Wracają obostrzenia w części województwa śląskiego. M.in. obowiązek noszenia maseczek

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń, wróci część obostrzeń, w tym obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Na liście tzw. czerwonej znalazło się kilka powiatów i miast woj. śląskiego

Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

– Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem “czerwonym”: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

Obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Mapa regionów, w których występuje największa liczba zakażeń dostępna jest tutaj.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Lista powiatów, w których wracają obostrzerznia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni.

Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. W Gliwicach w ciągu ostatniej doby stwierdzono 4 zachorowania.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne.

(emef/mz.gov.pl)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła

Maltański rycerz PiSocjalistyczny Szumowski pewnie już smacznie przejadł i rozinwestował bezpiecznie miliony z poprzednich zakupów chińskich maseczek z używanego papieru toaletowego i wirtualnych respiratorów.
Tedy nadeszła pora ukręcić następne koronabiznesy z pośrednikami, którzy założą jednoosobową działalność w przeddzień otrzymania z ministerstwa przelewu na 100, 300 czy 500 milionów.
W trybie bezkarnie alarmowym.

Zerniki

Jest mi cię po prostu żal. Może wkoncu czas skończyć podstawówkę mimo wieku i iść do pracy?

Tomasz

Ale żeby skończyć podstawówkę trzeba się tam najpierw zapisać, pójść i coś zrobić, nauczyć się. Za dużo wymagasz. Ten przypadek cierpi. Pisze na jedno kopyto w kółko i tak co artykuł. No może co dwa.

Król szczurów

Quentin Tarantino też robi wszystko na jedno kopyto. Zbyt wysoko podnoszona poprzeczka was boli, więc nie pozostaje wam nic innego jak drwić z tego czego nie rozumiecie, królowie górnolotnych myśli.

Zerniki

No jak widzisz poziom który sobą reprezentuje ampuła przypada do gustu wielu osób i tak mnie zastanawia czy po prostu tak krótkowzrocznie myślący czy faktycznie taka ciemna masa tu komentuje…… Nie obrażając nikogo ale co trzeba mieć w głowie… No cóż wolność wypowiedzi więc niech tak będzie ale naprawdę polecam odejście na trochę od klawiatury i zajęcie się czymś pożytecznym dla tych minusujacych i dla ampuły również

parKing

Zaskoczę cię, ale wyobraź sobie, że to jest po części satyra. W przeciwieństwie do waszego prania mózgu z TVPiSu i Radia Maryja. Jak się nie podoba to po prostu wyłącz przeglądarkę internetową, Januszu, nie wiem po co tracisz czas na komentowanie treści dla “ciemnej masy”.

cenzor

@Żerniki nie trudno zauważyć tutaj, że im głupszy tekst o PIS, to ampułka i nie tylko, jest pompowany plusikami a minusiki są blokowane. Klucz cenzorsko-manipulacyjny maja tutaj tylko tzw Redaktorzy niestety;) Etyka u tych Panów jest porażająco żenująca! mozna się tylko domyślać dlaczego? Rada: jeszcze trochę przetrzymać, bo po każdych wielkich upałach przychodzi odwilż:)

Władzo ogarnij się

Wprowadzamy obostrzenia czerwone w powiecie takim, &rakim i owakim. Obostrzenia żółte w takim, &rakim, owakim. “W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów….” “Jeśli nowych zachorowań było ble, ble ble, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli bleeeeeee to do żółtej strefy. “ Nie mogę jak czytam takie absurdy. Zapomniałem o czym czytam już po pierwszym akapicie. Pierwsze zdanie a ja myślę już o obieraniu ziemniaków na obiad. To absolutnie nie jest przytyk w stronę 24gli a w stronę rządzących, że absurdalnie głupie przepisy. Wprowadźcie jeszcze w godzinach takich a takich, gdy zagęszczenie na ulicach będzie… Czytaj więcej »

Obserwujący

Nie do końca absurdy.W innych krajach UE też wprowadzane są obostrzenia regionalnie.Racja co do tego,że pisowski rząd jest niekompetentny i po prostu nie radzą sobie, nie umieją tego ogarnąć.To są pisiory i po nich można się spodziewać wszystkiego najgorszego.
Natomiast,suweren, powinien być zdyscyplinowany i nosić maseczki, a tego nie ma.Chodzą bez masek, nie zachowują dystansu społecznego, pewnie rąk też nie myją.
Efekty są.Inna sprawa,że bezsensowne było luzowanie wesel, zgromadzeń.
Będziemy się turlać z tym wirusem jeszcze co najmniej 3 lata.

