonej grupy osób nie zawsze jest bezkarne a twoje komentarze nie są tak do końca anonimowe jak ci się wydaje.

Adwokat
Adwokat

Ludzi dobrze wykonujących swoją pracę się nie krytykuje. Nie zajmują się też groźbami.

Mielec
Mielec

Głupszy jesteś niż ustawa przewiduje?
A żonę to już przestałeś bić?

AndrzejD
AndrzejD

te, prawnik – z bożej łaski, straszyć to sobie możesz żonę (jak ci pozwoli)

marcin
marcin

Po raz kolejny już widzę teksty użytkownika “prawnik” (bo prawdziwym prawnikiem na pewno nie jest) na temat “braku bezkarności” oraz że “twoje komentarze nie są tak do końca anonimowe jak ci się wydaje”.
Czekamy aż zaczniesz spełniać swoje groźby, bo jak na razie tylko dużo krzyczysz i nic więcej.

Autochton
Autochton

Z niego taki prawnik jak z ch**a ucho…

Mecenas
Mecenas

Nie zauważyłeś ze parę nicków zniknęło z forum? Chcesz być nastepny?

Marcin
Marcin

Grożenie komuś “zniknięciem” to już podpada pod groźby karalne. Zawiadamiam policję w sprawie twojego komentarza, mecenasie, będziesz się organom ścigania tłumaczył co miałeś na myśli.

Jakich np?

LOL
LOL

A ile nowych nicków się pojawiło? :-)

Jan
Jan

To idz na policję kondonie

Gustaff
Gustaff

W Ligocie centrum przesiadkowe jest otwarte od tygodnia tylko że parking dla samochodów będzie oddany najwcześniej na początku przyszłego roku

Lotnik
Lotnik

Co tam jakieś centrum przesiadkowe dla mieszkańców… Dla Miasta priorytetem jest pas startowy o długości 900 metrów za prawie 30 mln. PRUiM dosłał aż rok na grzebanie się przy budowie. Tu przeszkód nie ma, budżet inwestycji rośnie o 1/3 i nikt nie drze szat, że to “zabawka”, z której mieszkańcy nie mają nic.

Wołchow
Wołchow

Jak to nie mają nic? Mają ciągłe buczenie nad głowami. Jak w zeszłą sobotę. Taki hałaśnik, gdy ustawi się pod wiatr, potrafi godzinami wisieć nieruchomo nad miastem i hałasować aż mu się paliwo wyczerpie.

asdf
asdf

Na Trynku ubytek mieszkańców się zwiększy. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że wzrost hałasu będzie skutkował ucieczką mieszkańców. Przynajmniej tych, których na to stać.
W innych miastach lotniska nie buduje się tuż obok zabudowań mieszkalnych. W Gliwicach jak zwykle trzeba inaczej, pod prąd.

Dźwina
Dźwina

Takie samolociki “cargo” to pół biedy. Startuje i odlatuje w siną dal, przylatuje i ląduje. Powiedzmy, że to działanie chwilowe, ale te popierdółki wiszące całymi dniami nad miasteczkiem, zwłaszcza w weekendy, gdy człowiek ma ochotę posłuchać w zaciszu domowym muzyki, albo ciszy, są wyjątkowo męczące. Gdy ktoś mieszka w pobliżu jakiegoś wentylatora, stacji trafo, czy innego urządzenia emitującego namolny, natrętny, permanentny, uciążliwy, uporczywy, notoryczny hałas właściciel źródła hałasu płaci odszkodowanie a Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podejmuje działania administracyjne zmierzające do ochrony ogółu przed aspołecznymi zachowaniami jednostek.

Ukn
Ukn

To się wyprowadz, ktotci kazał tu mieszkać, droga wolna. Do Zabrza tam nic nie ma, nawet lotniska.

asdf
asdf

Te komentarze o wyprowadzce to już takie dno, że nawet szkoda tracić nerwów. Ludzie piszący takie teksty reprezentują poziom intelektualny ameby, skoro nie potrafią nic więcej z siebie wydusić.

Głuchy
Głuchy

Jak można narzekać na to, że się słyszy? Co ja bym dał żeby mnie po wkurzał sąsiad puszczający dubstep, stacja trafo czy popierdółka wisząca w powietrzu. Ciesz się chłopie, że słyszysz i nie narzekaj.

