Wandal pozostanie bezkarny, bo przez półtora miesiąca nikt nie sprawdził nagrań z monitoringu

W grudniu informowaliśmy o dewastacji na tzw. “mostku miłości” w ciągu ulicy Berbeckiego. Ktoś pomazał sprayem boczne murki. Oprócz wulgarnych napisów pojawiła się też swastyka.

Po opisaniu przez nas sprawy, Zarząd Dróg Miejskich zareagował błyskawicznie i już na drugi dzień usunął napisy.

Wydawało się oczywistym, że ZDM, jako operator obiektu, powinien również zgłosić dewastację policji. Wówczas odpowiednie służby zajęłyby się sprawdzeniem nagrań z monitoringu w celu ustalenia tożsamości sprawcy. Tym bardziej, że kamery monitoringu znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki od mostku.

Kilka dni temu zapytaliśmy czy zostały podjęte jakieś kroki w celu identyfikacji sprawców.
– Sprawa jeszcze nie została zgłoszona – odpowiada Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM.

Obraz z kamer przechowywany jest przez 30 dni na macierzach ŚSM, później nagrania te są nadpisywane kolejnymi. Dewastacja miała miejsce przed 7 grudnia, dlatego jest zbyt późno, aby starać się ustalić sprawcę w oparciu o monitoring.

W ubiegłym roku Śląska Sieć Metropolitalna zakończyła prace związane z rozwojem sieci monitoringu w Gliwicach. Do systemu dołączono ponad 100 nowych kamer, w rezultacie jest ich teraz na obszarze miasta 406.

Szkoda, że mimo sporych możliwości technicznych, nikomu najwyraźniej nie zależy na wyeliminowaniu lub przynajmniej ograniczeniu aktywności pseudo grafficiarzy. Przy takiej obojętności urzędników, wandale mogą czuć się bezkarni.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
asdf
asdf

– Zgłosiłeś ten bohomaz policji?
– Nie, myślałem, że ty to zrobiłaś.
– Ale przecież w ŚSM po 30 dniach usuwają te nagrania… To co powiemy mediom?
– Powiedz coś w stylu, że analizujemy sprawę, rozważamy odpowiednie kroki, badamy problem… A czekaj, to już było. No to powiedz wprost, że sprawa nie została zgłoszona i niech się gonią. Powinni być nam wdzięczni, że w ogóle to zamalowaliśmy i w dodatku tak szybko.

Gabi621
Gabi621

Mam nadzieję, że nowe wybory wykurzą ***** z resztą towarzystwa na zieloną trawkę.

Ingrid
Ingrid

Mam pytanie: jak to się dzieje, że na alei prawie vis-a-vis Ruin Teatru Victoria, pod szkolnym murem grupa nastoletnich kiboli w biały dzień rozkłada się z piwem i sprzętem do malowania. Po paru godzinach jest śmietnik i kibolski “mural” z hasłem “Śmierć wrogom Piasta” i od roku absolutnie nikt na to nie zareagował? Jak to jest, że od pojawienia się w pobliżu sklepu z kibolskimi artykułami okolica zamienia się w pobazgrany farbami slams? Straż miejska chodzi tamtędy i bywają różni urzędnicy odwiedzający Ruiny Teatru i pracownicy czyli jakby ludzie kultury, dyrekcja szkoły i kadra Domu Kultury jest codziennie, przechodniów i… Czytaj więcej »

Bart
Bart

Istnieje takie zjawisko polegające (w skrócie) na tym, że w przypadku często powtarzających się bodźców jednostka staje się niewrażliwa na ich działanie. Tłumacząc to na ten konkretny przypadek: mieszkańcy w Gliwicach tak często widują bazgroły na ścianach, kibolskie wlepki gdzie się da i wandalizm na każdym kroku, że po prostu przestali zwracać na to uwagę i zaczęli traktować to jako “stan normalny” w tym mieście. Gliwiczanie po prostu stwierdzają, że “tak być musi” (niektórzy sobie dodatkowo tłumaczą, że w Zabrzu czy w Bytomiu jest gorzej). Przestają być wrażliwi na takie widoki, bo są one w Gliwicach tak powszechne, że nie… Czytaj więcej »

sołtys [gośc ingrid]
sołtys [gośc ingrid]

wybaczcie, że korzystam z konta przyjaciół ale pierwszy raz zobaczyłem ten portal i to co czytam (mi tłumaczą) robi mi źle w głowie. Są różne zjawiska: burze, susze, nawałnice, tęcze… na nie nie mamy wpływu. ale na “zjawisko” obskuranctwa, chamstwa, olewania prawa i braku egzekwowania prawa przez opłacanych z podatków funkcjonariuszy różnych płci ubranych w mundury “gwiazdek instagrama” chyba powinniśmy? Na mnie tutejsze wypomadowane dziewoje z włosem do ud w mundurze z pałką u pasa i wagą 40kg nie robią wrażenia. Nie robią wrażenia na nikim, kogo poznałem: ani na ludziach za bufetem ani niedojrzałych palantach w beemce która z… Czytaj więcej »