Kolik

Rząd jest niekompetentny bo wprowadza ograniczenia regionalni. Tak jak inne kraje Unii.
Logika przeciwnika rządu jest dla mnie warta badań farmakologicznych. Albo najlepiej lewatywą.

cenzor

Jest tu paru takich chronionych antypisowców, którzy jeszcze wierzą, że gdyby POtrzask został prezydentem a PObudka plemierem to korona wirus wygasłby nie tylko w Gliwicach ale natychmiast i od zaraz na całym świecie;)

parKing

Jest też kilka psinek, które tresowane są tak, żeby okazywać objawy wścieklizny albo wobec PiSu albo PO. Bo tylko POPiS na tym smutnym świecie istnieje. A przynajmniej tak mówi TVP, więc to na 100% biblijna prawda

cenzor

Jest tu też parę lemingów którzy bredzą. że biało-przejrzyste jest czarne:)

Po omacku i na oślep

W ciągu jednego dnia roboczego zaliczam służbowo 4 regiony.

Marcin

Kłania się czytanie ze zrozumieniem

parKing

Powoli obostrzenia z wirusa niewiele bardziej groźnego niż grypa “procedurują” się zgodnie z polskimi zasadą “im trudniej dla wszystkich tym lepiej”. Jeszcze chwila i będzie trzeba składać do urzędu wnioski o nienoszenie maseczki, łącznie z badaniami lekarskimi, badaniami psychologicznymi i wydrukiem logów GPS karty SIM. Potem oczekiwanie trzymiesięczne i opłata 50 zł za świstek do odbioru w urzędzie. A przedsiębiorcy, albo raczej ich podwładni, będą musieli świstki sprawdzać w systemie centralnym żeby np. wpuścić kogoś do sklepu. A za brak świstka i maseczki kara więzienia do 10 lat lub grzywna w wysokości 100 zł lub nic, w zależności od humoru… Czytaj więcej »

gliwicjus

Ciekawe, dlaczego pod niektórymi wiadomościami wyłączono możliwość komentowania? “Dobre praktyki” rodem z “Gazety Wyborczej”?

DD

Będą odważni jak inni za nich głowy nadstawią.

Katarzyna

Może w końcu Śląsk by się odłączył od Kaczogrodu, ile jeszcze mamy znosić tych durni z rządu. Pora pokazać im że nie damy się zastraszać

Agnes

Śląsk to i tak nie jest Polska… To tylko teren dany pod polską administrację.

Imiu

Ya zmieniam regularnie maseczkę co 20min na nową z tym samym certyfikatem bezpieczeństwa :-D Kupuję je za prawie darmo 2-5zł od sztuki… Biorę przykład z rządzących i opozycji i innych takich samych partii XD

Marton

W domu też co 20 minut zmieniasz… buahaha… Chyba że masz kupe forsy jak co 20 minut zmieniasz… czyli 3 maski na godzinę razy 24 godziny to daje 72 maseczki czyli koszt na dzień od ok 150 do ok 500 zł.,
Fajnie…

Imiu

żyje w Polsce to mnie stać na te tanie certyfikowane i bezpieczne maseczki. Maskę noszę nawet podczas spania a śpię na twarzy :-D W Polsce pieniądze się nie liczy tak mamy dobrze od 3 dekad.

Gruntowy przymrozek

A ja od początku tego cyrku mam dopiero drugą. W pierwszej urwało mi się ucho.

Imiu

polecam tanie maski z automatów, są po 5zł i wystarczy zmieniać co 20min a czasami częściej gdy chce się być bardziej bezpieczny

parKing

Tyle że nie jesteś bezpieczny. Panikarska głupota już wstąpiła do twojego umysłu i pomoże tylko terapia odmediująca

Imiu

Chcesz taniej maseczki to polecam kupić używane, tylko od osób bez koronywirusa.

Dziadek

Maseczki z korono wiruskiem są droższe !!!…;)

Urko

Jak tak to czytam , to podziwiam roztropność mojego młodszego dziecka , które wybrało dalszą ścieżkę kształcenia poza tym cudownym krajem ….

Tomasz

Naprawdę? W końcu wyjechało do Mongolii???? Medyceuszu złoty. Jakie to będzie teraz mądre dziecko. Po rodzicach. Chyba,że ma trochę swojego intelektu.
Chyba ze dzieciak w Polsce nie dawał rady. Za trudny poziom edukacji w tej Polsce. Organizm puszcza. Ludzka rzecz

Urko

Widzę , że upragniona praca w PRUiM dalej poza zasięgiem/ Dziwne , bo ostatnio przyjmowali nawet tych z IQ kury. Co do mojego dzieciaka młodszego, to tak . Jestem z niego dumny . Bardzo .Aby dostać się do technikum w Niemczech musiał zdać bardzo trudne testy, W języku angielskim i niemieckim. Kosztowało go to rok tyrania . Ale po co ja to tłumaczę gnidzie , która tylko potrafić w internecie napluć na cudzę dziecko. Dla twojej informacji. Zrobię wszystko co mogę , aby twoje dzieci ( wątpię czy je masz) musiały wykonywać polecenia moich. W głębokim pochyle i z wyrazem… Czytaj więcej »

Tomasz

Póki co Twoje dzieci robią to co każą im cudze. I nie ważne co zrobisz to i tak tego nie zmienisz.
Poza tym skoro testy do niemieckiego technikum są dla Twojego dzieciaka trudne to coż mogę powiedzieć poza tym,że intelekt ma po ojcu.
I nie napinaj się tak bo Ci żyłka strzeli a przed Tobą lata tyrania i zapierniczania żeby dzieciak nauczył się rozkazywać moim.
Ja za ten czas zarobię na Twoim wysiłku.