Joe
Joe

Chciałbym, żeby do artykułu była dołączona umowa zawarta z firmą przez miasto i żeby w artykule napisano jakie były kary umowne za nieprzygotowanie dokumentacji w terminie – skoro cała inwestycja 250 mln to jaki procent tej sumy? Czy zerwanie umowy przez miasto nie powoduje że wykonawca nie musi zapłacić kary? Czy miasto dostarczyło firmie wszystkie wymagane w umowie informacje?

Tomek
Tomek

Zawsze na bazie informacji publicznej możesz poprosić o jej przesłanie. Zakładam, że można też jej projekt znaleźć w bipie przy dokumentacji do przetargu

Joe
Joe

Jednak przyznasz, że logiczniej/wygodniej byłoby, gdyby zajęła się tym redakcja.

Fernard Bic
Fernard Bic

Jeśli ktoś ma problem, by znaleźć informację w BIPie, to może nie jest to najlepsza osoba do krytykowania kogokolwiek. Tak uważam.

Szef
Szef

Ten cały BiP (współ)finansowała unia europejska zatem nie jest on po to, żeby można było w nim coś łatwo znaleźć tylko po to, żeby różni mądrale mogli wyciągać pieniądze za głupoty jak poniższa:

https://bip.gliwice.eu/pub/html/um/files/Minimalny_standard_informacji_dla_Przejrzystej_strony_BIP.pdf

realista
realista

JAK MOZNA ZAWIERAC KONTRAKT Z FIRMA O ZLEJ OPINII?
TO TYLKO W GLIWICACH SIE MOZE ZDARZYC.OSOBY ODPOWIEDZIALNE POWINNY ZOSTAC ZWOLNIONE Z PRACY.

Egon
Egon

Przecież ten problem funkcjonuje od kilkunastu lat. Warunki i kryteria ocen przetargów mają sprawić by realizacja była transparentna i uczciwa. Okazuje się, że realia są zupełnie inne. Taka jest nasza mentalność, że nie mamy zdolności podejmowania racjonalnych decyzji gdyż patrzymy krótkowzrocznie, a nie całościowo. Nie jestem zdania by bezmyślnie szastać pieniędzmi ale kryterium ceny potrafi się mścić, a niestety zazwyczaj to jest współczynnik decydujący.

A co
A co

Można ! Jeśli obie strony mają ….zła opinię

marcin
marcin

A czy firma odpowiedzialna za budowę Hali Podium zapłaciła jakieś kary umowne? Wszak hala miała zostać wybudowana do 2015 roku, a tymczasem budowa trwała od 2013 do 2018.
Myślę, że w tym przypadku odpowiedź będzie podobna.

Kultura
Kultura

Afera za aferą, ale to wcale nie przeszkadza Frankiewiczowi, ani jego wyborcom. Miasto wbrew faktom lansuje się za ciężką kasę w mediach na lidera w pozyskiwaniu środków unijnych.

Ukn
Ukn

Zastanów się dlaczego jesteście w mniejszości!

asdf
asdf

Bo wszystkich innych zmuszacie do opuszczenia Gliwic? Bo obrzydzacie ludziom mieszkanie tutaj? Bo w Gliwicach jest miejsce tylko dla wiecznie zadowolonych idiotów?

PisToNeokomuna
PisToNeokomuna

I będziemy mieli drugie centrum przesiadkowe takie samo jak plac Piastów: dwa kontenery i budka z piwem.
Gratulacje.

Domicela Kalasanta
Domicela Kalasanta

Trzeba zakładać że U.M o nie wywiązaniu się biura projektowego z umowy wiedział przed wyborami.Nie podawali tej informacji w obawie o wynik wyborów.Informacja o przepadku kolejnego dofinansowania /130mln.zł/ zrobiła by swoje.
Już teraz można powiedzieć że Gliwice przez nieudolne rządy straciły te pieniądze.Szczyt tę….. ..Wypowiedź prezydenta że ” nie trzeba władzy centralnej jeść z ręki by miasto rozwijało się dynamicznie” było wyjątkowo dyplomatyczne.W nowym rozdaniu to na pewno Gliwicom ”pomoże”.