Połowa korby
Połowa korby

“W waszym mieście brakuje pomysłu na współżycie”

Po pierwsze . Większość gliwiczan ma pomysł na współżycie . Ze swoimi dziewczynami, partnerkami , żonami a w przypadku Prafdziwych Polaków z chłopakami i narzeczonymi o imieniu Ahmed.
Po drugie . To nie jest forum do wymiany filozoficznych poglądów na temat życia , śmierci i Trójkąta Bermudzkiego
Po trzecie . Jesteś tu gościem i zapewne gów..o wiesz o tym mieście i ludziach, którzy tu mieszkają a więc po starogliwicku : ” Morda burku !”, bo “gie” nas obchodzi twój pijacki bełkot

heli1b
heli1b

Ważne, że kawusia jest o regularnych porach

Urko
Urko

ZDM? Cokolwiek , co nie jest wycinką drzew , przerasta możliwości , intelektualne i organizacyjne pracowników tej instytucji . Wniosek : wandali uprasza się o “sprejowanie ” na pniach drzew . Wtedy ZDM:
1. sam zauważy
2. sam usunie napis ( razem z drzewem oczywiście)
3. sam znajdzie sprawców
4. sam w osobie J. Jagiełło- Stiborskiej złoży im podziękowania

nie poprawny
nie poprawny

Co za bełkot, kiedy ty chłopie się w ogóle wysypiasz?

nie poprawny
nie poprawny

Wszystkie bełczące lemingi łączcie się:-) :-)

nie poprawny
nie poprawny

Brawo wyyyyy:-)

AndrzejD
AndrzejD

@ nie poprawny – won stąd urzędnicza miernoto !

D jak ....
D jak ....

Uuuu poziom merytoryczny rozmowy na zacnym poziomie. Zarezerwowane tylko dla …… Możesz nie poprawnego i innych, którzy myśla inaczej cmoknac w …..
Bosze , że tez człowiek musi zniżać się do takiego “poziomu”.

nie poprawny
nie poprawny

Co znowu cię wypuścili z okazji zbliżającego się weekendu ciemnoto? :-)

ja
ja

Ach… Ta świetlana przyszłość…przyszłość jest tu…
A przecierz wszyscy wiedzą, że ZDM to stan umysłu a nie zarządca dróg…

Braki jezykowe
Braki jezykowe

Przecież !!!! Nie przecierz !!!! Polska mowa być trudna, ale zacięcie do wypowiadania mamy.

kanalia52
kanalia52

Przyszłość jest na Wieczorka 10.

Heniek
Heniek

Największą miejską patologią są urzędasy

zeo
zeo

Nie od dziś wiadomo, że Straż Miejska boi się wandali, dlatego wolą się raczej zajmować wlepianiem mandatów za nieprawidłowe parkowanie.

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Albo drapaniem zdrapek w swoich ciepłych autkach w dodatku odpalonych..;)

Analityk
Analityk

W mieście normalnym za taki numer poleciały by głowy.Nie w Gliwicach. W tym mieście dla władzy istotnym jest aby było “tym lepiej im gorzej” A świadczy o tym ,że tak jest totalna sterowana przez ratusz kulturalna zapaść tego miasta.Miasta pobazgranych ścian,miasta popalonych urządzeń rekraacyjnych w parkach,miasta kibolskich bandytówTerza nawet swastyka tolerowaną jest.Na co czekam.Na darmową przedwyborczą wódeczkę dla wyborców Frankiewicza i jego sitwy.

Wasz Franek
Wasz Franek

Gliwice ! Dobry klimat dla żulii jest tu !

Cookie Monster
Cookie Monster

Pytanie czy ktos ma to w obowiazkach sluzbowych. Bo powinien. Inaczej moze byc efekt ‘pewnie inni sie tym juz zajeli’. A jezeli nikt nie ma to niestety wina wladz ze nie pomysleli

Fantasta
Fantasta

Jeżeli ZDM napisy usunął, a zatem wykonał jakąś dodatkową, wymierną finansowo pracę, to pewnie sfinansowała ją z własnych, prywatnych pieniędzy albo Pani Jadwiga Stiborska, albo zarząd tej wspaniałej spółki. Jeżeli nie, to dbając o publiczny grosz, zarząd tejże spółki ma obowiązek zgłosić policji fakt wandalizmu, aby podjąć próbę odzyskania poniesionych kosztów od ustalonego domniemanego sprawcy.

beton
beton

Tym samym pracownicy ZDM w sposób rażący nie dopełnili ciążących na nich obowiązków i doprowadzili do wydania publicznych pieniędzy bez możliwości ich ściągnięcia z osoby sprawcy. W prywatnej firmie wylatuje się za coś takiego z pracy.