Urko

“…zarobię na Twoim wysiłku “. Chodziło ci o zasiłek dla bezrobotnych , pincet+ , i takie tam ?

Tomasz

Jeśli tylko takowe pobierasz to tak.

Ojciec swojego syna

Przecież sam nie wierzysz w to co napisałeś…

DD

Najlepszą weryfikacją poziomu polskich darmowych uczelni jest nasza codzienność.

cenzor

@DD, ja moje dzieciaki wysłałem po nauki do Nimiec, bo dużo łatwiej jest tam zdobyć każdy dyplom na, który w Polsce trzeba się naprawdę wysilić, bo jak to powiadają: dziś liczy się papier egal skąd:)
Przy tej okazji ich pouczyłem, żeby na tym portalu się nigdy nie udzielali, żeby się nie ośmieszać, jak czynią to tutaj poniektórzy bardzo aktywni aktywiści:)

Urko

” ja moje dzieciaki wysłałem po nauki do Niemiec…” Czytając twoje posty , zrobiłeś to pewnie DHL -em . W kartonie po telewizorze HELIOS. Z zapasem konserw .

Jorg

Czyli wychodzi na to że jak mam Wesele w Rybniku i mam tylko ograniczenie do 50 gości to zmieniam rejon np na Raciborz i mam już pozwolenia na 150 gości? Coś nie do końca jest to sprecyzowane

DD

Zorganizuj sobie wesele w ekskluzywnych podziemiach Watykanu, tam obostrzenia nie obowiązują ani łapy polskich służb nie sięgają.

Laszlo_egesz

Co do ostatniego fragmentu twojej wypowiedzi nie byłbym taki pewny. Są tacy, którzy głęboko wierzą w moc sprawczą dawnego SB, umieszczającego kretów na najwyższych stanowiskach hierarchii Kościoła Katolickiego.

Ostatni Sprawiedliwy

@Laszlo_egesz. Jesteś **** czy takiego udajesz? Przy okazji omawiania filmu braci Sekielskich, była tam historia w której rodzice zgłosili się na Milicję z oskarżeniami (wobec księdza) o gwałt na nieletniej. Sprawa została wyciszona przez SB-ecję, bo było im na rękę utrzymywać kreta w Kościele Katolickim. Jeżeli taki przypadki były na dole, to zapewne też i na górze. Czego w tym nie rozumiesz?

Informacja Turystyczna

Milicja to nie SBecja (a dokładniej jeden wydział), kawału o chrzczeniu dziecka przez milicjanta, albo pisania przemówienia wiejskiemu sekretarzowi przez plebana wcale nie były takie fikcyjne.

Informacja Turystyczna

Jeden namiot na 50 osób stawiasz w Rybniku, trzy takie po drugiej stronie w Raciborzu i tym sposobem masz wesele na 200 osób.
Jeśli za mało to stawisz figurkę, organizujesz pielgrzymkę i robisz imprezę nawet na 2000 osób.

alfred sztygar

obostrzenia na slasku tam gdzie kopalnie czy to zbieg okoliczności czy przypadek ? ;-)

Ja.

To jest proste, jak sztyl od hercówy.
Za moment zamkną kopalnie bo węgiel, który przejedzie pół świata i tak jest tańszy, niż ten nasz będący na miejscu. Trzeba zatem zamknąć górników w domach, żeby nie pojechali pod sejm “rozrabiać”.

Gruntowy przymrozek

Pałowanie i gazowanie bez względu na stopień słuszności wypada mało medialnie.

Dziadek

Obejdzie się bez pałowania i gazowania…krety się zgodzą na zamknięcie tylko dwóch kopalń-WUJEK i RUDA -a nie czterech-WUJEK,HALEMBA,BIELSZOWICE,POKÓJ …;)…za to dostaną możliwość przejscia na “urlop górniczy” sześć lat przed emeryturą płatny 85 % zarobków z indeksacją coroczną jak emerytury….+ roczna odprawa,a dla reszty -roczna odprawa + darmowe szkolenia w celu nabycia nowych kwalifikacji .

DD

Manipulacji rozmodlonym narodem ani straszenia świrusem nie widać końca, bo miliony strumieniem z zewnątrz płyną za narrację -mowa trawa. Poczytajcie jaka była odpowiedź Łukaszenki na próby przekupienia go za zniszczenie gospodarki Białorusi i manipulowanie świadomością obywateli.

Obserwujący

Gdyby suweren nosił maseczki,stosowałby dystans społeczny, byłoby lepiej.Ale gdzie tam,suweren się “zmęczył”.Ważne,że pińćeta dają i bona turystycznego na bombelka…a wirus…eeeee tam…