Michal
Michal

Po wyborach, wiec trzeba jakos powoli odwolac ta wyborca kielbasa jaka nas karmili :P

asdf
asdf

Radzę zarchiwizować stronę internetową Frankiewicza z jego obietnicami. Bo wkrótce zniknie z sieci i nie będzie można go rozliczyć.
Tak było po ostatnich wyborach – strona przez długi czas nie działała i pojawiła się ponownie dopiero w sierpniu tego roku.

zorientowany
zorientowany

Może teraz Gliwiczanie przejrzą na oczy i dostrzegą, że wybranie Frankiewicza na kolejną kadencję to największy błąd i strata dla Gliwic.

Oko
Oko

A co on ma do tego? Wywalić cały pion w urzędzie

mieszczuch
mieszczuch

Podstawy urzędniczej pion to właśnie on.

marcin
marcin

Jaki przełożony, tacy podwładni.

Alergia na p.....
Alergia na p.....

“Z wykonawcą od długiego czasu było nam nie po drodze” A z kim wam jest po drodze, że tak zapytam? I co robiliście przez ten – długi – czas? “Teraz fachowcy pracują nad znalezieniem innego rozwiązania” – dodaje Jarzębowski Nie używaj pan słowa “fachowcy”. Z pańskich ust brzmi to groteskowo i obraża prawdziwych fachowców, których w UM a nawet obok UM po prostu nie ma. Fachowość omija ten budynek i budynki powiązane szerokim łukiem. Stanowicie zaprzeczenie fachowości. Powinniście być wystawieni w Sevres pod Paryżem w gablotkach jako wzorce dyletanctwa. Targnęliście się na kompletnie idiotyczną inwestycję za ponad pól mld olewając… Czytaj więcej »

asdf
asdf

Na początku grudnia zostanie przeprowadzone głosowanie “czy chcecie, aby inwestycja była finansowana całkowicie z budżetu miasta?”, w którym udział weźmie 5% gliwiczan. Zostaną podane nierealne koszty budowy, które ostatecznie okażą się dwukrotnie wyższe, a budowa potrwa dwa razy dłużej niż planowano. Tuż po otwarciu, centrum przesiadkowe przejmie jedna ze spółek miejskich, a zarządzanie zostanie powierzone znajomej fundacji.
Znacie skądś ten scenariusz?

krzysztof
krzysztof

RAK TOCZY MOJE MIASTO GLIWICE, NIEMOTY I NIEUDACZNICY MAJĄ SIĘ WSPANIALE I JESZCZE SĄ U WŁADZY…………

Wasz Franek
Wasz Franek

Jam jest pasterz dobry. w wyborach 70% na mnie zagłosowało. Wierzyli ,że sie będzie budowało.Już po wyborach.Sen, ułuda, pękła jak bańka mydlana. Co nie podoba się ? Pojedzcie sobie do innych miast pooglądać centra nowe przesiadkowe. Też

Rozum
Rozum

Gliwicki Pinokio w przedwyborczym bekaniu pod Palmiarnią niezadowolonym nakazał zwiedzanie innych miast. Jak mam curwa zwiedzać skoro Centrum Przesiadkowego brak ? I cocdziennego sprzatania starówki po wyborach też brak. Czego mi jeszcze brak ? Redaktorze Szewczyk BRAK MI W MATERIALE GŁOSU DRUGIEJ STRONY (PAS Projekt) Jarzembowskiemu wszak nikt nie wierzy.

Rysiek
Rysiek

Piękny przykład pozyskiwania funduszy UE- najpierw Hala Podium 250mln i kłamstwa rzekomo o złym Marszałku co nie chciał dać a teraz Centrum Przesiadkowe 130mln i ta zła firma projektowa co nie zdąży. Dobrą linię ma nasza władza ;)

A tymczasem w Katowicach powstało Centrum Kongresowe i są budowane 3 Centra Przesiadkowe! ale tam nie ma owiec prowadzonych na rzeź, które głosują od 30 lat na jednego słusznego sołtysa

dtr
dtr

Gdybyż pojawił się chociaż jeden (1) inny kandydat, na którego warto byłoby zagłosować …
Żeby być rozpoznawalnym i stanowić realne zagrożenie dla urzędującego prezydenta nad dokonaniami i wizerunkiem musiałby pracować już teraz, a nie przypominać sobie miesiąc przed wyborami.

marcin
marcin

Niech zlecą wykonanie fundacji od panewnickiego biegu dzika. Słyszałem, że ma doświadczenie we wszystkim.