Ewa
Ewa

Całe życie śmiałam się z Rybnika jak 90 procent inteligentnych i kpiących z sąsiadów gliwiczan…ale Mieszkamy pod tym miastem od 11 lat. Tam nie ma takiego bydła i złych niusów co tu w miesiąc. Gdyby nie ten smog

emil
emil

Wszyscy wiedza, ze rybnik to ciasto, a nie miasto (jak sernik)

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

To ile wydaliśmy na monitoring w mieście ?

asdf
asdf

Nie “ile wydaliśmy”, tylko “ile wydajemy”. To nie był jednorazowy koszt, bo cały czas płacimy za obsługę tego monitoringu.

Filip z Konopii
Filip z Konopii

Płacić płacimy za obsługę tego monitoringu, ale co właściwie znaczy określenie “obsługa monitoringu” w wykonaniu ZDM? Co oni obsługują?

BART
BART

ZDM nie obsługuje, tylko spółka miejska ŚSM

Ampuła
Ampuła

Trzeba tam postawić tablicę świetlną, która będzie pokazywać komunikat, że teren jest monitorowany przez kamerę o takiej to a takiej sprawności, czynnej w odpowiednich godzinach i obsługiwanej przez wykwalifikowane jednostki.Taką mam koncepcję.

Filip z Konopii
Filip z Konopii

Przecież to nieprawda!

Halina z Komprachcic
Halina z Komprachcic

Ampuła , wyskocz z kasy i po problemie , a nie tylko doradzać i dookoła wszystko krytykować . Znafca / f celowe / zas…. się znalazł .

Ja2
Ja2

Zamilcz, albo napisz coś ciekawszego!!!

Bartłomiej M. Zieliński
Bartłomiej M. Zieliński

A może to tylko atrapy kamer? ;)

heli1b
heli1b

A może to właśnie już są atrapy?

heli1b
heli1b

Na wiadukcie koło Tesco / DK88 napis Piast z odwróconym P bo dep, który to pisał nie uwzględnił, że pisząc na szybie wyjdzie lustrzane odbicie, “cieszy oko” już ~ 10 lat. Taka jest różnica między opieszałością a olewczością

nie poprawny
nie poprawny

Myślę, że ten wandal celowo w zasięgu istniejących tam kamer to zrobił pokazując wam jaki drogi złom dba nie tylko o wasze bezpieczeństwo;) Ale pieniacze typu Urko i jemu podobni obrażają po chamsku Panią Ściborską tak jakby to ona miała pilnować każdego murku w mieście, ja wolałbym żeby dbała Ona lepiej o nasze drogi i lepszą kontrolę nad nimi. Aż dziw, że czujni redakcyjni cenzorzy tutaj nie reagują na tego typu chamstwo. Pani Jadwigo jest Pani jednak po pierwsze kobietą, więc proszę odreagować i nie pozwolic, zeby jakiś sklonowany Urko z innymi lemingami podrze-gal nienawiść wobec Pani, bo jak się… Czytaj więcej »

Niepoprawnie
Niepoprawnie

Po pierwsze pani Stiborska po drugie słyszałem, że odporna na hejt, po trzecie nie Ona decyduje,ma swoich przelozonych, wystawiają ja, do bicia, a wy jak hmmmm … lud bezrozumny toczycie piane.
Czy ktoś się zastanowił, co da takie zgłoszenie na policję , czy rzecznik Słomski wykryje sprawcę. Nawet nie wątpię, wiem na 100 procent, że wandali nie znajdzie się, bo niby jak, po kolorach bluzy, kurtki?

nie poprawny
nie poprawny

Jakoś chamstwa królujących tutaj lewackich lemingów bijących pianę przy milczącej akceptacji ich przez redakcje, nie skrytykowałeś?
Myślę, że Pani Jadwiga mi ten drobny przekręt wybaczy;) Zresztą Twoich przemyślę się w pełni zgadzam.

Urko
Urko

Zatem to prawda , co ostatnio mówił twój chłopak … Znowu masz kłopoty ze wzwodem …:-)

Marzena Polak
Marzena Polak

W Gliwicach to normalne….ręce opadają

Anna Kołodziej-Adamarek
Anna Kołodziej-Adamarek

To normalne , samochód mi uszkodzono wkładem z koszt betonowych ,media pisały że świadek jest ,że sprawca w ta samą noc złapany dwie ulice dalej jak wciąż wyciągał wkłady i rzucał w auta.Ba nawet policjant mi powiedział że maja sprawdzę…po miesiącu pismo z policji mała szkodliwość ,sprawca nieznany.Tu dopiero policyjny przekręt jest ,szkoda naszego podatku na taka pracę .