Analityk
Analityk

Tylko najbardziej oczadziały profrankistowski truteń mógł uwierzyć w realizacje dowolnej z XXIw wizualizacjiz dopłata unijna 130 mln. …. Wyjaśniam dlaczego. ano dlatego iż miasto tej doipłaty nie chce. Nakazuje ona drugie tyle wyłożyć z budzetu miasta. A MIASTO DZIEKI HALI BANKRUT pieniędzy takich nie ma. Więc co ? DOPŁATY UNIJNEJ NIE WEŻMIEMY. Własnym sumptem za 5 milonów wiatę postawimy. Będzie taniej.

Paragraf 2
Paragraf 2

Gliwice przyszłość jest tu, tu, tu, tu, tu, tu…………………………… itd.

Wizualizacjożerca gliwicki
Wizualizacjożerca gliwicki

Cieszę się. Hurrrrra ! Będzie nowa 17 wizualizacja

Oko
Oko

Ja jestem kierownikiem czegoś tam, mojego prezesa nie obchodzi że ktoś czegoś nie zrobił, ja , mój dział za to odpowiadamy, to ja trzymam rękę na pulsie, ja się interesuje czy coś się z tym dzieje, po to zarabiam dwa razy więcej. Eh

marcin
marcin

W prywatnych firmach tak to działa, z państwową kasą jest niestety zupełnie inaczej. Widać to zarówno na szczeblu samorządowym, jak i wyżej – na poziomie centralnym.

Domicela Kalasanta
Domicela Kalasanta

Utrata 130 mln.zł dofinansowania na budowę m.in.centrum przesiadkowego świadczy o całkowitej ignorancji i niemocy U.M. Teraz prezydent ustami swego rzecznika twierdzi że będziemy walczyć do końca o te pieniądze.No i będzie tak że jeżeli dostaną jakieś ochłapy to odtrąbią to jako swój wielki sukces. Prezydent Frankiewicz mieni się doświadczonym samorządowcem.Powinien wiedzieć że czasu na wykonanie dokumentacji było pod dostatkiem od chwili zakupu gruntu pod centrum przesiadkowe.Remontowano dworzec kolejowy /dokumentacja była/,równolegle można było prowadzić prace projektowe.Wszyscy mieli by odpowiedni zapas czasu.Tak przez zwłokę na własne życzenie prezydent Frankiewicz postawił się pod ścianą.Teraz to może prezydent wybrał by się do innych miast… Czytaj więcej »

MariannaA
MariannaA

Przypadkowo do tego wydarzenia doszło chwilę po wyborach…

black_horse
black_horse

Przypomniał mi się film Miś i rozmowa o wielkich słomianych inwestycjach. Czy gdyby wówczas były dotacje unijne, w czasie których wszystko jest skrupulatnie kontrolowane i rozliczane, taka sytuacja byłaby możliwa?

black_horse
black_horse

Bardzo dobrze. Centrum przesiadkowe z tamtej strony torów nie miało racji bytu. To był oprócz hali najgłupszy pomysł wiecznego prezydenta. Ale jest nadzieja. Jeżeli coś jest głupim pomysłem, to zawsze można liczyć na nieudolność urzędasów.

Zatorze
Zatorze

Z tamtej strony torów nie ma sensu ? W Krakowie jakoś ma

black_horse
black_horse

@Zatorze
No nie ma co, ależ porównanie. W Krakowie pod dworcem poprowadzono tunel samochodowy, tunel tramwajowy, a nad dworcem jest parking. Tak? , czy mi coś umknęło?

greg70
greg70

Jak zwykle w Gliwicach. Ale w końcu nas stać. Hala postawiona za swoje to i CP też se za swoje postawimy.
Brawo Brawo i jeszcze raz Brawo.

obserwator
obserwator

Czego innego można sie było spodziewać…….Jestem rozczariawany gliwiczaninami , że nadal popierają tego szkodnika , facet wozi sie na tym co dokonał jeszcze w ubiegłym wieku. Marnując od długich lat potencjał masta….który sam wypracował i za to mu chała. Teraz szkodzi memu miastu….

Imiu
Imiu

będzie jak z Cyrk Areną Francy, koszty 2, 3x wyższe od zapowiadanych…więc kolejne 500 000 000,00 PLN NETTO pójdzie w h-ui. Zawsze będą to zmiany na lepsze ;-D