Agnieszka Marszałek-Oleksiak
Agnieszka Marszałek-Oleksiak

U mnie tak samo.

Alex
Alex

Szkoda, że mimo sporych możliwości technicznych, nikomu najwyraźniej nie zależy na wyeliminowaniu lub przynajmniej ograniczeniu aktywności pseudo grafficiarzy. Przy takiej obojętności urzędników, wandale mogą czuć się bezkarni. Operator monitoringu pewnego osiedla opowiadał mi, że Policja umorzyła śledztwo w sprawie aktu wandalizmu z powodu niewykrycia sprawcy. Wisienką na policyjnym torcie jest fakt, że na nagraniu z monitoringu podejrzanego zarejestrowano en face, z twarzą zajmującą większość kadru w rozdzielczości FullHD. monitoring zarejestrował podejrzanego en face. Wydawało się to niewiarygodne, ale w niewielkim stopniu tłumaczy działanie (a raczej jego brak) ZDM-u: chodzenie po komisariatach, składanie zeznań, godziny stracone tylko po to by na… Czytaj więcej »

gullit
gullit

oto caly ZDM!
mam wrazenie, ze pracownicy ZDM nie widza tego co sie dzieje dookola: nie zauwaza i nie spowoduja, ze znak drogowy jest zniszczony, ze sygnalizacja nie dziala, ze jest dziura w jezdni, ze snieg zalega na ulicy i chodnikach. wiele moznaby mnozyc przykladow.
Ale to nie jest ich miasto!. Pracownikami sa zamijscowi, wiec maja generalnie w nosie jak to miasto wyglada. Zero odpowiedzialnosci. Zero kompetencji.

Prokurator wrocławski
Prokurator wrocławski

Panie Frankiewicz ! Kolejny przykład tego iż działalność podległych panu służb to farsa.Człowiek honorowy poddał by się do dymisji.Człowiek honorowy to jednak nie prezydent humorowy.Skoro przez tyle lat nie potrafi pan zorganizować i kontrolować prawidłowej pracy podległych sobie służb ,to jesteś pan nieudaczniakiem parodystą swojej funkcji.Funkcji prezydenta miasta trwoniącego nasze podatki na kawusiowe towarzystwa leni.

nie poprawny
nie poprawny

Najważniejsze, że im kasa w kieszeni gra!

krzysztof
krzysztof

MILICJA BY JUŻ ICH MIAŁA U SIEBIE NA DOŁKU ,a wy z taką niby techniką

Eliza Kon
Eliza Kon

Niech sobie maluje kazdy kto chce i co chce na swoich ścianach w domu a nie w miejscu publicznym . ZA TO POWINNA BYĆ GRZYWNA LUB ODPRACOWANIE WŁASNYMI RĘKAMI TO BY SIĘ KAŻDY NAUCZYŁ

wał
wał

Myślicie, że policja przegląda zapis monitoringu? Być może tylko wtedy, gdy dotyczy kogoś ważnego albo sprawa jest medialnie nagłośniona. W pozostałych przypadkach policja nie kiwnie nawet palcem. Przerabiałem już takie zgłoszenia kilka razy i za każdym razem umorzenie. Oczywiście do operatora monitoringu nikt się nawet nie zgłosił z prośbą o udostępnienie zapisu.
Może po prostu ZDM wie, że nie ma sensu zgłaszać tej sprawy.

beton
beton

W trosce o własne dobre imię powinni zgłosić. A co policja z tym zrobi to już niech się komisarz Słomski martwi.

Majki
Majki

Ręce opadają najpierw gdyby nie artykuł to wo gule by ZDM nawet nie zwrócił uwagi a teraz żeby się choć pokazać z twarzą i złapać sprawców to po co i tego właśnie nie rozumiem jak kamera centralnie widzi tamto miejsce a i tak nic z tego się nie robi to po co te kamery do ozdoby czy tylko pokazać nam w cud słowie baranom wyborczym że cokolwiek ro biom a i tak to idzie z naszych kieszeni gdzie to samo wychodzi jakbym sam powiesił se kamerę gdzie to mi wyjdzie taniej bo nie będę musiał opłacić pensji magistra darmozjada z… Czytaj więcej »

Zły
Zły

Ktoś powinien zostać wywalony na pysk!!!! a niedorzeczniczka w szczególności!

ja234
ja234

Urzędasy półprzytomne…potrzebne pilne wietrzenie urzędów.
Gdybym był złośliwy to powiedziałbym, że dobrze byłoby, gdyby wybory prezydenckie wygrał pisior i wywalił towarzystwo z pracki…we wszystkich glajwickich urzędach.Do kompletu rada miasta z większością pisiorów.

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

PO CO MAJĄ TRACIĆ CZAS, JAK TO NIE ICH PIENIĄDZE ? TYLKO Z NASZYCH PODATKOW